ΣΕΝΑΡΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: ΣΕΝΑΡΙΑ

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48

    ΣΕΝΑΡΙΑ

    α σας πω ένα περιστατικό που είναι ίσως, παρόμοιο με το πραγματικο περιστατικο και οχι το πραγματικο περιστατικο για διαφορους λογους. Πριν μέρες, φταρνίστηκα ενω καθόμουν στο γραφείο. Ο ψυχαναγκασμος μου ελεγε να μετακινηθω για να φταρνιστω αλλα εγω δεν ηθελα να κανω την τελετουργια και φταρνιστηκα εκει που ημουν σαν νορμαλ ανθρωπος. Μια σταγονα έφυγε και πηγε προς την μερια του γραφείου. Άρχισα να ανησυχω γιατι παλιότερα είχα εναν ψυχαναγκασμό οτι απαγορευεται να κολλαω τσιχλα κατω απο το γραφειο (μια παλια συνηθεια) γιατι μπορει να έκανα υπόσχεση στον Θεό πριν 3 χρόνια και μπορει να την ξέχασα. Με αφορμη αυτον τον ψυχαναγκασμό, ανησυχω μηπως εκανα υποσχεση σχετικα με το να μην λερωνω το γραφείοι γενικά.

    Δεν ξέρω γιατι δημιουργηθηκε αυτο το υποθετικο σενάριο. Τον τελευταίο καιρό, είχα διάφορα φευγαλέα αρνητικά συναισθήματα με το γραφείο. Σαν να κατι να με ενοχλούσε. Ανησυχω μήπως, έκανα κάποια υπόσχεση σχετικα με το να μην λερωνω το γραφειο και την ξέχασα, αλλά το υποσυνείδητό μου την θυμάται για αυτο και το αρνητικο συναίσθημα. Δεν θυμάμαι καμία υπόσχεση και λογικα, εκεινη την περίοδο το 2017 αποκλείεται να τολμούσα να κάνω υπόσχεση, ποσο μάλλον να κάνω και να την ξεχάσω.


    Aπλα στο μυαλό μου, έχω σκόρπιες εικόνες απο διάφορες χρονικες στιγμες, πχ να αγχωνομαι μην δουν τις κολλημενες τσιχλες οι φιλοι μου, να πλενομαι ψυχαναγκαστικα καθε φορα που ακουμπουσα το σημειο που ειχα κολλησει τσιχλα. Αναρωτιέμαι αν αυτές οι εικόνες ειναι ο λογος που μου δημιοουργήθηκε εκεινο το συναίσθημα το οποιο με την σειρα του δημιουργησε αυτο το τρομακτικο σεναριο της υπόσχεσης, και όχι επειδη έκανα υπόσχεση την οποία ξέχασα. Ένας λόγος που ανησυχώ, παραπάνω, είναι γιατί δεν μπορω να δικαιολογήσω τον εαυτό μου σε περίπτωση που έκανα υπόσχεση, γιατι τότε το 2017 δεν είχε ξεκινήσει το ψυχαναγκαστικό θέμα με τις υποσχέσεις, οποτε δεν μπορω να ηρεμησω τον εαυτο μου με την δικαιολογια οτι ήμουν άρρωστος. Μπορεί οντως να ήμουν απρόσεχτος και να ήθελα να χρησιμοποίησω την υπόσχεση για να σταματήσω μια κακια συνήθεια την οποια μπορουσα ευκολα να σταματησω και χωρις υπόσεση. Υπάρχει κάποιος ψυχαναγκασμός που δεν τον βλέπω σε αυτο?

    Αν υποθέσουμε οτι μέτρησε η υποσχεση με το κάπνισμα που εινια και αυτο μια κακια συνήθεια, γιατι να μην μέτρησε αυτο με την τσίχλα?

  2. #2
    Καλημερα.. Θέλω να μου απαντήσεις κάτι ειλικρινά με καλό και ήρεμο τροπο... Κατανοεις μέσα σου ότι αυτές οι σκέψεις που κάνεις δεν έχουν καμία λογική υπόσταση;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    8
    Εφόσον αποθηκεύεται κάπου η IP του χρήστη στο forum, δεν υπάρχει τρόπος να ενημερώσουμε κάποιον κοινωνικό λειτουργό να επικοινωνήσει με την οικογένεια του ή τον ίδιο;

  4. #4
    Νομίζω πως αυτό γίνεται μόνο όταν τίθεται θέμα όπου απειλείται η ζωή του...καταλαβες τι εννοώ.

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 10-09-2020, 15:08
  2. Ψεύτικα Σενάρια
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 21-07-2020, 00:43
  3. Δυσαρεστα σεναρια
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2016, 01:30
  4. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 06:24
  5. Φανταστικα σεναρια που σας συναρπαζουν
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-12-2010, 07:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •