ΟΝΕΙΡΑ - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 171

Thread: ΟΝΕΙΡΑ

  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Αντάρα μου
    μη λογοκρίνεις το όνειρό σου.
    Κανένα όνειρό σου.
    Όλα έχουν κάτι να σου πουν.

    Αυτό που περιγράφεις μου θύμισε ένα όνειρο πριν κάποιο καιρό.
    Ήμουν σε μια χώρα της Ασίας όπου υπήρχαν περιττώματα στους δρόμους (όπου πραγματικά συμβαίνει έτσι), ήταν τόσο αποπνικτικά αλλά ήμουν ΄σίγουρη ότι εγώ δε θα λερωθώ. Μέχρι που έφερα το χέρι μου μπροστά, το κοίταξα και με απογοήτευση είδα ότι λερώθηκε χωρίς να το καταλάβω...
    Τέλοσπάντων το όνειρο είχε συνέχεια αλλά άσχετη οπότε να μην το συνεχίσω τώρα απαντώντας σου.

    Τα περιττώματα ίσως συμβολίζουν κάτι άσχημο που μπορεί να προέρχεται από μέσα σου που δε σου αρέσει, ή από έξω σου, από κάτι άσχημο που βιώνεις ή βίωσες...
    Κάτι που προσπαθείς να το καλύψεις, να το κουκουλώσεις, από σένα, από τους άλλους. Μα βλέπεις ότι δεν κουκουλώνεται.

    Αλλά δε έχει σημασία τι λέω εγώ. Σημασία έχει να δώσεις εσύ τη δική σου ερμηνεία:)
    Τροποποιημένη ή εντελώς διαφορετική:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Όνειρα....με σκατά! Έχω δει και εγώ μια φορά πολύ παλιά. Είχα βουτήξει σε μια πισίνα που φαινόταν καθαρή όμως στο βάθος είχε κόπρανα. Λένε πως τα σκατά στα όνειρα είναι τα λεφτά...δηλαδή πόσο πάτο πρέπει να πιάσει κανείς για να βγάλει λεφτά? Κάπως έτσι θα μπορούσα να εξηγήσω το όνειρο μου..

    Τα όνειρα είναι περίεργα. Δεν έχουν αρχή. Το τέλος είναι απλά το ξύπνημα.. Αλήθεια θυμάστε πως αρχίζουν τα όνειρα που βλέπετε?

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by antara
    Είχα μπροστά μου έναν κουβά με σκατά, τα οποία ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ, και δυστυχώς υποτίθεται ότι τα είχα κάνει εγώ..:( μιλάμε όμςω για ρουκέτες, έτσι; ..ήταν τόσο μεγάλα και αηδιαστικά που στο όνειρό μου ήθελα να κάνω εμετό!
    Ενα κομμάτι του εαυτού σου, που δεν αποδέχεσαι. Που σε γεμίζει ντροπή, τύψεις και ενοχές.Που είναι Τεράστιο!



    προσπαθούσε πασει θυσία να τα ξεφορτωθώ. τα πετούσα στο καζανάκι , δεν φεύγαν με το νερό, τα έβαλα σε κάτι σαν κρεατομηχανή, στην αρχή βγαίναν νιανιά και μετά ξαναγινόταν ρουκέτες!
    Εκανες προσπάθειες να διαχειριστείς αυτό σου το κομμάτι, αλλά όλες, δεν επέφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

    δεν ήξερα τι να τα κανω. ! επρεπε να τα ξεφορτωθω γαι να μη γινω ρεζιλι!
    Ρεζίλι στους άλλους, αν δουν, όχι μόνο αυτό που τους δείχνεις, αλλά εσένα ολόκληρη.

    πήγα πετώντας στη διπλανή- μια μεσήλικη comme il faut - κυρία και της είπα ότι χρειάζομαι νερό να ρίξω στο καζανάκι γιατί δε φεύγουν τα σκατά! της έδειξα τον κουβά.

    Εκείνη με κοίταξε με αηδία και μου είπε \" πως τολμας να μας δείχνεις αυτήν την αηδία , δε σου ταιριάζει καθόλου, χαλάσαμε όλη την εικόνα που είχαμε γαι σενα. \"

    Μητρική ή πατρική φιγούρα που δεν σε έχει αποδεχτεί όπως είσαι, αλλά σε έβαλε στο παιχνίδι των ρόλων προσαρμογής.... δεν μας είσαι αρεστή. Δεν ντρέπεσαι? Θα μας κάνεις ρεζίλι.

    τότε έκοψα κάτι λουλούδια από τον κήπο της και γύρισα πετώντας πάλι ( καλά ε πολύ αστυνόμος σαίνης) στον κουβά. έβαλα τα λουλούδια πάνω προσπαθώντας να κρύψω τις υπερμεγέθεις κουράδες!
    Η προσπάθεια να χτίσεις το αρεστό προσωπείο, ξεκίνησε απο πολύ νωρίς καλή μου. Απο τις πρώτες απορρίψεις που δέχτηκες, τότε που έβγαλες για πρώτη φορά ότι αληθινό είχες μέσα σου.

    μετά πήρα τον κουβά και προσπάθησα να ξαναπετάξω γαι να πάω κάπου απόμερα να τον πετάξω. προσπαθούσα πολύ αλλά δεν έπαιρνα πολύ ύψος.
    Η μεταμφίεση σου έκατσε βαριά, δεν είχες πια την ίδια άνεση και ανεμελιά.

    τότε κόσμος που ήταν από κάτω μου με ρώτησε πού πάω με τον κουβα με τα σκατά

    Ο κόσμος, οι άλλοι.... με βλέπουν.

    κι εγώ απάντησα δεν έχει σκατά έχει λουλούδια! και τους πέταξα ένα λουλούδι από αυτά που είχα πάνω πάνω.
    Κι εγώ εχω ήδη αρχίσει να μεταμφιέζομαι, χρησιμοποιώντας πολύ την επιφάνεια και κρατώντας μακριά απο τα μάτια του κόσμου ( και εμένα την ίδια!!) το βάθος.

    αλλά δεν τα ξεφορτώθηκα.. έπεσα κάπου ..κι έμεινα με την αηδία..ξυπνησα και ...μπλιαχ!! μα, καλα τι είχα φάει στο όνειρο;;;

    Μα ποτε προσπάθησες αλήθεια? Το μόνο που προσπάθησες, ήταν να τα κρύψεις, κι όχι να τα ξεφορτωθείς. Γιατί όταν ζήτησες βοήθεια, σου υποδείχτηκε λάθος δρόμος...

    το αστείο είναι ότι το όνειρο αυτό το είδα το βραδυ της ημέρας που μιλούσαμε για τη γνωστική και όχι συναισθηματική αντίληψη του τί συμβαίνει στον εσωτερικό σου κόσμο.

    υπό αυτό το πρίσμα ίσως μπορεί να δοθεί μια αρκετά λογική ερμηνεία στο όνειρο, αλλά πάλι δεν ξέρω τι λεει ο κ. Φρουντ επ αυτου..
    Δεν ξέρω τι θα έλεγε ο Φρουντ ....

    Αλλά ας κάνω μια προσπάθεια να βγάλουμε μαζί μια άκρη.
    Το συναίσθημα το κυριότερο που είχες κατά τη διάρκεια του ονείρου ποιό ήταν?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Είδα κ εγώ ένα όνειρο με \'κακά΄ μόλις τώρα...
    Ήμουν σε ένα μέρος πολύ ευρύχωρο,έξω...,μπορεί να ήταν κ σχολείο.Σε άλλα σημεία είχε πρασινάδα σε άλλα τσιμεντοστρωμένο.Μέχρι μπασκέτες είχε.
    Είχε λιακάδα κ ήταν πολύ ωραία μέρα.
    Στο σκηνικό υπήρχε ένας σκύλος κ μετά εμφανίστηκε μια γιαγιά(μπορεί κ 100 χρονών!!!) με ένα καρότσι να μαζέψει τα περιττώματα...που μόλις είδα....
    Η γιαγιά τα μάζεψε αλλά άφησε μια γωνιά πάνω στο τσιμέντο ακαθάριστη.
    Τα περιττώματα ήταν περιττώματα σκύλων.
    Κράτησε λίγο το όνειρο κ πετάχτηκα στη θέα ότι έμειναν κ άλλα....
    Είχα καιρό να δω όνειρο(απ\'την προηγούμενη φορά που έγραψα)

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Arsi
    Είδα κ εγώ ένα όνειρο με \'κακά΄ μόλις τώρα...
    Ήμουν σε ένα μέρος πολύ ευρύχωρο,έξω...,μπορεί να ήταν κ σχολείο.Σε άλλα σημεία είχε πρασινάδα σε άλλα τσιμεντοστρωμένο.Μέχρι μπασκέτες είχε.
    Είχε λιακάδα κ ήταν πολύ ωραία μέρα.
    Στο σκηνικό υπήρχε ένας σκύλος κ μετά εμφανίστηκε μια γιαγιά(μπορεί κ 100 χρονών!!!) με ένα καρότσι να μαζέψει τα περιττώματα...που μόλις είδα....
    Η γιαγιά τα μάζεψε αλλά άφησε μια γωνιά πάνω στο τσιμέντο ακαθάριστη.
    Τα περιττώματα ήταν περιττώματα σκύλων.
    Κράτησε λίγο το όνειρο κ πετάχτηκα στη θέα ότι έμειναν κ άλλα....
    Είχα καιρό να δω όνειρο(απ\'την προηγούμενη φορά που έγραψα)
    Περίεργο όνειρο Αρσι μου.
    Νομίζω οτι η φράση που μου έμεινε περισσότερο είναι
    \"άφησε μια γωνία πάνω στο τσιμέντο ακαθάριστη\" και \"πετάχτηκα στη θέα οτι έμειναν κι άλλα...\"


    :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    εμ!!!weird μου αν δε θελω να το δω στο ξύπνιο μου,το βλέπω στον ύπνο μου......

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Ονειρο…

    Είναι μέρα.
    Και καλοκαίρι. Σ αυτόν τον κόσμο, είναι πάντοτε μέρα, ο ήλιος λάμπει, η θάλασσα βρίθει ζωής και πλεούμενων και ένα απαλό αεράκι ανασηκώνει τα πράγματα από τη θέση τους, είτε αυτά είναι τα μαλλιά σου είτε τα σεντόνια που απλώνονται στις ταράτσες των σπιτιών.
    Βρίσκομαι μέσα σε ένα οικιστικό συγκρότημα και αυτό το συγκρότημα, είναι ο κόσμος όλος. Σαν ένα πιάτο γης που επιπλέει πάνω στη θάλασσα, ένας δίσκος με όρια πεπερασμένα. Μια επίπεδη γη.
    Αισθάνομαι πολύ όμορφα. Εργάζομαι. Τρέχω από εδώ κι από εκεί. Πλένω πιάτα, πλένω ρούχα, σερβίρω… αλλά η θέση που έχω μέσα στον κόσμο αυτό, είναι θέση βασιλική.
    Συναντώ έναν άντρα. Δεν ξέρω αν τον φοβάμαι ή αν νιώθω φιλικά μαζί του. Πότε μου δίνει την αίσθηση ενός κακοποιού και πότε, ενός τίμιου εργαζόμενου που με βοηθά. Το παρουσιαστικό του μοιάζει με Τούρκου. Έχει κάτι το φτωχό αλλά και κάτι το όμορφο πάνω του. Μελαχρινός, με γενάκι και σαρί στο κεφάλι. Λευκό πουκάμισο που το αφήνει ανοιχτό.
    Εχουμε μια κρυφή συνεννόηση εμείς οι δύο. Πότε συνεργαζόμαστε, πότε σπάμε πλάκα και πότε κάνουμε κομπίνες μαζί. Το ερωτικό στοιχείο υποβόσκει. Δεν θυμάμαι σωματική ερωτικότητα μεταξύ μας.
    Κάποια στιγμή, κάτι έγινε. Δεν θυμάμαι τι. Τα πράγματα πήραν τροπή δυσάρεστη για μένα ιδίως. Μάλλον θέλησα να τον αποφύγω γιατί μου έγινε φορτικός και επιπλέον είδα κάποιες πονηριές που έκανε. Αποφάσισα να ελιχθώ. Να τον κλειδώσω μέσα, να τον κρατώ απασχολημένο και να μην καταλάβει ούτε το κλειδί ούτε τον χωρισμό μας.
    Το καταφέρνω.
    Βρίσκομαι να τρέχω στις σκάλες, προς τα πάνω πατώματα που ήταν ανοιχτά και είχαν τραπέζια, παιδικές χαρές και ρούχα απλωμένα.
    Φοράω ένα λινό άσπρο φόρεμα, αλλά είναι ξεκούμπωτο. Το φοράω και δεν το φοράω. Ο τύπος με είχε ξεγυμνώσει. Βρίσκομαι γυμνή ξαφνικά με το φόρεμα σουρωμένο αμήχανα πάνω μου…φορούσα μόνο το εσώρουχό μου.
    Οι γονείς μου ( πατέρας και μητριά) βρίσκονταν στα επάνω μέρη του κόσμου μας..
    Δεν ντρέπομαι την γύμνια μου απέναντί τους και σκέφτομαι να πάω να τους βρω.
    Πηγαίνω. Στην διαδρομή, έπρεπε να περάσω από ένα ισόγειο κλειστό εστιατόριο με πελώριες βαριές κιτρινωπές, στο χρώμα των φθινοπωρινών φύλλων, κουρτίνες, που σχημάτιζαν μέρος σκιερό. Μια μεγάλη οικογένεια καθόταν απόμερα και έτρωγε. Πέρασα διακριτικά πλάι τους και στο διάβα μου συνάντησα μια πιατέλα φρούτα ζουμερά. Γράπωσα ένα ροδάκινο και το έβαλα μέσα στην τσάντα μου. ( Ναι, μόνο για κείνη τη στιγμή απέκτησα τσάντα). Πήγα να κατευθυνθώ στην έξοδο, στο φως, μα είδα μπροστά από την άσπρη πόρτα, να στέκεται ένα καρότσι με ένα μωρό. Σκέφτηκα ότι δεν θα μπορέσω να βγω, θα με εμποδίσει, αλλά τελικά τα κατάφερα.

    Διέσχισα έναν δρόμο και μια κοπέλα, άγνωστη σε μένα, άρπαξε το φρούτο που το λιμπίστηκε μέσα από την τσάντα μου. Με ξάφνιασε αλλά δεν δυσαρεστήθηκα για πολύ.

    Ανεβαίνω στα πάνω πατώματα και κρύβοντας το μισό μου σώμα πίσω από ένα κτίσμα ασβεστωμένο, κάτασπρο, κάνω νεύμα στον πατέρα μου.
    Του δίνω να καταλάβω να έρθουν μόνο αυτός με την γυναίκα του κι όχι ο κύριος που ήταν μαζί τους, γιατί είμαι γυμνή.
    Δεν δίνει σημασία και τους ακούω να με πλησιάζουν χαρωπούς. Τότε, αρχίζω και τρέχω και βλέπω μια σκάλα να ορθώνεται κατηφορική μπροστά μου.
    Έτσι λοιπόν, αποφασίζω να κάνω έναν μετεωρισμό. ( Το κάνω συχνά στα όνειρά μου και νιώθω πλήρως την αίσθηση!) Παίρνω φόρα, κάνω ένα άλμα και βρίσκομαι ψηλά, στον αέρα, ανάλαφρη, δίχως βάρος και σιγά σιγά, σχεδόν πετώντας για λίγα δευτερόλεπτα, προσγειώνομαι στο τέλος της σκάλας, στο χωματένιο δάπεδο. Υπέροχη αίσθηση…
    Σκέφτομαι ότι οι από πίσω μου, οι γονείς μου και ο ειδικά άλλος με βλέπουν γυμνή αλλά το παίρνω απόφαση και δεν με πειράζει.
    Μετά σκέφτομαι ότι με τον καινούργιο, που μου ετοιμάζουν οι γονείς μου, θα προδώσω τον άλλο, τον Τούρκο, και εκείνη την ώρα τον βλέπω να πηδάει από το μπαλκόνι και να εμφανίζεται μπροστά μου.
    Κάνω έναν ελιγμό και τον αποφεύγω με ένα αφ υψηλού ύφος.
    Νιώθω ευχαρίστηση που του ξέφυγα έτσι απλά και περιμένω την νέα συνάντηση.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Χθες είδα ένα όνειρο που μου έρχεται στο μυαλό ανα διαστήματα σήμερα.
    Είδα ότι ήμουν σε ένα σπίτι άγνωστο το οποίο ήταν το σπίτι μου.Το σπίτι ήταν σχεδόν άδειο από έπιπλα,ήταν πολύ μεγάλο αλλά είχε μόνο έναν καναπέ και τίποτα άλλο.
    Ηταν ευάερο, με μια μουντή απόχρωση βαμμένο και χωρις πόρτες στα εσωτερικά δωμάτια.
    Πάω να μπω στον κεντρικό χώρο και παθαίνω σοκ..έσταζαν νερά παντού.Εντομεταξύ οι τοίχοι στα πλαινά ήταν γεμάτοι διαμάντια.Ένας άδειος χώρος(μόνο ο καναπές) που όμως στους γύρω τοίχους(εκτός απ\'την οροφή)ήταν γεμάτος διαμάντια.Στον ύπνο μου λέω κλαίνε τα διαμάντια.Και να βλέπω κανονικά δάκρια να στάζουν από παντού.Αρχίζω φοβάμαι για το σπίτι,τι συμβαίνει,ο καναπές μούσκεψε στη μια πλευρά του.Και τα δάκρυα όλο και να δυναμώνουν.Δε θυμάμαι τι έγινε παραπέρα αλλά μου έμεινε πολύ αυτή η εικόνα.
    Εντομεταξύ στο όνειρο μπλεκόταν και διάφορα άτομα(ξεκάρφωτοι γνωστοί μου θα έλεγα)αλλά όλοι πριν μπω στον κεντρικό χώρο.

  9. #159
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εγω παιδια εχωσταματησεινα βλεπω το χερι του πρωιναντρα μου πουκατεβενε να με χτυπησει.
    τοεβλεπα πολα χρονια.να ειναιετημος να μεχτυπησει η οτι μεκινηγαγε,.

  10. #160
    βλεπω 2 επαναλαμβανομενα ονειρα που δεν εχω ιδεα αν σημαινουν κατι.το ενα ειναι οτι βρισκω κατω χρηματα ,πολλα χρηματα και το αλλο οτι ειμαι εγκυος γενναω αλλα το παιδι παντα μου το παιρνουν καποιοι κ ποτε δε βλεπω το προσωπο τ.ειναι περιεργο

  11. #161
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αυτο με την εγκυμοσυνη το βλεπω πολυ συχνα.
    θελω πολυνα κανω παιδια εκτος το μικρο π εχω και το βλεπω σε ονειρο.αλλα παντα τα παιδια οσα κιαν γενναω στον υπνο μου ειναι του ακατανομαστου πρωιν αντρα μου.

  12. #162
    καλημερα πανικουλα και πολυ ομορφη η διαθεση σου σημερα:):):)pantvw gia ta oneira den kseroun an simainei kati i an aplws einai apo to iposinito mas.μ λεγε ι γιαγια μ οτι οταν βλεπεις οτι εισαι εγγυος και ξεγεννας σημαινει οτι σου φευγει ενα τεραστιο προβλημα.αλλα δεν πολυπιστευω στις αναλυσεις των ονειρων.σιγουρα ομως τα επαναλαμβανομνα ονειρα κατι θελουν να μας πουμε.αγνωστο:)

  13. #163
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ουτε και εγω πυστευω στα ονειρα.
    αυτο με την διαθεση μου το εγραψα και μετα απο μιση ωρα με επιασε κρηση πανικου.ααχαχαχ.αλλα δεν τα παραταω!!ευτυχος εχω τα ζαναξ.

  14. #164
    αν δεν ειχες εσυ τι δυναμη να τα κατφερεις τιποτα δεν θα σ κανανε τα ζαναχ:):):)

  15. #165
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    1
    Eida son ypno moy xthes brady ena megalo kai periploko oneiro to opoio thymamai amudra...ayto poy thymamai ksekahara einai oti anakatebomoyn mexri poy eida na kanw emetoys me skatakia... (sygnwmh gia thn ekfrasi) na shmiwsw oti perimenw kapoies apantiseis ekswtasewn ygeias kai eimai arketa agxomenh stis teleytaies meres...gnwrizei kapoios na moy pei ti tha mporoyse na symainei;;;

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •