Ζαναξ ή αντιψυχωσικο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900

    Ζαναξ ή αντιψυχωσικο;

    Αντιψυχωσικο δεν έχω πάρει ποτέ, ζαναξ εννοείται είμαι πια εθισμένη. Τι είναι χειρότερο από τα δύο το ζαναξ ή το αντιψυχωσικο βρε παιδιά ; Αν πάρω λίγη ποσότητα αντιψυχωσικου λέτε να τα καταφέρω να κοψω το ζαναξ; Πείτε εμπειρίες!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχει σχεση το εννα με το αλλο. Ειναι σαν να λες ασπιρινη ή ζαναξ ή ασπιρινη ή αντιψυχωσικο. Τα αντιψυχωσικα ειναι ενα απαραιτητο κακο για οσους τα χρειαζονται, οπως φανταζομαι και τα ζαναξ αλλα σε αλλη κατηγορια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με λιγα λογια ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου σου και να ευχεσαι να εχεις πεσει σε καλα χερια. Τεσπα εγω δεν ακολουθαω πληρως τις οδηγιες του δικου μου, παιρνω αντιψυχωσικο και εχει θεωρησει καλο να μου γραψει και αντικαταθλιπτικο και στεντον. Προσωπικα δεν αισθανομαι κανενα αγχος και δεν θα ελεγα οτι αισθανομαι οτι εχω καταθλιψη. Ασθενειες του μυαλου τι να πεις, δεν ειναι απλα τα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Παίρνω 4 ζαναξ των 0,25 την μέρα μαζί με εφεξορ 100 μιλ. Μου λέει ο γιατρός να μπω στο αντιψυχωσικο 0,25 ζιπρεξα , να είναι σωστός; Να πάρω μία δεύτερη γνώμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Να αναφέρω πως ποτέ δεν είχα ψυχωσικο επεισόδιο έχω περάσει βαρειά κατάθλιψη, κρίσεις πανικού και πολύ άγχος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Δεν χρειάζεται να έχεις ψύχωση για να σε βοηθήσει το ζυπρέξα, εμένα με βοήθησε με τον ύπνο και τις ιδεοληψίες! Είναι και πολύ μικρή η δόση αυτή, απλά να ξέρεις ότι θα κοιμάσαι λίγο περισσότερο και θα έχεις και περισσότερη όρεξη για φαγητό

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δεν χρειάζεται να έχεις ψύχωση για να σε βοηθήσει το ζυπρέξα, εμένα με βοήθησε με τον ύπνο και τις ιδεοληψίες! Είναι και πολύ μικρή η δόση αυτή, απλά να ξέρεις ότι θα κοιμάσαι λίγο περισσότερο και θα έχεις και περισσότερη όρεξη για φαγητό
    Σε ευχαριστώ φίλε αν είναι να βγω από το τούνελ που ζω να το δοκιμασω, τι να γινει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    0,25 zyprexa αποκλείεται.Μαλλον εννοείς 2,5 mg.Εγω σου έγραψα και σε άλλο νήμα ότι από τότε που άρχισα το zyprexa έκοψα το ζαναξ.Και έπαιρνα 0,25 πρωί μεσημέρι και 0,50 το βράδυ.Πλεον παίρνω 2,5 zyprexa και 20mg ladose.Απο βδομάδα θα παίρνω μισό χάπι των 2,5 zyprexa και σταδιακά θα το κόψω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Παίρνω κι εγώ ζυπρεξα 2,5mg μαζί με συμπαλτα 120 mg. Εμένα δυστυχώς δεν με βοηθάει στο άγχος ο συνδυασμός που παίρνω,όχι ότι με έχει βοηθήσει και κάτι άλλο δηλαδή, ωστόσο γενικά θεωρείται ότι κάνει καλή αγχολυση σε χαμηλές δόσεις των 5 mg η 2,5 mg.Εκεί που με βοηθάει σίγουρα είναι στον ύπνο αν και πάρα την θεωρητικά μικρή δόση κοιμάμαι αρκετά (γύρω στις 9-10 ώρες και αργώ πολύ μέχρι να συνέλθω, πάει αργά το απόγευμα συνήθως.Πιθανώς θα σε βοηθούσε το ζυπρεξα σε μικρή δόση να μειώσεις σταδιακά τα ζαναξ και γιατί όχι να τα κόψεις κάποια στιγμή!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nαι 2,5 παιδιά συγνωμη δηλ καλύτερα ζιπρεξα παρά ζαναξ ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    take a break εγω προσωπικα αμφισβητω τη γνωμη του γιατρου μου, φαντασου και εσυ με τη σειρα σου τι αμφισβητηση πρεπει να ριξεις περι φαρμακευτικης αγωγης απο τα μελη εδω που ουτε καν σε εχουν συναντησει. Η απαντηση ειναι που να ξερουν?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Όντως δεν ξέρουμε.Προσωπικες εμπειρίες παραθέτουμε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Παίρνω 4 ζαναξ των 0,25 την μέρα μαζί με εφεξορ 100 μιλ. Μου λέει ο γιατρός να μπω στο αντιψυχωσικο 0,25 ζιπρεξα , να είναι σωστός; Να πάρω μία δεύτερη γνώμη.
    Μετα απο βαρυ εθισμο στα ζαναξ , ειμαι φανατικα κατ αυτων , θα προτιμουσα αντιψυχωτικο.....μονο που παχαινει ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    take a break εγω προσωπικα αμφισβητω τη γνωμη του γιατρου μου, φαντασου και εσυ με τη σειρα σου τι αμφισβητηση πρεπει να ριξεις περι φαρμακευτικης αγωγης απο τα μελη εδω που ουτε καν σε εχουν συναντησει. Η απαντηση ειναι που να ξερουν?
    Eννοειται πως την αμφισβητώ βρε παιδιά, εννοείται γι αυτό όταν έχω λεφτά θα πάω και σε άλλον διότι ψυχωσικοτητα δεν έχω ούτε παραισθήσεις και κάπως μου έρχεται.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μετα απο βαρυ εθισμο στα ζαναξ , ειμαι φανατικα κατ αυτων , θα προτιμουσα αντιψυχωτικο.....μονο που παχαινει ....
    Πως τα κατάφερες και τα κοψες Μακ; Είμαι αδύνατη, παντα ήμουν τι θα πω αν αρχίζω και παιρνω κιλά; Μακ να δεις πως είναι όταν κοβεις εφεξορ να μην σου περιγραψω

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλύτερο αντιψυχωσικό
    By Lonelyprincess in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2019, 22:55
  2. Ζαναξ και κορτιζονη
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 22:05
  3. Replies: 11
    Last Post: 01-08-2019, 09:39
  4. Αντικαταθλπιτικό μαζί με αντιψυχωσικό ή το καθένα μόνο του??
    By Χαπάκιας Εφ'όρου in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-2019, 15:20
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •