ειναι υποκειμενικο η αντικειμενικο δεν ξερω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    ειναι υποκειμενικο η αντικειμενικο δεν ξερω...

    οπου και να παω εξω οπου και εαν βρεθω νιωθω οτι με κοιτανε περιεργα.. νιωθω οτι με θεωρουν ενα τιποτα....αυτο το ειχα και πριν ασθενειας... ειναι μαλλον χαμηλη αυτοεκτιμηση.. δεν ξερω.. αλλα δεν μπορω και να το πολεμησω.. δεν ξερω εαν το δημιουργω εγω δηλαδη σκεφτομαι αρνητικα η εαν ειναι οντως ετσι... καπου υστερω σε κατι μεσα στην κοινωνια..
    οκ ολοι κανουμε λαθοι. ολοι εχουμε κανει βλακειες με ανθρωπους εχουμε τσακωθει δεν ταιριαζουμε κτλ... ετσι νομιζω δηλαδη εγω..
    δεν μπορουμε να τα εχουμε καλα με ολους...
    καμια βοηθεια?
    ειναι τελικα υποκειμενικο η αντικειμενικο για το πως με βλεπουν οι αλλοι?
    ζω σε μια μικρη κοινωνια και το να παρνει κανενας φαρμακα ειναι ταμπου. ειναι τρελος...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Γιατί πρέπει να ξέρει η κοινωνία τι φάρμακα παίρνεις εσύ; και όσο για το πρώτο ερώτημα προφανώς έτσι νιώθεις κι αυτό επηρεάζει το πως αισθάνεσαι κ συμπεριφερεσαι. Κοίτα την δουλειά σου κ μην κοιτάζεις τον κόσμο δεξιά κι αριστερα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Είναι υποκειμενικό ξεκάθαρα, διότι απλά δεν μπορείς να ξέρεις τι σκέφτονται οι άλλοι.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    ξερετε γιατι το λεω παιδια... γιατι πχ το ειπα στην περιπτερου... και παω μετα απο ενα διαστημα και μου λεει εχω ακουσει οτι δεν εισαι καλα ..
    και τις λεω ποιος σου το ειπε? και μου λεει εδω εξω το λενε...

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    κανενας δεν απαντησε δεν πειραζει...
    θα ζω μαλλον με την σταμπα πλεον... τι να κανω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι να απαντησει, πως μπορουμε να γνωριζουμε κατι τετοιο? Φυσικα εαν ζεις σε επαρχιακη κοινωνια ειναι αναμενομενο να υπαρχει κουτσομπολιο, αναλογα και ποσο επαρχιακη ειναι. Αλλα συνηθως δινουμε μεγαλυτερες διαστασεις στο κουτσομπολιο. Το κουτσομπολιο θα μπορουσε να κανει καποιον να ειναι πιο επιφυλακτικος απεναντι σου στην πρωτη γνωριμια και ελαφρως προκατειλημενος αλλα ως εκει. Ειανι και αλλοι που δεν ασχολουνται καθολου με το κουτσομπολιο και δεν νομιζω να εισαι και το πρωτο θεμα. Και εγω ζω σε επαρχιακη πολη και πολλες φορες μεγαλοποιω τα πραγματα του κουτσομπολιου, αλλα δεν ειναι ετσι μαλλον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    οκ σε ευχαριστω!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Λένε το ξέρω δύο το ξέρει όλο το χωριό. Μπορεί να εμπιστεφτηκες το θέμα της υγείας σου σε κάποιον κι αυτός να το είπε αλλού κ μετά πάει λέγοντας άνθρωποι που δεν έχουν ενδιαφέροντα στη ζωή τους κάθονται κ κουτσομπολευουν τις ζωές των άλλων να περάσει η ώρα τους. Δε θα πρεπε να σ ενδιαφέρει η γνώμη αυτών των ανθρώπων. Άνθρωποι με ποιότητα δεν δίνουν σημασία σ αυτά κ δεν επηρεάζονται από το τι λέει η κάθε Κατίνα. Κάθε σε κ μιλάς με την περιπτέρου τα θες κ τα παθαίνεις. Πόσες πιθανότητες έχει ένας άνθρωπος να μιλήσει με μια μορφωμένο και καλιεργημενη περιπτέρου;;;;;; ελάχιστες. Μετράει μόνο τι λένε οι άνθρωποι που υπολογίζουμε στη ζωή μας όχι ο κάθε ασχετος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ξερετε γιατι το λεω παιδια... γιατι πχ το ειπα στην περιπτερου... και παω μετα απο ενα διαστημα και μου λεει εχω ακουσει οτι δεν εισαι καλα ..
    και τις λεω ποιος σου το ειπε? και μου λεει εδω εξω το λενε...
    κανενας δεν απαντησε δεν πειραζει...
    θα ζω μαλλον με την σταμπα πλεον... τι να κανω...
    Κοίταξε να δεις, το πως σε βλέπει ο καθένας είναι υποκειμενικό που βασίζεται σε αντικειμενικά στοιχεία που ο καθένας ερμηνεύει ή παρερμηνεύει όπως θέλει.
    Γενικώς ότι κάνεις θα το κάνεις για τον εαυτό σου, αλλά αλλάζοντας τον εαυτό σου αλλάζεις σε κάποιες περιπτώσεις και την άποψη του κόσμου για εσένα. Όχι όλου, γιατί δεν σκέφτεται ο καθένας μας τα ίδια, αλλά έστω μίας μερίδας του κόσμου, πράγμα σημαντικό αν μένεις σε μικρό μέρος και έχεις βαρεθεί τη ζωή σου.

    Δεν απάντησα από την αρχή γιατί αισθάνομαι ότι λίγο πολύ σε κάθε θέμα σου επαναλαμβάνω τα ίδια.

    Να σου πω ένα παράδειγμα, όταν γνώριζα κάποιους άσχετους σε καινούρια μέρη, με σύστηνε ο τάδε στον τάδε "Από εδώ ή Σόνια, θα δουλέψει φέτος στο τάδε ξενοδοχείο" Συχνά απαντούσε ο καθένας που έχει τις δικές του προκαταλήψεις "Α, στην κουζίνα θα δουλέψεις; Ή καμαριέρα;" "Όχι, είμαι υπεύθυνη υποδοχής" του έλεγα εγώ και τους έκανε εντύπωση σε μερικούς. Ξέρεις γιατί; Γιατί βλέπανε μία αρκετά νεαρή, παχύσαρκη και ψηλή ενώ στο μυαλό τους ρεσεψιόν θα έπρεπε να δουλεύει καμια μουν*αρα ή υπεύθυνος να είναι κανένας 50αρης που είχε δουλέψει σε μεγάλα ξενοδοχεία των Αθηνών και βαρέθηκε και έτυχε να βρει δουλειά σε resort hotel.
    Ή όταν πρωτοήρθα πίσω στον τόπο μου, πολύς κόσμος με θυμόταν απλά σαν παιδί και έτυχε συχνά να βρισκόμαστε ίδιες ώρες σε κάποια καφετέρια. Εγώ έκανα παρέα με κάποια παιδιά που λέγαμε όλο μ*λακίες και κάναμε χαβαλέ συνεχώς. Μετά από καιρό έρχεται μία φίλη και μου λέει "σε παρακαλώ, δεν προλαβαίνω και πρέπει να παραδώσω εργασία στο πανεπιστήμιο, διάβασε αυτές τις παραγράφους και βοήθησέ με να τις γράψω σαν επίλογο στην εργασία. Με δικά σου λόγια, ότι σου έρθει."
    Κάθομαι λοιπόν και της γράφω κάτι και της το διαβάζω και μου λέει "Πολύ καλό ακούγεται, θα το κρατήσω". Φεύγει η φίλη και ξαφνικά μια παρέα από πίσω που τόσο καιρό βρισκόμασταν στον ίδιο χώρο και πέρα από ένα γειά δεν μιλούσαμε μου λένε "Σόνια να σε ρωτήσω, εσύ τι έχεις σπουδάσει; Τίποτα φιλολογικά;" "Όχι, καμιά σxέση, hotel management" τους λέω και πιάνουμε την πάρλα. Δεν συμπληρώσαν βέβαια ότι "επειδή τόσο καιρό κάθεσαι και συζητάς μ*λακίες νομίζαμε ότι δεν έχεις σπουδάσει τίποτα ή ότι για να μπορείς να γράψεις σωστά δυο προτάσεις νομίζουμε ότι πρέπει να έχεις σπουδάσει φιλολογία ή ότι από μία συγκεκριμένη κατάσταση βγάλαμε συμπεράσματα για εσένα χωρίς να σε ξέρουμε". Ίσως να μην το κάναν καν συνειδητά.

    Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ο κόσμος πάντα θα κρίνει και θα κουτσομπολεύει και θα έχει τις προκαταλήψεις του, είναι όμως και το τι προβάλεις εσύ στους άλλους και το τι αισθάνεσαι για τον εαυτό σου. Είσαι ο Ηλίας που παίρνει φάρμακα και δεν είναι καλά ή ο Ηλίας που έχει τα τάδε προσόντα και τις τάδε ιδιότητες; Είμαι εγώ η χοντρή που όλο χαζοκουβεντιάζει ή η Σόνια που είναι καλή στη δουλειά της, έχει πολλές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και όταν θέλει μπορεί να εκφραστεί στο χαρτί με σοβαρό ύφος; Είμαστε όλα αυτά θα σου απαντήσω, αλλά το θέμα είναι σε ποια πλευρά του εαυτού σου δίνεις βάση ο ίδιος και σταδιακά θα δώσουν βάση και οι άλλοι.

  10. #10
    Κοιταξε να δεις πως το βλεπω εγω αρχικα...Και εγω νομιζα πως με κοιτουσαν,η λεγανε για εμενα που ακομα το πιστευω ετσι..Οπως ειπες ειμαστε ανθρωποι, θα κανουμε βλακειες,θα μαλωσουμε,θα βρισουμε, θα παρεξηγηθουμε ολα ειναι μεσα στην ζωη.. Τι λεω εγω να κανεις? Να αρχισεις να αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σουκαι να τον αγαπησεις οτι νιωθεις εσυ για εσενα και ο,τι δειχνεις αυτο καταλαβαινουν και οι αλλοι για εσενα! Οποτε σιγα σιγα το αλλαζεις! Οσον αφορα το αλλο, χεστηκες τι λενε για εσενα οποιος και να το λεει ειτε για τα χαπια ειτε για οτιδηποτε! Εσυ ηθελες να παιρνεις χαπια? Οχι, τα παιρνεις για να εισαι καλα γιατι καπως ετσι στα εφερε η ζωη η για οποιοδηποτε λογο!Εσυ θα παλευεις να εισαι καλα... Και κατι τελευεταιο πιστεψε με, και χαπια να μην επαιρνες, και ο καλυτερος ανθρωπος στο κοσμο να ησουν και ολα να τα εκανες σωστα παλι κατι θα λεγανε για εσενα γιατι ετσι ειναι ο κοσμος δυστυχως!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Ηλία, όταν είσαι έξω και πας π.χ. σε μια δουλειά, παρατηρείς τον καθένα που συναντάς στο διάβα σου και σχηματίζεις και γνώμη γι αυτόν; Μάλλον όχι.
    Γιατί πιστεύεις οτι η κοινωνία ασχολείται μαζί σου και μάλιστα οτι χωρίς να σε γνωρίζει σχηματίζει άποψη για σένα;
    Είσαι επώνυμος; Συμμετέχεις σε κάποιο ριάλιτι; Έχεις για κάποιο λόγο εκτεθεί στα αδηφάγα βλέμματα του πλήθους κυκλοφορώντας π.χ. γυμνός ή φορώντας αλλοπρόσαλλα ρούχα;

    Αν όχι, τότε όλα είναι στο μυαλό σου. Δεν ασχολείται η κοινωνία με κάποιον, παρά μόνο αν ο ίδιος την προκαλέσει με τις πράξεις του. Και τότε ακόμα, σχολιάζει αυτό που βλέπει, όχι αυτό που νιώθεις. Μην ανησυχείς λοιπόν, δεν κινδυνεύεις από κανέναν πλην του εαυτού σου...

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Ηλία, όταν είσαι έξω και πας π.χ. σε μια δουλειά, παρατηρείς τον καθένα που συναντάς στο διάβα σου και σχηματίζεις και γνώμη γι αυτόν; Μάλλον όχι.
    Γιατί πιστεύεις οτι η κοινωνία ασχολείται μαζί σου και μάλιστα οτι χωρίς να σε γνωρίζει σχηματίζει άποψη για σένα;
    Είσαι επώνυμος; Συμμετέχεις σε κάποιο ριάλιτι; Έχεις για κάποιο λόγο εκτεθεί στα αδηφάγα βλέμματα του πλήθους κυκλοφορώντας π.χ. γυμνός ή φορώντας αλλοπρόσαλλα ρούχα;

    Αν όχι, τότε όλα είναι στο μυαλό σου. Δεν ασχολείται η κοινωνία με κάποιον, παρά μόνο αν ο ίδιος την προκαλέσει με τις πράξεις του. Και τότε ακόμα, σχολιάζει αυτό που βλέπει, όχι αυτό που νιώθεις. Μην ανησυχείς λοιπόν, δεν κινδυνεύεις από κανέναν πλην του εαυτού σου...
    μπορει και να το εχω προκαλεσει με τις πραξεις μου.. γιατι δεν δουλευω ανεβαζω σατανικα τραγουδια στο fb. κτλ. με εχουν διαγραψει πολλοι...εβρησα μια γυναικα στο fb. και θα το εμαθε ο γιος της και μου πειραζε το μηχανακι.. κτλ... ολα αυτα με εχουν καταρακωσει...
    γιατι σου λεω πηγαινω στην περιπτερου και μου λεει οτι εχω ακουσει για εσενα οτι εχεις ψυχολογικα και οτι δεν εισαι καλα... βεβαια το εχω πει και εγω..
    γενικα νιωθω οτι με εχουν συκοφαντησει...

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Isol View Post
    Κοιταξε να δεις πως το βλεπω εγω αρχικα...Και εγω νομιζα πως με κοιτουσαν,η λεγανε για εμενα που ακομα το πιστευω ετσι..Οπως ειπες ειμαστε ανθρωποι, θα κανουμε βλακειες,θα μαλωσουμε,θα βρισουμε, θα παρεξηγηθουμε ολα ειναι μεσα στην ζωη.. Τι λεω εγω να κανεις? Να αρχισεις να αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σουκαι να τον αγαπησεις οτι νιωθεις εσυ για εσενα και ο,τι δειχνεις αυτο καταλαβαινουν και οι αλλοι για εσενα! Οποτε σιγα σιγα το αλλαζεις! Οσον αφορα το αλλο, χεστηκες τι λενε για εσενα οποιος και να το λεει ειτε για τα χαπια ειτε για οτιδηποτε! Εσυ ηθελες να παιρνεις χαπια? Οχι, τα παιρνεις για να εισαι καλα γιατι καπως ετσι στα εφερε η ζωη η για οποιοδηποτε λογο!Εσυ θα παλευεις να εισαι καλα... Και κατι τελευεταιο πιστεψε με, και χαπια να μην επαιρνες, και ο καλυτερος ανθρωπος στο κοσμο να ησουν και ολα να τα εκανες σωστα παλι κατι θα λεγανε για εσενα γιατι ετσι ειναι ο κοσμος δυστυχως!
    σε ευχαριστω για την απαντηση...ειναι η μονη που μου ταιριαζει ποιο πολυ...!

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    οσον αφορα δεν κυνδυνευω πλην του ευατου μου προσπαθω και τον κουμανταρω... τον παρηγορω τον ησυχασω .. προσπαθω να επιβιωσω σε δυσκολες συνθηκες...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ηλία μένω σε χωριό. Είμαστε λίγοι κάτοικοι και ο ένας κουτσομπολευει τον άλλον. Έτσι γίνεται δυστυχώς. Βλέπω μόνο πως οι νεότεροι δεν το έχουν σε τόσο μεγάλο βαθμό και είναι θετικο αυτό.
    Και να σε σχολιάζουν γίνεται εκείνη την στιγμή και μετά δεν το θυμούνται και σίγουρα δεν το κάνουν μόνο με εσένα. Οι άνθρωποι πάντα θα έχουν κάτι να πουν, ότι και να κάνουμε οπότε μην δίνεις τόση σημασία.

    Δες αυτό λιγο:

    - Πίσω από την πλάτη σου κάποιοι σε κατηγορούν.

    - Δεν πειράζει. Εν απουσία μου επιτρέπω και να με δείρουν.

    Σωκράτης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι ειναι αυτο
    By thanos01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-10-2013, 01:15
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By ΔημητρηςΑμ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 07-10-2012, 02:19
  3. Η ζωη μου ειναι κατεστραμενη και πραγματικα δεν ξερω πως να την ξαναχτισω....
    By dementia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-01-2012, 23:48
  4. δεν ξερω τι ειναι παλι αυτο!!!!!!
    By κριστι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-08-2010, 18:45
  5. Είναι παράλογο το ξέρω, αλλά... HELP!!!
    By koutsompolitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 06-01-2010, 20:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •