Minitran + Ομοιοπαθητική = Κακός ύπνος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    18

    Minitran + Ομοιοπαθητική = Κακός ύπνος?

    Καλησπέρα, παίρνω Μινιτραν τα κίτρινα εδώ και 3 μήνες.Είχα κάποιου είδους κατάθλιψη και πολύ κακό ύπνο. Πλησιάζει η μέρα που πρέπει να ξαναπάω στον γιατρό για να μου πει αν θα τα συνεχίσω ή όχι.
    Ξεκίνησα και ομοιοπαθητική πριν 3 εβδομάδες, με συνενόηση και των δύο ιατρών (ψυχιάτρου και ομοιοπαθητικού) και συμφώνησαν οτι μπορώ να κάνω ταυτόχρονα.
    Πήγα και για ομοιοπαθητική γιατί ο ύπνος μου δεν ήταν καλός, παρά την λήψη των minitran. 10 μέρες λοιπόν αφού ξεκίνησα ομοιοπαθητική, ο ύπνος μου έχει γίνει ανυπόφορα κακός. Ξυπνάω 20 με 30 φορές κάθε νύχτα και "λαγο-κοιμάμαι" , που είναι και το χειρότερο, καθώς δεν ξεκουράζομαι πλήρως.
    Μίλησα με έναν άλλο ομοιοπαθητικό απίστευτα διαβασμένο και μου είπε να σταματήσω τα minitran. Μαζί με την ομοιοπαθητική μπορεί να μου προκαλούν όλη αυτή τη δυσλειτουργεία.
    Ποια η γνώμη σας? Να τα σταματήσω χωρίς να ρωτήσω τον ψυχίατρο? Ο ψυχίατρος ξέρω ήδη τι θα μου πει, ή θα μου δώσει πιο βαριά ή θα αυξήσει την ποσότητα του minitran, μιας και τα δίνει λες και είναι φυστίκια. Και δε το θέλω αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω θα ελεγα να μην ξαναπας στον ομοιοπαθητικο που σου ειπε να κοψεις τα αντικαταθλιπτικα.
    Τα αντικαταθλιπτικα δεν μπορουν να κοπουν αποτομα , αλλα μονο σε συνενοηση με ψυχιατρο μειωνοντας σταδιακα την δοση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    υπαρχουν ομοιοπαθητικοι που ξεκινησαν απο κλασσικη ιατρικη και γνωριζουν απο φαρμακολογια.
    προτιμησε εναν τετοιο αν θελεις ομοιοπαθητικο, ωστε να μην κανεις επικινδυνα πειραματα με τα φαρμακα..
    παντως δεν ξερω ποσο συνδυαζονται εναλλακτικοι με κλασσικους. δεν συνδυαζονται παντα.
    εγω θα ελεγα να εμπιστευθεις ΕΝΑΝ γιατρο κι αν δεν εισαι ικανοποιημενος με τον τωρινο, αλλαξε τον.
    αλλο οι εναλλακτικες θεραπειες που ασχολουνται με την χαλαρωση, την φιλοσοφια η το πνευμα κι αλλο οι θεραπειες που ασχολουνται με φυτικα φαρμακα. μην τα μπλεκεις. διαλεξε την θεραπεια σου.
    και οπως πολυ σωστα ειπε η μπετ, αν αποφασισεις να κοψεις τα φαρμακα, πρεπει να απευθυνθεις στον γιατρο σου. μην το κανεις μονος σου, ουτε με οδηγιες ασχετου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    18
    Ο συγκεκριμένος που μου είπε να τα κόψω είναι και γιατρός. Δε ξέρω τι να κάνω παιδιά αλήθεια.
    Τα χαπια της ομοιοπαθητικής δε τα παίρνω εδώ και μέρες γιατί τελείωσε η θεραπεία.Πίνω μόνο κάτι σταγόνες απο κάτι βότανα. Και ο ύπνος μου είναι χειρότερα από ποτέ.Ξυπνάω το πρωί και είμαι χώμα. Και το χειροτέρο είναι ότι ο κακός ύπνος με κάνει και αισθάνομαι σκατά λόγω της κατάθλιψης.Τέλος πάντων ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. Θα ρωτήσω τον ψυχίατρο..

    Και κάτι ακόμα.Αν γνωρίζετε κανέναν στην Αθήνα παρακαλώ, γιατί ο δικός μου δεν
    εμπνέι μεγάλη εμπιστοσύνη

Similar Threads

  1. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  2. Minitran 2-25
    By malamataki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2011, 21:15
  3. Κακός ύπνος, άγχος, νεύρα
    By savant in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 23:18
  4. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45
  5. Minitran 4-25
    By Καποιος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-2008, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •