Η φίλη μου η Μ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Meditation
    Guest

    Η φίλη μου η Μ.

    Έχω μια κοπέλα που κάνουμε παρέα 2 χρόνια περίπου. Παντα τηλεφωνιομασταν πιο συχνά από ότι βρισκόμασταν από κοντά. Λίγο πριν το καλοκαίρι ενώ με έπαιρνε για να μιλάμε και να σκοτώνουμε και την ωρα μας της πρότεινα πρώτη ανά θέλει να βγούμε για καφέ περίπου τρεις φορές..τις οποιες και αρνήθηκε,προβάλλοντας κάποιες δικαιολογίες. Λέω ας την αφήσω οπότε μπορεί να πάρει αυτή , περνανε 2 ή 3 βδομάδες χωρις νέα της,την καλω να δω τι κάνει και την πετυχαινω διακοπές με φίλη της. Τη ρώτησα τι έγινε και που χάθηκε και άμεσα της είπα ότι δεν βρισκόμαστε πολυ συχνά, ότι συνήθως εγώ προτείνω σε εκείνη να βγούμε ....το αρνήθηκε και πρόβαλλε χαζες δικαιολογίες τις οποίες και κατερριψα για να της αποδείξω ότι η θέληση μετράει και όλα γίνονται. Της είπα ότι κάθε άνθρωπος αφιερωνει χρόνο με τους ανθρώπους που περνάει καλά (μπηχτη για το ότι δεν βλεπόμαστε). Τα αρνήθηκε όλα, είπαμε κάτι χαζομάρες της λέω φεύγω διακοπές θα τα πούμε όταν γυρίσω. Επέστρεψα από διακοπές και δεν με έχει πάρει κανένα τηλέφωνο, ούτε εγώ βέβαια. Δεν υπάρχει καμία επικοινωνία όλο αυτό το διάστημα. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν με πάρει εγώ δεν θα ριξω τα μούτρα μου να τη ψαξω, και όπως το βλέπω δεν θα ξαναμιλήσουμε. Το θέμα είναι ότι πάντα όταν ξεκαθαριζω καταστάσεις και συζητάω ότι προκύψει σε φιλίες μου,καταληγω να έχω αυτό το αποτέλεσμα από την άλλη πλευρά.

    Και αναρωτιέμαι. Εγώ φταίω που εξαφανίζονται έτσι άτομα από τη ζωή μου;εκείνοι φταίνε που δεν κρατάνε μύγα στο σπαθί τους;έχουν γίνει τόσο ευθικτοι οι άνθρωποι που δεν δέχονται να τους πεις κάτι αρνητικό στη συμπεριφορά τους που σε ενοχλεί;; έχω πάθει πλάκα με το ποσο εύκολα σε προσπερνάνε, χωρίς να έχω απαραίτητα κάνει κάτι κακό. Και πάει στο διάολο αυτή είναι μια φίλη πρόσφατη, το έχω πάθει με φιλίες μακροχρόνιες. Αυτή τώρα τι σκέφτεται; για ποιο λόγο έχει χαθεί; Ποια είναι η άποψή σας ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Μήπως υπάρχει κάτι στη συμπεριφορά σου που τους ενοχλεί; Ισως εσύ δεν το καταλαβαίνεις.
    Σκέψου τις αντιδράσεις τους όταν τους λες κάτι αρνητικό γι αυτούς. Ίσως δεν είναι το τι λες, αλλά ο τρόπος που το λες.

    Δεν το λέω για να σου ρίξω φταίξιμο. Απλά , όταν κάτι μας συμβαίνει συχνά, καλό είναι να ψαχνόμαστε, όχι ενοχικά, αλλά αντικειμενικά, όσο γίνεται...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Μου έχει συμβεί κάποιες φορές αυτό που περιγράφεις. Φαντάζομαι όλοι μας λίγο πολύ έχουμε έστω μια παρόμοια ιστορία.
    Την πρώτη φορά που μου συνέβη με ενόχλησε και απασχόλησε αρκετά το μυαλό μου. Μετά την είδα αλλιώς. Από τη στιγμή που έδωσα στον άλλον την ευκαιρία να μου πει αν έχει κάποιο παράπονο από μένα και δεν το έκανε σημαίνει ότι είτε δεν έχει κάτι μαζί μου κι απλά βρήκε αλλη παρέα που περνάει καλύτερα ή κάτι έχει αλλά δεν τον ενδιαφέρει να το συζητήσουμε για να αποκαταστήσουμε τη σχέση μας. Σε κάθε περίπτωση, το βήμα το έκανα, την ευκαιρία την έδωσα, από εκεί και πέρα δε θα ζητιανεύω για τη φιλία κανενός που από ό,τι φαίνεται δεν τον ενδιαφέρει η φιλική σχέση μαζί μου. Σε μια φιλική σχέση, δε φτάνει να προσπαθεί μόνο ο ένας να την διατηρήσει.
    Οι φίλοι θα έπρεπε να σου λένε και τα όμορφα αλλά και τα δυσάρεστα. Δυστυχώς διαπιστώνω ότι πολλοί άνθρωποι, φίλους θεωρούν αυτούς που έχουν για "αυλικούς". Αυτούς που τους λένε τι ωραίοι είναι, τι καλά και θαυμαστά που τα κάνουν όλα. Αν εσυ τους πεις "να, ξερεις, δεν ησουν σωστός σε αυτή την περίπτωση" μπαίνεις μπλακ λιστ, δεν είσαι πια καλός φίλος. Αν τους ρωτήσεις βέβαια, κανείς δεν απανταει ότι ενοχλήθηκε που δε συμφώνησες μαζι του. Να μου λείπουν τέτοιες φιλίες.
    Κι ύστερα υπάρχουν κι εκείνοι που σε έχουν μόνο για να σου λένε τα προβλήματά τους και να κλαίγονται και να σκοτώνουν την ώρα τους όταν βαριούνται, όταν έρχεται όμως η ώρα της διασκέδασης επιλέγουν να περάσουν καλά με άλλους. Σόρρυ αλλά αν ήθελα να ακούω μόνο τα προβλήματά σου συνέχεια, θα γινόμουν ψυχολόγος και θα σε χρέωνα γι'αυτό. Ναι σαν φίλοι θα μιλήσουμε για το πρόβλημά σου και μπορεί και για μια περίοδο να συζητάμε μόνο αυτό. Όταν όμως με αναζητάς μόνο όταν έχεις προβλήματα κι όταν είσαι τέλεια με έχεις γραμμένη, τότε συγγνώμη αλλά κάτι δεν πάει καλά.
    Όπως και να έχει, έδωσες το βήμα στη φίλη να πει αν την ενόχλησε κάτι, δεν το εκμεταλλεύτηκε, προφανώς δεν την πολυενδιαφέρει, άρα εσύ τι σκας; Αν ο άλλος δε σου επικοινωνεί κάποια πράγματα, δε θα γίνεις μάντης για να ανακαλύψεις τι παιζει στο μυαλό του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια βρίσκομαι λίγες μέρες στο χωριό της προγιαγιάς μου, στο πατρικό της γιαγιάς μου, όπου πήγαινα κάποιες βδομάδες τα καλοκαίρια σαν παιδί. Είχα πάει με τη γιαγιά μου και τη θεία μου να κάνουμε κάποιες δουλειές και να αράξουμε. Βλέπω λοιπόν στο δρόμο εκεί που πήγαινα με τη γιαγιά μου μία κοπέλα, την χαιρετάω, λέμε 5 τυπικά πράγματα και φεύγουμε. Λέει η γιαγιά "Που την ξέρεις την τάδε εσύ;" Της λέω "Είμασταν συμμαθήτριες στο λύκειο" "Α, ωραία, εδώ πιο κάτω μένει, να βρεθείτε να κάνετε παρέα" Πιο μετά λέει "Α, είδα φως στο σπίτι του τάδε, μάλλον ήρθε ο ταδόπουλος, θυμάσαι που παίζατε παλιά; Να πας να του μιλήσεις να πίνετε κανέναν καφέ, να μην είσαι μόνη."

    Είναι λοιπόν κόσμος που είναι έτσι στις συναναστροφές του, δίνει ευκαιρίες και θέλει να κάνει παρέα με τον καθένα χωρίς να είναι πιο ψαγμένες ή βαθιές. Η γιαγιά μου ας πούμε υπέθεσε ότι εγώ το βρήκα κακό να είμαι μόνη λίγες μέρες στο χωριό κι από το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα. Εγώ πάλι μια χαρά την καταβρήκα όταν είχαμε τελειώσει τις δουλειές μας να πηγαίνω να χαζολογάω στον κήπο ή να αράζω να κοιτάω τα άστρα ή να διαβάζω τα βιβλία μου κάτω από την μουριά. Ούτε όρεξη είχα να ξαναδώ τον τάδε που είχα να τον δω από 7 χρονών, ούτε να μιλήσω στην τάδε που την θυμόμουν ως μία κοπέλα που δεν μου έκανε ούτε ζέστη ούτε κρύο στο λύκειο και δεν μπορούσα να ξέρω κιόλας πως ήταν 20 χρόνια μετά σαν χαρακτήρας, αν είχε όρεξη για παρέες τη δεδομένη στιγμή ή αν είχε όρεξη για παρέα μαζί μου.
    ΑΝ αισθανόμουν ότι θα ήθελα ρε παιδί μου να μιλήσω με αυτούς, να φάω ένα σουβλάκι στην πλατεία κι αν θα ήταν διαθέσιμοι να κάνουμε παρέα εκείνες τις μέρες, θα έκανα προσέγγιση. Αν τα βρίσκαμε και κρατούσαμε επαφή και εξελισσόταν όλο αυτό σε κάποια πιο στενή φιλία, οκ. Αλλά γενικά είμαι τύπος πιο επιλεκτικός στις παρέες και αράζω χαλαρά και μόνη μου.

    Ξέρω κόσμο που είναι υπέρ των νέων γνωριμιών, δεν τα βρίσκει και πάρα πολύ με τον άλλον, αλλά συνεχίζει να κάνει παρέα γιατί του καλύπτει το τάδε και τάδε κενό και του αρέσει να κάνουν αυτό κι αυτό. Όταν ο άλλος απομακρύνεται όμως γιατί βρήκε παρέες που ταιριάζει πιο πολύ ή συμβαίνει κάτι άλλο στη ζωή του ή ξέρω κι εγώ τι, το παίρνουν πολύ προσωπικά κι αισθάνονται κατά κάποιο τρόπο εγκατάλειψη. Εγώ αυτό το κάνω παρέα το θεωρώ πολύ διαφορετικό από το "έχω κάποιον φίλο". Όταν κάνω κάποιον παρέα και απομακρυνθεί ή δεν αναποκρίνεται, δεν θα το ψειρίσω και πολύ.

    Όταν θεωρώ κάποιον πιο στενό φίλο, θα προσπαθήσω να καταλάβω το τι τρέχει και γιατί μπορεί να έχει απομακρυνθεί, πάντα δεδομένου όμως ότι οι φιλίες δεν είναι στατικές και περνάνε πολλές διαφορετικές φάσεις. Δηλαδή σε μία κοντινή φίλη, αν ξαφνικά τον τελευταίο καιρό απομακρυνόταν θα της έκανα μία συζήτηση όπως έκανες κι εσύ στη φίλη σου και το πιθανότερο είναι ότι θα μου εξηγούσε ακριβώς χωρίς χαζές δικαιολογίες. Σε μία απλή παρέα, γενικά είμαι ευθύς τύπος και δεν θα μασούσα τα λόγια μου, αλλά τα έφερε έτσι η ζωή και δεν αισθανόμουν πλέον τόσο κοντά με αυτήν την παρέα ή είχα άλλες προτεραιότητες, αν μου ζητούσε τον λόγο η άλλη μπορεί κι εγώ να μην καθόμουν να εξηγήσω αναλυτικά τι μου συμβαίνει ή αυτά που θεωρώ αυτονόητα. Δηλαδή τι να πεις στην άλλη, "κάναμε παρέα και λέγαμε 5 κουβέντες αλλά έχω βρει την Σούλα που μένει πιο κοντά και συνεννοούμαστε καλύτερα από εσένα "ή "έχω τρεξίματα στη δουλειά, είμαι στα κάτω μου, είναι ο πατέρας μου στο νοσοκομείο και έχω άλλα στο κεφάλι μου κι εσύ με παίρνεις και μου λες για τον φίλο σου τον Τάκη που μια χαρά τα άκουγα παλιότερα αλλά πλέον βαριέμαι και όχι, δεν θέλω συμπαράσταση για τα δικά μου θέματα, έχω την ξαδέρφη μου αυτή τη στιγμή που ξέρει και κάποια πράγματα από μέσα και μου φτάνει"; Μπορεί να είσαι ευθύς άνθρωπος, αλλά δεν μιλάς το ίδιο με όλους και σε όλες τις φάσεις. Και καμια φορά δεν υπάρχει καν γιατί. Κάποιες φορές απομακρύνεσαι από κάποιον που έκανες παρέα γιατί δεν αισθάνεσαι πια τόσο κοντά ή αισθάνεσαι άνετα με μια πιο χαλαρή σχέση που έχετε και ζητάει ο άλλος παραπάνω και δεν θες εσύ αυτό το παραπάνω.

    Αν σου συμβαίνει συνεχώς αυτό που λες, σημαίνει ότι επενδύεις περισσότερο σε άτομα που δεν επενδύουν τόσο σε εσένα και δεν θες να το δεις. Αυτό είναι πως του βγαίνει του καθένα, δεν μπορείς να το εκβιάσεις.

  5. #5
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Μήπως υπάρχει κάτι στη συμπεριφορά σου που τους ενοχλεί; Ισως εσύ δεν το καταλαβαίνεις.
    Σκέψου τις αντιδράσεις τους όταν τους λες κάτι αρνητικό γι αυτούς. Ίσως δεν είναι το τι λες, αλλά ο τρόπος που το λες.

    Δεν το λέω για να σου ρίξω φταίξιμο. Απλά , όταν κάτι μας συμβαίνει συχνά, καλό είναι να ψαχνόμαστε, όχι ενοχικά, αλλά αντικειμενικά, όσο γίνεται...
    Δεν την έβρισα κιόλας, αλλα καταλαβαίνω πως το λες. Μου εδωσε πάτημα για να παραπονεθω/ συζητήσω μαζί της.

  6. #6
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Kalypso View Post
    Μου έχει συμβεί κάποιες φορές αυτό που περιγράφεις. Φαντάζομαι όλοι μας λίγο πολύ έχουμε έστω μια παρόμοια ιστορία.
    Την πρώτη φορά που μου συνέβη με ενόχλησε και απασχόλησε αρκετά το μυαλό μου. Μετά την είδα αλλιώς. Από τη στιγμή που έδωσα στον άλλον την ευκαιρία να μου πει αν έχει κάποιο παράπονο από μένα και δεν το έκανε σημαίνει ότι είτε δεν έχει κάτι μαζί μου κι απλά βρήκε αλλη παρέα που περνάει καλύτερα ή κάτι έχει αλλά δεν τον ενδιαφέρει να το συζητήσουμε για να αποκαταστήσουμε τη σχέση μας. Σε κάθε περίπτωση, το βήμα το έκανα, την ευκαιρία την έδωσα, από εκεί και πέρα δε θα ζητιανεύω για τη φιλία κανενός που από ό,τι φαίνεται δεν τον ενδιαφέρει η φιλική σχέση μαζί μου. Σε μια φιλική σχέση, δε φτάνει να προσπαθεί μόνο ο ένας να την διατηρήσει.
    Οι φίλοι θα έπρεπε να σου λένε και τα όμορφα αλλά και τα δυσάρεστα. Δυστυχώς διαπιστώνω ότι πολλοί άνθρωποι, φίλους θεωρούν αυτούς που έχουν για "αυλικούς". Αυτούς που τους λένε τι ωραίοι είναι, τι καλά και θαυμαστά που τα κάνουν όλα. Αν εσυ τους πεις "να, ξερεις, δεν ησουν σωστός σε αυτή την περίπτωση" μπαίνεις μπλακ λιστ, δεν είσαι πια καλός φίλος. Αν τους ρωτήσεις βέβαια, κανείς δεν απανταει ότι ενοχλήθηκε που δε συμφώνησες μαζι του. Να μου λείπουν τέτοιες φιλίες.
    Κι ύστερα υπάρχουν κι εκείνοι που σε έχουν μόνο για να σου λένε τα προβλήματά τους και να κλαίγονται και να σκοτώνουν την ώρα τους όταν βαριούνται, όταν έρχεται όμως η ώρα της διασκέδασης επιλέγουν να περάσουν καλά με άλλους. Σόρρυ αλλά αν ήθελα να ακούω μόνο τα προβλήματά σου συνέχεια, θα γινόμουν ψυχολόγος και θα σε χρέωνα γι'αυτό. Ναι σαν φίλοι θα μιλήσουμε για το πρόβλημά σου και μπορεί και για μια περίοδο να συζητάμε μόνο αυτό. Όταν όμως με αναζητάς μόνο όταν έχεις προβλήματα κι όταν είσαι τέλεια με έχεις γραμμένη, τότε συγγνώμη αλλά κάτι δεν πάει καλά.
    Όπως και να έχει, έδωσες το βήμα στη φίλη να πει αν την ενόχλησε κάτι, δεν το εκμεταλλεύτηκε, προφανώς δεν την πολυενδιαφέρει, άρα εσύ τι σκας; Αν ο άλλος δε σου επικοινωνεί κάποια πράγματα, δε θα γίνεις μάντης για να ανακαλύψεις τι παιζει στο μυαλό του.
    Όντως,υπάρχουν πολλές αλήθειες σε αυτά που γράφεις. Καθένας θέλει να παίρνει από σένα χωρίς εσύ να μιλάς ή να αντιδράς. Έτσι και αντιδράσεις δεν είσαι πλέον "φιλος" τους. Αυτό σκέφτηκα για την εξαφάνιση της από τότε που μιλήσαμε, ότι παρεξηγήθηκε επειδή της μίλησα. Προφανώς όμως δεν θα το παραδεχόταν αν της το έλεγα.

    Η πλάκα είναι ότι αντί να παρεξηγηθεις εσύ που εκείνοι δεν είναι "εντάξει" παρεξηγουνται αυτοί.

  7. #7
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια βρίσκομαι λίγες μέρες στο χωριό της προγιαγιάς μου, στο πατρικό της γιαγιάς μου, όπου πήγαινα κάποιες βδομάδες τα καλοκαίρια σαν παιδί. Είχα πάει με τη γιαγιά μου και τη θεία μου να κάνουμε κάποιες δουλειές και να αράξουμε. Βλέπω λοιπόν στο δρόμο εκεί που πήγαινα με τη γιαγιά μου μία κοπέλα, την χαιρετάω, λέμε 5 τυπικά πράγματα και φεύγουμε. Λέει η γιαγιά "Που την ξέρεις την τάδε εσύ;" Της λέω "Είμασταν συμμαθήτριες στο λύκειο" "Α, ωραία, εδώ πιο κάτω μένει, να βρεθείτε να κάνετε παρέα" Πιο μετά λέει "Α, είδα φως στο σπίτι του τάδε, μάλλον ήρθε ο ταδόπουλος, θυμάσαι που παίζατε παλιά; Να πας να του μιλήσεις να πίνετε κανέναν καφέ, να μην είσαι μόνη."

    Είναι λοιπόν κόσμος που είναι έτσι στις συναναστροφές του, δίνει ευκαιρίες και θέλει να κάνει παρέα με τον καθένα χωρίς να είναι πιο ψαγμένες ή βαθιές. Η γιαγιά μου ας πούμε υπέθεσε ότι εγώ το βρήκα κακό να είμαι μόνη λίγες μέρες στο χωριό κι από το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα. Εγώ πάλι μια χαρά την καταβρήκα όταν είχαμε τελειώσει τις δουλειές μας να πηγαίνω να χαζολογάω στον κήπο ή να αράζω να κοιτάω τα άστρα ή να διαβάζω τα βιβλία μου κάτω από την μουριά. Ούτε όρεξη είχα να ξαναδώ τον τάδε που είχα να τον δω από 7 χρονών, ούτε να μιλήσω στην τάδε που την θυμόμουν ως μία κοπέλα που δεν μου έκανε ούτε ζέστη ούτε κρύο στο λύκειο και δεν μπορούσα να ξέρω κιόλας πως ήταν 20 χρόνια μετά σαν χαρακτήρας, αν είχε όρεξη για παρέες τη δεδομένη στιγμή ή αν είχε όρεξη για παρέα μαζί μου.
    ΑΝ αισθανόμουν ότι θα ήθελα ρε παιδί μου να μιλήσω με αυτούς, να φάω ένα σουβλάκι στην πλατεία κι αν θα ήταν διαθέσιμοι να κάνουμε παρέα εκείνες τις μέρες, θα έκανα προσέγγιση. Αν τα βρίσκαμε και κρατούσαμε επαφή και εξελισσόταν όλο αυτό σε κάποια πιο στενή φιλία, οκ. Αλλά γενικά είμαι τύπος πιο επιλεκτικός στις παρέες και αράζω χαλαρά και μόνη μου.

    Ξέρω κόσμο που είναι υπέρ των νέων γνωριμιών, δεν τα βρίσκει και πάρα πολύ με τον άλλον, αλλά συνεχίζει να κάνει παρέα γιατί του καλύπτει το τάδε και τάδε κενό και του αρέσει να κάνουν αυτό κι αυτό. Όταν ο άλλος απομακρύνεται όμως γιατί βρήκε παρέες που ταιριάζει πιο πολύ ή συμβαίνει κάτι άλλο στη ζωή του ή ξέρω κι εγώ τι, το παίρνουν πολύ προσωπικά κι αισθάνονται κατά κάποιο τρόπο εγκατάλειψη. Εγώ αυτό το κάνω παρέα το θεωρώ πολύ διαφορετικό από το "έχω κάποιον φίλο". Όταν κάνω κάποιον παρέα και απομακρυνθεί ή δεν αναποκρίνεται, δεν θα το ψειρίσω και πολύ.

    Όταν θεωρώ κάποιον πιο στενό φίλο, θα προσπαθήσω να καταλάβω το τι τρέχει και γιατί μπορεί να έχει απομακρυνθεί, πάντα δεδομένου όμως ότι οι φιλίες δεν είναι στατικές και περνάνε πολλές διαφορετικές φάσεις. Δηλαδή σε μία κοντινή φίλη, αν ξαφνικά τον τελευταίο καιρό απομακρυνόταν θα της έκανα μία συζήτηση όπως έκανες κι εσύ στη φίλη σου και το πιθανότερο είναι ότι θα μου εξηγούσε ακριβώς χωρίς χαζές δικαιολογίες. Σε μία απλή παρέα, γενικά είμαι ευθύς τύπος και δεν θα μασούσα τα λόγια μου, αλλά τα έφερε έτσι η ζωή και δεν αισθανόμουν πλέον τόσο κοντά με αυτήν την παρέα ή είχα άλλες προτεραιότητες, αν μου ζητούσε τον λόγο η άλλη μπορεί κι εγώ να μην καθόμουν να εξηγήσω αναλυτικά τι μου συμβαίνει ή αυτά που θεωρώ αυτονόητα. Δηλαδή τι να πεις στην άλλη, "κάναμε παρέα και λέγαμε 5 κουβέντες αλλά έχω βρει την Σούλα που μένει πιο κοντά και συνεννοούμαστε καλύτερα από εσένα "ή "έχω τρεξίματα στη δουλειά, είμαι στα κάτω μου, είναι ο πατέρας μου στο νοσοκομείο και έχω άλλα στο κεφάλι μου κι εσύ με παίρνεις και μου λες για τον φίλο σου τον Τάκη που μια χαρά τα άκουγα παλιότερα αλλά πλέον βαριέμαι και όχι, δεν θέλω συμπαράσταση για τα δικά μου θέματα, έχω την ξαδέρφη μου αυτή τη στιγμή που ξέρει και κάποια πράγματα από μέσα και μου φτάνει"; Μπορεί να είσαι ευθύς άνθρωπος, αλλά δεν μιλάς το ίδιο με όλους και σε όλες τις φάσεις. Και καμια φορά δεν υπάρχει καν γιατί. Κάποιες φορές απομακρύνεσαι από κάποιον που έκανες παρέα γιατί δεν αισθάνεσαι πια τόσο κοντά ή αισθάνεσαι άνετα με μια πιο χαλαρή σχέση που έχετε και ζητάει ο άλλος παραπάνω και δεν θες εσύ αυτό το παραπάνω.

    Αν σου συμβαίνει συνεχώς αυτό που λες, σημαίνει ότι επενδύεις περισσότερο σε άτομα που δεν επενδύουν τόσο σε εσένα και δεν θες να το δεις. Αυτό είναι πως του βγαίνει του καθένα, δεν μπορείς να το εκβιάσεις.
    Έχεις δίκιο. Μπορώ να τους κάνω όλους φίλους μου. Θέλω να τους κάνω όλους φίλους μου. Μπορώ να επενδύω εύκολα σε ανθρώπους που με πλησιάζουν και συμπαθώ. Και ίσως για αυτό τη πατάω.

    Όποιος σε πλησιάζει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θέλει να επενδύσει σε μια σχέση όπως εσύ. Μπορει να σε πλησιάζει για πολλούς άλλους λόγους. Ακόμα και αν λέω ότι την επόμενη φορά δεν θα έχω τόσες απαιτήσεις, πάλι τη πατάω. Θέλω να έχω φίλους, αλλα είναι τόσο δύσκολο να έχεις φίλους και να είσαι αυθεντικός, όντας ο εαυτός σου και λέγοντας ότι σε ενοχλεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Δεν την έβρισα κιόλας, αλλα καταλαβαίνω πως το λες. Μου εδωσε πάτημα για να παραπονεθω/ συζητήσω μαζί της.
    Τότε μάλλον της τελείωσε της συγκεκριμένης. Οι σχέσεις κάνουν τον κύκλο τους. Κάποιες δε μας γεμίζουν πλέον, είτε γιατί άλλαξαν τα ενδιαφέροντά μας, είτε γιατί βάλαμε νέους ανθρώπους στη ζωή μας στους οποίους νιώθουμε πως θέλουμε να επενδύσουμε σε χρόνο και ψυχή.

    Συμβαίνει, δεν είναι κάτι που το παραδέχεται κανείς εύκολα όμως. Πάμε γι άλλα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Εγώ μπορώ να σου πω ότι έχω πάρα πολλούς γνωστούς αλλά φίλους ,πραγματικούς αδελφικούς μετρημένοι στα δάκτυλα .
    Με τους πραγματικούς φίλους πλέον δεν υπάρχουν τέτοια θέματα ...ξερουν ότι θα είμαι εκεί για οτιδήποτε χρειαστουν και μάλιστα ξέρουν ότι αυτό που θα τους πω (γιατί τα λέω είτε τους αρέσουν κάποιες φορές είτε όχι ) ότι δεν τα λέω ούτε με δόλο ούτε από ζήλεια...
    Αυτα εχουν ξεκαθαριστεί εδώ και χρόνια για αυτό και κρατάμε ακόμα ...
    Έχει τύχει να χτυπήσει τηλέφωνο μέσα στην νύχτα και να πάρω το αυτοκίνητο και πάω σε φίλη χιλιόμετρα μακρυά γιατί την άκουσα να κλαίει στην άλλη άκρη της γραμμής ...
    Με την συγκεκριμένη μπορεί να κάνουμε να μιλήσουμε και κάνα μήνα ...αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι έγινε μεταξύ μας ...απλά εγώ είχα παιδιά και εκείνη όχι ...πολλές φορές ήθελε να βγούμε και εγώ δεν μπορούσα .....μου έλεγε πολλές φορές ότι οι δικαιολογίες που τις έλεγα ήταν χαζές...
    Ποτέ μα ποτέ όμως δεν θυμωσαμε η μια στην άλλη...μπορεί να μου πετούσε την σποντα της αλλά πάντα την δικαιολογούσα γιατί δεν μπορούσε να μπει στα παπούτσια μου και να καταλάβει πως την συγκεκριμένη περίοδο προτεραιότητα για εμένα είχαν αλλά και όχι εκείνη ...
    Τώρα πλέον που έχει παντρευτεί και μάλιστα έχει μωράκι την πριζω εγώ καμία φορά να βρεθούμε αλλά εκείνη φυσικά δεν μπορεί όσες φορές θέλω εγώ ,μιας και ο χρόνος της είναι περιορισμενος...
    Ξέρεις τι μου λέει?
    Ότι πολλές φορές μου θύμωνε που δεν βρισκόμουν μαζί της και πως τώρα πλέον καταλαβαίνει πόσο λάθος ήταν αυτό...

    Που θέλω να καταλήξω?
    Όταν με έναν άνθρωπο έχεις μια σχέση από μικρός και τον θεωρείς πραγματικό σου φίλο αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα είναι πάντα διαθέσιμος για να βρεθειται ...
    Ναι μεν είστε φίλοι αλλά ο καθένας περνάει διαφορετικές φάσεις ζωής με διαφορετικές ανάγκες ...αν δεν καταφέρεται να βρεθειται για ένα ,δύο μήνες ή αν πάψετε να μιλάτε στο τηλέφωνο συχνά αυτό δεν πάει να πει ότι δεν νοιάζεστε ο ένας για τον άλλον...

    Πόσες φορές μέσα στην μέρα έχει τύχει να πω το πρωί ,σήμερα να μην ξεχάσω να πάρω τον τάδε γιατί έχουμε μέρες να μιλήσουμε και συνέχεια το ξεχνάω ....με αποτέλεσμα να περνούν οι μέρες και να νομίζει ο άλλος ότι τον ξέχασα και δεν τον νοιαζομαι...
    Δεν είναι όμως έτσι ....δώσε χώρο και χρόνο στους φίλους σου ,σε αυτούς που αξίζουν όμως ...σε αυτούς που μπορεί κάποια πράγματα να τους πειράζουν όταν τα ακούνε αλλά έχουν το μεγαλείο να επεξεργάζονται και να καταλαβαίνουν ότι δεν τα λες με κακία ...

    Αν πάλι δεν μπορούν καλύτερα να μην υπάρχουν στην ζωή σου ...
    Φίλος σημαίνει ,είμαι εκει για ότι χρειαστείς ....ότι ώρα χρειαστείς θα τρέξω και ας έχουμε να μιλήσουμε και μήνες ...
    Φίλος σημαίνει όταν έχεις κάνει την μακακια σου να έχει το θάρρος να στην πει κατάμουτρα και εσύ αντί να του θυμώσεις να τον ευχαριστήσεις κιόλας στο τέλος.
    Με το που ακούει την φωνή σου στο τηλέφωνο να καταλαβαίνεις ότι σε χρειάζεται δίπλα του χωρίς καν να στο ζητήσει...
    Που όταν εσύ είσαι στα πατώματα δεν θα σου δώσει ακόμα μία για να πας πιο κάτω αλλά θα κάνει τον Καραγκιόζη για ένα σου χαμόγελο ...ιδίως αν αυτό το χαμόγελο έρχεται και στεγνώνει τα δάκρυα σου είναι ο καλύτερος φίλος που υπάρχει στον κοσμο και ας την προηγούμενη μέρα σε είχε στολίσει πατοκορφα ....

    Και να θυμάσαι φιλιες ειδικά αναμεσα σε γυναίκες ,αληθινές φιλίες είναι δύσκολα να αντέξουν στο χρόνο ...γι αυτό όσες αντέχουν και βασίζονται σε όλα αυτά που ανέφερα είναι αληθινές και δεν πρόκειται να χαθούν ποτέ .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εγώ μπορώ να σου πω ότι έχω πάρα πολλούς γνωστούς αλλά φίλους ,πραγματικούς αδελφικούς μετρημένοι στα δάκτυλα .
    Με τους πραγματικούς φίλους πλέον δεν υπάρχουν τέτοια θέματα ...ξερουν ότι θα είμαι εκεί για οτιδήποτε χρειαστουν και μάλιστα ξέρουν ότι αυτό που θα τους πω (γιατί τα λέω είτε τους αρέσουν κάποιες φορές είτε όχι ) ότι δεν τα λέω ούτε με δόλο ούτε από ζήλεια...
    Αυτα εχουν ξεκαθαριστεί εδώ και χρόνια για αυτό και κρατάμε ακόμα ...
    Έχει τύχει να χτυπήσει τηλέφωνο μέσα στην νύχτα και να πάρω το αυτοκίνητο και πάω σε φίλη χιλιόμετρα μακρυά γιατί την άκουσα να κλαίει στην άλλη άκρη της γραμμής ...
    Με την συγκεκριμένη μπορεί να κάνουμε να μιλήσουμε και κάνα μήνα ...αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι έγινε μεταξύ μας ...απλά εγώ είχα παιδιά και εκείνη όχι ...πολλές φορές ήθελε να βγούμε και εγώ δεν μπορούσα .....μου έλεγε πολλές φορές ότι οι δικαιολογίες που τις έλεγα ήταν χαζές...
    Ποτέ μα ποτέ όμως δεν θυμωσαμε η μια στην άλλη...μπορεί να μου πετούσε την σποντα της αλλά πάντα την δικαιολογούσα γιατί δεν μπορούσε να μπει στα παπούτσια μου και να καταλάβει πως την συγκεκριμένη περίοδο προτεραιότητα για εμένα είχαν αλλά και όχι εκείνη ...
    Τώρα πλέον που έχει παντρευτεί και μάλιστα έχει μωράκι την πριζω εγώ καμία φορά να βρεθούμε αλλά εκείνη φυσικά δεν μπορεί όσες φορές θέλω εγώ ,μιας και ο χρόνος της είναι περιορισμενος...
    Ξέρεις τι μου λέει?
    Ότι πολλές φορές μου θύμωνε που δεν βρισκόμουν μαζί της και πως τώρα πλέον καταλαβαίνει πόσο λάθος ήταν αυτό...

    Που θέλω να καταλήξω?
    Όταν με έναν άνθρωπο έχεις μια σχέση από μικρός και τον θεωρείς πραγματικό σου φίλο αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα είναι πάντα διαθέσιμος για να βρεθειται ...
    Ναι μεν είστε φίλοι αλλά ο καθένας περνάει διαφορετικές φάσεις ζωής με διαφορετικές ανάγκες ...αν δεν καταφέρεται να βρεθειται για ένα ,δύο μήνες ή αν πάψετε να μιλάτε στο τηλέφωνο συχνά αυτό δεν πάει να πει ότι δεν νοιάζεστε ο ένας για τον άλλον...

    Πόσες φορές μέσα στην μέρα έχει τύχει να πω το πρωί ,σήμερα να μην ξεχάσω να πάρω τον τάδε γιατί έχουμε μέρες να μιλήσουμε και συνέχεια το ξεχνάω ....με αποτέλεσμα να περνούν οι μέρες και να νομίζει ο άλλος ότι τον ξέχασα και δεν τον νοιαζομαι...
    Δεν είναι όμως έτσι ....δώσε χώρο και χρόνο στους φίλους σου ,σε αυτούς που αξίζουν όμως ...σε αυτούς που μπορεί κάποια πράγματα να τους πειράζουν όταν τα ακούνε αλλά έχουν το μεγαλείο να επεξεργάζονται και να καταλαβαίνουν ότι δεν τα λες με κακία ...

    Αν πάλι δεν μπορούν καλύτερα να μην υπάρχουν στην ζωή σου ...
    Φίλος σημαίνει ,είμαι εκει για ότι χρειαστείς ....ότι ώρα χρειαστείς θα τρέξω και ας έχουμε να μιλήσουμε και μήνες ...
    Φίλος σημαίνει όταν έχεις κάνει την μακακια σου να έχει το θάρρος να στην πει κατάμουτρα και εσύ αντί να του θυμώσεις να τον ευχαριστήσεις κιόλας στο τέλος.
    Με το που ακούει την φωνή σου στο τηλέφωνο να καταλαβαίνεις ότι σε χρειάζεται δίπλα του χωρίς καν να στο ζητήσει...
    Που όταν εσύ είσαι στα πατώματα δεν θα σου δώσει ακόμα μία για να πας πιο κάτω αλλά θα κάνει τον Καραγκιόζη για ένα σου χαμόγελο ...ιδίως αν αυτό το χαμόγελο έρχεται και στεγνώνει τα δάκρυα σου είναι ο καλύτερος φίλος που υπάρχει στον κοσμο και ας την προηγούμενη μέρα σε είχε στολίσει πατοκορφα ....

    Και να θυμάσαι φιλιες ειδικά αναμεσα σε γυναίκες ,αληθινές φιλίες είναι δύσκολα να αντέξουν στο χρόνο ...γι αυτό όσες αντέχουν και βασίζονται σε όλα αυτά που ανέφερα είναι αληθινές και δεν πρόκειται να χαθούν ποτέ .
    Σύμφωνω σε αυτά που λες. Έτσι είναι. Οι σχέσεις δεν είναι ρόδινες. Βλακείες θα γίνουν το θέμα είναι ο άλλος να μη σε παρατάει όταν του λες πως είσαι ενοχλημένος με κάτι.

    Δηλαδή αυτής εγώ της είπα τι με ενοχλεί σε μια σχετικά ήπια συζήτηση και δεν προσπάθησε καν να καταλάβει ή να το προσπερασει και να συνεχίσει τη σχέση μεταξύ μας . Είπε στο μ**νι μου χεστην αυτή. Δεν της ξαναμιλαω..

    Ωραία άτομα. Φίλη από τα τζάμπο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Έχεις δίκιο. Μπορώ να τους κάνω όλους φίλους μου. Θέλω να τους κάνω όλους φίλους μου. Μπορώ να επενδύω εύκολα σε ανθρώπους που με πλησιάζουν και συμπαθώ. Και ίσως για αυτό τη πατάω.

    Όποιος σε πλησιάζει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θέλει να επενδύσει σε μια σχέση όπως εσύ. Μπορει να σε πλησιάζει για πολλούς άλλους λόγους. Ακόμα και αν λέω ότι την επόμενη φορά δεν θα έχω τόσες απαιτήσεις, πάλι τη πατάω. Θέλω να έχω φίλους, αλλα είναι τόσο δύσκολο να έχεις φίλους και να είσαι αυθεντικός, όντας ο εαυτός σου και λέγοντας ότι σε ενοχλεί.
    βασικα, ολα στο παραπανω ειναι για υπογραμμιση, γιατι κατα την γνωμη μου, εδω τα λες ολα γι αυτο που συμβαινει.
    δεν ξερω αν εισαι πολυ αγχωδης, αλλα και να μην εισαι, εχω την εντυπωση οτι δεν σου αρεσει καθολου να μενεις μονη σου και να περνας χρονο χωρις αλλους ανθρωπους.
    πιο αναλυτικα, ας αρχισω απ το τελος.
    νομιζω οτι εχεις μια σκεψη οτι αυτοι οι φιλοι απομακρυνθηκαν επειδη ειπες ελευθερα και ειλικρινα την γνωμη σου.
    αλλου το λες αυτο υπερασπιζομενη την ειλικρινεια σου, αλλου προβληματισμενη για την ευθιξια τους, νομιζω ομως οτι παραλληλα εχεις και μια ενοχή, μηπως αν το χειριζοσουν διαφορετικα, δεν εφευγαν κι οτι ισως αν δεν εφευγαν, διαμορφωνοταν αυτες οι φιλιες οπως επιθυμουσες.
    εγω δεν πιστευω οτι εφυγαν επειδη θιχτηκαν, οποτε τα καλα νεα ειναι οτι μπορεις να ηρεμησεις απο τις ενοχες, οτι ισως τους "εδιωξες" επειδη μιλησες.
    νομιζω οτι εφυγαν επειδη εχοντας εσυ αυτην την αντιδραση συνειδητοποιησαν οτι θελετε διαφορετικα πραγματα για αυτην την σχεση, ενω εκεινοι την ηθελαν με την συχνοτητα και την χαλαροτητα που υπηρχε μεχρι τοτε, μονο που δεν ειχαν αντιληφθει οτι εσυ ηθελες κατι αλλο.
    ετσι, αφενος το 'κατι αλλο" δεν τους ταιριαζε ωστε να αλλαξουν στην σχεση σας, αφετερου, δεν ηθελαν να συνεχισουν την χαλαρη αυτη παρεα με ενα ατομο που καταπιεζοταν και ταλαιπωριοταν και ηθελε κατι αλλο.
    γι αυτο φευγουν. οχι επειδη θιγονται.

    το αλλο που λες, μου κανεις επισης μεγαλη εντυπωση. λες οτι αν μπορουσες να τους κανεις κι ολους φιλους σου θα το θελες (γι αυτο σκεφτομαι οτι ισως σε ενοχλει η μοναξα). ωραια ακουγεται, ομως δεν ταιριαζουμε με ολους. επομενως, γιατ να ηθελες να εισαι φιλη με ανθρωπους που δεν ταιριαζεις;;;
    μπορεις να ταιριαξεις με τον καθενα σχεδον, ετσι, επειδη το αποφασισες;
    μηπως "αποφασιζεις" οτι ταιριαζεις με ανθρωπους που δεν ταιριαζετε στην πραγματικοτητα και το βλεπουν αυτοι, ενω εσυ δεν το βλεπεις;
    μηπως στην συνεχεια επειδη σε συμπαθουν κι αυτοι, αλλα αντιλαμβανονται οτι δεν ταιριαζετε, κρατουν την φιλια καπως χαλαρη και αραιη κι ετσι εσυ που θεωρεις οτι ταιριαζετε, στεναχωριεσαι και θελεις παραπανω;

    λες και το αλλο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση.
    οτι ισως οσοι συναντας δεν θελουν απαραιτητα να επενδυσουν σε μια σχεση μαζι σου (σε αντιθεση με εσενα που θελεις), αλλα μπορει να ερχονται για αλλους λογους.
    ... αυτο μου θυμιζει πολυ το παραπονο που εχουν πολλες κοπελες, οτι γνωριζουν ανδρες που δεν ξερουν εξαρχης οτι θελουν σχεση μαζι τους, ωστοσο τις πλησιαζουν σχεδον παντα επειδη θελουν σεξ...
    αντιλαμβανομαι οτι βαζεις θετικο προσημο στο οτι οι δικες σου προθεσεις ειναι να "επενδυσεις" οπως λες σε μια νεα φιλικη γνωριμια και αρνητικο στο οτι οι αλλοι εχουν αλλους σκοπους, ισως.
    τι σκοπους αραγε; φιλικες "ξεπετες"; καπως οπως οι ανδρες που γνωριζουν καποιες κοπελες τους δινουν την εντυπωση οτι θελουν μονο ερωτικες ξεπετες;
    νομιζω, οτι πισω και απο τις δυο περιπτωσεις κρυβεται το ιδιο θεμα. κατα τη γνωμη μου, ΔΕΝ ξερουμε τι θελουμε απο μια γνωριμια, ειτε ειναι φιλικη ειτε ερωτικη, αν δεν περασει ευλογο διαστημα.
    στο διαστημα αυτο, αναδεικνυονται οι προσωπικοτητες και ξερουμε πλεον αν ταιριαζουμε για κατι λιγο, για κατι πολυ, για κατι παρα πολυ, η για τιποτε.
    ΜΕΤΑ απο αυτο, μπορουμε να μιλαμε για επενδυσεις και σχεσεις και δεν το θεωρω προσον το να κανεις μια γνωριμια εχοντας εξ αρχης τον σκοπο να "επενδυσεις" οπως λες, ειτε ειναι φιλικη ειτε οχι.
    για μενα, κρυβει μονο μια αναγκη για παρεα, χωρις ομως να ειναι μια συνειδητη επιλογη για το συγκεκριμενο ατομο. ειναι απλα μια αναγκη να μην μεινουμε μονοι.

    νομιζω, οτι οταν θα κανεις καλυτερη παρεα με τον εαυτο σου, θα κανεις και καλυτερες παρεες με τους αλλους, χωρις να αγχωνεσαι ποσο στενη και συχνη θα ειναι, γιατι τοτε θα μπορεις να αφουγκραστεις πως ταιριαζει να ειναι μια σχεση με το συγκεκριμενο ατομο και ως δια μαγειας, θα θελετε και οι δυο την ιδια συχνοτητα και ποσοτητα ειτε ειναι μεγαλη ειτε μικρη, χωρις να προβληματιζεσαι.
    Last edited by Remedy; 16-09-2020 at 19:49.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Σύμφωνω σε αυτά που λες. Έτσι είναι. Οι σχέσεις δεν είναι ρόδινες. Βλακείες θα γίνουν το θέμα είναι ο άλλος να μη σε παρατάει όταν του λες πως είσαι ενοχλημένος με κάτι.

    Δηλαδή αυτής εγώ της είπα τι με ενοχλεί σε μια σχετικά ήπια συζήτηση και δεν προσπάθησε καν να καταλάβει ή να το προσπερασει και να συνεχίσει τη σχέση μεταξύ μας . Είπε στο μ**νι μου χεστην αυτή. Δεν της ξαναμιλαω..

    Ωραία άτομα. Φίλη από τα τζάμπο.
    Ουπς ....
    Κοίτα εμένα αυτα δεν μου αρέσουν καθόλου...

    Σε όλες μου τις σχέσεις είτε είναι φιλικές είτε επαγγελματικές είτε ακόμα και στην σχέση με τον άντρα μου θέλω να έχω ένα όριο στο πως θα μιλάμε ...
    Γιατί πολύ απλά η μια κουβέντα φέρνει την άλλη και όσο αφήνεις τα λουριά στο τέλος μεγαλώνουν και μπλέκονται πολύ ...Η μια κουβέντα φέρνει την άλλη και να ξέρεις η επομενη πάντα είναι η χειρότερη...
    Τι θέλω να πω ..ποτέ μα ποτέ δεν θα επιτρέψω σε κανέναν με τον τρόπο μου να μου μιλήσει με αυτό το συγκεκριμένο λεξιλόγιο ...δεν λέω ότι είμαι με το σεις και με το σας απλά εγώ σαν άνθρωπος δεν είμαι αυτού του λεξιλογίου....πες με σνοπ πες με ότι θες αλλά όπως σου μιλάω θέλω να μου μιλας...ακόμα και στους φίλους μου ....
    Μπορεί να κάνουμε χαβαλε να κάνουμε χαζομάρες να μαλώνουμε σαν δεκαπεντάχρονα όταν παίζουμε επιτραπέζια αλλά τέτοιες εκφράσεις μακρυά ...
    Είμαι άνθρωπος που καλός η κακώς δεν Μ αρέσει καθόλου να μιλάω με βωμολοχιες ,με εκφράσεις τύπου νταλικερης (προς θεού δεν έχω κανένα θέμα με τους ανθρώπους) δεν μου βγαίνουν πως να το πω ,ντρέπομαι όσο νευριασμένη και να είμαι ....ειδικά όταν ακούω από γυναίκες να είναι μέσα στην μαγκιά και το λεξιλόγιο τους να θυμίζει ",αντρική παρέα που βρίσκεται σε γήπεδο" έχω φύγει μίλια μακρυά...
    Φυσικά και θα θυμώσω και θα νευριασω και θα φωνάξω με πιο έντονες εκφράσεις αλλά όχι τέτοιους είδους ..οπότε το ίδιο θέλω και από τον συνομιλητή μου ..

    Άρα καλή μου για εμένα την συγκεκριμένη φίλη ούτε να ξαναπροσπαθήσεις να την πλησιάσεις όχι μόνο για τον τρόπο που σου φέρθηκε αλλά και για τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν της ειπε τετοιο πραγμα βρε μαριλου, το μεταφραζει η κοπελα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν της ειπε τετοιο πραγμα βρε μαριλου, το μεταφραζει η κοπελα...
    "ΕΙΠΕ στο Μ**νι μου χεστην αυτήν"

    Εσύ θεωρείς χρησημοποιωντας την λέξη ΕΙΠΕ ότι μεταφράζει κάποιος?

    Εντάξει θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξερουμε...

    Και άντε πάλι να υποθέσω ότι έχεις δίκιο ...μεταφράζεται κάτι με ποιο κόσμιες λέξεις όχι με τις συγκεκριμένες

    Άρα να θεωρισω ότι ήταν ακόμα πιο χυδαία η συμπεριφορά της ...

    Ποιο το νόημα της επισήμανσης σου τότε βρε Rem???
    Εξήγησε μου σε παρακαλώ πολύ γιατί είναι η δεύτερη φορά που πετάς ένα τελείως άτοπο σχόλιο σε αυτά που λέω και δεν καταλαβαίνω τον λόγο...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    "ΕΙΠΕ στο Μ**νι μου χεστην αυτήν"

    Εσύ θεωρείς χρησημοποιωντας την λέξη ΕΙΠΕ ότι μεταφράζει κάποιος?

    Εντάξει θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξερουμε...

    Και άντε πάλι να υποθέσω ότι έχεις δίκιο ...μεταφράζεται κάτι με ποιο κόσμιες λέξεις όχι με τις συγκεκριμένες

    Άρα να θεωρισω ότι ήταν ακόμα πιο χυδαία η συμπεριφορά της ...

    Ποιο το νόημα της επισήμανσης σου τότε βρε Rem???
    Εξήγησε μου σε παρακαλώ πολύ γιατί είναι η δεύτερη φορά που πετάς ένα τελείως άτοπο σχόλιο σε αυτά που λέω και δεν καταλαβαίνω τον λόγο.
    ..
    η κοπελα εδειξε την αδιαφορια της για την εξελιξη της φιλιας τους και η μεντιτεισον μας λεει οτι η ολη φαση ηταν ΣΑΝ ΝΑ ΕΛΕΓΕ Η ΑΛΛΗ ΣΤΟ ΜΝΙ Τς...
    αν κανω λαθος ας με διορθωσει.

    τι δεν καταλαβαινεις βρε μαριλου; εγραψες ενα ολοκληρο σχολιο πανω στην πληροφορια οτι η αλλη την εβρισε χυδαια και εξεραγης γι αυτο. δεν την εβρισε, αλλα αδιαφορησε.
    η κοπελα ειπε αυτα λογια για να τονισει ποσο την πειραξε η αδιαφορια της.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. μια φιλη.....
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2020, 15:36
  2. Η φίλη μου
    By Sty in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 28-12-2019, 13:48
  3. Φίλη...;
    By anna laki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 80
    Last Post: 07-06-2014, 04:21
  4. νεα φιλη
    By maritak in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2006, 04:13
  5. Φίλη
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-2006, 20:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •