Παλιό bullying, άγχος, κατάθλιψη κτλ κτλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19

    Παλιό bullying, άγχος, κατάθλιψη κτλ κτλ

    Οπότε βρήκα την δύναμη να φτιάξω λογαριασμό μετά από μήνες που σαν το φάντασμα κυκλοφορούσα στο φόρουμ. Στο σχολείο εμένα ποτέ δεν μου φέρθηκαν καλα, πάντα θα υπήρχαν κάποιοι που με χλευαζαν επειδή ήμουν "περίεργος", αυτο φυσικά με έκανε να έχω άγχος να τους βλέπω και γενικά να συναντιομαστε οπότε θυμάμαι ότι είχα άγχος να πάω στην τουαλέτα (κατά την διάρκεια του μαθήματος) μη και αρχίσουν να κοροϊδεύουν κτλ. Όλο αυτό το άγχος μου έχει προκαλέσει όλα τα συμπτώματα της ΙΔΨ, από τα 15 μου μέχρι τώρα έχω αυτοκτονικες φαντασιώσεις, και όνειρα φυγής σε άλλη χωρα, έτσι ώστε να αρχίσω την ζωή μου από την αρχή. Να μεταμορφωθω σε άλλο άτομο. Είναι μέρες που δεν μπορώ να βγω από το σπίτι, έχω χάσει τα συναισθηματα μου, δεν μπορώ να χαρώ πραγματικά, και η λίμπιντο μου έχει πέσει κατακόρυφα. Ιδέες για βοήθεια;

    Υ. Γ Όσες φορές πήγα να το συζητήσω με τους γονείς μου μου έλεγαν ότι είναι της εφηβείας και ότι και άλλοι έχουν θέματα. Όταν ακούω κάτι που έχει να κάνει με βία εγκλεισμό κτλ χτυπά η καρδιά μου τόσο δυνατά και έχω λίγη ανάσα (μια φορά που μετρηθηκα έφτασα 120 παλμούς), οπότε όποτε αγχώνομαι είναι σαν να πεθαίνεις
    Last edited by Elusurpador; 14-09-2020 at 16:21. Reason: Να προσθέσω κάτι άλλο

  2. #2
    Γεια σου.. Πόσο χρονών εισαι δεν μας είπες;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19
    Είμαι 18 ευτυχώς φέτος δεν πάω σχολείο

  4. #4
    Έδωσες πανελλήνιες περασες σε κάποια σχολή; κοίτα διάβασα το μυνημα σου και έχω να σου πω πως το παρελθον αποτελεί παρελθον.. Το μπουλινγκ που περασες αποτελεί παρελθον όσο σκληρό και αν ήταν για την ψυχή σου.. Καλο ειναι να αφήσεις πισω όσα έγιναν και να συγχωρήσεις τους ανθρώπους που σου φέρθηκαν άσχημα... Είσαι τώρα 18..ειναι η ώρα να ξεκινήσεις μια νέα σελιδα στην ζωή σου.. Πρέπει να αγαπήσεις πρωτα από όλα την προσωπικοτητα σου και τον χαρακτήρα σου και αν νιώθεις οτι εχεις κάποια αρνητικά στοιχεια σε εσένα που θες να τα αλλαξεις, να το κάνεις για εσένα... Έχεις φίλους στην ζωή σου έστω και λίγους.. Λίγους και καλους;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19
    Ναι πέρασα, αλλά αυτά που τράβηξα μου προκάλεσαν κοινωνικό άγχος και δεν μπορώ να πλησιάσω ανθρώπους, νοιώθω ότι με βρίζουν πίσω από την πλάτη μου ότι θέλουν να μου κάνουν κακό. Μια βλακεια που είχα κάνει ήταν που νόμιζα ότι μπορείς να πεθάνεις αν πεις μερικά χάπια ντεπον, κάτι που έκανα αλλά δεν πέθανα

  6. #6
    Ποτε έκανες απόπειρα αυτοκτονίας? Σκεφτεσαι ακόμη τον θάνατο;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19
    Πάει αρκετός καιρός, πλέον έχει μετεστραφει από το "θελω να πεθάνω" στο "μακάρι να μην υπήρχα, η ζωή μου είναι άσχημη"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καλησπέρα.. Όταν λες ότι ήσουν περίεργος τι εννοείς;
    Φαίνεται πως την εικόνα που έχουν για σένα οι άλλοι την έχεις φορέσει γιαυτό και νιωθεις άσχημα.
    Last edited by george1520; 14-09-2020 at 18:00.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19
    Μη ιδιαίτερα κοινωνικός ούτε αθλητικός με περισσότερη έφεση σε μαθήματα κτλ. Ευτυχώς δεν μου ασκήθηκε ποτέ σωματικό bullying γιατί είχα την τύχη να ήμουν πιο ψηλός και μεγαλόσωμος από αυτούς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Elusurpador View Post
    Μη ιδιαίτερα κοινωνικός ούτε αθλητικός με περισσότερη έφεση σε μαθήματα κτλ. Ευτυχώς δεν μου ασκήθηκε ποτέ σωματικό bullying γιατί είχα την τύχη να ήμουν πιο ψηλός και μεγαλόσωμος από αυτούς.
    Πρώτα από όλα φίλε μου έχεις βάλει στον εαυτό σου μια ταμπέλα που δεν σου αξίζει (για το περίεργος). Όλοι είμαστε διαφορετικοι μεταξύ μας οπότε κανένας δεν είναι περίεργος, παράξενος ή οτιδήποτε άλλο αλλά είμαστε όλοι ξεχωριστοί..
    Το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι σε αντιμετώπιζαν έτσι δεν σημαίνει αυτόματα ότι είχαν δίκαιο, μπορεί απλά μέχρι εκεί να τους έκοβε.. Ο λόγος που ακόμη σε ενοχλει και το σκέφτεσαι είναι γιατί πιστεύεις πως έχεις ευθύνη για την συμπεριφορά τους, πως επειδή είσαι - ήσουν έτσι τους έδινες λόγους να σε κοροϊδεύουν. Ξέρεις όμως πως αυτό δεν ισχύει.. Αυτοί ευθύνονται για τον τρόπο τους, αυτοί δεν σέβονται, αυτοί είναι λάθος και όχι εσύ. Επειδή δεν έχεις την αντιμετώπιση που περιμένεις από τους γονείς σου τα πράγματα γίνονται χειροτερα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να μας καταλάβουν ούτε μπορούν να μπουν στην θέση μας, ακόμη και αν το θέλουν..
    Τους ανθρώπους που δεν σε αποδέχονται απλά θα τους κάνεις στην άκρη γιατί δεν αξίζουν.
    Πως αντιδρούσες όταν σε κορόιδευαν;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19
    Όταν με δουλεύανε μπροστά τους το έπαιζα χαλαρός και ότι το παίρνω στην πλάκα, μόνο μια φορά τους πέταξα αντικείμενο και τους εβρισα, τώρα μετά απλά ένοιωθα κατάθλιψη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Elusurpador View Post
    Όταν με δουλεύανε μπροστά τους το έπαιζα χαλαρός και ότι το παίρνω στην πλάκα, μόνο μια φορά τους πέταξα αντικείμενο και τους εβρισα, τώρα μετά απλά ένοιωθα κατάθλιψη.
    Τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις εκείνη την ώρα ή μετα;

    Θα ήταν καλό να σκεφτείς τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις εκείνη την ώρα έτσι ώστε αν ξανασυνταντησεις τέτοιους Τύπους (ή και αυτούς) να έχεις περισσότερο από μια επιλογη. Αυτό θα σε βοηθήσει στο να μην φοβάσαι να εκτεθείς από εδώ και πέρα και να νιώθεις ασφάλεια.. Έχεις δει ότι το να μην αντιδράς και να ανέχεσαι μια συμπεριφορά που σε προσβάλει έχει επιπτώσεις στην εικόνα που έχεις για τον εαυτο σου και για αυτό τον λόγο θελησες να του κάνεις κακό.

    Φίλους έχεις;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19
    Ναι αλλά είναι αυτή η φωνή μέσα μου που μου λέει ότι με ανέχονται, δν ξέρω, παραλογισμός

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Elusurpador View Post
    Ναι αλλά είναι αυτή η φωνή μέσα μου που μου λέει ότι με ανέχονται, δν ξέρω, παραλογισμός
    Ποιοι σε ανέχονται; Οι φίλοι σου;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    19
    Ναι ότι και καλα απλά θέλουν άτομα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Bullying απο υπαλληλους
    By Ορέστης in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 26
    Last Post: 27-11-2019, 10:59
  2. bullying
    By stefanos14587 in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 24-01-2018, 23:36
  3. Μια περίπτωση Bullying
    By Vaexianis in forum Κακοποίηση
    Replies: 63
    Last Post: 18-01-2017, 09:03
  4. bullying
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 18-08-2014, 00:46
  5. BULLYING
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 09-03-2008, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •