Ευφορία-καλή διάθεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140

    Ευφορία-καλή διάθεση

    Παιδιά έχω να ρωτήσω μια ίσως χαζή ερώτηση.

    Έχω άγχος για το παραμικρό πλέον και μελαγχολία -ίσως αρχίζω να βαδίζω προς κατάθλιψη-

    Δεν έχω πάρει ποτέ αντικαταθλιπτικό και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο χάπι που να σε κάνει αναίσθητο απέναντι στα προβλήματα της καθημερινότητας αλλά ταυτόχρονα να έχεις και μια ευφορία και καλή διάθεση.
    Ακούω συχνά ότι τα αντικαταθλιπτικά σε κάνουν ζόμπι χωρίς συναίσθημα.δεν θέλω κάτι τέτοιο...

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    εγω εδω και 8 χρονια παιρνω αντιψυχωσικο... κοιμαμε ανετα το βραδυ... διαθεση? ετσι και ετσι... αλλα με εχουν κανει αυτο που λες λιγο αναισθητο... δεν δινω τοση βαση οπως πριν στα προβληματα τις καθημερηνοτητας...

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    πραγματικα το καταφερα αυτο που ηθελα... ειμαι ενα ζωο.. δεν καταλαβαινω τιποτα... και περναει η καθημερηνοτητα σχεδον ανεπεσθητα..
    αυτο οφειλετε απο τα φαρμακα... δεν θα γινοταν διαφορετικα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Παίρνω minitran 2-10, εδώ και πολλά χρόνια. Όποτε νιώθω ανεξέλεγκτη θλίψη αυξάνω τη δόση με τη γιατρό μου και τότε με κυριεύουν κύματα χαράς που όταν κάνω κάτι πρακτικό να τα δικαιολογήσω, πχ. να ακούσω ωραία μουσική, νιώθω πολύ ωραία!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    ψάχνοντας παλιότερες αναρτήσεις βρήκα αυτό το ωραίο και ουσιώδης ερώτημα

    τελικά τα φάρμακα σου προκαλούν ευφορία? ή απλά ένα ουδέτερο συναίσθημα??

    αυτό που έχω παρατηρήσει από μένα όποτε χρησιμοποιώ αντικαταθλιπτικά είναι ότι στην αρχή μου φαίρνουν ευφορία (σαν όπως έχεις πιει 2-3 μπύρες και έχεις μια ευφορία αλλά όχι μέθη) μέχρι που κορυφώνεται το φαινόμενο και μια μέρα είμαι σούπερ και μετά αρχίζει το ουδέτερο συναίσθημα...

    προτιμώ ενοείται το ουδέτερο συναίσθημα από την κατάθλιψη...

    μόνο με το xanax νοιώθω αυτή την ευφορία...

    εσείς πως βιώνετε την βελτίωση από τα φάρμακα?? με αίσθημα ευφορίας ή με απάθεια και ουδετερότητα??

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Τα αντικαταθλιπτικα απο οσο ξερω ανεβαζουν την σεροτονινη που ειναι η ορμονη της ευτυχιας. και θελουν χρονο για να δρασουν.
    Δεν την "ακους" με τα αντικαταθλιπτικα.
    Υπαρχουν τα ηρεμιστικα που ειναι εθιστικα και την "ακους"
    και τα αντιψυχωσικα που παλι την ακους. και με το πρωτο χαπι μαλιστα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    ψάχνοντας παλιότερες αναρτήσεις βρήκα αυτό το ωραίο και ουσιώδης ερώτημα

    τελικά τα φάρμακα σου προκαλούν ευφορία? ή απλά ένα ουδέτερο συναίσθημα??

    αυτό που έχω παρατηρήσει από μένα όποτε χρησιμοποιώ αντικαταθλιπτικά είναι ότι στην αρχή μου φαίρνουν ευφορία (σαν όπως έχεις πιει 2-3 μπύρες και έχεις μια ευφορία αλλά όχι μέθη) μέχρι που κορυφώνεται το φαινόμενο και μια μέρα είμαι σούπερ και μετά αρχίζει το ουδέτερο συναίσθημα...

    προτιμώ ενοείται το ουδέτερο συναίσθημα από την κατάθλιψη...

    μόνο με το xanax νοιώθω αυτή την ευφορία...

    εσείς πως βιώνετε την βελτίωση από τα φάρμακα?? με αίσθημα ευφορίας ή με απάθεια και ουδετερότητα??
    Εξαρτάται από την ουσία. Δεν είναι όλα τα αντικαταθλιπτικά ίδια. Εγώ την καλύτερη αντικαταθλιπτική δράση την ένιωσα με το valdoxan. Πάνω κάτω ισχύει αυτό που περιγράφεις, ότι στην αρχή νιώθεις τη μεγαλύτερη διαφορά και μετά γίνεται φλατ η κατάσταση. Xanax έπαιρνα πολύ χαμηλή δόση για λίγο διάστημα για τον ύπνο, δεν αισθανομουν ευφορία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το valdoxam το είχα πάρει παλιότερα και μου είχε φέρει ευφορία, τόσο που σκέφτομαι ώρες ώρες να του ξαναδώσω μια ευκαιρία.. αλλά δυστυχώς μου είχε βγάλει αϋπνία...σαν να έπινα φραπέ πριν πάω για ύπνο , δεν το είχα κρατήσει και πολύ βέβαια και ίσως αργότερα να το συνήθιζα...
    Έχω και τη δουλειά πού είναι απαιτητική και δεν μπορώ να κανω πειράματα...και επίσης εχω μια φοβία μήπως πάθει καποια μη αναστρέψιμη βλαβη ο εγκέφαλος με τα φάρμακα , αν και πιστεύω ότι με αϋπνία-καταθλιψη-αρνητικες σκέψεις "χαλαει" σιγά σιγά ο εγκέφαλος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έτσι όπως το λες μπορεί να φαίνεται σαν μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα αλλά δεν βάζεις στην εξίσωση το ότι δεν παλεύεται η αϋπνία κι η κατάθλιψη, άρα κάτι πρέπει να κάνουμε. Εγω με το valdoxan κοιμόμουν εξάωρο (το μεγαλύτερο που κοιμάμαι έτσι κι αλλιώς) αλλά βαριέμαι τις εξετάσεις στο συκώτι κάθε τρεις και λίγο. Θυμάμαι ότι είναι στις παρενέργειες η αϋπνία.

Similar Threads

  1. μειωση δοσης και ευφορια!
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 27-03-2015, 18:27
  2. Δεν εχω πια διαθεση για ζωη
    By stefamw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 30-06-2014, 16:49
  3. ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΡΧΗ ... ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    By TzTonia in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 31-12-2011, 19:20
  4. διαθεση για sex
    By baby5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 20-03-2009, 17:26
  5. Replies: 11
    Last Post: 07-05-2007, 00:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •