ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    19

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

    Καλημέρα σας έχω ένα πρόβλημα το οποίο ταλαιπωρεί το μυαλό και χρειάζομαι την βοήθεια σας. Ήμουν με ένα παλικάρι ένα μήνα,ύστερα διατηρήσαμε ας το πούμε φιλικές επαφές,μου έστελνε μια στο τοσο τα νεα του και εγω τα δικα μου ,μεχρι εκει…γύρισε και μου είπε ότι υπάρχει σε στενό κύκλο του,(εγω δεν ξερω κανενα απο το κυκλο του), ένα ερωτικό βίντεο δικό μου.και του λέω εμένα ;με ποιον;και μου απαντά καλά δεν ξέρεις με ποιον βγάζεις βίντεο και του λέω μα δεν έχω βγάλει με κάποιον ,ουτε φωτο δεν εχω στειλει ποτε και μου απαντά πως σου έμοιαζε πολύ αλλά η κοπέλα φάνηκε να ξέρει ότι τη τραβάνε …αλλά με έχει βάλει σε υποψίες ..είχα 10 συντρόφους,εκ των οποιων αποκλειω τους 6….οι 4 θα μπορούσαν…Δεν παρατηρησα ποτε να εχει καποιος καποια κρυμμενη καμερα & τα φωτα τα θελω λογω ντροπης κλειστα.Τα κινητα τα ειχαν διπλα τους .οποτε; πως;και αν οντως ειχαν βγαλει απο καποια καμερα,δεν υπηρχε φως,πως φαινονταν τα χαρακτηριστικα μου;Τι να κάνω σε περίπτωση που κάποιος με εκβιάσει ποτέ και με εχει βγαλει εν αγνοια μου;φοβήθηκα πολύ με τη περιπτωση της Τουνη. Εχουν περασει 3 χρονια βεβαια απο τοτε γιατι δεν ειχα δωσει τοσο σημασια ,ελεγα αποκλειεται αλλα το μυαλο μου το σκεφτεται τωρα,δεν εχω καν επαφες πλεον με αυτον τοσα χρονια.Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;Η απάντησή σας είναι πολύτιμη,διότι λεφτά για δικηγόρο ούτε για αστείο ,είμαι άνεργη.

    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καλημέρα. Υπάρχει περίπτωση να λέει ψέματα; Είναι ένα θέμα αρκετά σοβαρό και θεωρώ πως αν ήθελε να σε βοηθήσει - ενημερώσει θα έπρεπε να σου πει περισσότερα ή και να στο δείξει. Αυτό το "υπάρχει ένα βίντεο" είναι πολύ γενικό που θα μπορούσε άνετα να είναι ψέμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Μπορεί να κάνει λάθος. Αν ήταν αλήθεια, κάποιος θα το είχε χρησιμοποίησει ήδη για να σε εκβιάσει. Είπες ως πέρασαν τρία χρόνια από τότε που σου το είπε, σωστά;
    Κατά τα άλλα συμφωνώ με το Γιώργο. Ζήτησέ του να σου το δείξει ή να σου πεί πού και κάτω από ποιές συνθήκες το είδε

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    19
    Δεν έχω πλέον επαφές ,αλλά θα μπορούσα να τον βρω,αλλα ετσι στο ξεκαρφωτο θα παω να τον συναντησω να του πω τι;
    Ειχα κλεισει και μια δουλεια στη τηλεοραση και την ακυρωσα,λογω του οτι εγινε με Τουνη και big brother και ετσι με εβαλε σε σκεψεις.
    Δεν ηξερα πως αλλιως να το διαχειριστω .Μια δουλεια βρηκα και αυτη την ακηρωσα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,388
    Quote Originally Posted by Lena20 View Post
    Δεν έχω πλέον επαφές ,αλλά θα μπορούσα να τον βρω,αλλα ετσι στο ξεκαρφωτο θα παω να τον συναντησω να του πω τι;
    Ειχα κλεισει και μια δουλεια στη τηλεοραση και την ακυρωσα,λογω του οτι εγινε με Τουνη και big brother και ετσι με εβαλε σε σκεψεις.
    Δεν ηξερα πως αλλιως να το διαχειριστω .Μια δουλεια βρηκα και αυτη την ακηρωσα.
    Καλημερα !

    Ο νόμος περί προσωπικών δεδομένων έχει αλλάξει όπως γνωρίζεις και εχει γινει ιδιαίτερα αυστηρώς.
    Και μόνο με τα μηνύματα που σου έχει στείλει μπορείς να κινηθείς νομικά και να μην προλάβει να κάνει τίποτα .

    Πρόλαβε τον πριν σε προλάβει ...μην μπεις καν στην διαδικασία διαλόγου μαζί του .Αυτές οι ιστορίες δεν σηκώνουν διαπραγματευσης. Ότι και να έγινε ακομα και με την συγκατάθεση σου να τραβήχτηκε βιντεο δεν έχει το δικαίωμα κανένας να το δημοσιεύει.
    Μπορεί να πέρασαν 3 χρόνια όπως λες ,αλλά επειδη αναφέρεις οτι ασχολείσαι με την τηλεόραση ,να θέλει να το βγάλει την καταλληλη στιγμή(αυτές ειναι αρρωστες καταστάσεις ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σκάσουν).
    Συμβουλευ σου ένα καλό δικηγόρο για να είσαι ήρεμη και εξασφαλισμενη απέναντι στον οποιοδήποτε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τον εχεις φιλο FB? Ειναι πιο απροσωπη η συνομιλια και μπορεις και να ζητησεις ευκολα αυτο που θες. Γεια σου τι κανεις? και κατευθειαν στο θεμα ... με απασχολει το ταδε περιστατικο. Δεν νομιζω να βγαλεις ακρη, οποτε ισως να πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτη την υποψια και να τη ξεπερασεις. Φανταζομαι στην εποχη που ζουμε που υπαρχουν καμερες παντου, ειναι μεγαλο θεμα για πολλες γυναικες, ειτε εχει γινει ειτε θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο. Αν δεν ηταν ακομα και τοσο οπισθοδρομικη η κοινωνια και να συμβαδιζε με την τεχνολογια θα ηταν ολα καλα, αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η καλυτερα δωσε μου το email σου ... ξερω γω ολα καταγραφονται τη σημερον εποχη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν οντως υπαρχει καταγεγραμμενη συζητηση που αναφερει κατι τετοιο, ισως η νομικη λυση να την διεξοδο, δεν ειμαι δικηγορος αλλα μου φαινεται δυσκολο να βγει ακρη μονο και μονο απο μια συζητηση διαδικτυακη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και να ξερεις οτι πλεον υπαρχουν και τα flakes αν λεω την ορολογια σωστα. Ειναι σχεδον παιδαριωδες ευκολο απο οτι εχω ακουσει να πλαστογραφησουν το προσωπο σου και να το βαλουν σε ενα "πονηρο" βιντεο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    https://en.wikipedia.org/wiki/Deepfake

    deepfake ειναι η ορολογια λαθος μου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    19
    Παιδιά ήταν μια συνομιλία μέσω viber πλέον έχω αλλάξει και κινητό δεν έχω ούτε το δικό του,αλλά ξέρω που δουλεύει,ώστε να περάσω από κει.Αλλά να παω κατευθείαν με στόχο αυτό και να μιλήσω ανοιχτά ή τυχαία πέρασα και να πιάσω κουβέντα κια μια στιγμή να το πετάξω και να ζητήσω περαιτέρω πληροφορίες;
    Την συνεργασία την ακύρωσα με όσα ακούω μην βρεθώ εκετεθειμένη.
    Keep walking ουτε που το εχω ξανα ακουσει αυτο.τι γινεται στο κοσμο απαραδεκτο!!

  12. #12
    Μπορείς να κινηθεις και νομικά..

  13. #13
    Ή αν το καταγγείλεις στην αστυνομία... Δεν ξέρω ακριβώς πως παει η διαδικασία.. Αλλά δεν θεωρώ ότι πρεπει να το αφήσεις ετσι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,388
    Quote Originally Posted by Lena20 View Post
    Παιδιά ήταν μια συνομιλία μέσω viber πλέον έχω αλλάξει και κινητό δεν έχω ούτε το δικό του,αλλά ξέρω που δουλεύει,ώστε να περάσω από κει.Αλλά να παω κατευθείαν με στόχο αυτό και να μιλήσω ανοιχτά ή τυχαία πέρασα και να πιάσω κουβέντα κια μια στιγμή να το πετάξω και να ζητήσω περαιτέρω πληροφορίες;
    Την συνεργασία την ακύρωσα με όσα ακούω μην βρεθώ εκετεθειμένη.
    Keep walking ουτε που το εχω ξανα ακουσει αυτο.τι γινεται στο κοσμο απαραδεκτο!!
    Αν θες να περάσεις απο εκεί να ανοίξεις ένα θέμα το οποίο δεν ξέρεις τι κατάληξη θα έχει καν τω...απλά σκέψου το .....τι να πεις μετά από τόσο καιρό .....ή μηπως περιμένεις να το δεχτεί ...

    Στη προκειμένη περίπτωση που δεν έχεις κανένα αποδεικτικό στοιχείο πάλι μέσο δικηγόρου του γίνεται μια απλή έγγραφη σύσταση .Δεν νομίζω να μην πάρει το μήνυμα μετά από αυτό.
    Αν έχεις σκοπό να κλείσεις άλλη δουλειά καλύψου νομικά. Ασφαλεια χρειάζεσαι αυτή την στιγμή και μόνο έτσι την κατοχυρώνεις...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    19
    εχεις δικιο σε ευχαριστω πολυ.
    καποιον δικηγορο υποψην να μην μου παρει τα μαλια της κεφαλης μουυε

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προσωπικά μηνύματα
    By Κύκνος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 9
    Last Post: 17-06-2015, 16:49
  2. Προσωπικα μυνηματα
    By skropi in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 09-03-2014, 23:03
  3. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ
    By Lacrymosa in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 57
    Last Post: 02-08-2011, 02:27
  4. προσωπικα κτλ
    By change in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 20:02
  5. προβλήματα οικογενειακά και προσωπικά
    By αμαλια in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 25-01-2010, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •