Ρε παιδιά βοήθεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 29 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 421
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    53

    Ρε παιδιά βοήθεια!

    Γειά σε όλους, παλεύω με τον πανικό εδώ και έξι μήνες. Τα είχα καταφέρει σε μεγάλο βαθμό να το διώξω, κανω ψυχοθεραπεία απο τον Δεκέμβρη και μάλιστα επειδή δεν πηρα φαρμακευτικη αγωγη παρά μόνο μερικά χαπάκια βαλεριάνας το πάλεψα όσο μπορούσα μόνος μου και μάλιστα ανέβασα στο forum και ένα topic με το όνομα "αυτοβοήθεια για όλους".
    Για να μην πολυλογώ προχθές το βράδυ και χωρίς να υπάρχουν ιδιάιτερα στρεσσογόνα γεγονότα με βάρεσε ένας πανικός άνευ προηγουμένου ο οποίος διήρκησε αρκετή ώρα. Το θέμα είναι ότι δεν κατάφερα να το ελέγξω αλλά εκτός και απο αυτό με απασχολεί μέχρι και σήμερα, καταρχην με φοβίες μην με ξαναπιάσει το ίδιο και δεύτερον με συνεχόμενες εξάψεις, ταχυπαλμίες και δυνατούς χτύπους καρδιάς και μια αίσθηση ότι βλέπω τον κόσμο μέσα απο μια γυάλα (σαν να έχει θολώσει η όραση μου). Νομίζω πια ότι έχουν καταστραφεί κύτταρα του εγκεφάλου μου και λέω να παώ για ηλεκτροεγκεφαλογράφημα αλλα δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Η ψυχοθεραπεύτρια μου με καθησυχάζει και πολλες φορές μου βάζει και τις φωνές, αλλά αυτό δεν μου δίνει άμεση λύση για να διώξω αυτή την σιχαμένη κατάσταση που βρίσκομαι! Εχθές τό βράδυ δοκίμασα να πιω δύο ποτά να χαλαρώσω και την άκουσα υπερβολικά για τις αντοχές μου, έπεσα για ύπνο ξερός αλλά και πάλι πετάχτηκα το βράδυ με ταχυπαλμίες!
    Πως είναι δυνατόν πάλι όλα αυτά??? Έχει νοιώσει κανείς το ίδιο??? Γιατί τα συμπτωματα επιμένουν μετά απο μέρες? Σας παρακαλώ βοηθήστε με να το διαχειριστώ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    δεν εχει παθει τπτ ο εγκεφαλος σου.αν ηταν να ειχαμε ολα αυτα π φανταζομαστε θα τα ειχαμε φτυσει στις αρχες π εκδηλωθηκαν οι κρισεις.οα αυτα π νιωθεις τα περναω και γω αλα δνε δινω σιμασια κ περνανε .και οι δυνατοι χτιποι κ η ταχιπαλμια πια δεν με τρομαζουνε.και μερικες φορες νιωθω οτι σαν να βλεπω μεσα απο γιαλα.

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    kapatosg,
    χρειάζονται 2 πράγματα για να μπορέσεις να πας παρακάτω:
    1. πολύ καλή γνώση του τι σημαίνει πανικός, τι κινδύνους έχει και τι κινδύνους ΔΕΝ έχει.
    2. να συμφιλιωθείς μαζί του. Οσο τον σιχαίνεσαι, τόσο αυτός αυτός επιστρέφει, συντηρείται και ενίοτε γιγαντώνεται.

    Σε τρομοκρατεί ακόμη ίσως επειδή δεν γνωρίζεις ότι η πορεία προς τη θεραπεία του πανικού, ΔΕΝ είναι γραμμική, δηλ. κάθε μέρα και καλυτερα. Έχει διακυμάνσεις και σκαμπανεβάσματα που όμως αυτά είναι μέρος της διαδικασίας και όχι υποτροπές.

