Έχω αγχώδη διαταραχή και ίσως κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3

    Έχω αγχώδη διαταραχή και ίσως κατάθλιψη;

    Γειά σας,
    Γράφω εδώ μετά από μια συζήτηση που είχα με ένα φίλο μου. Ξέρω πως πρέπει να ρωτήσω κάποιον ειδικό αλλά θεώρησα να ξεκινήσω από εδώ ώστε να μου δώσετε τα φώτα σας.

    Εδώ και 8-9 μήνες μετά από ένα οικογενειακό πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί πήγα σε ένα γιατρό και μου έδωσε τα Ζάναξ την μικρή δόση 1 την μέρα.

    Το τελευταίο διάστημα βέβαια με πιάνουν κάτι έντονα ξεσπάσματα που με κάνουν να κλαίω συχνά, να τονίζω πιο πολύ τα αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μου, εμφάνισης μου, κλείνομαι (όσο μπορώ ) σε ένα δωμάτιο και δεν θέλω να δω κανένα, κάποια πράγματα που τα έκανα με ευχαρίστηση πλέον δεν νοιώθω το ίδιο προς αυτά, ενοχές για το κάθε τι ( με έχει πιάσει κάτι και ζητάω συγνώμη από τον καθένα). Τέλος θα ήθελα να δώ τον κόσμο από ψηλά ( πως είναι στον Σκρούτζ που τα πνεύματα και αυτός πήγαν σε άτομα και αυτά μίλαγαν γι' αυτόν έτσι)

    Όταν είχα πάει στην γιατρό για να μιλήσω για τις σκέψεις μου αυτές μου είπε πως όλα αυτά είναι λόγω του άγχους και πως πρέπει να αυξήσω την δόση μου όμως ο φίλος μου αυτός αμφιβάλει λόγω του τελευταίου που το είπα.
    Οπότε εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω, να πάω σε άλλο γιατρό να μου πεί την άποψή του; να ακούσω την γιατρό μου;

    Ευχαριστώ που διαβάσατε το κείμενό μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα καταρχάς σε τι γιατρό είσαι?
    Γιατί σε έδωσε τα ζαναξ για αρχή? Μου φαίνεται περίεργο, όλα αυτά που νιώθεις ίσως είναι παρενέργειες από το χάπι, για μένα καλό ειναι να αλλάξεις γιατρό πάνε σε ένα ψυχολόγο να του εξηγήσεις την κατάσταση και μετά να σε πει άμα χρειαστεί να πας και σε ένα ψυχίατρο η νευρολόγο για να σου αλλάξουν θεραπεία η να κρατήσεις την ίδια..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3
    Σε ένα ψυχίατρο στην ευρύτερη περιοχή που μένω.
    Όταν πήγα για πρώτη φορά και μιλήσαμε, της εξήγησα τι έχω κτλ της είπα πως δεν έχω πάρει κάποια άλλου είδους φαρμακευτική αγωγή και μου είπε πως αυτά τα χάπια θα με βοηθήσουν πιστεύω πως με έχουν γιατί τώρα δεν με πιάνει αυτό που με έπιανε πριν.
    Θα κοιτάξω για ένα ψυχολόγο αρχικά,να με δει και μετά θα δω πως θα πάει.
    Σε ευχαριστώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Το ελπίζω, έχω ακούσει ότι τα ζαναξ είναι δύσκολο να κοπούν αν και εχω ανθρώπους από το περιβάλλον μου που δεν είχαν πρόβλημα, με τι έννοια το λέω στο θέμα με τα φάρμακα,ότι υπάρχουν πολλά άλλα φάρμακα που μπορούσε να σου χορήγηση πρώτα αλλά οκευ γιατρός είναι ξέρει κάτι παραπάνω, ναι να κοιτάξεις για ένα ψυχολόγο γιατί φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία μαζί είναι πολύ καλύτερο από το να έχεις μόνο το ένα, ελπίζω όλα να πάνε καλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Χαίρομαι που είσαι καλύτερα. Απλά να ξέρεις ότι τα xanax δεν είναι για μακροχρόνια χρήση όχι μόνο γιατί δημιουργούν εθισμό αλλά κι επειδή το συνηθίζει ο οργανισμός και χρειάζεται αύξηση δόσης για το ίδιο αποτέλεσμα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3
    Συγνώμη που σου απαντάω τώρα, είχα δουλειές.
    Ναι το ξέρω αυτό

Similar Threads

  1. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  2. Αγχωδη διαταραχη , καταθλιψη συνοδεια σωματικων συμπτωματων με αρρθυμιες
    By VictoriaSkG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-04-2019, 10:16
  3. Καταθλιψη και γενική αγχώδη διαταραχή
    By Axileas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 12-02-2010, 04:37
  4. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 03:20
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •