μπορεις απο τους πολλους καφεδες να τρελαθεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    μπορεις απο τους πολλους καφεδες να τρελαθεις?

    μπορεις απο τους πολλους καφεδες να τρελαθεις?
    πινω 6 φραπεδες την ημερα...δεν ξερω μαλλον απο τα φαρμακα θελω κατι να με τονωσει...
    αλλα μπορει να φτασει σε επικυνδηνα σημεια? οπως το να χασεις τα λογικα σου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Να τρελαθείς όχι,αλλά η κατανάλωση που κανεις εσύ μπορεί να προκαλέσει διάρροια,πονοκεφάλους ,ταχυκαρδία,αϋπνίες...τέτοι� � πράγματα..να τρελαθείς όχι,έχω ακούσει και από άλλους ανθρώπους τέτοια ποσότητα.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    αχ παναγια μου μου εβγαλες ενα βαρος...!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω πινω πολυ καφε την ημερα. Δεν νομιζω να επηρεαζει ωστε να φτασεις σε επιπεδο τρελλας, σιγουρα μια υπερδιεγερση μπορει να δημιουργησει και εαν θυμαμε καλα αυτοι που εχουν για παραδειγμα κρισεις πανικου δεν πρεπει να πινουν καφε ... στους προκειμενους μπορεις να πεις οτι τους τρελλαινει.

    Σιγουρα ολες οι ουσιες κατι μας κανουν οπως το αλκοολ , αλλα εγω θεωρω τον καφε κατι σαν ακινδυνο σε γενικες γραμμες και δηλωνω φανατικος λατρης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Και εγω πινω πολυ καφε την ημερα. Δεν νομιζω να επηρεαζει ωστε να φτασεις σε επιπεδο τρελλας, σιγουρα μια υπερδιεγερση μπορει να δημιουργησει και εαν θυμαμε καλα αυτοι που εχουν για παραδειγμα κρισεις πανικου δεν πρεπει να πινουν καφε ... στους προκειμενους μπορεις να πεις οτι τους τρελλαινει.

    Σιγουρα ολες οι ουσιες κατι μας κανουν οπως το αλκοολ , αλλα εγω θεωρω τον καφε κατι σαν ακινδυνο σε γενικες γραμμες και δηλωνω φανατικος λατρης.
    Καλησπέρα για μένα η γνώμη μου είναι καλό να το ελάττωσης γιατί πέρα από όλα τα άλλα σε επιρεαζει και στο νευρικό σύστημα, εγώ που περνώ φάρμακα τουλάχιστον αμα το πιω σε λάθος ώρα δεν μπορώ να ηρεμισω για ώρες μετά, και φαντάσου μόνο από ένα ποτήρι καφέ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Λες ότι έχεις ακαθισία κι όλα αυτά, αλλά με 6 φραπέδες απορώ πως δεν κάνεις και γκελ από τοίχο σε τοίχο lol Δεν θα τρελαθείς, αλλά φέρνεις τον οργανισμό σου σε κατάσταση μόνιμης υπερδιέγερσης με τόση καφεϊνη. Αν θεωρείς ότι τα φάρμακα πάνε να σε κάνουν υποτονικό ή κάτι, δεν είναι λύση να πίνεις διεγερτικές ουσίες σαν αντιστάθμισμα, προσπάθησε να ρυθμίσεις την αγωγή μαζί με τον γιατρό σου. Όλα χρειάζονται, αλλά με μέτρο.

    Και στο λέω εγώ που πίνω κι εγώ μόνο φραπέ και δεν με πιάνει και ιδιαίτερα. Πλέον πίνω αυστηρά το πολύ 2 καφέδες, έναν νωρίς το πρωί κι έναν το μεσημέρι. Σε σπάνιες περιπτώσεις (κακώς) τους κάνω 3 τη μέρα αν είμαι από πολύ νωρίς το πρωί στο τρέξιμο εκτός σπιτιού κι εκτός της δουλειάς, σε διάφορες άλλες εξωτερικές δουλειές, αλλά ο μεσημεριανός και τελευταίος καφές είναι το αργότερο στις 4. Λίγο ο περιορισμός του καφέ, λίγο κράτει στο τσιγάρο, λίγο το ένα, λίγο το άλλο, μόλις πειθαρχώ τον εαυτό μου, βλέπω τεράστια διαφορά και στην ποιότητα του ύπνου, και στην ψυχολογία μου και στο άγχος μου.Και με τη σειρά του, στον τρόπο που σκέφτομαι (πιο ψύχραιμα και καθαρά).
    Πόσο μάλλον αν κάποιος έχει διάγνωση για κάποιο ψυχιατρικό θέμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μπορεις απο τους πολλους καφεδες να τρελαθεις?
    πινω 6 φραπεδες την ημερα...δεν ξερω μαλλον απο τα φαρμακα θελω κατι να με τονωσει...
    αλλα μπορει να φτασει σε επικυνδηνα σημεια? οπως το να χασεις τα λογικα σου?
    Καλημερα και καλή εβδομάδα !

    Ηλία ειναι υπερβολικοί οι καφέδες που πίνεις και μπορεί να μην τρελαθείς απο αυτούς το σίγουρο όμως οτι μπορεί να πάθουν τα νεύρα σου...Δεν θα σου μιλήσω για το πόσο κακό κάνεις στο στομάχι σου...
    Απορώ πως κοιμασε με τόσο καφεΐνη που διοχετεύεις τον οργανισμό σου....

    Καλό είναι να τους ελαττώσεις και αν πάλι θες να πίνεις καφέ προτίμησε τον φιλτραρισμένο (ειτε γαλλικό,ειτε εσπρέσο )οχι φραπέ ,είναι το χειρότερο είδος καφέ ...
    Για αρχή αντικατεστησε καποιους με ντεκαφεινε για να μην έχεις συπτωματα απόσυρσης (νεύρα ,πονοκεφάλους )αλλά και εκεί να προσέχεις ποιους διαλέγεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    6 φραπεδες την ημερα? Δλδ 6 ποτηρια πετρελαιο που ειναι ο φραπες στο στομαχι σου!Κοιτα να τρελαθεις δεν νομιζω,αν ηταν θα ειχε γινει ηδη! Πλακα κανω..Δεν προκειται να χασεις τα λογικα σου,απλα η καταχρηση καφεινης εχει πολλες ανεπιθυμητες ενεργειες! Αγχος,ταχυκαρδιες πονοκεφαλους,ζαλη και περισσοτερη κοπωση! Επισης αν παιρνεις αγωγη η τοσο μεγαλη ποσοτητα καφεινης μπορει να εχει αντιδραση με τα φαρμακα! Για εμενα κοψε τους σταδιακα μεχρι να φτασεις τους 2! Και φιλικη συμβουλη οσο περισσοτερους πινεις τοσο πιο κουρασμενος θα εισαι και θα χρειαζεσαι τονωση!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    πινω 6 φραπεδες την ημερα...δεν ξερω μαλλον απο τα φαρμακα θελω κατι να με τονωσει...
    αλλα μπορει να φτασει σε επικυνδηνα σημεια? οπως το να χασεις τα λογικα σου?
    Να χάσεις τα λογικά σου δεν το νομίζω, αλλά να προκαλέσεις προβλήματα στην υγεία σου, ναι. Πρέπει να ξέρεις ότι η καφεΐνη είναι τοξική πάνω από κάποιο όριο. Επίσης αλληλεπιδρά με πολλά φάρμακα. Θα σου συνιστούσα να διαβάσεις αυτή την ιστοσελίδα για να δεις αν υπάρχουν στοιχεία που σε αφορούν ώστε να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές, αν χρειάζεται βέβαια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μπορεις απο τους πολλους καφεδες να τρελαθεις?
    πινω 6 φραπεδες την ημερα...δεν ξερω μαλλον απο τα φαρμακα θελω κατι να με τονωσει...
    αλλα μπορει να φτασει σε επικυνδηνα σημεια? οπως το να χασεις τα λογικα σου?
    Μην πίνεις πολλούς καφέδες ειδικά ο νες είναι σκέτος καρκίνος. Πιες 1 το πολύ 2 η εσπρέσο η ελληνικό
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    δεν μπορω να τους κοψω ρε παιδια... κανω μια ιδιαιτερα καθιστικη ζωη και πινοντας καφε καπως ξεχνιεμαι...

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    εχω ενα πονο δεξια στην καρδια... νομιζω ειναι κατι σαν μυοκαρδια καπως ετσι... δεν ξερω με εχει ποιασει εδω και δυο μερες....
    νιωθω ενα σφυξιμο στο στηθος....δεν ξερω με την ζωη που κανω ποσο θα αντεξει η καρδια μου...
    γιατι αμα σας πω ποσα τσιγαρα κανω θα εκπλαγειτε... και θα αρχισετε το κυρηγμα... οποτε δεν θελω τετοιες αντιδρασεις και δεν σας λεω ποσο καπνιζω!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω σε καταλαβαινω Ηλια και εγω το ιδιο κανω μονο που εγω δεν το θεωρω τοσο σημαντικο προβλημα το καφε. Φυσικα δεν πρεπει να φερνεις τον οργανισμο σου στα κοκκινα. Τωρα τα περισσοτερα απο οσα λεγονται ειναι μυθοι χωρις απτες αποδειξεις συν του οτι επηρεαζει τον ενα οργανισμο εστω και ελαχιστη ποσοτητα καφεινης δεν σημαινει οτι επηρεαζει και τον αλλον. Παντως καλο να κανεις κατι για την καθιστικη ζωη. Εγω σκεφτομαι να γραφτω σε κανα γυμναστηριο, αν και φυσικα βαριεμαι. Περισσοτερο θελω να αποκτησω ευεξια και ενεργεια δεν με ενδιαφερει να δειχνω σενιος ιδιαιτερα αν και θα ηταν ευχαριστη "παρενεργεια".

    Οσον αφορα τον καφε προσεχε μην σου φερνει κοπωση, πρεπει να τεσταρεις τον εαυτο σου ή μηπως με καναν εσπρεσσο αισθανεσαι καλυτερα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εχω ενα πονο δεξια στην καρδια... νομιζω ειναι κατι σαν μυοκαρδια καπως ετσι... δεν ξερω με εχει ποιασει εδω και δυο μερες....
    νιωθω ενα σφυξιμο στο στηθος....δεν ξερω με την ζωη που κανω ποσο θα αντεξει η καρδια μου...
    γιατι αμα σας πω ποσα τσιγαρα κανω θα εκπλαγειτε... και θα αρχισετε το κυρηγμα... οποτε δεν θελω τετοιες αντιδρασεις και δεν σας λεω ποσο καπνιζω!
    Και εγω καπνιζω καπου 1.5 πακετο την ημερα αυτην την περιοδο. Σιγουρα δεν ειναι καλο αλλα τι να πω. Πρεπει πραγματικα να θελεις κατι να αλλαξεις στον τροπο ζωης σου. Οι συμβουλες ειναι ευκολες, αλλα το να αλλαξεις τροπο ζωης ειναι πολυ δυσκολο και εννοειται να μη ξανακυλησεις στο παλιο τροπο ζωης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με λιγα λογια και ο ιδιος ξερεις τι πρεπει να κανεις οπως και εγω, οσον αφορα καπνισμα,καθιστικη ζωη κλπ
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χωρισμός μετά από 2.5 Χρόνια μετά από πολλούς χωρισμούς
    By kingchris1234 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 26-11-2018, 22:28
  2. μια ιστορια παραξενη για πολλους
    By soking in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 21-04-2016, 03:35
  3. αντικαταθλιπτικα και καφεδες...
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 20-04-2016, 20:31
  4. φοβια η τελικα κατι φυσιολογικο για πολλους.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-2013, 19:43
  5. Πως γίνεται να μπορείς να βοηθάς τους άλλους?
    By Deleted-member-220416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 06-03-2013, 06:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •