Απαντήστε μου σε αυτην την ερώτηση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3

    Απαντήστε μου σε αυτην την ερώτηση.

    Το υποσυνείδητο μου. μου λέει ότι πριν 3 χρόνια (2017) έκανα μια βιαστική υπόσχεση στον Θεό σχετικά με το να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να κάνει μια αηδιαστική συνήθεια, η οποία ήταν εύκολη να την σταματήσω και χωρίς την υπόσχεση. Μου λέει ότι μπορεί να ζητήσα κάποια τιμωρία.

    Δεν θυμάμαι να έκανα υπόσχεση, αλλά όταν φαντάζομαι τον εαυτό μου να κάνει υπόσχεση, το υποσυνείδητό μου. μου λέει "να, ορίστε. το θυμάσαι, περίπου"

    Σε περίπτωση που υπάρχει μια τέτοια υπόσχεση, πώς μπορώ να πείσω τον εαυτό μου ότι πρόκειται για ψυχαναγκαστική υπόσχεση; Θέλω να πω, άλλες φόρες ο ψυχαναγκασμός μου λέει να κάνω μια τελετουργία και επειδή δεν θέλω να την κάνω, αναγκάζομαι και έχω σκέψεις υπόσχεσης στο μυαλό μου. Από την στιγμή, που δεν υπήρχε, νομίζω, κάποιος ψυχαναγκασμός να μου λέει να κολλήσω τσίχλα κλπ κάτω από το γραφείο ως τελετουργία, τότε, σε περίπτωση υπόσχεσης, δεν μπορώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου λόγως της ασθένειας. Από την άλλη, σκέφτομαι γιατί να έκανα μια τέτοια υπόσχεση για ένα θέμα που μου ήταν εύκολο να το σταματήσω και χωρίς υπόσχεση;

    Aν υποθέσουμε ότι ένας άνθρωπος έχει μια κακια συνήθεια και μια μέρα επειδή βαριόταν ή ήταν χαλαρός και ίσως, κάπως απρόσεχτος, και του έρχεται η ιδέα της υπόσχεσης και της τιμωρίας, προκειμένου να εξασφαλίσει ότι σίγουρα θα κόψει την κακιά συνήθεια, και έτσι, ίσως, βιαστικά παίρνει την απόφαση και κάνει μια βιαστική προσευχή στο μυαλό του που διαρκεί περίπου 5 δευτερόλεπτα, για να κάνει υπόσχεση στον Θεό. Το κάνει επειδή νομίζει ότι θα του είναι εύκολο να την κρατήσει και να μην την ξεχάσει. Μπορεί κάποιος να μου αποδείξει ότι αυτή η υπόσχεση είναι ψυχαναγκαστική λόγω της ασθένειας του?

  2. #2
    Είναι. Λόγω της ασθενειας σου... Είτε το πυστευεις είτε όχι αυτή είναι η αλήθεια..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Είναι. Λόγω της ασθενειας σου... Είτε το πυστευεις είτε όχι αυτή είναι η αλήθεια..
    Πώς όμως, αποδεικνύεται αυτό; Εννοώ, εσύ τι σκέφτηκες και το έριξες στην ασθένεια; Λόγω της απειλής της τιμωρίας;

  4. #4
    Επειδή λες πως δεν θυμάσαι αν έκανες την τάδε υπόσχεση... Αν την έκανες θα την θυμοσουν. Δεν έχεις Αλτσχάιμερ

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    3
    πέρα από αυτό; σχετικά με αυτο που ανέφερα;

  6. #6
    Σχετικά με το αν μπορώ να στο αποδείξω.. Πως να στο αποδείξω... Με λόγια μόνο μπορώ να σου πω ότι είναι λόγω της ασθένειας σου..

Similar Threads

  1. Σας παρακαλώ απαντήστε μου
    By Κωστας in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 02-12-2021, 00:26
  2. Κορίτσια απαντήστε με πάσα ειλικρίνεια...
    By mindcrime in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 66
    Last Post: 07-12-2020, 00:06
  3. Στον υπνο μου!!! Απαντηστε!!!
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 02-10-2018, 21:31
  4. help είμαι απελπισμένη σας παρακαλω απαντηστε μου
    By vivi_anfr in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 48
    Last Post: 14-11-2009, 21:47
  5. παρακαλω απαντηστε μου...
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-06-2009, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •