σεροτονινη και ντοπαμινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    σεροτονινη και ντοπαμινη

    θα παω αυριο να κανω εξετασεις σεροτονινης και ντοπαμινης... και θα της δειξω στην ψυχιατρο..
    τι γινετε απο κει και περα?
    εχω κανει και εξετασεις θυροειδη και ολες βγηκαν μια χαρα..
    επισης εχω θα κανω και εξετασεις τριγληκεριδιων γιατι με το αντιψυχωσικο που παιρνω ανεβηκαν σε επικηνδυνο σημειο..και παιρνω φαρμακο ετσι ωστε να πεσουν...
    οσον αφορα την σεροτονινη και ντοπαμινη παιρνει κανενας κανενα τετοιο φαρμακο? ειδατε διαφορα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Καλησπέρα. Δεν ήξερα ότι υπάρχει εξέταση για τα επίπεδα σεροτονίνης και ντοπαμίνης. Τι φάρμακο εννοείς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μα το προβλημα δεν ειναι η ελλειψη σεροτονινης/ντοπαμινης , γιναν νεκροψιες σε χρονια κτθλπτκους , και δεν βρεθηκε ελλειψη σεροτονινης /μια και πιασαμε την σεροτονινη, κι οχι την ντοπαμινη, για την οποια δεν εχω διαβασει κανενα αρθρο .........η δραση των ssri's ειναι μια πονεμενη και δυσνοητη ιστορια , τα ssri's , selective serotonin rehuptake inhibitor , σημαινει κατι με το συναπτικο χασμα μεταξυ δυο νευρωνων, ο εις ο αγγελιαφορος , ο αλλος ο δεκτης , και εμποδιζουν την αποτελεσματικη επικοινωνια των δυο , και προμοταρουν την παραπανω παραμονη της σεροτονινης στο μετασυναπτικο χασμα , που υποτιθεται οτι ειναι το ζητουμενο ....... αναθεμα κι αν μπορει κι ενας ψυχιατρος να το εξηγησει αυτο με πειστικοτητα , ειναι μια θεωρια , που στεκει-δεν στεκει, αλλα επρεπε ιοι φαρμακοεταιρειες να εφευρουν μια εξηγηση ......που ουτε αυτες εχουν αποδειξεις για την αποτελεσματικοτητα των ssri's .....σορυ παιδια , δεν κανω τον εξυπνο, αλλα εχω μελετησει αρκετα την δραση αυτων των φαρμακων , σε μερικους δουλευουν παντως , πλασεμπο ισως ? πραματικα αποτελεσματικα ? σε μενα δεν δουλευουν .......δεν ξερω........................απλος πολιτης ειμαι, οχι ο Bayer ( ναι, υπηρξε ο Βayer ) ....ανακαλυψε την ασπιρινη ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Τότε ρε Μακ εμείς που παίρνουμε αντικαταθλιπτικά αφού έχουμε το σωστό επίπεδο σεροτονίνης και έχει χαλάσει ο νευροδιαβιβαστή ς γιατί δεν πεθαίνουμε σεροτονικο σοκ; Μιλάμε όλα στην ψυχιατρική είναι σε νηπιακο επιπεδο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Τότε ρε Μακ εμείς που παίρνουμε αντικαταθλιπτικά αφού έχουμε το σωστό επίπεδο σεροτονίνης και έχει χαλάσει ο νευροδιαβιβαστή ς γιατί δεν πεθαίνουμε σεροτονικο σοκ; Μιλάμε όλα στην ψυχιατρική είναι σε νηπιακο επιπεδο
    Δεν ξερω ....

Similar Threads

  1. Σεροτονίνη
    By Pepe93 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 51
    Last Post: 20-01-2024, 05:41
  2. Replies: 13
    Last Post: 19-09-2017, 00:01
  3. Σεροτονινη
    By voulimia065 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2012, 02:57
  4. Ντοπαμίνη ή Σεροτονίνη;
    By Mightisright in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2009, 08:01
  5. σεροτονινη
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2008, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •