Άσχημα όνειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398

    Άσχημα όνειρα

    Αυτή την στιγμή ξύπνησα πανικόβλητη.Δεν ξέρω γιατί επιτρέπω να με επηρεάζουν τόσο τα όνειρα που βλεπω.Και είναι ένα συγκεκριμένο εδώ και μήνες..Είμαι μέσα στο σπίτι μου ,βράδυ και κάποιος είναι απέξω και με παραμονεύει,τον βλέπω από τα τζάμια..κάνω να κλειδωσω όλες τις πόρτες,μερικές φορές τα καταφέρνω και άλλες φορές κάποια θα μένει ανοιχτή γιατί δεν έχει συρτή η κλειδί..Και μένω απο πίσω να δω αν θα μπει.Το είχα πει στην ψυχολόγο μου και μου είχε εξηγήσει πως ο άνθρωπος που βλέπω απέξω να με κοιτάζει είναι όλα αυτά που φοβάμαι να κάνω.Και ότι το σπίτι μου που θεωρώ ασφάλεια μου,δεν είναι ασφάλεια μου,είναι η φυλακή μου.Ειναι η φυλακή μου γιατί έχω περιοριστεί σε αυτό θεωροντας ότι μέσα σε αυτό τίποτα δεν θα μου συμβεί,αλλά χάνω την ζωή έξω.Σαν άτομο που πέρασα υποχονδριαση σε μεγάλο βαθμό και αγχωδη διαταραχή ε καταλαβενετε πάνω κάτω τι μπορεί να φοβόμουν..Ότι είχε να κάνει με την υγεία μου.Τωρα έχω αλλάξει δεν είμαι όπως τότε αλλά το όνειρο πάλι με επισκέπτεται,μάλλον γιατί δεν έχω γίνει 100% καλά ακόμα...Εσείς βλέπετε τέτοια απαίσια επαναλαμβανομενα όνειρα;
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  2. #2
    Ο ψυχολόγος δεν αποκλείεται να σου έδωσε την ερμηνεία που αυτός έκρινε ως την κατάλληλη δίνοντας της χροιά πειθούς και παρακίνησης, την οποία θεωρεί δηλαδή υποβοηθητική για να λύσεις τα προβλήματα σου. Δεν διάβασε το υποσυνείδητο σου ως το δημιουργό των ονείρων σου αλλά ακόμα και να το διάβασε ή να κατάλαβε την πραγματική αιτία που είδες το εν λόγω όνειρο προτίμησε να σου πει την ερμηνεία που αρμόζει σ αυτό που προφανώς σου δίνει στις συνεδρίες ως το πρόβλημα σου και κυρίως τη λύση του.

    Τα δικά μου όνειρα αρκετές φορές εκτυλίσσονται σε τρεις χώρους συνήθως δε με καταστάσεις σχετιζόμενες με τους χώρυς αυτούς: στρατό ως επανάληψη θητείας ή επανακατάταξη, εισβολή και προέλαση τούρκων και μεγάλα κτήρια που το εσωτερικό τους φαντάζει για λαβύρινθος. Νοείται ουδέποτε βλέπω αυτούς τους χώρους μαζί αλλά είναι οι χώροι στους οποίους πιο συχνά και χαρακτηριστικά εκτυλίσσονται τα όνειρα που βλέπω. Τόσο τα όνειρα αυτα όσο και γενικά όλα σχεδόν τα όνειρα που βλέπω έχουν συνήθως ένα δυσάρεστο συναίσθημα και στον πυρήνα πηγάζουν από βιώματα της καθημερινότητας μου.
    γιάννης

  3. #3
    Και εγώ σε περιοδους έντονου στρες βλέπω άσχημα όνειρα και ξυπνάω με πολυ άσχημο συναίσθημα... Τα όνειρα όμως είναι ονειρα... Δεν μπορουν να μας βλαψουν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ναι έχω παρατηρήσει ότι όταν βλέπω νύχτα αυτό το όνειρο ξυπνάω με ταραχή,αν το δω μεσημερι δεν με τρομάζει...ίσως επειδή την νύχτα δεν ξέρω αισθάνομαι μια ανασφάλεια λες και θα μου συμβεί κάτι κακό...ίσως επειδή στο παρελθόν είχα πιο πολλές κρίσεις πανικού τα μεσάνυχτα...

  5. #5
    Και εγώ όταν είμαι αγχωμενη τα βραδυα αισθάνομαι μεγαλυτερο φοβο.. Ότι κάτι θα συμβεί...παντως ειναι ενα ονειρο, δεν είναι η πραγματικοτητα.. Κάνε μια προσευχη το βράδυ πριν κοιμηθείς..

  6. #6
    Θεωρω τα ονειρα ως μη σχετικά με την πραγματικοτητα,οποτε μην ανησυχεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ναι σίγουρα το θέμα είναι γιατί βλέπω συνέχεια όνειρα στο ίδιο μοτίβο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ίσως να παίζει ρόλο και οι σκέψεις που κάνεις πριν κοιμηθείς..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Βλεπεις πολλα ονειρα νομιζω οταν κοιμασε, αλλα αυτο φιανεται δραστηροποιει τον εγκεφαλο σου να ξυπνησει εκεινη τη στιγμη γιατι ειναι τρομακτικο, οποτε και το θυμασαι μιας και ξυπνησες. Μπορει να λεω και μαλακιες δεν εχω αναλογη εμπειρια, το πιο κοντινο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι συχνα ονειρευομαι οτι δινω εξετασεις, οπως πανελληνιες που το θεωρω δυσαρεστο και μου ενεργοποιει τα κυκλωματα του μυαλου μου ωστε να θυμαμε οτι το ειδα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Σε ολους μας ειναι δυσαρεστες οι Πανελληνιες :Ρ

Similar Threads

  1. Ονειρα που μεινανε ονειρα...............
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2012, 18:15
  2. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 19:43
  3. ασχημα τα πραγματα
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 28-11-2010, 20:23
  4. Η ζωή μου φέρθηκε άσχημα
    By mstrouf in forum Κακοποίηση
    Replies: 40
    Last Post: 14-01-2009, 18:29
  5. ΑΣΧΗΜΑ ΟΝΕΙΡΑ
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 12-10-2007, 01:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •