Αρρωστοφοβία που γίνεται πραγματικότητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    4

    Αρρωστοφοβία που γίνεται πραγματικότητα

    Είμαι αρρωστοφοβική, μετά την πανδημία έγινα χειρότερα. Πάω από τον έναν γιατρό στον άλλον και όλο κάτι μου φταίει. Αυτή τη φορά όμως έβγαλα ξαφνικά έναν όζο στον θυρεοειδή, ο λεμφαδένας και αυτός πρησμένος και απλά περιμένω να έρθει η Δευτέρα για να πάω να κάνω την παρακέντηση. Απλά είμαι σίγουρη μέσα στο μυαλο μου για το χειρότερο και δεν μπορώ ούτε σχέδια για το μέλλον μου να κάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Μην το αφήσεις να σε φάει.Η αρρωστοφοβια αν δεν την πολεμήσεις δεν θα περάσει έτσι.Θα σε φάει μέχρι να σε χορτάσει.Κανε υπομονή για τον γιατρό και αν όλα βαίνουν καλώς θα ζητησεις την βοήθεια ενός ειδικού.Οσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    4
    Τελικά τα αποτελέσματα ήταν χάλια και το θέμα είναι ότι είχα ήδη χάλια ψυχολογία. Πως θα το παλέψω;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα,ακομα και καρκινος να ειναι,στον θυρεοειδη εχει απο τις καλυτερες προγνωσεις που υπαρχουν.Ειχε η ξαδερφη μου ,και θετικους λεμφαδενες εκανε χειρουργειο και ειναι μια χαρα εδω και χρονια.Περαστικα σου ευχομαι θα γινεις καλα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    4
    Δυστυχώς είναι χειρότερο και από αυτό. Είναι λέμφωμα. Είμαι πολύ άσχημα ψυχολογικά. Κάνω συνεχώς τις χειρότερες σκέψεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεσαι σοκαρισμένη και να κάνεις άσχημες σκέψεις. Όμως το λέμφωμα θεωρείται ιάσιμο νόσημα γενικά. Κι όσο πιο νωρίς το βρεις τόσο το καλύτερο. Ξέρω γυναίκα που το εμφάνισε στα 40, ταλαιπωρήθηκε με ακτινοβολίες κανα χρόνο και μετά δεν της ξαναεμφανίστηκε ποτέ. Είναι τώρα γύρω στα 65 και υγιέστατη για την ηλικία της. Να βρεις καλό γιατρό και στην ειδικότητά του και σαν συμπεριφορά, να σε στηρίζει και να σε ενημερώνει σωστά κι αν χρειαστεί ζήτα βοήθεια και από ψυχολόγο. Πάντως ενημερώσου ψύχραιμα, δες το βήμα βήμα και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά.
    Μίλα μας όσο θες εδώ αν σε ανακουφίζει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    4
    Ευχαριστώ παρά πολύ πραγματικά για την στήριξη. Πηγαίνω σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή γενικά αλλά το θέμα είναι να το παλέψω και μόνη μου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    11
    Ελπίζω να αισθάνεσαι καλύτερα, ξέρω πως είναι να έχεις άγχος για την υγεία σου, είμαι μόνο 19 και από τον Ιούλιο η ψυχολογία μου έχει πάρει τον κατήφορο νομίζοντας ότι έχω κάτι σοβαρό παθολογικά. Ευτυχώς είναι κάτι το οποίο μπορείς να ξεπεράσεις με την κατάλληλη θεραπεία, προσπάθησε να δουλέψεις με έναν ψυχολόγο το τι σκέφτεσαι όμως γιατι οι σκέψεις μας όπως θα έχεις καταλάβει παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην σωματική υγεία μας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Ειναι ιασιμο. Περιπτωση που ξερω ειναι 13 χρονια που περασαν και ειναι ολα καλα.
    Στον ευαγγελισμο ηταν. Εχουν καλο τμημα για αυτα τα θεματα.

  10. #10
    Καλή δύναμη, θα γίνεις καλά! Η αρρωστοφοβία είναι άσχημη εμμονή. Προσωπικά πιστεύω ότι η άσχημη ψυχολογία παίζει ρόλο στην εμφάνιση ασθενειών στους ανθρώπους (κι ας μην έχει αποδειχτεί επιστημονικά, νομίζω). Το έχω συναντήσει όμως, άνθρωποι που είναι στη χειρότερη τους φάση ψυχολογικά, να εμφανίζουν μια αρρώστια. Όταν είσαι μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή(εσύ και ο οποιοσδήποτε αρρωστοφοβικός) και πας να ψάξεις μανιωδώς στο internet συμπτώματα/θεραπεία/πληροφορίες για μια ασθένεια που σκέφτεσαι, ένα πράγμα έχω να συμβουλέψω: μακριά! Απλά σήκω και κάνε κάτι άλλο, πριν ψάξεις οτιδήποτε. Δεν θα σε ωφελήσει σε τίποτα και το ξέρεις (διότι το έχεις κάνει).

Similar Threads

  1. Φόβος ή πραγματικότητα;
    By Christina5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-12-2021, 16:27
  2. Παρανοια ή πραγματικοτητα
    By Mrgilleas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 17-03-2019, 02:10
  3. Όνειρο ή πραγματικότητα;
    By sullengirl_deleted in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 21-12-2012, 19:45
  4. Φαντασία και Πραγματικότητα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-07-2011, 16:48
  5. Eναλλακτική πραγματικότητα
    By teo81 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2009, 11:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •