Η άλλη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57

Thread: Η άλλη

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ανθρώπους που σε μειώνουν και δεν αποδέχονται αυτό που είσαι να τους κάνεις στην άκρη... Μην επιτρέπεις σε κανέναν να σου φέρεται λιγότερο από όσο σου αξίζει. Αυτόν τον άνθρωπο θα ήταν καλό να τον βγάλεις από την ζωή σου γιατί δεν σου προσφέρει τίποτα.. Και ολόκληρο παλάτι να σου χτίσει δεν μπορεί να καλύψει την ζημιά που κάνει στην ψυχολογία σου. Αγάπησε τον εαυτό σου, προστάτεψε τον και κράτησε τον μακριά από όλα αυτά τα ανθρωπάκια. Θα βρεις κάποια στιγμή ανθρώπους που αξίζουν και να είσαι σίγουρη πως θα τους ξεχωρίσεις και δεν θα αμφιβάλεις ούτε για μια στιγμή για σένα..

  2. #32
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Ε δεν έχω και κάτι για να με θέλει, λογικό χάχα
    Πως δεν έχεις μια χαρά είσαι. Αξίζεις .

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Μέσα μου νιώθω ότι το αξίζω κατά κάποιο τρόπο και ότι είναι το "φυσιολογικό", μιας και τόσα χρόνια είχα συνηθίσει τέτοια μεταχείριση. Ακούγεται περίεργο αλλά πλέον μερικές φορές δεν μπορώ να καταλάβω αν υπερβάλω σε κάποια αντίδραση ή εάν όντως είναι συναγερμός και πρέπει να τρέξω
    Έχεις το σκεπτικό των κακοποιημένων γυναικών που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τον θύτη αναζητώντας λάθη στον εαυτό τους. Έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση και δε θα έπρεπε. Δεν έχει τόσο σημασία αν οι αντιδράσεις σου είναι υπερβολικές, σημασία έχει το ότι αυτός βρήκε τα κουμπιά σου και τα πατάει σαδιστικά, προκαλώντας αυτές τις αντιδράσεις. Από εδώ και πέρα φέρσου «εγωιστικά». Βάλε τις δικές σου ανάγκες μπροστά και βασίσου στο ένστικτό σου. Αν σου χτυπάει ο συναγερμός, τρέξε. Πρέπει να έχεις δίπλα σου ανθρώπους που θα σου δώσουν το αίσθημα της ασφάλειας, όχι να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή για το πότε θα σου έρθει το επόμενο δυσάρεστο σχόλιο.
    Εντωμεταξύ, οι γονείς σου έχουν καλή σχέση μεταξύ τους; Εσένα σου συμπεριφέρονται καλά;

  4. #34
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ανθρώπους που σε μειώνουν και δεν αποδέχονται αυτό που είσαι να τους κάνεις στην άκρη... Μην επιτρέπεις σε κανέναν να σου φέρεται λιγότερο από όσο σου αξίζει. Αυτόν τον άνθρωπο θα ήταν καλό να τον βγάλεις από την ζωή σου γιατί δεν σου προσφέρει τίποτα.. Και ολόκληρο παλάτι να σου χτίσει δεν μπορεί να καλύψει την ζημιά που κάνει στην ψυχολογία σου. Αγάπησε τον εαυτό σου, προστάτεψε τον και κράτησε τον μακριά από όλα αυτά τα ανθρωπάκια. Θα βρεις κάποια στιγμή ανθρώπους που αξίζουν και να είσαι σίγουρη πως θα τους ξεχωρίσεις και δεν θα αμφιβάλεις ούτε για μια στιγμή για σένα..
    Οντως, εχει πει πράγματα που δεν θα τολμούσα ποτέ να του πω για τον εαυτό του. Δεν ξέρω πως μπορεί να το κάνει κάποιος αυτό σε κάποιον που υποτίθεται ότι αγαπάει..
    Σε ευχαριστώ για αυτό, με έκανε να συνειδητοποιήσω πολλά, με είχες βοηθήσει και τότε όταν έκανα ποστ για το μπουλινγκ!

  5. #35
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Έχεις το σκεπτικό των κακοποιημένων γυναικών που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τον θύτη αναζητώντας λάθη στον εαυτό τους. Έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση και δε θα έπρεπε. Δεν έχει τόσο σημασία αν οι αντιδράσεις σου είναι υπερβολικές, σημασία έχει το ότι αυτός βρήκε τα κουμπιά σου και τα πατάει σαδιστικά, προκαλώντας αυτές τις αντιδράσεις. Από εδώ και πέρα φέρσου «εγωιστικά». Βάλε τις δικές σου ανάγκες μπροστά και βασίσου στο ένστικτό σου. Αν σου χτυπάει ο συναγερμός, τρέξε. Πρέπει να έχεις δίπλα σου ανθρώπους που θα σου δώσουν το αίσθημα της ασφάλειας, όχι να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή για το πότε θα σου έρθει το επόμενο δυσάρεστο σχόλιο.
    Εντωμεταξύ, οι γονείς σου έχουν καλή σχέση μεταξύ τους; Εσένα σου συμπεριφέρονται καλά;
    Σαδιστικα. Αυτό ακριβώς, νιώθω ότι μεσα του χαίρεται μερικές φορές που στεναχωριέμαι και αισθάνεται δυνατός που με χλευαζει. Του αρέσει πολύ η εκδίκηση σαν άνθρωπος και πάντα όταν έκανα κάτι που τον πείραζε καταλαθος, θα μου έκανε κάτι για αντίποινα, ακόμη και μήνες μετά, όσο ασήμαντο και αν ήταν, αντί να το επικοινωνήσει ότι ενοχλήθηκε..

    Πέρασα μπουλινγκ 4 χρόνια πάνω κάτω στο σχολείο και ένα από αυτά τα παιδιά-θύτες με κακοποίησε σεξουαλικα..

    Οι γονεις μου δεν είναι χωρισμένοι αλλά δεν είναι και το τέλειο ζευγάρι, τσακώνονται σχεδόν σε καθημερινή βάση, το τελευταίο χρόνο λιγότερο έντονα. Δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις, θα ήθελα να είχαμε πιο πολύ δέσιμο και επικοινωνία, το έχω λίγο παράπονο ότι δεν μου στάθηκαν όταν πέρασα αυτό στο σχολείο τότε.

    Edit: προσθεσα μια παράγραφο

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Πέρασα μπουλινγκ 4 χρόνια πάνω κάτω στο σχολείο και ένα από αυτά τα παιδιά με κακοποίησε σεξουαλικα..

    Οι γονεις μου δεν είναι χωρισμένοι αλλά δεν είναι και το τέλειο ζευγάρι, τσακώνονται σχεδόν σε καθημερινή βάση, το τελευταίο χρόνο λιγότερο έντονα. Δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις, θα ήθελα να είχαμε πιο πολύ δέσιμο και επικοινωνία, το έχω λίγο παράπονο ότι δεν μου στάθηκαν όταν πέρασα αυτό στο σχολείο τότε
    Σε κακοποίησε σεξουαλικα? Έχεις γράψει θέμα στο φορουμ για αυτό; Νευριασα τώρα.

  7. #37
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σε κακοποίησε σεξουαλικα? Έχεις γράψει θέμα στο φορουμ για αυτό; Νευριασα τώρα.
    Ναι πιο παλιά, νομίζω Απρίλη, γενικώς για την κατάσταση μου και αυτά που πέρασα στο σχολείο. Στο σχολείο έγινε αυτό, ένα παιδί από τη παρέα που μου έκαναν μπουλινγκ το έκανε τότε

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Ναι πιο παλιά, νομίζω Απρίλη, γενικώς για την κατάσταση μου και αυτά που πέρασα στο σχολείο. Στο σχολείο έγινε αυτό, ένα παιδί από τη παρέα που μου έκαναν μπουλινγκ το έκανε τότε
    Σε ποιο θέμα; Το συζητάς γενικά; Αυτό το θέμα το συζητησες με ειδικο;

  9. #39
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σε ποιο θέμα; Το συζητάς γενικά; Αυτό το θέμα το συζητησες με ειδικο;
    Όχι δεν είχα αισθανθεί άνετα, το έχω πει σε λίγα άτομα το συγκεκριμένο.. Είχε συμβεί και σε άλλη κοπέλα από το ίδιο άτομο στο σχολείο και το έμαθα στη Γ λυκειου

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Όχι δεν είχα αισθανθεί άνετα, το έχω πει σε λίγα άτομα το συγκεκριμένο.. Είχε συμβεί και σε άλλη κοπέλα από το ίδιο άτομο στο σχολείο και το έμαθα στη Γ λυκειου
    Επειδή δεν έχω διαβάσει άλλο θέμα σου, κάνεις ψυχοθεραπεία;

  11. #41
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Όχι δεν είχα αισθανθεί άνετα, το έχω πει σε λίγα άτομα το συγκεκριμένο.. Είχε συμβεί και σε άλλη κοπέλα από το ίδιο άτομο στο σχολείο και το έμαθα στη Γ λυκειου
    Νομίζω ήταν στη κατηγορία κατάθληψη, ειχα λάβει ξανά πολύ ωραίες απαντήσεις και ενθάρρυνση

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Νομίζω ήταν στη κατηγορία κατάθληψη, ειχα λάβει ξανά πολύ ωραίες απαντήσεις και ενθάρρυνση
    Ααα... Είχα σχολιασει κιολας.. Και τα έλεγα και τόσο ωραία :).
    Δεν μου είπες αν κάνεις ψυχοθεραπεία

  13. #43
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Επειδή δεν έχω διαβάσει άλλο θέμα σου, κάνεις ψυχοθεραπεία;
    Μπουμ
    https://www.psychology.gr/forum/thre...BC%CE%BF%CF%85

    Σταμάτησα πρόσφατα, δεν είχα καλές εμπειρίες

    Θα ξαναρχίσω σε λίγο καιρό με κάποια άλλη κοπέλα

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by niaenn View Post
    Μπουμ
    https://www.psychology.gr/forum/thre...BC%CE%BF%CF%85

    Σταμάτησα πρόσφατα, δεν είχα καλές εμπειρίες
    Είχα γράψει στο θέμα τότε.. Η σεξουαλικη κακοποίηση αφήνει μια τεράστια πληγή που όσο και να θες να την καλύψεις δεν γίνεται τίποτα. Η ψυχοθεραπεία θα βοηθήσει να μη σε πονάει τόσο, να μη σε επηρεάζει τόσο και σιγά σιγά θα αρχίσεις να βάζεις όρια.
    Αν θες μπορούμε να συζητήσουμε ξανά αυτό το θέμα.

    Θες να μου πεις τι εννοείς "δεν είχα καλές εμπειρίες" όσο αφορά τη ψυχοθεραπεία;

  15. #45
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Είχα γράψει στο θέμα τότε.. Η σεξουαλικη κακοποίηση αφήνει μια τεράστια πληγή που όσο και να θες να την καλύψεις δεν γίνεται τίποτα. Η ψυχοθεραπεία θα βοηθήσει να μη πονάει τόσο, να μη σε επηρεάζει τόσο και σιγά σιγά αρχίζεις και βάζεις όρια.
    Αν θες κάνουμε ξανά μια συζήτηση για αυτό το θέμα.

    Θες να μου πεις τι εννοείς "δεν είχα καλές εμπειρίες" όσο αφορά τη ψυχοθεραπεία;
    Αντε πάλι :) πόσες φορές να ευχαριστησω η γυναίκα χάχα


    Είναι λίγο ένα κατεβατό..
    Είχα πάει σε μερικούς στις αρχές που δοκίμαζα 2-3 και καλούσαν τους γονείς μου επειδή ανέφερα ότι είχα στο παρελθόν αυτοκαταστροφικους ιδεασμους.. Που ήταν περίεργο γιατί ήμουν ενήλικη. Επίσης χρωστούσα 30€ στον έναν επειδή πλήρωσα κάτι στη σχολή και μετά είχα ραντεβού και δεν είχα αλλά χρήματα. Την επόμενη μέρα πήρε τηλέφωνο γονείς και τους είπε ένα κάρο ψέματα και μου είπε ότι αν δεν του φέρω τα διπλά θα πάρει και στη σχολή μου. Μετά πήγα σε μια κοπέλα σε κέντρο υγείας, δεν πλήρωνα επειδή ήταν δωρεάν αλλά μιλούσε λίγο άσχημα, μου έλεγε ότι είμαι αδύναμη και με σύγκρινε με την μεγάλη αδερφή μου και μου έλεγε ότι της φαίνεται καλύτερος άνθρωπος και για αυτό της έχουν πιο πολλή αδυναμία οι γονεις μου, μου έλεγε ότι είμαι φοβιτσιαρα συνέχεια και μου έλεγε να κάνω μήνυση στους γονείς μου επειδή τσακωνονται σχετικά συχνά και δήθεν δεν ήταν καλό περιβάλλον για να μεγαλώνουν παιδιά.. Μου φάνηκε πως λόγω απόστασης ήθελε να με "ξεφορτωθεί" γιατί με ρωτούσε συνέχεια "ποτέ θα έρθεις από κοντά;" και έλεγε σε κάθε συνέδρια "να έρθεις από κοντά να σε δούμε".. Οι "συναντήσεις" γινόντουσαν μέσω τηλεφώνου και λογικά φοβόταν την χρέωση.. ο δήμος μου δεν έχει δωρεάν συμβουλευτικη και με έστειλαν εκεί σε εκεινη. Έκανα 3 συνεδρίες και σταμάτησα, τώρα βρήκα κάποια που φαίνεται καλή και μάλλον θα ξεκινήσω από Οκτώβρη.. Αν και μου είναι δύσκολο πλέον να ανοιχτώ όσο εύκολα ανοίχτηκα στους πρώτους, δεν θα το κάνω αν δεν σιγουρευτώ πως είναι επαγγελματίας.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Με παράτησε για μια άλλη
    By 1234giota in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 03-01-2020, 11:09
  2. Άλλη μια εξομολόγηση
    By coffee&cigarettes in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 16-06-2014, 22:22
  3. Η ΑΛΛΗ
    By lavie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 23-02-2012, 12:43
  4. Αλλη μια νεα αρχη!
    By koralaki in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 120
    Last Post: 04-05-2011, 17:43
  5. αλλη μια ερωτηση
    By martzi_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-2010, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •