ειναι υποκειμενικο η αντικειμενικο δεν ξερω... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ηλία μένω σε χωριό. Είμαστε λίγοι κάτοικοι και ο ένας κουτσομπολευει τον άλλον. Έτσι γίνεται δυστυχώς. Βλέπω μόνο πως οι νεότεροι δεν το έχουν σε τόσο μεγάλο βαθμό και είναι θετικο αυτό.
    Και να σε σχολιάζουν γίνεται εκείνη την στιγμή και μετά δεν το θυμούνται και σίγουρα δεν το κάνουν μόνο με εσένα. Οι άνθρωποι πάντα θα έχουν κάτι να πουν, ότι και να κάνουμε οπότε μην δίνεις τόση σημασία.

    Δες αυτό λιγο:

    - Πίσω από την πλάτη σου κάποιοι σε κατηγορούν.

    - Δεν πειράζει. Εν απουσία μου επιτρέπω και να με δείρουν.

    Σωκράτης
    <3 τελειοοοοο!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μπορει και να το εχω προκαλεσει με τις πραξεις μου.. γιατι δεν δουλευω ανεβαζω σατανικα τραγουδια στο fb. κτλ. με εχουν διαγραψει πολλοι...εβρησα μια γυναικα στο fb. και θα το εμαθε ο γιος της και μου πειραζε το μηχανακι.. κτλ... ολα αυτα με εχουν καταρακωσει...
    γιατι σου λεω πηγαινω στην περιπτερου και μου λεει οτι εχω ακουσει για εσενα οτι εχεις ψυχολογικα και οτι δεν εισαι καλα... βεβαια το εχω πει και εγω..
    γενικα νιωθω οτι με εχουν συκοφαντησει...
    Σταμάτα να προκαλείς ή αν γουστάρεις να προκαλείς σταμάτα να επηρεάζεσαι από τη γνώμη των άλλων για σένα...

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Σταμάτα να προκαλείς ή αν γουστάρεις να προκαλείς σταμάτα να επηρεάζεσαι από τη γνώμη των άλλων για σένα...
    οκ σε ευχαριστω για την απαντηση....ειναι και μερικοι συγγενεις που ειναι για τον πουτ.... με βλεπουν στον δρομο και δεν μου μιλανε...
    υποτιθετε οτι θα πρεπει να παρεις δυναμη απο το εσωτερικο της οικογενειας..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οκ σε ευχαριστω για την απαντηση....ειναι και μερικοι συγγενεις που ειναι για τον πουτ.... με βλεπουν στον δρομο και δεν μου μιλανε...
    υποτιθετε οτι θα πρεπει να παρεις δυναμη απο το εσωτερικο της οικογενειας..
    Γιατι δεν τους χαιρετάς εσύ?
    Ενα¨ γεια σας ¨αυτόματα κάνει αυτούς να ντρέπονται για την δικη του συμπεριφορά και όχι για την δίκη σου.

    Αν θελουμε να χαιρετίσουμε κάποιον το κάνουμε και ας μας ξινίζει λιγάκι τα μουτράκια του ,εμείς δειχνουμε πως μπορεί να ειμαστε με αγωγή αλλά άλλοι εχουν τα θεματακια τους.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατι δεν τους χαιρετάς εσύ?
    Ενα¨ γεια σας ¨αυτόματα κάνει αυτούς να ντρέπονται για την δικη του συμπεριφορά και όχι για την δίκη σου.

    Αν θελουμε να χαιρετίσουμε κάποιον το κάνουμε και ας μας ξινίζει λιγάκι τα μουτράκια του ,εμείς δειχνουμε πως μπορεί να ειμαστε με αγωγή αλλά άλλοι εχουν τα θεματακια τους.
    ρε εγω τους χαιρεταω και κανουν πως δεν με βλεπουν...
    αλλα εχω την απαντηση.. ξερεις γιατι γινετε αυτο? ετσι θεωρω εγω.. για το οτι δεν δουλευω.. και δεν προσφερω κατι... για αυτο το κανουν....
    τωρα εαν εχουν θεματα δεν ξερω.. η συγκεκριμενη συγγενης εχει θεματα οικονομικης φυσης..
    και εγω εχω αλλα την εχουν δει οτι εγω καλοπαιρναω και κοροιδευω την μανα μου για το οτι μου δινει λεφτα... δεν πιστευουν οτι εχω θεματα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ρε εγω τους χαιρεταω και κανουν πως δεν με βλεπουν...
    αλλα εχω την απαντηση.. ξερεις γιατι γινετε αυτο? ετσι θεωρω εγω.. για το οτι δεν δουλευω.. και δεν προσφερω κατι... για αυτο το κανουν....
    τωρα εαν εχουν θεματα δεν ξερω.. η συγκεκριμενη συγγενης εχει θεματα οικονομικης φυσης..
    και εγω εχω αλλα την εχουν δει οτι εγω καλοπαιρναω και κοροιδευω την μανα μου για το οτι μου δινει λεφτα... δεν πιστευουν οτι εχω θεματα...
    Για να λες οτι ξερεις παει να πει οτι τους εχεις ζητησει τον λογο της συμπεριφορας τους και σου απαντησαν αυτο?

    Μπράβο βρε Ηλια που δείχνεις οτι εισαι ανωτερος απο αυτους!!!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Για να λες οτι ξερεις παει να πει οτι τους εχεις ζητησει τον λογο της συμπεριφορας τους και σου απαντησαν αυτο?

    Μπράβο βρε Ηλια που δείχνεις οτι εισαι ανωτερος απο αυτους!!!!!
    δεν μου ζητησαν τιποτα... απλα με τον τροπο τους αυτο καταλαβαινω...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    δεν μου ζητησαν τιποτα... απλα με τον τροπο τους αυτο καταλαβαινω...
    Δικό σου συμπέρασμα τότε...
    Μπορεί να είναι και λάθος έτσι?μπορεί να νομίζεις ότι σε κοιτούν για αυτό τον λόγο.
    Αλλά και αυτός να είναι γιατί σε νοιάζει?
    Την επόμενη φορά που θα τους ξαναδείς προσπάθησες να μην μείνεις μόνο σε ένα απλό γεια ...αν μπορείς άνοιξε συζήτηση μαζι τους αφού σε νοιάζει τόσο πολύ η γνώμη τους...
    Αν σου φέρουν την συζήτηση στη δουλειά ,πες τους απλά αν μάθουν για κάτι που μπορείς να κάνεις να σε ειδοποιήσουν..

    Εκεί θα καταλάβεις πάνω κάτω τι σκέφτονται.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    hlias1988
    Guest
    σωστα! νασε καλα για την απαντηση!

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κοίταξε να δεις, το πως σε βλέπει ο καθένας είναι υποκειμενικό που βασίζεται σε αντικειμενικά στοιχεία που ο καθένας ερμηνεύει ή παρερμηνεύει όπως θέλει.
    Γενικώς ότι κάνεις θα το κάνεις για τον εαυτό σου, αλλά αλλάζοντας τον εαυτό σου αλλάζεις σε κάποιες περιπτώσεις και την άποψη του κόσμου για εσένα. Όχι όλου, γιατί δεν σκέφτεται ο καθένας μας τα ίδια, αλλά έστω μίας μερίδας του κόσμου, πράγμα σημαντικό αν μένεις σε μικρό μέρος και έχεις βαρεθεί τη ζωή σου.

    Δεν απάντησα από την αρχή γιατί αισθάνομαι ότι λίγο πολύ σε κάθε θέμα σου επαναλαμβάνω τα ίδια.

    Να σου πω ένα παράδειγμα, όταν γνώριζα κάποιους άσχετους σε καινούρια μέρη, με σύστηνε ο τάδε στον τάδε "Από εδώ ή Σόνια, θα δουλέψει φέτος στο τάδε ξενοδοχείο" Συχνά απαντούσε ο καθένας που έχει τις δικές του προκαταλήψεις "Α, στην κουζίνα θα δουλέψεις; Ή καμαριέρα;" "Όχι, είμαι υπεύθυνη υποδοχής" του έλεγα εγώ και τους έκανε εντύπωση σε μερικούς. Ξέρεις γιατί; Γιατί βλέπανε μία αρκετά νεαρή, παχύσαρκη και ψηλή ενώ στο μυαλό τους ρεσεψιόν θα έπρεπε να δουλεύει καμια μουν*αρα ή υπεύθυνος να είναι κανένας 50αρης που είχε δουλέψει σε μεγάλα ξενοδοχεία των Αθηνών και βαρέθηκε και έτυχε να βρει δουλειά σε resort hotel.
    Ή όταν πρωτοήρθα πίσω στον τόπο μου, πολύς κόσμος με θυμόταν απλά σαν παιδί και έτυχε συχνά να βρισκόμαστε ίδιες ώρες σε κάποια καφετέρια. Εγώ έκανα παρέα με κάποια παιδιά που λέγαμε όλο μ*λακίες και κάναμε χαβαλέ συνεχώς. Μετά από καιρό έρχεται μία φίλη και μου λέει "σε παρακαλώ, δεν προλαβαίνω και πρέπει να παραδώσω εργασία στο πανεπιστήμιο, διάβασε αυτές τις παραγράφους και βοήθησέ με να τις γράψω σαν επίλογο στην εργασία. Με δικά σου λόγια, ότι σου έρθει."
    Κάθομαι λοιπόν και της γράφω κάτι και της το διαβάζω και μου λέει "Πολύ καλό ακούγεται, θα το κρατήσω". Φεύγει η φίλη και ξαφνικά μια παρέα από πίσω που τόσο καιρό βρισκόμασταν στον ίδιο χώρο και πέρα από ένα γειά δεν μιλούσαμε μου λένε "Σόνια να σε ρωτήσω, εσύ τι έχεις σπουδάσει; Τίποτα φιλολογικά;" "Όχι, καμιά σxέση, hotel management" τους λέω και πιάνουμε την πάρλα. Δεν συμπληρώσαν βέβαια ότι "επειδή τόσο καιρό κάθεσαι και συζητάς μ*λακίες νομίζαμε ότι δεν έχεις σπουδάσει τίποτα ή ότι για να μπορείς να γράψεις σωστά δυο προτάσεις νομίζουμε ότι πρέπει να έχεις σπουδάσει φιλολογία ή ότι από μία συγκεκριμένη κατάσταση βγάλαμε συμπεράσματα για εσένα χωρίς να σε ξέρουμε". Ίσως να μην το κάναν καν συνειδητά.

    Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ο κόσμος πάντα θα κρίνει και θα κουτσομπολεύει και θα έχει τις προκαταλήψεις του, είναι όμως και το τι προβάλεις εσύ στους άλλους και το τι αισθάνεσαι για τον εαυτό σου. Είσαι ο Ηλίας που παίρνει φάρμακα και δεν είναι καλά ή ο Ηλίας που έχει τα τάδε προσόντα και τις τάδε ιδιότητες; Είμαι εγώ η χοντρή που όλο χαζοκουβεντιάζει ή η Σόνια που είναι καλή στη δουλειά της, έχει πολλές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και όταν θέλει μπορεί να εκφραστεί στο χαρτί με σοβαρό ύφος; Είμαστε όλα αυτά θα σου απαντήσω, αλλά το θέμα είναι σε ποια πλευρά του εαυτού σου δίνεις βάση ο ίδιος και σταδιακά θα δώσουν βάση και οι άλλοι.
    σε ευχαριστω σονια!!! εχεις δικιο...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι ειναι αυτο
    By thanos01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-10-2013, 01:15
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By ΔημητρηςΑμ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 07-10-2012, 02:19
  3. Η ζωη μου ειναι κατεστραμενη και πραγματικα δεν ξερω πως να την ξαναχτισω....
    By dementia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-01-2012, 23:48
  4. δεν ξερω τι ειναι παλι αυτο!!!!!!
    By κριστι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-08-2010, 18:45
  5. Είναι παράλογο το ξέρω, αλλά... HELP!!!
    By koutsompolitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 06-01-2010, 20:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •