Πριν 2 χρόνια, μάλλον προσπάθησα να κάνω μια υπόσχεση για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να κάνει μια συγκεκριμένη τελετουργία. Η τελετουργία που έκανα συνέχεια ήταν να πλένω ένα συγκεκριμένο σημείο του προσώπου μου, συνήθως με νερό και μερικές φορές με σαπούνι χεριών, και άλλες φορές με σαπούνι πιάτων. Έτσι, μάλλον προσπάθησα να κάνω την υπόσχεση για να σταματήσω να κάνω την τελετουργία. Δεν την θυμάμαι την υπόσχεση, αλλά θυμάμαι ότι υπήρχε κάτι σχετικά με αυτό και ότι δεν είναι υπόθεση. Μερικές φορές που το θυμόμουν απλά, νομίζω το έβαζα στην κατηγορία ότι δεν είναι κάτι σημαντικό για το οποίο θα έπρεπε να αγχώνομαι, δηλαδή ότι η υπόσχεση δεν ήταν τόσο τρομακτική.

Πριν 2 μέρες, έκανα πλύση στόματος με στοματικό διάλυμα. Κάποιες σταγόνες λέρωσαν εκείνο το σήμειο του προσώπου μου για το οποίο αγχωνόμουν και ήταν ο λόγος που έκανα την παλιά τελετουργία. Παρόλο που αγχώθηκα λίγο, δεν είχα κανέναν σκοπό να το σκουπίσω διότι ανησυχούσα για την υπόσχεση. Παρατήρησα ότι στο ίδιο σημείο υπήρχε ας το πούμε μια σταγόνα που ήταν μεγαλύτερη και φαινόταν εντονότερα. Μάλιστα, ήταν άσπρη γιατί το διαφανές διάλυμα είχε αφρίσει με την μίξη σάλιων. Δεν είμαι σίγουρος για το τί ακριβώς σκέφτηκα εκείνη την ώρα οπότε θα τα πω στο περίπου.


Νομίζω σκέφτηκα ότι:

"Ωχ. Εδώ είμαι πιο λερωμένος και φαίνεται έντονα. Ίσως το διάλυμα να κάνει κακό στο πρόσωπό μου, αγνόησα την σταγόνα που δεν φαινόταν αλλά αυτό, ίσως, επειδή, έχει αφρίσει να μου κάνει κακό και ότι ίσως, δεν πρόκεται για ψυχαναγκασμό πλέον. Ίσως να πρέπει λίγο να το σκουπίσω με τα δάχτυλα. Όχι, δεν θα το κάνω. Ψυχαναγκασμός είναι. Ναι, αλλά δεν μπορώ να είμαι λερωμένος και να φαίνεται. Άλλες φορές όταν λερωνόμουν το σκούπιζα χωρίς άγχος για να φύγει η σταγόνα Τώρα γιατί να μην το κάνω; Mάλλον την συγκεκριμένη στιγμή δεν πρέπει να την σκουπίσω γιατί ίσως μετρήσει ότι το κάνω ψυχαναγκαστικά μιας και μου έχει μπει ήδη η ιδέα στο μυαλό. Ας το αφήσω. Ας πάω στο κρεβάτι έτσι"

Όλο αυτό διήρκησε περίπου 3 δευτερόλεπτα. Νομίζω, πήγα να αφήσω την σταγόνα πάνω μου, αλλά και επειδή θυμόμουν ότι άλλες φορές, όταν δεν υπήρχε ο ψυχαναγκασμός στην μέση, το σκούπιζα σαν νορμαλ άνθρωπος. Το να σκουπίζω το πρόσωπό μου σαν νορμαλ άνθρωπος δεν με ενοχλούσε γιατί στην υπόσχεση δεν έπρεπε να πλένομαι για ψυχαναγκαστικό λόγο. Μπορούσα να πλένομαι για νορμάλ λόγους. Τότε, νομίζω ξαφνικά δεν ένιωθα καλά. Και γιατί με είχε αγχώσει λίγο ο ψυχαναγκασμός αλλά και επειδή δεν μου άρεσε το ότι άφηνα την σταγόνα στο πρόσωπό μου για να μην φανεί ότι το σκουπίζω για ψυχαναγκαστικούς λόγους. Νομίζω, παράλληλα σκεφτόμουν ότι υπάρχει περίπτωση μια πολύ μικρή πιθανότητα ο ψυχαναγκασμός να έχει δίκιο (το στοματικό διάλυμα θα σου χαλάσει το πρόσωπο) και ότι δεν πρόκειται πια για ψυχαναγκασμό. Έτσι, βιαστικά, έκανα λίγο με τα δάχτυλα και καθαρίσα κάπως την σταγόνα. Συνέχιζα, όμως να είμαι λερωμένος απλά δεν φαινόταν. Μόλις συνειδτοποιήσα τί έκανα φρίκαρα. Για ποιο λόγο το έκανα; Εξ αρχής θυμόμουν την υπόσχεση και δεν σκέφτηκα καθόλου να σκουπίσω την σταγόνα επειδή μου το έλεγε ο ψυχαναγκασμός, αλλά όταν είδα την μεγαλύτερη σταγόνα και αυτά που μου λεγε ο ψυχαναγκασμός, αγχώθηκα παραπάνω αλλα πάλι δεν νομίζω ότι ήθελα να το σκουπίσω.

Δεν μπορώ να καταλαβώ γιατί την σκούπίσα. 3 σενάρια!

1) Μπορεί τελικά, ο λόγος που την σκούπισα να ήταν επειδή δεν ήθελα να πάω λερωμένος στο κρεβάτι και ότι όλο αυτό δεν θεωρείται νορμαλ ενώ παράλληλα, ήμουν αγχωμένος. Μπορεί να νόμισα ότι το σκουπίζω λόγω του ψυχαναγκασμού αλλά να το σκούπιζα τελικά, επειδή δεν ήθελα να ήμουν λερωμένος.

2) Μπορεί ο ψυχαναγκασμός να με έπεισε ότι τελικά δεν είναι ψυχαναγκασμός και ότι όντως υπήρχε πιθανότητα η σταγόνα να μου χαλούσε το πρόσωπο, οπότε την σκουπίσα βιαστικά.

3) Μπορεί υποσυνείδητα να σκεφτόμουν τον ψυχαναγκασμό και όλα αυτά που μου έλεγε, αλλά να τσατίστηκα λίγο με τον εαυτό μου που αφήνω την σταγόνα επίτηδες πάνω μου για να μην φανεί ότι την σκουπίζω ψυχαναγκαστικά και να μην μου άρεσε ότι αφήνω λερωμένο το πρόσωπό μου επίτηδες ( ίσως ταυτόχρονα σκεφτόμουν ότι υπάρχει πιθανότητα ο ψυχαναγκασμός να έχει δίκιο) Μπορεί να επηρεάστηκα που άλλες φόρες, όταν δεν υπήρχε ψυχαναγκασμός, σκουπιζόμουν κανονικά. Και έτσι το έκανα.


Απλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ήταν το κίνητρο που με έκανε να κάνω την πράξη; Το ότι δεν ήθελα να φαίνομαι λερωμένος; Tο ότι ήθελα να κάνω την τελετουργία; Tό να χρησιμοποιήσω ως δικαιολογία ότι δεν ήθελα να φαίνομαι λερώμενος με σκοπό να κάνω πλαγίως την τελετουργία, η οποία πιθανότατα για κάποια δευτερόλεπτα να νόμισα ότι μπορεί πια να μην είναι τελετουργία;

Δεν ξέρω και δεν θυμάμαι. Πάντως, άσχετα από το κίνητρο, το μόνο που έκανα ήταν λίγο να σκουπίσω την σταγόνα να μην είναι τόσο πολύ. Συνέχιζα να είμαι λερωμένος απλά δεν φαινόταν γιατί ήταν διαφανές. Πιστεύετε ότι έσπασα την υπόσχεση? Η υπόσχεση πρέπει να ήταν ότι δεν έπρεπε να πλένω εκείνο το σημείο για ψυχαναγκαστικούς λόγους. Συνήθως, έριχνα άφθονο νερό και το έπλενα όλο το σημείο. Ενώ έδώ απλά σκούπισα λίγο μια σταγόνα (δεν ξέρω με τί κίνητρο)

Επίσης, είναι από τις υποσχέσεις που δεν με ανησυχούν τόσο πολύ γιατί μάλλον ήταν σε περίοδο μαζί με άλλες που δεν με αγχώνουν τόσο (θερμοσίφωνας κλπ) Αλλά δεν την θυμάμαι. Και αν ήταν κανονική προσευχή και ζητήθηκε μια συγκεκριμένη τιμωρία και εγώ λανθασμένα νομίζω ότι ήταν απλά μια ψυχαναγκαστική υπόσχεση;


Πιστεύετε την έσπασα; Εξηγήστε γιατί... Παρακαλώ απαντήστε μόνο όσοι το διαβάσατε όλο και καταλάβατε τι γράφω και όχι μόνο 2 σείρες.