    Η ψυχοθεραπεία σου θα σε βοηθήσει στα παραπάνω. Δώστης μια καλή ευκαιρία ή μάλλον, δώσε στον εαυτό σου την ευκαιρία να πάρει από την ψυχοθεραπεία ότι παραπάνω μπορεί. Επέμεινε, είναι σύμμαχος σου η ψυχοθεραπεία σου.

    Καλή δύναμη και συνέχεια!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    αν και δεν ειμαι καθολου εμπειρη απλα παραθετω τη γνωμη μου ακου εδω τα παιδια λενε καλες συμβουλες και εχω παρατηρησει οντως και εγω οτι δεν ειναι γραμμικη αλλες φορες καλυτερα αλλες χειροτερα και εγω προσφατα το παιθα

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    53
    Έχετε πολύ δίκιο ρε παιδιά, δεν είναι γραμμική η πορεία τελικά! Και ένα χαρακτηριστικό μου είναι ότι δεν έχω υπομονη με αποτέλεσμα να κάνω σαλάτα την ζωή μου συνεχώς, αλλά και να απογοητεύομαι όταν ξαναγυρνάνε οι πανικοί! Απλά εγώ ξεχάστηκα και νόμιζα πως είχαν περάσει όλα...
    Ένας φόβος μου ήταν ότι υποτροπίασε και ότι θα είναι πολύ χειρότερα και πιο συχνό απο τις πρώτες φορές, ακόμη και ότι θα μου προτείνουν καμμιά ισχυρή φαρμακευτική αγωγή που θα με κάνει φυτό, ή ότι θα με κλείσουν μέσα! Άκου βλακείες...
    Πάντως χρειάζεται τρομερή ενέργεια για να στρέψεις την προσοχή σου αλλού μετά απο αυτά τα σκηνικά. Το άσχημο για μένα είναι ότι αυτή την φορά με ακολουθεί για μέρες...αλλά θα περάσει που θα πάει,ε?
    Το άτιμο πάντως πάνω που νομίζεις ότι περασε, βάζει τα δυνατά του για να σε ξαναγυρίσει πίσω και ακόμα πιο πέρα!
    Πείτε μου και άλλα, νοιώθετε χάλια και σεις για μέρες όταν έχετε κανένα βαρβάτο επεισόδιο?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    εγω αυτη τη στιγμη εχω απογοητευετι πολυ ναι το σκεφτομαι για μερες ολο προσπαθω να σκεφομαι αλλα αλλα δυσκολο καμια φορα..ειμαστε εδω για συζηταμε για αυτο το θεμμα ετσι?οτι ωρα και οποτε θες εδω θα μαστε..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Kapatos κάνε γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία σε έναν ειδικό (ψυχολόγο η ψυχίατρο) που έχει ειδικευθεί σε αυτό (και όχι ότι να ναι ψυχοθεραπεία). Θα σου λεγα να αποφύγεις τα φάρμακα (στις κρίσεις πανικού είναι τα αντικαταθλιπτικά αλλά μην σε μπερδεύει το όνομα δεν είναι μόνο για κατάθλιψη. Πάντως είναι ποιο ελαφριά από αγχολυτικά τύπου xanax). Το βρίσκω περιττό να χρησιμοποιούνται ψυχοφάρμακα σε αυτό που λέγανε παλιά \"νευρώσεις\" και το όφελος μπορεί να μην είναι μεγάλο αναλογικά με τις αντενδείξεις (ωστόσο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός). Πάντως αν θες ψυχοφαρμακολογικό support, δοκίμασε τα bespar. Αυτά τα δίνουν χωρίς συνταγή γιατρού μου φαίνεται. Είναι πολύ ελαφριά αγχολυτικά και έτσι δεν έχουν αποδηχτεί ότι ποιάνουν στην διαταραχή πανικού, κυρίως είναι για γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Επίσης έχουν 0 side-effects στους ποιο πολλούς. Σε κάποιους πάντως λειτουργούν και για τις κρίσεις πανικού. Οπότε ποτέ δεν ξέρεις.


    Να ξέρεις ότι τον πανικό εσύ τον τρέφεις. Δίνεις προσοχή στα συμπτώματα με αποτέλεσμα να αγχώνεσαι, με αποτέλεσμα να παράγονται ορμόνες άγχους (κορτισόλη και επινεφρίνη γνωστή και ως αδρεναλίνη!), με αποτέλεσμα να αγχώνεσαι περισσότερο, με αποτέλεσμα να δίνεις ακόμα περισσότερο προσοχή στο σώμα σου, με αποτέλεσμα περισσότερο άγχος-ορμόνες άγχους-συμπτώματα-προσοχή- σωματικά συμπτώματα κλπ και μπλέκεσαι σε ένα κύκλο που διαρκεί μερικά second και οδηγεί στην full-blown κρίση πανικού. Πρέπει να καταλάβεις ότι αυτά τα τρομακτικά σωματικά συμπτώματα τα δημιουργείς μόνος σου όσο \"κουφό\" και αν ακούγεται αυτό. Πρέπει να μάθεις όχι να \"καταπιέζεις\" τέτοια συμπτώματα, απλά να μην τα δίνεις σημασία. Να διασπάς την προσοχή σου κατευθύνοντάς την αλλού. Έτσι σπας τον κύκλο αυτό της κρίσης. Η προσοχή σου βέβαια κατευθύνεται από αυτόματες σκέψεις που συνήθως είναι καταστροφικές (π.χ. όπως είπες-εγκεφαλική ζημιά!). Πρέπει να καταλάβεις ότι αυτές οι σκέψεις δεν είναι ρεαλιστικές. Φαίνεται ότι τα άτομα με κρίση πανικού νιώθουν ότι \"πνίγονται\" ποιο εύκολα από λίγο αυξημένα επίπεδα διοξείδιου του άνθρακα (που ανεβαίνουν με την \"υπέρπνοια\" που κάνεις όταν αγχώνεσαι, πρέπει να μάθεις ασκήσεις αναπνοής) οπότε πρέπει να μάθεις να μην δίνεις σημασία σε εμπειρίες που μοιάζουν σαν να \"πνίγεσαι\" η \"Ζαλάδες\" κλπ. όσο τρομακτικές και αν είναι.




    Ένα άλλο στοιχείο που υπάρχει στα άτομα με διαταραχή πανικού (συνήθως με αγοραφοβία), είναι η εντύπωση ότι θα \"χάσουν τον έλεγχο\" και αισθάνονται \"έρμαια\" της κατάστασης. Πρέπει να πούμε ότι έρευνες έχουν δήξει ότι όταν άτομα πιστεύουν ότι \"κερδίζουν\" τον έλεγχο (π.χ.τους έχουν πει ότι έχουν την δυνατότητα να ρυθμίζουν το CO2 που υπάρχει στον αέρα που αναπνέουν ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει!) δεν έχουν κρίση πανικού παρά το γεγονός ότι ουσιαστικά δεν έχουν κανένα ουσιαστικό έλεγχο (π.χ. στην έρευνα αυτή το CO2 ρυθμιζόταν από τον ερευνητή). Οπότε, \"οι καταστροφικές σκέψεις\", \"η προσοχή στα σωματικά συμπτώματα\" (που εσύ ο ίδιος αυξάνεις με ακούσιο τρόπο), και \"ο φαινομενικός έλεγχος της κατάστασης\" είναι μερικά από τα πράγματα που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις στα πλαίσια μιας Γ-Σ θεραπείας (άρχισε από τώρα!). Η συμπεριφορική τεχνικητης έκθεσης στο στρεσογόνο ερέθισμα είναι πολύ αποτελεσματική (αναπνέεις γρήγορα σε μια σακούλα στο γραφείου του ψυχολόγου η ψυχιάτρου όστε να προκαλέσεις \"τεχνικά\" κάποια από τα συμπτώματα και μετά με την καθοδήγηση του θεραπευτή μαθαίνεις να το ελέγχεις σταδιακά). Αυτά σε συνδιασμό ασκήσεων χαλάρωσης και αναπνοής μπορούν να σε βοηθήσουν πολύ (το 85% των περιπτώσεων γιατρεύονται εντελώς με αυτές τις τεχνικές). Good luck!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    53
    Φίλε μου Petran σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχεις δίκιο σε κάποια πράγματα, όπως για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις την φαρμακευτική αγωγή. Ήμουν ο πρώτος που έθεσα το θέμα υπό αυτό το πρίσμα εδώ μέσα και γι\'αυτό έφτιαξα και το topic με θέμα \"αυτοβοήθεια για όλους\". Εκεί περιγράφω και τεχνικές χαλάρωσης ή συνειδητοποίησης. Ωστόσο επειδή δεν είμαι ειδικός, παρά μόνο έχω προσωπικές εμπειρίες, άλλαξα την τελείως αρνητική στάση μου κατά των φαρμάκων, απλά γιατί κάποιοι άνθρωποι μπορεί να τα χρειάζονται για να έρθουν σε μια πιο \"οριζόντια\" κατάσταση μέχρι να αρχίσουν να σκέφτονται, άρα και να διαχειρίζονται το άγχος ή τον πανικό τους.
    Τα Bespar μου τα συνέστησε και η θεραπεύτρια μου, όταν μετά απο επεισόδιο είχα πάει να την συναντήσω, κυριολεκτικά αποδιωργανομένος και χωρίς να γνωρίζω πια τι να κάνω!

    Όσο για την ψυχοθεραπεία, βρίσκομαι ήδη σε θεραπεία εδώ και τρεις μήνες περίπου. Απο όσο μου έχουνε πει όμως, είναι ένα σύνθετο μοντέλο γνωσιακής αλλά και αναλυτικής ή δεν ξέρω και γω τι άλλο! Μέχρι τώρα βλέπω πως έχει να μου δώσει πολλά οφέλη, καθότι αλλάζει τον τρόπο σκέψης μου αλλά μου φέρνει και το παρελθόν μου στο προσκήνιο. Απλά αφήνομαι εκεί, δεν ψάχνω συγκεκριμένα για Γ-Σ γιατί νομίζω πως είναι κάτι σαν το μαγικο χάπι! Καλύτερα να δεις κάποια στοιχεία σου σε βάθος, παρά απλά την επιφάνεια και το πως θα διαχειριστείς 10 κρίσεις...μετά τι?

    Όσο για τον φαύλο κύκλο που λες, έχεις απόλυτο δίκιο, μάλιστα κατάλαβα πολύ γρήγορα πως λειτουργεί αυτή η διαταραχή, αλλά όπως νομίζω θα ξέρεις, κάποιες φορές είναι πολύ δύσκολο να το ελέγξεις. Για μένα αυτές οι φορές είναι αυτές που είμαι πολύ χαλαρός ή χαρούμενος και απλά δεν επαγρυπνώ! Ξεχνιέμαι δηλαδή...

    Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου...όλοι μαζί στο ίδιο καζάνι...έχει μεγάλη σημασία να ξέρεις πως δεν είσαι μόνος!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Αγαπητε kapatosg παλευα με εντονεσ κρισεις πανικου 3 χρονια,οπου μαζι με τις κρισεις ειχα και αγοραφοβια και νοσοφοβια.Το παλευα μονη μου με μοναδικη βοηθεια τον ψυχοθεραπευτη ου,χωρις φαρμακα,Ηταν φοβερα δυσκολο ενιωθα σαν ναρκομανης που προσπαθουσε να αποτοξινωθει.Περασα πολυ ασχημες καταστασεις γιατι ολη η μερα μου ηταν μια κριση πανικου,].καθημερινα υοεφερα απο τα συμπτωματα που πανω κατω ειναι πλεον γνωστα σε ολους μας.Σημερα μπορω να πω οτι ειμαι καλα!Καποιες φορες βεβαια αισθανομαι μικρα συμπτωματακια οπως απραγματοποιηση,μουδιασμα στο κεφαλι ,ταση λιποθυμιας.εντονο φοβο,τα οποια ομως ειναι μικρης εντασης και διαρκειας.Πλεον δεν με τρομαζουν και εχω μαθει να τα χειριζομαι μια χαρα.Ετσι φευγουν αμεσως και εγω ουτε που τα σκεφτομαι.Ειναι ολα μεσα στο μυαλο μας,πιστεψε με.Απλα θελει φοβερη υπομονη και θεληση και μονο οταν καταλαβουν οτι δεν σε τρομαζουν οσο θελουν μονο τοτε φευγουν.Μη δινεις σημασια,δεν προκειται να παθεις κατι κακο κανεις δεν επαθε,απλα θα περασουν μονα τους.Ειναι δυσκολο το ξερω οχι ομως και το δυσκολοτερο πραγμα.Εδω αλλοι χωρις χερια και ποδια και καταφερνουν να ζουν φυσιολογικα και εμεις με ενε κολοψυχολογικο και δεν μπορουμε?οχι βεβαια

  10. #10
    Καπατο φιλαρακι χαλαρωσε!!!
    Θα σου πω το εξης απλο... εβλεπα friends και επαθα κριση χωρις λογο..., επειδή πολυ απλα ειχα ανχωθει τις προηγουμενες μερες. Σε καθε κριση που επαθα γενικα στην ζωη μου ΑΜΕΣΩΣ μετα ξεσπασε σαν αποπραγματοποιηση.. Δεν ειναι κανονας φυσικα.. σε αλλους μπορει να ξεσπασει με πονοκοιλο , η σπυρακια η δε ξερω και εγω τι αλλο...
    Με αυτα θελω να πω πως μπορει να σου συμβει διχως λογο και σε ακυρη στιγμη και οτι η θολουρα που λες και το ότι βλέπεις τον κόσμο μέσα απο μια γυάλα ειναι απο την υπερβολικη πιεση που ειχες και ονομάζεται αποπραγματοποιηση.. Θα φυγει με τον καιρο, ειναι πολυ επωδυνο και παντελος ΑΚΙΝΔΥΝΟ! ΧΩΡΙΣ να ειμαι ειδικος και μιλώντας παντα απο προσωπικη εμπειρια.
    Σου ευχομαι τα καλυτερα
    Φιλικα Γιωργος
    Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
    Ο χρόνος είναι ο κήρυκας της αλήθειας

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    53
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την συμμετοχή σας. Πραγματικά είναι πολύ ενθαρυντικά όλα όσα μου γράφετε!
    Το άσχημο είναι, όπως προείπα, ότι πάνω που έιχα κάνει σημαντικά βήματα και το ξεπέρσα σε μεγάλο βαθμό, το΄άτιμο είναι λες και βάζει τα δυνατά του για να με κανει -σε άσχετες στιγμές- να αισθανθώ όσο πιο χάλια γίνεται! Και μάλλον μετά χρειάζομια καμμιά βδομάδα σπίτι μέχρι να συνέλθω, αλλά ο περίγυρος μου φυσικά δεν μου το επιτρέπει. Και φυσικά πρέπει να πας για δουλειά, και φυσικά πρέπει να συναντήσεις γνωστούς και συγγενείς και φυσικά πρέπει να μην τα τινάξεις όλα στον αέρα, απλά και πάλι για μία κρίση! Αλλά άντε να βρεις και πάλι την δύναμη...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    53
    Καλά και συ ρε Georgz βλέποντας φιλαράκια?? χαχαχα! τουλάχιστον εγώ την είχα πάθει βλέποντας τον ΄Αρχοντα των Δαχτυλιδιών που έχει και καμμιά μαχη με αίματα και τέρατα!!! (Άλλο ρεζιλίκι απο κει, σηκώθηκα και έφυγα όπως όπως)!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    53
    Μήπως μπορεί να βοηθήσει καποιος να αλλάζω συχνοτητα σκέψης τέλος πάντων??? Νοιώθω σκατά , αυτή την στιγμή νομίζω ότι μου έχει ανέβει το άιμα στο κεφάλι, ότι έχω πίεση και νοιώθω και πονοκέφαλο...αλλά και ότι θα έρθει η καταστροφή του κόσμου! πως στο καλό τέλος πάντων θα συντονίσω την σκέψη μου αλλού να αποφορτιστώ? Νοιώθετε τα ίδια, τι να πω, στο τέλος θα το χάσω! Πείτε μου την γνώμη σας, μετράει πολύ για μένα, δυστυχώς μαλλον αλλά μετράει..

  14. #14
    Ναι ναι βλέποντας φιλαράκια :P Κοιτα να δεις φιλε Καπατο δεν υπαρχει μαγικη συνταγη για να το ξεπερασεις ολο αυτο.. αλλα υπαρχει ενας τροπος να ελενξεις αυτες τις κρισεις, φαντασου πως εισαι ενα αμαξι και αρχιζει και βαραει συναγερμος.. ειναι στο χερι σου να τον κλεισεις! Οταν παθαινουμε κρισεις σε γενικη ομολογια δεν ελενχουμε και πολλα.. Αλλα αυτο δεν ειναι κανονας, προσπαθησε να ηρεμησεις οταν τις παθαινεις, καντο σαν δοκιμη! Δεν εχεις να χασεις τπτ μονο να κερδισεις.. Και σου λεω \"προσπαθησε\" να ηρεμησεις γτ οταν εγω παθαινα κρισεις με επιανε εξτρα πανικος που δε μπορουσα να τις καλμαρω!!!! Και αυτο φυσικα εφερνε και αλλες κρισεις και αλλες και αλλες κλπ.

    Φιλικα Γιωργος
    Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
    Ο χρόνος είναι ο κήρυκας της αλήθειας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    καπατο,και εγω πηγα διακοπες την βδομαδα που μας περασε και επαθα μια ξεγυρισμενη κριση πανικου την ωρα που την επεφτα για υπνο...ηταν τοσο ισχυρη που μου λεει το αγορι μου,ελα να μετρησουμε λιγο τους σφυγμους σου και ειχα 120...Οπως καταλαβαινεις τα εκανε επανω του απο το φοβο και μου λεει παμε νοσοκομειο..Πηγα με μετραει η γιατρος και ειχα φτασει πιεση 14,5 η μεγαλη και 10,8 η μικρη....δλδ κλασμεντεν κατασταση.Και ολα αυτα σε ενα ατομο που ειναι υποτασικο...Δλδ η μικρη μου ειναι 6 και η μεγαλη 9..τεσπα....Πηγα μου λεει αγχος κτλπ...Και μου λεει χαλαρωσε δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο..Ηθελε να μου δωσει sanax να σπασει η ταχυκαρδια αλλα δεν τα δεχτηκα...Για αλλη μια φορα λοιπον καταλαβα πως απο μονο του μπορει να συμβει και πως αυτο που πρεπει να κανω ειναι να μην δινω καμια σημασα.Τι να κανουμε....Απλα αυτο σε παει μια μπροστα και μια πισω...Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως δεν προχωρας προς την εξαληψη του...Σε βοηθαει να μαθεις πως να διαχειριζεσαι την κατασταση αυτη..Για αυτο μην το βαζεις κατω...
    Θα σου πω και κτι που βοηθαει εμενα....Σκεψου ενα ζωο ή ενα μερος που σου αρεσει και μπαμ θα χαλαρωσεις...Εγω πχ οσο και αν ακουστει βλαμμενο σκεφτομαι ενα προβατακι..Με χαλαρωνει...Απλα μην το σκεφτεσαι και μην το φοβασαι......Κανε πραγματα που σου αρεσουν...Εγω πχ μετα τη κριση κοιμηθηκα και την επομενη μερα πηγα με κατι φιλους και φιλες να παιξουμε μπασκετ....Που οι πλειονοτητα που παθαινε μια κριση την προηγουμενη δεν θα τολμουσε να παει να αθληθει για 3 ωρες..
    Τεσπα,απλα μην το σκεφτεσαι τοσο...Και εγω αυτο προσπαθω..

Page 1 of 29 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •