Επιλογη κατευθυνσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    2

    Επιλογη κατευθυνσης

    Ειμαι γ λυκειου και πρεπει να διαλεξω κατευθυνση. Aπλα νιωθω πως οτι και να διαλεξω θα το μετανιωσω. Περυσι λογω του οτι δεν ηξερα τι θελω να διαλεξω δεν πηγα φροντιστηριο και ετσι τα πηγα μετρια στα μαθηματα της κατευθυνσης και γενικα στα περισσοτερα μαθηματα.το διαβασμα μου ηρθε παρα πολυ αποτομα ενω ειχα να ανοιξω βιβλιο 6 μηνες και αυτο σε συνδυασμο με τις αμφιβολιες που εχω με σκοτωνει και μεχρι και ψυχοσωματικα εχω παθει απ το αγχος και την καταθλιψη.. ημουν ηδη χαλια και πριν απο την καραντινα και ηρθε και με αποτελειωσε και τωρα πρεπει ξαφνικα να διαβαζω ολη μερα... αυτο που με αγχωνει ακομα περισσοτερο ειναι οτι μπορει να τα βλεπω ετσι λογω καταθλιψης και για αυτο να μην μου αρεσει τιποτα...
    Last edited by anonymous__user; 16-09-2020 at 22:48.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομιζω υπαρχουν δημοσιες υπηρεσιες ωστε να βοηθησουν καποιον σε τετοια διλληματα. Δεν ξερω ποιες. Ισως αυτη:https://www.eoppep.gr/teens/index.php/tests Γιατι δεν ρωτας καποιον καθηγητη απο το σχολειο σου να σε κατευθυνει που πρεπει να απευθυνθεις? ή ακομα και το φροντιστηριο αλλα εκει μπορει να παιζει και το συμφερον στη μεση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ίσως να ρωτήσεις τους φίλους με τι κριτήρια αυτοί αποφάσισαν η μπορεί να συμβουλευτεί κάποιο καθηγητή σου. Μπορείς να δεις σε τι σχολές σε οδηγεί η κάθε κατεύθυνση κ να διαβάσεις γι αυτές τις σχολές. Ίσως να μπεις κιόλας στα site τους να δεις το πρόγραμμα τι μαθήματα κάνουν. Ίσως κάποια σχολή σου φανεί ενδιαφέρουσα κ έτσι μπορέσεις να διαλέξεις κατευθυνση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εισαι αγορι ή κοριτσι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φίλε μου, θα σου πω κάτι και θα στο πω πολύ ειλικρινά όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται τώρα: Πρώτον, ακόμα κι αν αργότερα νοιώσεις ότι σου ταιριάζει κάτι διαφορετικό από αυτό που επιλέξεις τώρα, υπάρχουν πάντα λύσεις να κάνεις το οτιδήποτε. Οπότε μην αγχώνεσαι μην μετανιώσεις κτλ. Υπάρχουν ένα σωρό περιθώρια για ευελιξία.
    Δεύτερον, αν δεν είσαι σίγουρος στο τι θέλεις να κάνεις μελλοντικά και αυτή τη στιγμή πραγματικά δεν έχεις κάποια προτίμηση ως προς την κατεύθυνση, διάλεξε όποια θεωρείς ότι θα σου είναι εσένα πιο εύκολη. Ποιός ο λόγος να ζοριστείς για κάτι που δεν σου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη;

    Μην ακούς θεωρίες γονιών, καθηγητών κτλ ότι π.χ. η τάδε σχολή ή κατεύθυνση έχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές ή αυτοί θέλουν να κάνεις το τάδε για να εκπληρώσουν δικά τους απωθημένα ή ότι οι πανελλήνιες είναι τόσο σημαντικές. Θα κάνεις αυτό που θες εσύ για εσένα και αν δεν το έχεις βρει ακόμα, δεν πάει να πει ότι πρέπει να κάνεις το χατήρι των αλλωνών ή να πιέζεσαι να το βρεις από τη μία στιγμή στην άλλη. Ο τρόπος που λειτουργεί το εκπαιδευτικό σύστημα και η κοινωνία γενικότερα σε αυτά τα θέματα είναι άστα να πάνε, αλλά εσύ δες λίγο μακρύτερα και πιο σφαιρικά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    2
    Εχω παει μια φορα σε συμβουλο του κεσυπ αλλα δεν εκανε και πολλα ειναι η αληθεια. Τελος παντων τωρα ειμαι αναμεσα σε 2 πεδια και προσωρινα ειμαι στο πιο δυσκολο... Απλα νιωθω πως χανω τον στοχο μου απο εδω και ισως θα ηταν καλυτερα να αλλαξω Γενικα δεν ξερω τι θελω ακριβως να κανω με τη ζωη μου απλα ξερω οτι θελω να σπουδασω κατι και ας μου αρεσει μετρια γιατι δεν θελω να ειμαι ανειδικευτος.. Δηλαδη το διλημμα μου ειναι η θετικη που μου αρεσει λιιγο αλλα εχω μερικα κενα φυσικη και χημεια και δυσκολευομαι αρκετα (και εχει λιγες και μετριες σχολες και νιωθω οτι δεν αξιζει πολυ απο εδω) .Ωστοσο αν το παλεψω θα καταφερω να μπω σε μια σχολη με μεσαια μορια. Η δευτερη επιλογη ειναι τα οικονομικα που ομως δεν μου τραβαει τοοσο το ενδιαφερον σαν κατευθυνση αλλα αν ηταν απλα να βγαλω το λυκειο εκει θα πηγαινα... ε και κατι θα βρω κι απο εκει. Απλα νιωθω χαμενος και σαν να πηγαινω στα τυφλα και αυτο με αγχωνει απιστευτα.. Συν οτι εχω ηδη χαλια ψυχολογια αμα δεν νιωθω οτι ο επιπλεον κοπος μου πιανει τοπο λιγο καπου χανομαι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αν δε μπορεις να μπεις σε σχολη που σου εξασφαλιζει επαγγελματικα δικαιωματα οπως πολιτικων μηχανικων δεν εχει νοημα η θετικη κατευθυνση. Διαλεξε ιατρικη οπου θα εχει και πολλες κοπελες ή νομικα. Στα φιλολογικα θα εχει τις πιο πολλες κοπελες αλλα ειναι πιο χαμηλες οι αμοιβες. Στα οικονομικα!/διοικηση επιχειρησεων τα πραγματα ειναι πιο μεσοβεζικα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by anonymous__user View Post
    Εχω παει μια φορα σε συμβουλο του κεσυπ αλλα δεν εκανε και πολλα ειναι η αληθεια. Τελος παντων τωρα ειμαι αναμεσα σε 2 πεδια και προσωρινα ειμαι στο πιο δυσκολο... Απλα νιωθω πως χανω τον στοχο μου απο εδω και ισως θα ηταν καλυτερα να αλλαξω Γενικα δεν ξερω τι θελω ακριβως να κανω με τη ζωη μου απλα ξερω οτι θελω να σπουδασω κατι και ας μου αρεσει μετρια γιατι δεν θελω να ειμαι ανειδικευτος.. Δηλαδη το διλημμα μου ειναι η θετικη που μου αρεσει λιιγο αλλα εχω μερικα κενα φυσικη και χημεια και δυσκολευομαι αρκετα (και εχει λιγες και μετριες σχολες και νιωθω οτι δεν αξιζει πολυ απο εδω) .Ωστοσο αν το παλεψω θα καταφερω να μπω σε μια σχολη με μεσαια μορια. Η δευτερη επιλογη ειναι τα οικονομικα που ομως δεν μου τραβαει τοοσο το ενδιαφερον σαν κατευθυνση αλλα αν ηταν απλα να βγαλω το λυκειο εκει θα πηγαινα... ε και κατι θα βρω κι απο εκει. Απλα νιωθω χαμενος και σαν να πηγαινω στα τυφλα και αυτο με αγχωνει απιστευτα.. Συν οτι εχω ηδη χαλια ψυχολογια αμα δεν νιωθω οτι ο επιπλεον κοπος μου πιανει τοπο λιγο καπου χανομαι..
    Εφοσον δεν ξέρεις ακόμα τι θέλεις κοίταξε να διαλέξεις ένα πεδίο που θα έχεις την δυνατότητα περισσότερων επιλογών σε σχολές !
    Αν σου είναι δύσκολο να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις κάνε αυτό που έκανα και εγώ στην κόρη μου όταν ήρθε η ώρα να επιλέξουμε και δεν ήταν απόλυτα σίγουρη...

    Καθησαμε και είδαμε αναλυτικά όλες τις σχολές από όλα τα πεδία και αποκλείσαμε πρώτα αυτές που δεν την ενδιεφςραν καθόλου .
    Γνωστή συζήτηση για τέτοιες περίπτωσης ...Εις άτοπον απαγωγή !!!!
    Αυτόματα βγαίνει το πεδίο που έχεις τις περισσότερες σχολες που υποτίθεται ότι σου αρέσουν εφόσον δεν τις έχεις αποκλείσει για να επιλέξεις.(κρατάμε αυτό)

    Έπειτα είδαμε τα μαθήματα κάθε πεδίου και αποφασίσαμε σε ποια έχει τις περισσότερες πιθανότητες να γράψει κοντά στο μέγιστο βαθμό που θέλουμε.
    Οπότε πάλι αυτόματα αποκλειεις τα πεδία με τα δυσκολότερα μαθήματα και μένει αυτό που περιλαμβάνει τα μαθήματα που έχεις έφεση .
    Εκεί κάνεις ένα συνδιασμό σχολών και μαθημάτων που είσαι καλός και αυτόματα βγαίνει το πεδίο που θέλεις!

    Ένα παράδειγμα ..
    Το τρίτο πεδίο αφορά καθαρά τα επαγγέλματα υγείας όπου είναι και το πιο δύσκολο γιατί οι βάσεις εκεί είναι πολύ υψηλές ,με εξαίρεση την φετινή χρονιά που έπεσαν απίστευτα ...Είναι και λογικό βέβαια γιατί είναι ένα πεδίο που έχει πλέον τις περισσότερες σχολές με άμεση επαγγελματική αποκατάσταση.
    Αν δεν ενδιαφέρεσε για κάτι τέτοια αυτόματα βγαίνει από το πλάνο σου...

    Επειτα η άμεση επαγγελματική αποκατάσταση πλέον στην χώρα μας έρχεται μέσα από τα σώματα ασφαλείας και τις στρατιωτικές σχολές ....επειδή αυτές οι σχολές είναι σε όλα τα πεδία (πλην 3ου ,φέτος είπαν όμως ότι θα ενταχθούν και εκεί) εδώ τώρα θα βάλεις κάτω την δεύτερη περίπτωση που σου ανεφερα ...
    Σε ποια μαθήματα έχεις περισσότερες πιθανότητες να γράψεις καλά ? Στα θεωρητικά που αν είσαι καλός στην παπαγαλια και στα αρχαία μετάφραση και άγνωστο κείμενο ?πας εκεί .
    Στα μαθηματικά ,χημεια φυσική ?πας θετική .....και τώρα αν είσαι καλός πληροφορική -οικονομικα πας φυσικά από το πεδίο των οικονομικών που είναι το 4ο.

    Για εμένα πλέον με αυτά που έζησα τα τελευταία δύο χρόνια ,με την ύλη που είχαν και τα διαβασματα είναι πιο εύκολο να γράψεις εικοσαρια στην πληροφορική και στα οικονομικά παρά στην χημεία ,την φυσικη και στα μαθηματικά του 2ου πεδίου που δεν έχουν καμία σχεση με τα.οικονομικα.μαθατικα του 4ου και να περάσεις άνετα σε σώματα ασφαλείας!



    Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου πάντως αν θες να ρωτήσεις κάτι πεσμου .Η αλήθεια είναι επειδή πήγαμε και εμείς στην δευτεροβάθμια και κάναμε τα γνωστά τεστ που κάνουν όλα τα παιδιά στην γ λυκείου ήταν λίγο χύμα η κατάσταση και δεν βγάλαμε άκρη...

    Κοίταξε όμως να ηρεμήσεις .Όλα είναι μια ιδέα.
    Το παν είναι ο σωστός προγραμματισμός που θα κάνεις και να είσαι σίγουρος ότι δεν χρειάζονται οι ατελείωτες ώρες διαβάσματος αρκεί όταν διαβάζεις το μυαλό σου να είναι καθαρό ,ήρεμο και συγκεντρωμένο .

    Κάτσε σκέψου τι σου αρέσει έστω και λίγο και ξεκινά την προσπάθεια σου!
    Και να σου πω και κάτι?
    Αυτού πού έλεγα και στην κόρη μου... Τι έγινε αν δεν γράψεις φέτος ? Μικρή είσαι ακόμη έχεις ακόμα χρονιά να αποφασίσεις ...μπορείς να δώσεις και δεύτερη και τρίτη φορά αν άντεχεις .
    Το παν είναι να είστε εσείς καλά και όλοι βρίσκουν τον δρόμο τους ,κανένας που έχει θελήσει δεν χάνεται!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by anonymous__user View Post
    Εχω παει μια φορα σε συμβουλο του κεσυπ αλλα δεν εκανε και πολλα ειναι η αληθεια. Τελος παντων τωρα ειμαι αναμεσα σε 2 πεδια και προσωρινα ειμαι στο πιο δυσκολο... Απλα νιωθω πως χανω τον στοχο μου απο εδω και ισως θα ηταν καλυτερα να αλλαξω Γενικα δεν ξερω τι θελω ακριβως να κανω με τη ζωη μου απλα ξερω οτι θελω να σπουδασω κατι και ας μου αρεσει μετρια γιατι δεν θελω να ειμαι ανειδικευτος.. Δηλαδη το διλημμα μου ειναι η θετικη που μου αρεσει λιιγο αλλα εχω μερικα κενα φυσικη και χημεια και δυσκολευομαι αρκετα (και εχει λιγες και μετριες σχολες και νιωθω οτι δεν αξιζει πολυ απο εδω) .Ωστοσο αν το παλεψω θα καταφερω να μπω σε μια σχολη με μεσαια μορια. Η δευτερη επιλογη ειναι τα οικονομικα που ομως δεν μου τραβαει τοοσο το ενδιαφερον σαν κατευθυνση αλλα αν ηταν απλα να βγαλω το λυκειο εκει θα πηγαινα... ε και κατι θα βρω κι απο εκει. Απλα νιωθω χαμενος και σαν να πηγαινω στα τυφλα και αυτο με αγχωνει απιστευτα.. Συν οτι εχω ηδη χαλια ψυχολογια αμα δεν νιωθω οτι ο επιπλεον κοπος μου πιανει τοπο λιγο καπου χανομαι..
    Προσπάθησε να μην το βλέπεις μόνο με όρους μαθημάτων και επαγγελματικής αποκατάστασης, αλλά με όρους σχολών και τι θα σου κινούσε το ενδιαφέρον περισσότερο από κάτι άλλο. Αν σου πω ότι έχω επαφή με το πως ακριβώς είναι τώρα το σύστημα θα σε γελάσω, αλλά μια ζωή τα ίδια χάλια είναι. Μπορεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα να έχει στην ίδια κατεύθυνση ένα σωρό άσχετα αντικείμενα, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Αν είναι στην ίδια κατεύθυνση π.χ. η αρχαιολογία με τη νομική και τη θεολογία, δεν πάει να πει ότι τα αντικείμενα είναι παρεμφερή και θα είσαι το ίδιο ευχαριστημένος να σπουδάσεις θεολόγος με το να σπουδάσεις αρχαιολόγος ή δικηγόρος ξέρω κι εγώ. Κάπου πρέπει να στοχεύσεις, αν δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου, μην αγχώνεσαι, αποφασίζεις αργότερα στη ζωή σου και προς το παρόν κοιτάς ότι σου είναι πιο εύκολο όπως σου είπα. Ακόμα κι αν δεν θες να είσαι ανειδίκευτος και θες να έχεις ένα χαρτί, αν δηλαδή τύχει και περάσεις φυσικό, θα σπουδάσεις φυσικός; Και αν δεν το γουστάρεις το αντικείμενο, μετά τι κάνεις; Ψυχαναγκάζεσαι μια ζωή να ασχοληθείς με κάτι που δεν σου ταιριάζει; Τι νόημα θα έχει όλο αυτό;

Similar Threads

  1. Μια επιλογή μόνο
    By EmaFil in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 10-01-2020, 23:08
  2. επιλογη ειδικοτητας ιεκ
    By boo in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 41
    Last Post: 08-09-2017, 21:15
  3. επιλογη
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-07-2014, 18:26
  4. Η επιλογή στη ζωή
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-11-2012, 16:35
  5. επιλογη διαιτολογου
    By aggelaki_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 28-02-2007, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •