Επισκεψη σε ειδικο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Επισκεψη σε ειδικο?

    Καλησπερα,ελπιζω να ειστε ολοι καλα! Ειχα αρκετο καιρο να γραψω στο forum αν και παρακολουθω γενικως τι γινεται και οπου μπορω να φανω χρησιμος λεω την αποψη μου! Λοιπον για αρχη ειμαι 25 χρονων,και ξερω πως εχω σιγουρα καταθλιψη και οχι μονο... Το προβλημα μου ειναι οτι ποτε δεν δοκιμασα να παω σ εναν ειδικο! Οι ερωτησεις μου ειναι, πως διαλεγεις εναν ψυχολογο? αν χρειαζεσαι αγωγη σε παραπεμπει αυτος σε ψυχιατρο?..Εχω πολλα θεματα δυστυχως,αγχωνομαι,εχω φοβιες και αλλα πολλα...Πως μιλας σε εναν ψυχολογο και τι ακριβως του λες? Μπορω να του πω οτιδηποτε με απασχολει? Ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Εμένα την ψυχολόγο μου την σύστησαν.. Αν δεν γνωρίζεις κάποιον που να έχει κάνει ψυχοθεραπεία μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ, υπάρχουν κριτικές και το βιογραφικό τους.
    Στην πρώτη συνάντηση στην ουσία μιλας μόνος σου και λες όλα αυτά που σκέφτεσαι και τους λόγους που θες να κάνεις ψυχοθεραπεία. Φαντάζομαι πως αν υπάρχει δυσκολία στο να ανοιχτεί κάποιος εύκολα ο ψυχολόγος βοηθάει με ερωτήσεις. Καταγραφεί αυτά που λες έτσι ώστε να χτίσει πάνω σε αυτά την θεραπεία σου. Το τι θα συζητησετε κάθε φορά το επιλέγεις εσύ..
    Αν χρειάζεσαι αγωγή θα σε παραπέμψει αυτός σε ψυχίατρο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Φυσικά θα πεις ότι σ απασχολεί αν δεν τα πεις σ αυτό σε ποιον θα τα πεις. Σκέψου το σαν εξομολόγηση. Υπάρχει το απόρρητο. Λες τα πάντα. Τα χειρότερα σου κ τα καλύτερα σου αυτά που ντρέπεσαι να πεις σ έναν φίλο θα τα πεις εκει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Καλησπέρα. Υπάρχουν ιστοσελίδες που μπορείς να βρεις ψυχολόγους στην πόλη που μένεις αν δεν έχεις κάποιον να σου συστήσει. Μπορείς να δεις το βιογραφικό τους, το σύστημα/ σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθούν, κριτικές/αξιολογήσεις κλπ...ναι, από τις συζητήσεις σας θα καταλάβει αν χρειάζεσαι αγωγή για να σε παραπέμψει σε γιατρό αλλά ενδεχομένως να ζητήσει και τη δική σου γνώμη επ' αυτού. Μπορείς να συζητήσεις τα πάντα που σε απασχολούν, αλλιώς δεν έχει νόημα...

  5. #5
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εμένα την ψυχολόγο μου την σύστησαν.. Αν δεν γνωρίζεις κάποιον που να έχει κάνει ψυχοθεραπεία μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ, υπάρχουν κριτικές και το βιογραφικό τους.
    Στην πρώτη συνάντηση στην ουσία μιλας μόνος σου και λες όλα αυτά που σκέφτεσαι και τους λόγους που θες να κάνεις ψυχοθεραπεία. Φαντάζομαι πως αν υπάρχει δυσκολία στο να ανοιχτεί κάποιος εύκολα ο ψυχολόγος βοηθάει με ερωτήσεις. Καταγραφεί αυτά που λες έτσι ώστε να χτίσει πάνω σε αυτά την θεραπεία σου. Το τι θα συζητησετε κάθε φορά το επιλέγεις εσύ..
    Αν χρειάζεσαι αγωγή θα σε παραπέμψει αυτός σε ψυχίατρο.
    Να εισαι καλα ρε george ευχαριστω πολυ! Εσυ σε γυναικα ψυχολογο πηγαινεις?

  6. #6
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Φυσικά θα πεις ότι σ απασχολεί αν δεν τα πεις σ αυτό σε ποιον θα τα πεις. Σκέψου το σαν εξομολόγηση. Υπάρχει το απόρρητο. Λες τα πάντα. Τα χειρότερα σου κ τα καλύτερα σου αυτά που ντρέπεσαι να πεις σ έναν φίλο θα τα πεις εκει
    Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Ελπιζω να μπορεσω να ανοιχτω!

  7. #7
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Υπάρχουν ιστοσελίδες που μπορείς να βρεις ψυχολόγους στην πόλη που μένεις αν δεν έχεις κάποιον να σου συστήσει. Μπορείς να δεις το βιογραφικό τους, το σύστημα/ σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθούν, κριτικές/αξιολογήσεις κλπ...ναι, από τις συζητήσεις σας θα καταλάβει αν χρειάζεσαι αγωγή για να σε παραπέμψει σε γιατρό αλλά ενδεχομένως να ζητήσει και τη δική σου γνώμη επ' αυτού. Μπορείς να συζητήσεις τα πάντα που σε απασχολούν, αλλιώς δεν έχει νόημα...
    Ευχαριστω πολυ! Θα το ψαξω,ελπιζω να μπορεσω να ανοιχτω.. Οσον αφορα την αγωγη δεν θα ηθελα να παρω αλλα ξερω πως την χρειαζομαι πλεον...Εχω πολλους απο τον κοντινο μου πριβαλλον που παιρνουν χρονια και δεν μπορουν να τα κοψουν.. Ειναι και ολα αυτα ποθ διαβαζω για τις παρενεργειες και καταλαβαινεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Καλησπέρα. Όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας. Από μια άποψη πάλι καλά που υπάρχουν κι αυτά. Όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, το θέμα είναι πόσο θα επηρεάσουν την καθημερινότητα σου. Αν εν τέλει πάρεις κάποιο, να θυμάσαι ότι οι περισσότερες παρενέργειες εξασθενούν μετά από κάποιο διάστημα (κάποιες εβδομάδες). Γενικά το λάθος που κάνουμε οι περισσότεροι είναι ότι εστιάζουμε στο φάρμακο κάνοντάς το μέρος του προβλήματος αντί να επικεντρωθούμε στην ψυχοθεραπεία ή στην αλλαγή του τρόπου σκέψης και ζωής που μας κάνει κακό. Θέλω να πω ότι αυτός που παίρνει χάπι για την πίεση δεν ασχολείται με το πότε θα σταματήσει την αγωγή. Τέλος πάντων, βλέποντας και κάνοντας. Ο,τι καλύτερο εύχομαι.

Similar Threads

  1. Επισκεψη σε ψυχίατρο...
    By logarpanos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 05-09-2019, 06:27
  2. Πώς είναι η επίσκεψη?
    By fleur* in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2016, 17:30
  3. Eρωτηση για ειδικο
    By Alchemy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-04-2013, 16:58
  4. Ακριβή επίσκεψη.
    By epik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2012, 03:10
  5. Βοήθεια από ειδικό
    By desaparecido in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 19-02-2008, 22:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •