θα ηρεμησω ποτε τελειως?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84

    θα ηρεμησω ποτε τελειως?

    Χριστος Ανεστη σε ολους....Θελω να εκφρασω και εγω την απορια μου,Εδω και 3 χρονια παλευω με κρισεις πανικου,αγοραφοβια,νοσοφοβ ια και ο,τι αλλου ειδους φοβια υπαρχει.Τα συμπτωματα ηταν παρα πολυ εντονα καθως ολη η μερα ηταν μια κριση.Δεν ζουσα ,φοβομουν να αναπνευσω.Ημουν μια ζωντανη νεκρη και περιμενα καθε μερα ποτε θα ερθει η στιγμη για να με πανε σε ψυχιατρικη κλινικη.Παλευα καθημερινα με με υπομονη και επιμονη.Δεν ηθελα να με νικησει και χωρις φαρμακα καθως ηθελα να κανω ενα παιδακι με τον αντρα μου.Μονο με ψυχοθεραπεια και τη βοηθεια του αντρα μου αλλα προπαντων με τον δικο μου αγωνα τα καταφερα και το ξεπερασα.Εδω και 6 μηνες ειμαι καλα μπορω και ζω ξανα και εχω και ενα αξιολατρευτο μωρακι 2 μηνων το οποιο μου ξαναεδωσε ζωη.Το θεμα ειναι πως ενω ειμαι καλα και δεν εχω κρισεις πανικου ,ειμαι μια φυσιολογικη κοπελα,καποιες στιγμες ερχονται καποια συμπτωματα απο την τοτε κατασταση και μου χαλανε τη διαθεση.Δεν με τρομαζουν οσο παλια ομως δεν παυουν να με φοβιζουν αρκετα και να μου θυμιζουν το τι περασα,Και το ερωτημα ειναι ,θα φυγουν ποτε τελειως ολα αυτα τα συμπτωματα?Αφου ειμαι καλα γιατι δεν με αφηνουν υσηχη?Ποσο ακομα πρεπει να με ταλαιοωρουν?Θα ερθει αραγε η μερα που δεν θα αισθανομαι το παραμικρο συμπτωμα και ολα θα ειναι παρελθον?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    οσο τα θυμασαι θα σε θυμουνται

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    ax mina mou,exeis dikio...dustuxws einai polu duskolo na xefugoume apo auton ton faulo kuklo...
    na sou zhsei k to aggeloudi sou,auto thanai h dunamh sou twra k h zwh sou olh!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    11
    Μίνα μου αυτό που περιγράφεις μου δίνει ιδιαίτερη χαρά γιατί αύριο ξεκινάω επιτέλους θεραπεία και έχω τις αμφιβολίες μου για το πότε θα γίνω καλά και αν θα γίνω καλά.Οι φοβίες είναι πλέον κομμάτι στην ζωή μου. Άσχημο φυσικά.Και νιώθω πως δεν θα αντέξω για πολύ ακόμα να ζώ έτσι.Μέσα σε 4 τοίχους κλεισμένη και να μην μπορώ να κάνω τίποτα!Αν έγινες εσυ καλά, γιατί να μην γίνω και γω.Σωστά?Μου δίνει ελπίδα.όσο για την απορία σου αν θα ηρεμήσεις ποτέ, δεν μπορώ δυστυχώς να σου απαντήσω.Εύχομαι πάντως να γίνει σύντομα και όλα αυτά να διαγραφούν εντελώς απ το μυαλό σου.!!!Αχ αυτό το μυαλό!!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    joanna mou glukia sou exw steilei mhn sto u2u,to eides?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    τζοανα μου αφου πηρες την αποφαση να ξεκινησεις θεραπεια να σαι σιγουρη οτι εχεισ παρει ηδη τον δρομο της λυτρωσης .Ειμαι σιγουρη οτι μετα απο λιγο καιρο θα αρχισεις να βλεπαεις διαφορα στον εαυτο σου απλα θελει λιγη υπομονη.Το αγγελουδι μου ειναι αυτο που μου δινει δυναμη και νιωθω πολυ περηφανη για τον εαυτο μου που εχω καταφερει να τα ξεπερασω και να κανω και ενα παιδακι με φυσιολογικο τοκετο χωρις αναισθησια.Δεν πιστευα ποτε οτι θα τα καταφερνα τοσο καλα.Ομως οι στιγμες του πισωγυρισματος δεν παλευονται...Haniel να σαι καλα ομως μαλλον εκανες λαθος το μηνυμα το στειλες σε μενα οχι στη τζοαννα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    minaki..se sena..nthela na steilw u2u..to eides?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    mina31,

    συγχαρητηρια για την μεχρι τωρα πορεια σου. Και για την εξελιξη με τους πανικους, αλλα κ για το μωρο σου...Να σου ζήσει

    Σε οτι αφορα τα συμπτώματα που επιστρέφουν, περα απο το να σου θυμιζουν μια παλιοτερη θλιβερη κατασταση σου, σου λένε κατι άλλο? Ειναι πραγματα περα απο τα συμπτωματα αυτα που σε προβληματιζουν?

    Με την ψυχοθεραπεια υποθέτω θα εμαθες καποια πραγματα για σενα παραπανω, θα ειδες ισως τί αντιπροσωπευουν οι φοβοι σου, που ακουμπάνε....Τωρα, υπάρχει κατι που ακουμπαει σ αυτους σου τους φοβους ή τις ανησυχιες?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Σοφια μου να σαι καλα .Δεν εχω μπει στη διαδικασια να σκεφτω βαθυτερα γιατι εχω ακομα καποια συμπτωματα γιατι φοβαμαι οτι θα τους δωσω τροφη και θα ερχονατι ολο και πιο συχνα.Πιστευω με την αδιαφορια, οσο μπορω βεβαια,ειμαι καλυτερα.Σιγουρα απο καπου πηγαζουν ομως ειλικρινα εχω κουραστει τοσο πολυ σκεφτοντας ολα αυτα τοσα χρονια που δεν εχω την διαθεση να ασχολειθω.Ισως κανω λαθος γιατι περιμενω να φυγουν ως δια μαγειας ομως νιωθω οτι δεν μπορω,εχω φτασει στα ορια μου...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Υπαρχει περιπτωση η σχεση με τον συντροφο μας να επηρεαζει τις κρισεις πανικου.Οταν υπαρχουν τσακωμοι κ νιωθεις πολλες φορες οτι δεν μπορεις να επικοινωνησεις επηρεαζει αρνητικα τα ψυχολογικα μας?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    vre su mina ennoeitai auto....edo kala na sai kai se epireazei,poso mallon na eisai agxodeis i na exeis stenaxories.....opos kai na xei min ta pairneis ola polu prosopika..xalarose kai ola tha pane kala)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Τι να κανω ομως που υπαρχει μια κατασταση που δεν μπορω να αλλαξω.Ισως γιαυτο να μην μπορω να ηρεμησω απο ολα τα συμπτωματα.Ειμαστε εντοπνοι χαρακτηρες κα οι δυο και υπαρχει συνεχως ενταση.Ξερει ολα οσα περασα κα ομως δεν κανει κατι.Νιωθω οτι ζηταω παραπανω απο οτι μπορει να μου δωσει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    an kai eidikos den eimai,ego tha ton afina piso..kai gia emena kai gia ekeinon..an dld uparxei monima asunnenoisia kai ginomai kommatia den exei noima.....otan teleionei kati to afinoume piso kai kratame mono ta thetika tou....an omos einai mia apli fasi palepse to.....den einai kako na arxiseis na asoleisai kurios mazi tou.....ksekollaei kai to mualoudaki......trust me.....)))

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Δυστηχως δεν ειναι μια φαση ειναι μονιμη ασσυνενοησια.Ομως τον αγαπαω κα με αγαπαει απλα δεν μπορουμε να καταννοησουμε ο ενας τια αναγκες του αλλου.Τον αγαπαω πολυ ομως δεν μπορω μια ζωη να καταπιεζω τις αναγκες κα τα θελω μου επειδη δεν ειναι του χαρακτηρα του.Μου εχει σταθει στον αγωνα που κανω για να γινω τελειως καλα με τα ψυχολογικα,ομως μου κανει χειροτερο κακο να μην ικανοποιουνται οι συναισθηματικες μου αναγκες.Ειμαστε τελειως διαφορετικοι και ομως υπαρχει αμφοτερη αγαπη.Πως εξηγειται αυτο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    eterwn ekaterwn....den exei simasia auto..an loipon ton agapas,ksekina na ton akous....na ton katalaveis kai esu ligaki...epipleon gia emena to sosto se mia sxesi einai na kanei o kathenas auto poy noiothei..allios den einai sxesi alla katapiesi....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •