Eργασία σαν σεκιούριτι, αξίζει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Post Eργασία σαν σεκιούριτι, αξίζει;

    Kαλησπέρα και συγγνώμη αν το ποστ είναι σε άκυρη κατηγορία,
    Θα ήθελα γνώμες σχετικά με την επαγγελματική σταδιοδρομία σε αυτόν τον κλάδο για κάποιον στα 31 του χωρίς άλλο πτυχίο και δουλεύοντας περιστασιακα από δω κι από κει. Θέλω να πω, είναι κάτι που μπορεί να σου εξασφαλίσει δουλειά; To σκέφτομαι σοβαρά, μιας και τα σεμινάρια δεν διαρκούν παρα πολύ (105 διδακτικές ώρες) συν τις εξετάσεις πιστοποίησης. Αν κάποιοι από εσάς εργάζεστε ήδη σαν σεκιούριτυ θα ήθελα και κάποιες πληροφορίες για σχολή κτλ. Σας ευχαριστώ εκ των προτερων
    Last edited by gimit; 17-09-2020 at 01:54.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Καλησπέρα.Επειδη είχα πολλούς φίλους που κάνανε αυτή την δουλειά εγώ σαν άτομο που το βλέπω απέξω θα σου έλεγα να κοιτάξεις και κάτι άλλο.Οι ώρες είναι πολλές,τα λεφτά πολύ λίγα εκτός και αν καίγεσαι για κάτι προσωρινό.Η ορθοστασία πάει σύννεφο.Μπορει στην αρχή να σε ξεκινήσουν με ένα καλό πόστο και μετά θα αρχίσουν να σε τρέχουν δεξιά και αριστερά.Οι εταιρείες κάνουν την δουλειά τους ναι μεν μετά τους απολύουν και παίρνουν άλλους.Ειναι ένα επάγγελμα πολύ αναλώσιμο να στο πω και έτσι,δεν αξίζει να γίνεις μπαλάκι. Άσε που υπάρχει και πολύ καθυστέρηση στον μισθό ,τώρα τι να σου πω αυτά έχω ακούσει αυτά σου λέω αλλά αν θες τόσο πολύ να ασχοληθείς μπορείς να το ψάξεις και καλύτερα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δεν πληρωνουν
    δεν κολλανε ενσημα
    δυστυχως το κρατος ειναι ανικανο να προστατεψει τον εργαζομενο

  4. #4
    Εχω εναν γνωστο που δουλευει χρονια! Ειναι δυσκολη δουλεια,δεν πληρωνει αρκετα και εχεις να κανεις τουλαχιστον στην περιπτωση του γνωστου μου συνεχεια με νυχτα,η 2 εβδομαδες νυχτα 2 εβδομαδες μερα..Τελος σιγουρα εχει και κινδυνους! Εχω σκεφτει και εγω να βγαλω μια πιστοποιηση να την εχω για ωρα αναγκης.. Ειναι περιπου 500 ευρω τα εξοδα..Τελευταια φορα που ρωτησα ηταν σ ενα ΙΕΚ Αλφα....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν βαρέθηκες να δουλεύεις μόνο περιστασιακά, είναι μία καλή ιδέα, αρκεί να ξέρεις ότι για να έχεις δουλειά θα κάνεις μόκο αλλιώς βρίσκουν άλλους σαν εσένα και θα ανέχεσαι δύσκολα ωράρια για λίγα λεφτά και συνήθως άσχημες συνθήκες. Δηλαδή είναι κάτι που θα σου εξασφαλίσει δουλειά αν προσαρμοστείς σε αυτή, αλλά δεν θα σου εξασφαλίσει καλά αμειβόμενη και εύκολη δουλειά ή προοπτικές για κάτι παραπάνω.

    Ο κλάδος των εταιρειών σεκιούριτι είναι ταχέα αναπτυσσόμενος την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα. Δεν είναι τυχαίο που γνωστοί μεγαλοπολιτικοί έχουν επενδύσει σε αυτόν. Ωστόσο τα μεσαία και μεγάλα στελέχη με προοπτικές είναι ελάχιστα και απασχολεί πολλούς χαμηλόμισθους και αναλώσιμους. Οι προοπτικές εξέλιξης είναι ελάχιστες, εκτός κι αν σου δοθεί καμια σπάνια ευκαιρία να χωθείς σε κάποιο κύκλο απο αυτούς που κινούν τα νήματα, που δεν είναι κι εύκολο π.χ. πουλάς ομαδοφροσύνη στα γήπεδα και γίνεσαι σιγά σιγά πρωτοπαλλίκαρο κανενός παράγοντα που έχει σχέσεις με την εταιρία που δουλεύεις ή κάνεις την ορντινάτζα σε κανέναν μεγαλοεπιχειρηματία και σταδιακά λέει δυο καλές κουβέντες και σε προωθούν στο σύστημα της εταιρίας κτλ . Ελλάδα είμαστε, δεν λειτουργούν και σαν το FBI αυτές οι εταιρίες... ( Που κι εκεί βέβαια υπάρχει πολύ μαρίδα να κάνει την σκατοδουλειά και συγκριτικά ελάχιστα "καλά" πόστα).
    Εδώ τα ελάχιστα πόστα που χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις είναι ήδη καλυμμένα από ανθρώπους που έτυχε ήδη να έχουν μία εξειδίκευση στο αντικείμενο κυρίως στο εξωτερικό - δεν αναφέρομαι σε ένα χαρτί ΙΕΚ σαν καμια ιδιαίτερη εξειδίκευση που μπορεί να σε πάει ψηλά.
    Το πως και που θα δουλέψεις μπορεί βέβαια να ποικίλει πάρα πολύ. Σεκιουριτάδες μεταφέρουν τα λεφτά που γεμίζουν τα ΑΤΜ, σεκιουριτάδες φιλάνε και σπίτια στα Βόρεια Προάστια, σεκιουριτάδες κάθονται έξω από τη ΔΕΥΥΑ και δεν σε αφήνουν μέσα αν δεν φοράς γάντια και μάσκες, σεκιουριτάδες κάθονται και στην είσοδο πολυκαταστημάτων και περιμένουν μπας και χτυπήσει συναγερμός από κανένα ξεχασμένο ταμπελάκι, σεκιουριτάδες κάθονται και έξω από τα γραφεία των διοδίων όταν κλείνουν τα ταμεία οι υπάλληλοι. Δεν είναι ίδια όλα τα πόστα κι όλα τα ωράρια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα μια ερώτηση
    Πέρα από την δουλειά το να σπουδάσεις security τι σου προσφέρει να μάθεις για τον έξω κοσμο η για τον εαυτό σου?

Similar Threads

  1. Αξιζει?
    By Mauroslosk in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 55
    Last Post: 09-07-2017, 13:32
  2. Eργασία.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 16-12-2014, 16:10
  3. Replies: 11
    Last Post: 02-12-2014, 12:53
  4. Eργασια....
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2011, 13:43
  5. Αξιζει??
    By absolute in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 15-12-2010, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •