Δεν τον εγκρίνουν - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 154
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα ήδη δεν το έχει κάνει αυτό Μαριλού; Δεν έχει προσπαθήσει να μιλήσει στους γονείς της κι αυτοί δεν καταλαβαίνουν;

  2. #107
    Ναι όρια βάζω και τα υπερασπίζομαι. Εκείνος θυμώνει και δεν μου μιλάει, είναι μέχρι να του μιλήσω εγώ πρώτη πάλι. Είναι ένας φαύλος κύκλος που πιστεύω πως θα συμβαίνει συχνά, κι όταν εγώ θα τον καλώ απλώς το όλο ζήτημα θα τελειώνει σαν να μην συνέβη . Ως το επόμενο ξέσπασμα κ.ο.κ... είναι ουσιαστικά η δεύτερη φορά που δεν μιλάμε και με κάνει να σφιγγομαι.
    Όσο για αυτό που έγραψες Γιώργο πως ο ξένος μπορεί να μας καταλάβει καλύτερα σε σχέση με την μητέρα μας, ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις. Έχω δει μαμάδες όμως που είναι τόσο κοντα στα παιδιά τους, και γνωρίζουν, καταλαβαίνουν , νιώθουν τα πάντα. Καλά στην δικιά μου περίπτωση εννοείται πως δεν ισχύει , αλλά όπως είπαμε ας μην περιμένω περισσότερα από αυτά που μπορούν να δώσουν.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Sandraki View Post
    Ναι όρια βάζω και τα υπερασπίζομαι. Εκείνος θυμώνει και δεν μου μιλάει, είναι μέχρι να του μιλήσω εγώ πρώτη πάλι. Είναι ένας φαύλος κύκλος που πιστεύω πως θα συμβαίνει συχνά, κι όταν εγώ θα τον καλώ απλώς το όλο ζήτημα θα τελειώνει σαν να μην συνέβη . Ως το επόμενο ξέσπασμα κ.ο.κ... είναι ουσιαστικά η δεύτερη φορά που δεν μιλάμε και με κάνει να σφιγγομαι.
    Όσο για αυτό που έγραψες Γιώργο πως ο ξένος μπορεί να μας καταλάβει καλύτερα σε σχέση με την μητέρα μας, ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις. Έχω δει μαμάδες όμως που είναι τόσο κοντα στα παιδιά τους, και γνωρίζουν, καταλαβαίνουν , νιώθουν τα πάντα. Καλά στην δικιά μου περίπτωση εννοείται πως δεν ισχύει , αλλά όπως είπαμε ας μην περιμένω περισσότερα από αυτά που μπορούν να δώσουν.
    Ισχύει αυτό που λες για τις μητέρες, το έχω δει κι εγώ.
    Άρα μόλις σου κάνει μούτρα κάνεις πίσω; Για να αλλάξει ένα μοτιβο θα πρέπει να αλλάξεις και εσύ κάτι από αυτό..

    Τι όρια έβαλες;

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πιστεύω ότι γενικά μια μάνα δεν μπορεί να καταλάβει 100% το παιδί της και είναι φυσιολογικό.
    Αλλα εδώ λέω για τις μητέρες που φέρονται όπως η δική της, η δική μου και όλων αυτών που δεν τους φέρθηκαν καλά.
    Συμφωνω σε αυτο που λες οτι μια μανα δεν μπορει να καταλαβει 100% το παιδι της...πως θα μπορούσε άλλωστε ,αυτο και να θες να το πετύχεις ειναι αδύνατον...εχεις και αλλα θεματα να διαχειριστης παράλληλα ,εχεις και αλλο παιδί-παιδια που πρπει να ασχοληθείς, να μοιραστείς στην κυριολεξία ..μαμαδες ειμαστε οχι σούπερ ήρωες....

    Τωρα συγκρινεις δυο τελειως διαφορετικές μητέρες και μπορω να καταλάβω απολυτα το ολο σκεπτικό σου και φυσικα απο που πηγαζουν αυτα που λες ....

    Στη δικη σου περίπτωση τι να πω βρε Γιώργο ,τι να δικαιολογήσω απο μια μάνα που φέρεται με τέτοιο τρόπο στο ιδιο της το παιδί ...τέτοια βια (σωματικη και λεκτικη)δεν εκδηλώνεται ετσι χωρίς να υπάρχει κατι πολυ σοβαρό από πίσω.

    Το εχω ξαναπεί ,όλοι εσείς που αντιμετωπιζεται τέτοια θέματα ειστε διπλα αξιοι που εχετε καταφέρει να βγείτε μέσα απο όλο αυτό....
    Για τις δικες σας περιπτωσεις μονο σιωπη και αγανάκτηση απο εμενα τίποτε άλλο για αυτές τις μάνες...δεν μπορω να τις καταλάβω ουτε να τις δικαιολογησω...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα ήδη δεν το έχει κάνει αυτό Μαριλού; Δεν έχει προσπαθήσει να μιλήσει στους γονείς της κι αυτοί δεν καταλαβαίνουν;
    Οχι αυτο που τις λεω δεν το εχει κανει,νομιζω, ή τουλαχιστον δεν το ειδα να το γραφει .

    Συζητηση καθαρά οι δυο τους και να γίνεται απόλυτα κατανοητά απο την μητέρα της δεν εχω δει μέχρι τώρα να μας λεει ,εχει μεγάλη διαφορα αυτο που της λεω.

    Σαντρακι αν την έχεις κάνει και δεν την είδα σορυ!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #111
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο ακριβώς, ετσι είσαι εσύ και θα σκεφτόσουν με αυτο τον τρόπο, γιατι έχεις ζήσει καποια πράγματα και μπορείς να δεις πιο καθαρά και πιο σωστά...

    Βρε Σαντρακι για να ρωτήσει η μαμά σου κατι τέτοιο ειναι αυτό που σου λεω...μάλλον η μαμα σου δεν εχει δει καθαρά ποιο ειναι το πρόβλημα.....ετσι πως περιμένεις οτι θα το διορθώσει?

    Για να ψαχνει να βρει απαντήσεις μάλλον την ποναει και εκείνη ή εφόσον λες οτι δεν το είχες πότε απο την μαμα σου αυτό ,πως να αντιληφθεί οτι λείπει στο παιδί της κάτι που η ιδια δεν γνωρίζει?

    Και καπου εδω στεναχωριεται και ο ένας και ο άλλος και φυσικα υπερισχύει ο εγωισμός και διονιζεται μια κατάσταση που μόνο κακο κάνει και στις δυο σας..

    Παρε την μαμα σου μια μερα και πατε οι δυο σας ήρεμα για ενα ωραίο χαλαρο καφεδάκι και εξηγησε της τα παντα...ολα αυτα που μας λες εδω.Πες της οτι την χρειαζεσαι παρα πολυ και αυτο δεν ειναι τωρινή σου ανάγκη αλλα παλια .
    Οτι για εσενα ειναι καθοριστικο ζήτημα για εισαι ευτυχισμένη .
    Πες της τα ακριβώς ομως, να καταλάβει ,ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ...Να είσαι σιγορη οτι λες οτι το κατανοεί...μεγαλοι ανθρωποι ειναι καποια πράγματα πρεπει να τους τα λες πολλές φορές για τα εμπεδώσουν

    Κανε μια προσπαθεια ακομα κοριτσάκι μου μονο κερδισμένη θα βγεις γιατί επιτελους θα δεις τι γίνεται.
    Αφου ξερω ,το βλέπω σε κάθε σου μηνυμα ...θες οσο τιποτε αλλο να αλλαξει αυτη η σχεση και μετα θα δεις και εσυ θα προτιμάς να συζητας με την μανούλα παρα με την πεθερά .

    Σαν μικροτερη δειξε εσυ λιγοτερο εγωισμο δεν χανεις τιποτα πιστεψε με,διεκδίκησε κατι το οποίο λαχταράς .....οσοι πατάνε μονο στον εγωισμό τους μόνο κερδισμένοι δεν βγαίνουν..
    Πες της ενα ¨ρε μάνα σε χρειαζομαι¨χρειάζομαι να με ακούς .....ε μετα απο αυτο ειναι δυνατον να μην σε στηρίξει ....βλεπω τι παιδι εχει βγαλει ,κατι χει κανει και αυτη η έρμη η μάνα πια .....
    Γλυκιά μου Μαριλου
    Το έχω εξωτερίκευσει το παράπονο μου στη μαμά μου σχεδόν από την πρώτη στιγμή και με ήρεμο τρόπο. Τις προάλλες που έγραψα πως "μάλωσα " και μαζί της , της το ξαναεθιξα μόνο που αυτή τη φορά το έκανα πολύ έντονα και με λυγμούς. Καταλήξαμε να κλαίμε και οι δύο μας. Αυτό συνέβη την προηγούμενη Πέμπτη. Μου είπε πως όταν ξαναπάω στην πόλη μου θα το συζητήσουμε από κοντά ξανά. Εγώ δεν πήγα ακόμα... Το τρεναρα για να της δώσω λίγο χρονο. Αφού τα έμαθε αυτά η αδερφή μου ήθελε κι εκείνη να με δει. Μόλις επικοινώνησα μαζί της, θα έρθει το απόγευμα να με δει, να μιλήσουμε.
    Θα ξανακουβεντιασουμε και πάλι με την μαμά μου. Απλώς δεν ήθελα να πάω και λόγω του μπαμπά που δεν μιλαμε.

  7. #112
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ισχύει αυτό που λες για τις μητέρες, το έχω δει κι εγώ.
    Άρα μόλις σου κάνει μούτρα κάνεις πίσω; Για να αλλάξει ένα μοτιβο θα πρέπει να αλλάξεις και εσύ κάτι από αυτό..

    Τι όρια έβαλες;
    Για μοτίβα μου μιλούσε και ο ψυχολόγος μου. Πέρυσι για να αλλάξει αυτό το μοτίβο περίμενα 3,5 μήνες και δεν πήρε. Ιούλιο με Νοέμβριο. Τώρα τι; Να περιμένω κανένα χρόνο; Αυτός αν τον αφήσεις είναι ικανός να μην κάνει ποτέ το πρώτο βήμα. Θεωρεί πως οι μικρότεροι προσεγγίζουν τους μεγαλύτερους.

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Sandraki View Post
    Γλυκιά μου Μαριλου
    Το έχω εξωτερίκευσει το παράπονο μου στη μαμά μου σχεδόν από την πρώτη στιγμή και με ήρεμο τρόπο. Τις προάλλες που έγραψα πως "μάλωσα " και μαζί της , της το ξαναεθιξα μόνο που αυτή τη φορά το έκανα πολύ έντονα και με λυγμούς. Καταλήξαμε να κλαίμε και οι δύο μας. Αυτό συνέβη την προηγούμενη Πέμπτη. Μου είπε πως όταν ξαναπάω στην πόλη μου θα το συζητήσουμε από κοντά ξανά. Εγώ δεν πήγα ακόμα... Το τρεναρα για να της δώσω λίγο χρονο. Αφού τα έμαθε αυτά η αδερφή μου ήθελε κι εκείνη να με δει. Μόλις επικοινώνησα μαζί της, θα έρθει το απόγευμα να με δει, να μιλήσουμε.
    Θα ξανακουβεντιασουμε και πάλι με την μαμά μου. Απλώς δεν ήθελα να πάω και λόγω του μπαμπά που δεν μιλαμε.
    δεν το ειδα ή μπορει τοσα που λεμε να το ξεχασα ,δεν ξαναπαω πισω να διαβαζω οποτε πες οτι δεν το ειπα ....

    Σαντρακι μενω πλεον σε αυτη την φραση....αυτο για εμενα τα λεει ολα .Να ξανακουβεντιασεις κοριτσι μου οσες φορες χρειαστει με υπομονη και ηρεμια αν γινεται ...στο τελος μονο καλο θα βγει θα δεις!
    Ανθρωπος που κλαιει κουβαλαει και αυτος πολλα μεσα του .....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Sandraki View Post
    Για μοτίβα μου μιλούσε και ο ψυχολόγος μου. Πέρυσι για να αλλάξει αυτό το μοτίβο περίμενα 3,5 μήνες και δεν πήρε. Ιούλιο με Νοέμβριο. Τώρα τι; Να περιμένω κανένα χρόνο; Αυτός αν τον αφήσεις είναι ικανός να μην κάνει ποτέ το πρώτο βήμα. Θεωρεί πως οι μικρότεροι προσεγγίζουν τους μεγαλύτερους.
    Ίσως όμως θα ήταν καλό να καταλάβει πως κάποτε είναι καλό να ρίχνουμε τον εγωισμό μας για να κρατήσουμε ένα άνθρωπο στη ζωή μας.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Συζητηση καθαρά οι δυο τους και να γίνεται απόλυτα κατανοητά απο την μητέρα της δεν εχω δει μέχρι τώρα να μας λεει ,εχει μεγάλη διαφορα αυτο που της λεω.

    Μα αν έχεις προσπαθήσει ξανά και ξανά και δεν γίνονται κατανοητά, τότε που βάζεις τελεία; Εσύ το έχεις δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα γίνουν κατανοητά. Αν δεν γίνονται όμως προσπαθείς μέχρι να πεθάνεις και χαλιέσαι μία ζωή να παλεύεις κάτι ανέφικτο;

  11. #116
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    δεν το ειδα ή μπορει τοσα που λεμε να το ξεχασα ,δεν ξαναπαω πισω να διαβαζω οποτε πες οτι δεν το ειπα ....

    Σαντρακι μενω πλεον σε αυτη την φραση....αυτο για εμενα τα λεει ολα .Να ξανακουβεντιασεις κοριτσι μου οσες φορες χρειαστει με υπομονη και ηρεμια αν γινεται ...στο τελος μονο καλο θα βγει θα δεις!
    Ανθρωπος που κλαιει κουβαλαει και αυτος πολλα μεσα του .....
    Το μόνο σίγουρο είναι πως κουβαλάει πολλά μέσα της, και πραγματικά απορώ με τις αντοχές και τις ανοχές της. Αυτό με νευριάζει. Η μαμά μου είναι δυναμική, ανεξάρτητη, εργατική, μόνη της τα έφερνε βόλτα όλα μέσα στο σπίτι όπως μπορούσε και όσο καλύτερα μπορούσε... χαρη σε αυτήν στεκομασταν ορθιοι. Και άντρας και γυναίκα μαζί στην οικογενεια. Και; Είναι στην σκιά του μπαμπά μου! Αδυνατεί να τον βάλει στη θέση του. Πάει με τα νερά του όπως μου είπε και μένα...30 χρόνια του άλλαξε πάρα πολλά μου ειπε...και πως όταν δεν πηγαίνει με τα νερά του της το κρατάει μανιάτικο. Έτσι πρέπει να συμπεριφέρομαι κι εγώ και ο παππούς μου και οι θείοι μου. Ε εγώ δεν θα το ανεχτώ αυτό. Να μάθει να ακούει και να δέχεται κι άλλες απόψεις. Εγώ θα του το αλλάξω. Άιντε.

  12. #117
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ίσως όμως θα ήταν καλό να καταλάβει πως κάποτε είναι καλό να ρίχνουμε τον εγωισμό μας για να κρατήσουμε ένα άνθρωπο στη ζωή μας.
    Έχεις κάθε δίκιο. Για μένα μάλλον είναι πολύ ψυχοφθόρο να κάνω έναν χρόνο να του μιλήσω αν και θα του χρειαζόταν κάτι τέτοιο μπας και στρώσει.

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Sandraki View Post
    Το μόνο σίγουρο είναι πως κουβαλάει πολλά μέσα της, και πραγματικά απορώ με τις αντοχές και τις ανοχές της. Αυτό με νευριάζει. Η μαμά μου είναι δυναμική, ανεξάρτητη, εργατική, μόνη της τα έφερνε βόλτα όλα μέσα στο σπίτι όπως μπορούσε και όσο καλύτερα μπορούσε... χαρη σε αυτήν στεκομασταν ορθιοι. Και άντρας και γυναίκα μαζί στην οικογενεια. Και; Είναι στην σκιά του μπαμπά μου! Αδυνατεί να τον βάλει στη θέση του. Πάει με τα νερά του όπως μου είπε και μένα...30 χρόνια του άλλαξε πάρα πολλά μου ειπε...και πως όταν δεν πηγαίνει με τα νερά του της το κρατάει μανιάτικο. Έτσι πρέπει να συμπεριφέρομαι κι εγώ και ο παππούς μου και οι θείοι μου. Ε εγώ δεν θα το ανεχτώ αυτό. Να μάθει να ακούει και να δέχεται κι άλλες απόψεις. Εγώ θα του το αλλάξω. Άιντε.
    Άρα μάλλον δεν είναι θέμα κατανοησης, είναι θέμα επιλογής. Δεν είναι ότι δεν σε καταλαβαίνει, είναι θέμα ότι επιλέγει να πάει με τα νερά του άντρα της για να μην της το κρατάει μανιάτικο και να έχει το κεφάλι της ήσυχο. Το μοτίβο συμπεριφοράς που επιλέγει λοιπόν, γιατί ελπίζεις ότι θα το αλλάξεις εσύ αφού εκείνη αυτό θέλει για τον εαυτό της;
    Αυτό που θα κάνεις εσύ, είναι ακριβώς να θέσεις τα όριά σου και να μην ακολουθήσεις το ίδιο μοτίβο. Να επιλέξεις για τον εαυτό σου και να κάνεις σαφές στους άλλους ότι δεν θα επιλέξουν για εσένα. Στους άλλους όμως γιατί ελπίζεις ότι θα τους αλλάξεις τις επιλογές τους;

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Sandraki View Post
    Το μόνο σίγουρο είναι πως κουβαλάει πολλά μέσα της, και πραγματικά απορώ με τις αντοχές και τις ανοχές της. Αυτό με νευριάζει. Η μαμά μου είναι δυναμική, ανεξάρτητη, εργατική, μόνη της τα έφερνε βόλτα όλα μέσα στο σπίτι όπως μπορούσε και όσο καλύτερα μπορούσε... χαρη σε αυτήν στεκομασταν ορθιοι. Και άντρας και γυναίκα μαζί στην οικογενεια. Και; Είναι στην σκιά του μπαμπά μου! Αδυνατεί να τον βάλει στη θέση του. Πάει με τα νερά του όπως μου είπε και μένα...30 χρόνια του άλλαξε πάρα πολλά μου ειπε...και πως όταν δεν πηγαίνει με τα νερά του της το κρατάει μανιάτικο. Έτσι πρέπει να συμπεριφέρομαι κι εγώ και ο παππούς μου και οι θείοι μου. Ε εγώ δεν θα το ανεχτώ αυτό. Να μάθει να ακούει και να δέχεται κι άλλες απόψεις. Εγώ θα του το αλλάξω. Άιντε.
    Καταλαβαινω τον θυμο σου ,αλλα ειμαι σιγουρη οτι αυριο ,μεθαύριο θα περάσει ο θυμος σου και πάλι θα εισαι εσυ αυτη που θα στεναχωριεσαι για ολο αυτο και κανένας άλλος..
    Αρα μηπως πρεπει να επικεντρωθεις στο πως θα δουλεψεις σε αυτο το κομματι και να αφησεις λιγο στην άκρη τις σχέσεις με εκείνους ?

    Παντως εδω μου περιγραφεις δυο τελειως αντίθετους χαρακτηρες ...απο την μία,μια γυναίκα δυναμικη και απο την αλλη μια γυναικα υποταγμενη στα τερτιπια του πατερα σου.....ποσα ποια κουβαλουσε αυτος ο ανθρωπος ...αλλαξε λες πολλα η μαμα σου αλλα συνεχιζει να ειναι ετσι οπως ειναι .....
    Ξερω ομως γιατι αντεδρασε ετσι, αλλωστε μας ειπες πανω κατω τι εχει περασει και πως κατεληξαν να ειναι μαζι...

    Μηπως ομως το γεγονος οτι η μαμα σου ανεχτηκε αυτη την συμπεριφορα του θελοντας να καλυψει τις δικες τις επιλογες δεν αφορα εσενα?
    Δηλαδη το λαθος που εκανε εκεινη το περναει τωρα και σε εσας και ζηταει κατανοηση ?
    Μηπως αυτο να της πεις?Εκτος και αν της το ειπες ...
    Για να τα έχει καλά με τον πατέρα σου να θυσιάσει αλλη μια σχέση ακομα στην ζωη της και αυτη να ειναιαυτη την φορα με την κόρη της?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα αν έχεις προσπαθήσει ξανά και ξανά και δεν γίνονται κατανοητά, τότε που βάζεις τελεία; Εσύ το έχεις δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα γίνουν κατανοητά. Αν δεν γίνονται όμως προσπαθείς μέχρι να πεθάνεις και χαλιέσαι μία ζωή να παλεύεις κάτι ανέφικτο;
    Προσπαθεις Σονια μεχρι να φτασεις στο σημειο που ολο αυτο σταματά να σε επηρεάζει ψυχολικα ...εκει για εμένα βάζεις την τελεία ,σε όλα τα θέματά/ οχι μονο εδω.
    Ετσι νομιζω εγω οτι ειναι το σωστό.
    Τι να το κάνω να βάλω μια τελεία να το αφεισω ετσι και καθε μερα να με τρωει......

    ποιος θα βγει πάλι ο χαμενος?

    Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητή αλλα τα λέω βασισμένη στο συγκεκριμένο χαρακτηρα ......δεν ισχυουν για ολους αυτα που λεω εδώ.Δεν είμαι απόλυτη οτι σε κάθε παρόμοια περίπτωση ο εκάστοτε χαρακτήρας θα ενεργεί έτσι.
    Υπαρχουν άνθρωποι που μπορούν να τα προσπερνούν και να τα γράφουν και άλλοι που δεν μπορούν....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οι γονείς μου δεν εγκρίνουν με τίποτα τη σχέση μου
    By axl87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-08-2012, 14:31

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •