ΟΝΕΙΡΑ - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 166 to 171 of 171

Thread: ΟΝΕΙΡΑ

  1. #166
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1
    Καλησπέρα και από εμένα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θα ήθελα να με κατευθύνετε όσον αφορά ένα όνειρο που βλέπω συχνά τα τελευταία χρόνια. Είμαι κάπου - οπουδήποτε με παρέα, όλα καλά και μιλάω, κάνω συζήτηση. Εκείνη τη στιγμή εμφανίζεται μια τσίχλα στο στόμα μου και μεγαλώνει, κολλάει στον ουρανίσκο μου παντού και δε μπορώ να μιλήσω. γυρνάω από την άλλη πλευρά για να μη με βλέπουν και αρχίζω να ξεκολλάω κομμάτια μικρά - μεγάλα για να μπορέσω να την βγάλω. Το κάνω συνέχεια ώσπου στο τέλος με μεγάλη επιμονή και δύναμη την βγάζω και ξυπνάω. Πιο παλιά δεν κατάφερνα να την βγάλω,τώρα βέβαια προσπαθώ πολύ και στο τέλος τα καταφέρνω. Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα έκφρασης και εξωτερίκευσης αλλά δε μπορώ να κατανοήσω πλήρως τι σημαίνει.

  2. #167
    Quote Originally Posted by EleniM View Post
    Καλησπέρα και από εμένα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θα ήθελα να με κατευθύνετε όσον αφορά ένα όνειρο που βλέπω συχνά τα τελευταία χρόνια. Είμαι κάπου - οπουδήποτε με παρέα, όλα καλά και μιλάω, κάνω συζήτηση. Εκείνη τη στιγμή εμφανίζεται μια τσίχλα στο στόμα μου και μεγαλώνει, κολλάει στον ουρανίσκο μου παντού και δε μπορώ να μιλήσω. γυρνάω από την άλλη πλευρά για να μη με βλέπουν και αρχίζω να ξεκολλάω κομμάτια μικρά - μεγάλα για να μπορέσω να την βγάλω. Το κάνω συνέχεια ώσπου στο τέλος με μεγάλη επιμονή και δύναμη την βγάζω και ξυπνάω. Πιο παλιά δεν κατάφερνα να την βγάλω,τώρα βέβαια προσπαθώ πολύ και στο τέλος τα καταφέρνω. Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα έκφρασης και εξωτερίκευσης αλλά δε μπορώ να κατανοήσω πλήρως τι σημαίνει.
    τρολ ή μοτερετορ? (να κινηθει λιγακι το ενδιαφερον επειδη καπως πεσμενη η .. κίνηση)
    ... απαντηση στο πόδι, .. πάψε να τρως τσίχλες στον ξύπνιο σου και πάψε επίσης να το σκέφτεσαι κατα τη διαρκεια της μερας επειδη χωρις να το καταλάβεις φαινεται πως σου γινε εμμονή επειδή ότι σκεφτομαστε συχνα ή συνεχεια κατα τη διαρκεια της μερας το βλεπουμε και στον υπνο μας (αναμοχλευει σκέψεις και συμβαντα της καθημερινοτητας μας). αμα παψεις να κανεις αυτο θα δεις που θα βλεπεις αλλα ονειρα.
    γιάννης

  3. #168
    Κατ ' αρχην μονο εσυ μπορεις να ξερεις τι σημαινει η τσιχλα. Απο τις δικες σου δηλωσεις θα τολμησω να υποθεσω οτι ειναι κατι που σου εμποδιζει την εκφραση. Ισως καποιο μυστικο ή κατι που σε βασανιζει (για χρονια κιολας) και δεν θελεις να το εξωτερικευσεις, καταληγει ομως να μπλοκαρει τελικα την επικοινωνια σου και με τους αλλους. Εινια πολυ σημαντικο το οτι γυρνας για να μη σε δουν. δινεις μια μαχη με αυτο μονη σου. ειναι καλο το οτι καταφερνεις να το ξεκολλησεις στο τελος. μια εναλλακτικη εξηγηση ειναι οτι η τσιχλα δεν ειναι ενα συγκεκριμενο προβλημα αλλα οποιοδηποτε προβλημα εχεις και το ψυχικο αγχος που σου προκαλει να τα αντιμετωπιζεις ολα μονη σου.

  4. #169
    Ειδα χτες το βραδυ εναν παλιο μου ερωτα, με τραβηξε σε ενα χωραφι και με φασωνε. Ενιωσα απιστευτη καυλα. Ισως να νιωθω ενοχες προς το αγορι μου που με καυλωνει ο αλλος τοσο πολυ, ισως πιο πολυ και απ' αυτον. Ισως απλα χρειαζομαι μια πολυγαμικη ανενεωση η οποια ομως ειναι αδυνατο να την δεχτει αυτος και δεν θα εκανα ποτε κατι πισω απ' την πλατη του γιατι η εμπιστοσυνη ειναι το παν. Αλλα ο συνδυασμος αυτων με εχει παγιδεψει.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by EleniM View Post
    Καλησπέρα και από εμένα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θα ήθελα να με κατευθύνετε όσον αφορά ένα όνειρο που βλέπω συχνά τα τελευταία χρόνια. Είμαι κάπου - οπουδήποτε με παρέα, όλα καλά και μιλάω, κάνω συζήτηση. Εκείνη τη στιγμή εμφανίζεται μια τσίχλα στο στόμα μου και μεγαλώνει, κολλάει στον ουρανίσκο μου παντού και δε μπορώ να μιλήσω. γυρνάω από την άλλη πλευρά για να μη με βλέπουν και αρχίζω να ξεκολλάω κομμάτια μικρά - μεγάλα για να μπορέσω να την βγάλω. Το κάνω συνέχεια ώσπου στο τέλος με μεγάλη επιμονή και δύναμη την βγάζω και ξυπνάω. Πιο παλιά δεν κατάφερνα να την βγάλω,τώρα βέβαια προσπαθώ πολύ και στο τέλος τα καταφέρνω. Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα έκφρασης και εξωτερίκευσης αλλά δε μπορώ να κατανοήσω πλήρως τι σημαίνει.
    καλησπερα ελενη.
    αυτο το ονειρο, περα απο πιθανα συμβολικο, μπορει να ειναι καποια αναπνευστικη δυσλειτουργια.
    οταν ονειρευεσαι οτι πνιγεσαι, δεν μπορεις να παρεις αερα η να μιλησεις γιατι κατι σου φραζει το στομα, μπορει απλα να μην μπορεις να αναπνευσεις εκεινη την στιγμη.
    ψαξτο περισσοτερο.

  6. #171
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οτιδηποτε εχει σχεση με το υποσινηδιτο ειναι συμβολικο ετσι κ αλλιως αν κ βαριεμαι τωρα να ψαξω για ερμηνιες ονειρων κλπ εγω θυμαμαι μια μερα που σκεφτομουν κατι κ με πηρε ο υπνος κ συνεχιζα να το σκεφτομαι... ολα τα μυστηρια σε μενα συμβαινουν ως συνηθως
    :-)

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •