Αρνητικο αισθημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7

    Αρνητικο αισθημα

    Μου λέει το αρητικο συναισθημα το εξης: Τόσο καιρό αγχωνόσουν για υποσχέσεις αλλά κάπως ηρεμούσες επειδή ευθυνόταν το ocd. Τώρα, σχετικά με το γραφείο, ίσως υπάρχει μια παλιότερη υπόσχεση , 1 χρόνο ΠΡΙΝ ξεκινήσει το ψυχαναγκαστικό θέμα με τις υποσχέσεις. Άρα, αγχώσου για κάτι που δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου. Δηλαδή, δεν μπορείς να τα ρίξεις στο ocd. Το 2017, επειδή αισθανθηκές μικρές τύψεις για τις κακιές συνήθειες, και μιας και περίμενες κατι φιλους, σκέφτηκες ότι ίσως, δουν τις τσιχλες και μιας και είχες κάνει τουλάχιστον 2 υπόσχεσεις το 2015 και το 2016 για να κόψεις την κακιά συνήθεια του καπνίσματος, θεώρησες οτι ειναι καλή ιδέα να το κάνεις και τώρα. Μπορούσες να το σταματήσεις αλλα δεν το έκανες. Πίστευες οτι με την υπόσχεση θα εξασφάλιζες καθαρο γραφείο. Μέσα σε δευτερόλεπτα, έκανες την υπόσχεση. Απλά, επειδη εισαι στο πατρικο λίγες μέρες, συνολικά τον χρόνο, την ξέχασας αμέσως. Ο λόγος που όταν θυμήθηκες τις κολλημενές τσιχλες στο γραφείο (προσφατα) ένιωσες ένα αρνητικό συναίσθημα, οφείλεται στο ότι έκανες μια βιαστική υπόθεση που δεν την θυμάσαι αλλά την θυμάται το υποσυνείδητο σου. Σκέφτομαι ότι αποκλείεται το 2017 να τολμούσα να κάνω υπόσχεση γιατί είχε ξεκινήσει ήδη το ψυχαναγκαστικό θέμα του φόβου της τιμωρίας από τον Θεό, απλά, αν θυμάμαι καλά, νομίζω, δεν είχε σχεση με υποσχέσεις. Το θέμα με τις υποσχέσεις ξεκίνησε πολύ πιο μετά. Όπως και να έχει, δεν θα τολμούσα να κάνω υπόσχεση εκεινή την περίοδο. Δεν θυμάμαι καν να μασάω τσίχλα. Θυμάμαι μόνο ότι μέρες πριν πάω στο πατρικό, οπού βρίσκεται το συγκεκριμένο γραφείο, έτυχε να μασάω τσίχλα στην Αθήνα. Θύμαμαι αναμνήσεις να μασάω τσίχλα στην Αθήνα για να μην τσιμπολογάω. Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή, νομόζω, πήρα την απόφαση να κόψω την τσίχλα και ήμουν ακόμη Αθήνα. Δεν θυμάμαι να μάσησα ποτέ τσίχλα στο πατρικό, που σημαίνει λίγο δύσκολο να έκανα υπόσχεση μιας και δεν υπήρξε ερέθισμα. Γενικά, και στο πατρικό και λίγο πριν παω στο πατρικό, θυμάμαι διάφορες αναμνήσεις και λεπτομέρειες αλλα δεν θυμάμαι καμία υπόσχεση. Εφόσον, είχα ήδη ψυχαναγκαστικό θέμα με τον φόβο της τιμωρίας, δεν θα θυμόμουν μια υπόσχεση;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Πήγαινε σε ένα γιατρό ρε φίλε.. Σε έχουν μπλοκάρει τόσες φορές και πάλι έρχεσαι και κάνεις το ίδιο..
    Άνοιξε ένα θέμα και εκεί πες ότι θες.. Θα σε ξαναμπλοκαρουν. Έχεις ανάγκη να γράφεις αυτά που θες; Κάνε το σε ένα θέμα.
    Και πήγαινε επιτέλους σε ένα γιατρό. Είπες ότι θα πας μόλις μπει ο Σεπτέμβρης.
    Last edited by george1520; 16-09-2020 at 10:45.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πήγαινε σε ένα γιατρό ρε φίλε.. Σε έχουν μπλοκάρει τόσες φορές και πάλι έρχεσαι και κάνεις το ίδιο..
    Άνοιξε ένα θέμα και εκεί πες ότι θες.. Θα σε ξαναμπλοκαρουν. Έχεις ανάγκη να γράφεις αυτά που θες; Κάνε το σε ένα θέμα.
    Και πήγαινε επιτέλους σε ένα γιατρό. Είπες ότι θα πας μόλις μπει ο Σεπτέμβρης.
    Αυτά ακριβώς που λέει ο Γιώργος... Κράτησε ένα θέμα και γράφε ελεύθερα όσο θέλεις αλλά σταμάτα ν' ανοίγεις συνέχεια καινούρια για το ίδιο πρόβλημα!
    Και κατάλαβε επιτέλους ότι χρειάζεσαι βοήθεια... Κι εγώ έχω ψυχαναγκασμούς αλλά με αγωγή που παίρνω έχω δει μεγάλη βελτίωση! Ένας ψυχίατρος θα σε βοηθήσει αποτελεσματικά!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΑΛΜΩΝ
    By Kentavros3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 21-03-2021, 20:48
  2. Αισθημα ανοικειωσης
    By Myra in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2018, 13:30
  3. Αίσθημα κούρασης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 31-01-2013, 21:43
  4. αισθημα κενου
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 09-05-2011, 16:27
  5. Replies: 2
    Last Post: 05-12-2007, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •