Παλιό bullying, άγχος, κατάθλιψη κτλ κτλ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Elusurpador View Post
    Ναι ότι και καλα απλά θέλουν άτομα
    Δεν θα σε έκανε παρεα κάποιος για αυτό τον λόγο αλλά επειδή του αρέσει ο χαρακτήρας σου ή επειδή έχετε κοινά ενδιαφέροντα.. Γιατί ρίχνεις τον εαυτό σου τόσο πολύ;
    Πως είναι η σχέση σου με τους γονείς σου;

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19
    Προσπαθώ να δείχνω ότι είναι μια χαρά αλλά στην πραγματικότητα είναι μέτρια, δεν μιλάω γενικά με κανέναν απλά ασχολούμαι με άλλα πράγματα. Ξέρω ότι δεν είναι καλό να μην μιλάς με τους δικούς σου αλλά δεν βρίσκω τη δύναμη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Elusurpador View Post
    Προσπαθώ να δείχνω ότι είναι μια χαρά αλλά στην πραγματικότητα είναι μέτρια, δεν μιλάω γενικά με κανέναν απλά ασχολούμαι με άλλα πράγματα. Ξέρω ότι δεν είναι καλό να μην μιλάς με τους δικούς σου αλλά δεν βρίσκω τη δύναμη.
    Καλημέρα. Δεν σου ζήτησα να μου πεις την εικόνα που βγαζετε προς τα έξω σαν οικογένεια αλλά τι πραγματικά συμβαίνει..

    Το γεγονός ότι δεν αντιδρούσες δείχνει ότι από πριν δεν είχες θετική εικόνα για τον εαυτό σου και προσπαθώ να καταλάβω αν έπαιξαν ρόλο οι γονείς σου σε αυτό.. Ίσως να σε βοηθούσε η συζήτηση για να σταματήσεις να κατηγορείς τον εαυτό σου, για να του δώσεις ελαφρυντικά και σιγά σιγά να τον αποδεχτείς.

    Ανοίγοντας το θέμα τι σκεφτόσουν; Τι ήθελες να συζητήσεις; Για να μην πηγαίνουμε σε λάθος μονοπάτια.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα λυπάμαι για ότι σου συνέβη,
    Πρώτα εντάξει η γονείς σου δεν έχουν μεγάλη διαφορά από πολλούς γονείς που δεν πιστεύουν πόσο κακό μπορεί να κάνει κάποιος ψυχολογικά σε κάποιον άλλον, εγώ δυστυχώς έχω και ψυχολογικό μπούλινγκ και σωματικό (όχι πολύ άσχημες καταστάσεις) ακόμα και τώρα νιώθω πολύ άσχημα ειδικά άμα τα θυμάμαι είναι λες και έγιναν χθες, ο τρόπος αντιμετώπισης σου πάντως ήταν πολύ καλύτερος από τον δικό μου, εγώ κατέβαζα το κεφάλι και δεν έλεγα τίποτα, και έφτασα εδώ που έφτασα είμαι 26 και ακομα σε αυτό τον τομέα δεν έχω κάνει πολύ δουλειά, για μένα δεν χρειάζεται να συγχωρέσεις αυτούς, το θέμα ειναι να μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου από εδώ και πέρα και να του πεις μπράβο που το αντιμετώπισες έτσι, για μένα όλοι άνθρωποι είμαστε περίεργοι με τον τρόπο μας, δεν είναι κάτι που έπρεπε να σε κανει να νιώθεις άσχημα, καλό είναι να δεις έναν ειδικό να σε βοηθήσει να συνεχίσεις την ζωή σου,είσαι 18 όλα ξεκινάνε τώρα για εσένα, και θα γνωρίσεις πολλά άτομα ακόμα, κάποιοι θα είναι περίεργοι με την κακή έννοια κάποιοι θα είναι περίεργοι με την καλή έννοια, κάποιοι θα θέλουν απλά ένα άτομο να μιλάμε μια στο τόσο και κάποιοι άλλοι θα θέλουν ένα καλό φίλο δίπλα τους, δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον...
    Οπότε θέλω να βοηθήσεις τον εαυτό σου και να συνεχίσεις να προχωράς μπροστά....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν υπάρχει άνθρωπος στην ζωή του πιστεύω που να μην έχει περάσει bullying και εγώ απο γυμνάσιο τι χοντρή κοάλα ορφανό με αποκαλούσαν ομολογώ ότι έχω κάνει και εγώ στο λύκειο όμως bullying με άλλες κοπέλες έχω ιστορία ζωής να γράψω με όλα αυτά π έχω κάνει και απόπειρες αυτοκτονίας είχα μακράν την χειρότερη εφηβεία .. Έτσι είναι αυτά τα χρόνια είσαι 18 όμως τώρα κ αγόρι απο όσα διαβάζω δεν είναι τόσο τραγικα τα πράγματα τώρα έρχονται τα ωραία εγώ στην ηλικία σ ξεκίνησα ν πρώτο δουλεύω ωριμασα και όλα αυτά του λυκείου πλέον μ φαίνονται αστεία τ θυμάμαι κ γελάω.. Στο θέμα σ όμως είμαστε σε μια περίοδο τώρα που αδύναμοι χαρακτήρες και πρέπει ν μπεις σε μια εποχή πιο δύσκολη και χρόνια που θα έπρεπε ν ήταν καλύτερα αλλά αυτό πάει γ όλους.. Τι ασχολίες έχεις τώρα το μεγαλύτερο πρόβλημα σου οι φίλοι είναι βρες καμία κοπέλα θ έχεις άλλα προβλήματα σε λίγο επαγγελματική αποκατάσταση καριέρα οικογένεια αργότερα αυτό είναι η ζωή δεν ειν οι φίλοι μετά τα 20 εξαφανιζονται να ξέρεις που πατάς και που βρίσκεσαι ο άλλος στο δρόμο θα σε βρίσει τ θ κάνεις θ βάλεις τ κλάματα πρέπει να ανταποδώσεις.. Πρέπει ν είσ σκληρός με λίγα λόγια 100% για την πάρτυ σ και ανεξάρτητος αυτό είμαι και σε όποιον αρέσω

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Bullying απο υπαλληλους
    By Ορέστης in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 26
    Last Post: 27-11-2019, 09:59
  2. bullying
    By stefanos14587 in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 24-01-2018, 22:36
  3. Μια περίπτωση Bullying
    By Vaexianis in forum Κακοποίηση
    Replies: 63
    Last Post: 18-01-2017, 08:03
  4. bullying
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 17-08-2014, 23:46
  5. BULLYING
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2008, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •