Αυρα ημικρανίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Αυρα ημικρανίας

    Καλησπερα παιδια.. Έχεις κάνεις σας οπτική αυρα ή αυρα ημικρανίας; Μπορείτε να μου περιγραψετε πως ξεκινάει σε εσας και πως εξελίσεται και ποση ωρα κρατάει;
    Last edited by Χριστίνα900; 13-09-2020 at 19:39.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Ξεκινάει σε μενα με μια παράξενη αίσθηση σαν να αδειάζω και εξελίσσεται σε ατονία μετα πίεση στο κεφαλι . Αλλες φορες αρχιζει με σταδιακο σφιξιμο στο κεφαλι.

  3. #3
    Η αυρα? Ή η ημικρανία?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Αυτα ειναι η αύρα πριν την ημικρανία ή τον πονοκεφαλο.
    Δεν εχω παντα αυρα, ειδικα στους πονοκεφαλους πιεσης. Ενω στην ημικρανια συνηθως ερχετε με την αυρα που Ειπα πριν, που με πιανει 1 ωρα πριν αρχισει ο ημικρανικος πονος.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    26
    Γειά σου Χριστίνα! Έπεσα πάνω στο μήνυμά σου για την ημικρανία. Ναι έχω χρόνια περίπου 16 χρόνια τακτικά ημικρανία με αύρα, δηλαδή ξεκινά με οπτικά συμπτώματα από το μάτι σαν να αναβοσβήνουν φωτάκια μπροστά μου φωταψίες και ουσιαστικά δεν βλέπω από το μάτι. Έχω την αίσθηση ότι είναι από το ένα μάτι άλλα ουσιαστικά είναι και από τα δύο. Αυτό με το μάτι κρατά μισή ώρα περίπου, μετά εξαφανίζεται, μετά αρχίζει πονοκέφαλος έντονος από τη μια πλευρά του κεφαλιού και συνοδεύεται από δυσαρθρία λόγου να μην μπορώ να βρώ τις λέξεις και στο τέλος μετά από μιαμιση ώρα κλείνει με μούδιασμαστο στόμα και τα χέρια. Τα παραπάνω μοιάζουν με συμπτώματα εγκεφαλικού ενώ δεν είναι, είναι καθαρά συμπτώματα ημικρανίας με αύρα. Σε δυο ώρες συνήθως περνάνε τα συμπτώματα με μάτι, μούδιασμα και δυσαρθρία και μένει πόνο ο πονοκέφαλος. Αυτό το παθαίνω μια φορά το μήνα ή μια φορά στο τρίμηνο αν είμαι τυχερός. Παλιά σε περιόδο έντονο άγχους το πάθαινα μια φορά τη βδομάδα! Θεραπεία μόνιμη δεν υπάρχει παρά μόνο με το που αντιληφθώ το σύμπτωμα με το μάτι έτσι μου αρχίζει παίρνω μια αναβράζουσα ασπιρίνη και ένα mesulid. Τα δυο αυτά παυσίπονα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι με πιάνουν καλύτερα και τα συμπτώματα τα περνώ πιο ήπια, αλλά θέλει αμέσως στο πρώτο σύμπτωμα να μην χαθεί χρόνος. Μετά μένει για κάποιες ώρες ένας ήπιος πονοκέφαλος σαν βαρύ κεφάλι. Είναι πολύ άσχημο το όλο σκηνικό και μόνο αυτός που το έχει πάθει μπορεί να καταλάβει πόσο δύσκολα περνά και πώς το υπομένει. Αν σε βρει στο σπίτι έχει καλώς, αλλά στη δουλειά ή στο δρόμο ή αλλού τότε τα πράγματα είναι δύσκολα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    1
    καλησπέρα ,
    ειχα κι εγω χθες οπτική αυρα, η τριτη μεσα σε 2 χρονια. ειναι πραγματικα πολυ δυσαρεστο να το βιωνεις, εγω εβλεπα σαν αντικατοπτρισμο νερου , σαν να κοιταω την θαλασσα παραδειγμα, με αρκετο φως, και δυσκολευομουν να δω καλα. ειχα αυτο που λενε τυφλα σημεια στην οραση .. φοβηθηκα πολυ, νομιζα οτι θα τυφλωθω, επαθα κριση πανικου και πηρα λεξοτανιλ.
    την προηγουμενη φορα που το βιωσα πηγα στον οφθαλμιατρο και μου ειπε να μην ανησυχω , να παραμενω ηρεμη και θα περναει.. αλλα και χθες λεω, μπας και παθαινω κανενα ισχαιμικο? μηπως τυφλωνομαι?
    επισης, ο οφθαλμιατρος μου ειπε οτι ο λογος ειναι συνηθως στρες.....

Similar Threads

  1. ΑΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ!!!!!
    By Aerozol in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2021, 04:17
  2. Οφθαλμικη ημικρανια,Αυρα,Ανχος
    By giannhs82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2014, 22:56
  3. κρισεις πανικου και ημικρανια με αυρα!!
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-03-2013, 14:22
  4. ΑΥΡΑ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑ
    By κριστι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-02-2010, 18:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •