Θέλω να βρω το νόημα του στόχου... θέλω να βρω τον εαυτό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103

    Θέλω να βρω το νόημα του στόχου... θέλω να βρω τον εαυτό μου

    Καλησπέρα στην ομάδα.
    Αφού τελείωσα τελικά χθες το ζήτημα του στρατού στον γυρισμό καθόμουν και σκεφτόμουν την λέξη όπου μου έχουν πει ορισμένα άτομα.
    Την λέξη στόχο...
    Που λέτε... σκέφτηκα να πάω ξανά σε κάποια σχολή όχι όμως πάλι τύπου ΙΕΚ ή ΟΑΕΔ που έχω κάνει στο παρελθόν αλλά κάποια άλλη σχολή που να σου προσφέρει πιο ισχυρό χαρτί για το μέλλον.
    Οπότε και έθεσα αυτό σαν στόχο.
    Πιο συγκεκριμένα θέλω να τελειώσω τεχνικός υπολογιστών στην Θεσσαλονίκη οπότε όποιος ξέρει καμία καλή σχολή επάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο ή ακόμη καλύτερα έχει τελειώσει κάτι τέτοιο ας μου πει τι παίζει με χρηματικά ποσά και πόσο ισχυρό είναι το χαρτί.
    Θέλω να ξανά βρω σιγά σιγά τον εαυτό μου...και να δω πως είναι να ακολουθείς ένα συγκεκριμένο στόχο όπως μου έχουν πει αρκετοί.
    Ίσως να φταίει στο ότι δεν έχω στόχους το ότι τα βλέπω (αν όχι όλα) τα περισσότερα πράγματα μαύρα και απλά ζω για να ζω χωρίς με κάποιο ουδέτερο νόημα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Μπραβο σου Anonym.. Καλη αρχη για τον στοχο σου. Δεν εχω ιδεα απο αυτες τις σχολες αλλα μπορεις να ψαξεις στο ιντερνετ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μας λες τις γραμματικες σου γνωσεις οποτε υποθετω εαν εχεις τελειωσει μεταδευτεροβαθμια εκπαιδευση, δεν εχεις πανεπιστημιακη μορφωση και δεν μπορεις να αποκτησεις εαν δεν ακολουθησεις την πορεια των πανελληνιων. Για τεχνικος υπολογιστων βεβαια δεν χρειαζεται καμμια πανεπιστημιακη μορφωση. Χωρις να το εχω κανει νομιζω οτι το Comptia A+ Certification ειναι καλο χαρτι, τωρα δεν ξερω ποσο θα το εκτιμησουν στην αγορα εργασιας αλλα νομιζω το εκτιμουν. Να αναλογιστω δεν ψαχνεις για δημοσιο φυσικα, εκει ειναι τελειως αχρηστο. Απο γνωσεις νομιζω παιρνεις καλες, αλλα δεν ειναι ευκολο να το αποκτησεις και νομιζω δεν ειναι και φτηνο. Μετρανε και αλλα πραγματα φυσικα, οταν ασχολεισαι με τετοια επαγγελματα το google ειναι ο καλυτερος σου φιλος, προυποθετει να εχεις καποια ευχερεια στην αγγλικη γλωσσα. Γνωμη μου λεω μην με κυνηγας εαν σε οδηγησα εσφαλμενα, αλλα εγω κατι τετοιο θα εκανα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν μας λες τις γραμματικες σου γνωσεις οποτε υποθετω εαν εχεις τελειωσει μεταδευτεροβαθμια εκπαιδευση, δεν εχεις πανεπιστημιακη μορφωση και δεν μπορεις να αποκτησεις εαν δεν ακολουθησεις την πορεια των πανελληνιων. Για τεχνικος υπολογιστων βεβαια δεν χρειαζεται καμμια πανεπιστημιακη μορφωση. Χωρις να το εχω κανει νομιζω οτι το Comptia A+ Certification ειναι καλο χαρτι, τωρα δεν ξερω ποσο θα το εκτιμησουν στην αγορα εργασιας αλλα νομιζω το εκτιμουν. Να αναλογιστω δεν ψαχνεις για δημοσιο φυσικα, εκει ειναι τελειως αχρηστο. Απο γνωσεις νομιζω παιρνεις καλες, αλλα δεν ειναι ευκολο να το αποκτησεις και νομιζω δεν ειναι και φτηνο. Μετρανε και αλλα πραγματα φυσικα, οταν ασχολεισαι με τετοια επαγγελματα το google ειναι ο καλυτερος σου φιλος, προυποθετει να εχεις καποια ευχερεια στην αγγλικη γλωσσα. Γνωμη μου λεω μην με κυνηγας εαν σε οδηγησα εσφαλμενα, αλλα εγω κατι τετοιο θα εκανα.
    Έχω τελειώσει το σχολείο κανονικά.
    Είχα δώσει και πανελλήνιες το 2015 που τελείωσα...πέρασα τότε σε μια σχολή, αλλά λόγο οικονομικών δεν το ακολούθησα οπότε και είχα εγραφτει ΟΑΕΔ (για να πληρώνομαι κυρίως) αλλά και για να πάρω κάποιο χαρτί όπου από εκεί έμαθα πως είναι για δημόσιο.
    Έπειτα από τόσα χρόνια είπα να πάω σε κάποια σχολή στο αντικείμενο αυτό ξανά αυτήν την φορά για πιο ισχυρό χαρτί (χωρίς να δώσω πανελλήνιες) αλλά από τι βλέπω τα σκας χοντρά και τέτοιο ποσό δυστυχώς δεν έχω αλλά υποθέτω πως λύνεται αν πιάσω μια δουλειά στην πόλη όπου θα μεταφερθω.
    Το θέμα μετά από εκεί και πέρα είναι...θα αντέξω?
    Σε όποια δουλειά έχω πάει μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα έχω φύγει - το μαγαζί της μάνας μου όπου κατάφερε και άνοιξε φέτος δικό της οπότε είναι και η μοναδική δουλειά όπου έχω καταφέρει να μείνω.
    Δεν ξέρω ίσως αυτήν την φορά να είναι διαφορετικά...λόγο του στόχου...αλλά λόγο ότι στο παρελθόν δεν έχω καταφέρει να κάτσω σε κάποια δουλειά για μεγάλο χρονικό διάστημα .ε φοβάμαι κιόλας λίγο
    Όσο για το επίπεδο των αγγλικών κλαφτα χαραμλαμπε . .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω καν αν το comptia a+ certification μπορεις να το δωσεις στην ελληνικη γλωσσα. Ενταξει τεχνικος υπολογιστων σου φερνουν ενα υπολογιστη για format με την εμπειρια κιολας ειναι τυφλοσουρτης, αλλα βλεποντας τον εαυτο μου που ειμαι εμπειρος χρηστης τα περισσοτερα προβληματα δεν ειναι τοσο απλα και ο μονος τροπος να τα λυσεις ειναι το google παιρνωντας γνωση απο τους αλλους που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα και δεν εχει νοημα να θυμασαι τα "απαντα", κατα καποιο καθε προβλημα μπορει να το συναντησεις και μονο μια φορα στη ζωη σου και η τεχνολογια εξελλισεται και καινουρια προβληματα απρουσιαζονται. Για παραδειγμα ενα update των windows, που μπορει να αφησε μερικα "θυματα" πισω του που μπορεις να το ξερεις εαν δεν ψαξεις στο google και συνηθως τη γνωση την βρισκεις στα αγγλικα. Εαν εχεις επαρκεις γνωσεις και βρεις δουλεια εχει καλως, με την εμπειρια μαθαινεις και χτιζεις προσοντα στον εαυτο σου σιγα-σιγα. Εαν βλεπεις οτι δεν μπορεις να βρεις δουλεια, παλι αυτο κανεις χτιζεις σιγα-σιγα προσοντα στον εαυτο σου. Δεν ξερω καποια σχολη που να κανει καλη δουλεια, αυτο θελει ψαξιμο, ισως να ρωτησεις και σε καμμια εξιδεικευμενη ομαδα ... ξερω εγω μπες στο facebook σ εεξιδεικευμενη ομαδα και ρωτα ακριβως αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τη σημερον εποχη υπαρχουν και αυτοματες μεταφρασεις βεβαια, δεν ξερω δεν της χρησιμοποιω και δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να βοηθησουν σε πραγματικα προβληματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Έχει και δημόσια ιεκ που δεν πληρώνεις. Το χεις ψάξει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πως το έχεις στο μυαλό σου το "χαρτί" ; Ρωτάω γιατί χρησιμοποιείς αυτή την έκφραση για ένα "δυνατό χαρτί" σαν να είναι ο βασικός στόχος, ενώ προσωπικά το οποιοδήποτε "χαρτί" το θεωρώ σαν μέσο ή αν θες ενδιάμεσο στόχο για να πετύχεις κάτι άλλο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πως το έχεις στο μυαλό σου το "χαρτί" ; Ρωτάω γιατί χρησιμοποιείς αυτή την έκφραση για ένα "δυνατό χαρτί" σαν να είναι ο βασικός στόχος, ενώ προσωπικά το οποιοδήποτε "χαρτί" το θεωρώ σαν μέσο ή αν θες ενδιάμεσο στόχο για να πετύχεις κάτι άλλο.
    Συμφωνώ με την σονια. Ουσιαστικό το δυνατό η το αδύναμο χαρτί είσαι εσύ. Δοκίμασε μέχρι να βρεις αυτό που σου αρέσει κ θα μπορείς να το υποστηρίξει. Δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Ακόμα κ ιατρική σπούδασα κάποιοι κ παίρνουν ένα χιλιάρικο το μήνα και αν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Έχει και δημόσια ιεκ που δεν πληρώνεις. Το χεις ψάξει;
    Κάνεις δουλειά όμως με αυτά?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω σαν "μέσο" για εργασία.
    Όπως προανέφερα το χαρτί όπου έχω πάρει δεν με έχει βοηθήσει.
    Έχω ρωτήσει σε εκάστοτε θέση για δουλειά και δυστυχώς δεν...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Anonym462 View Post
    Έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω σαν "μέσο" για εργασία.
    Όπως προανέφερα το χαρτί όπου έχω πάρει δεν με έχει βοηθήσει.
    Έχω ρωτήσει σε εκάστοτε θέση για δουλειά και δυστυχώς δεν...
    Μόνο κ μόνο επειδή έχουμε ένα χαρτί δε μας παίρνει κανένας. Δε φτάνει μόνο το χαρτί. Τι κόλλημα έχεις φάει με το χαρτί. Σημασία έχει να σ αρέσει αυτό που θα μάθεις κ να το κάνεις καλα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Μόνο κ μόνο επειδή έχουμε ένα χαρτί δε μας παίρνει κανένας. Δε φτάνει μόνο το χαρτί. Τι κόλλημα έχεις φάει με το χαρτί. Σημασία έχει να σ αρέσει αυτό που θα μάθεις κ να το κάνεις καλα
    Ακριβώς αυτό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ----------------------------------------------------------------------

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Μόνο κ μόνο επειδή έχουμε ένα χαρτί δε μας παίρνει κανένας. Δε φτάνει μόνο το χαρτί. Τι κόλλημα έχεις φάει με το χαρτί. Σημασία έχει να σ αρέσει αυτό που θα μάθεις κ να το κάνεις καλα
    Έλεγα μήπως και με βοηθούσε μετέπειτα..
    Δεν ήμουν υπέρ των "χαρτιών".
    Αντιθέτως...πιο πολύ είμαι στο να κάτσω να μάθω κάτι από μόνος μου με την βοήθεια μόνο του ίντερνετ.
    Να όμως που δυστυχώς αυτό δεν αρκεί στις μέρες μας...θα πρέπει να είσαι και πιστοποιημένος...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω βοήθεια Νομίζω ότι θα σκοτώσο των εαυτό μου
    By Stathis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 12-12-2019, 13:27
  2. Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου
    By IVAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2018, 22:39
  3. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 01:21
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 20:31
  5. Θέλω να ανακαλύψω τον εαυτό μου
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-02-2010, 13:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •