Ταχυκαρδιες, αρρυθμιες, αγχος, πλεον σκεφτομαι αυτοκτονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Unhappy Ταχυκαρδιες, αρρυθμιες, αγχος, πλεον σκεφτομαι αυτοκτονια

    Καλησπερα,

    Βιωνω εδω και 1 χρονο την χειροτερη περιοδο της ζωης μου.
    Ειμαι πλεον 41 χρονων.
    Συνεχεια ταχυκαρδιες, δυσπνοιες, φουσκωματα, πλακωματα, αρρυθμιες.
    Καθημερινα πλεον. Μετραω τον παλμο μου 100 φορες την ημερα. Περιμενω ποτε θα με πιασει η επομενη ταχυκαρδια και η επομενη αρρυθμια. Σημερα παλι ξυπνησα αφου επαθα 2 ζευγη εκτακτων συστολων (2 μαζι).
    Δεν μπορω πλεον να κανω τιποτα για να ηρεμησω. Ακομα και πραγματα που δοκιμασα να κανω που με ευχαριστουσαν παλαιοτερα τωρα ποια ακομα και αν τα κανω παλι μπορει να παθω επεισοδιο ταχυκαρδιας.
    Φτανω ακομα και 190 σφυγμους. Ανεβαινουν λίγο λιγο χωρις να μπορω να το ελενξω. Στην αρχη εχω ενα τρεμουλο εσωτερικο παγωνουν τα ακρα μου και σιγα σιγα ερχεται η ταχυκαρδια. Αλλες φορες οι παλμοι μου ανεβαινουν πολυ γρηγορα ακομα και την ωρα που περπαταω. Ανεβαζω και πιεση 14,5 με 10...
    Παιδια ειμαι πεθαμενος μεσα μου. Δεν ζω δε με ευχαριστει τιποτα. Παω να κοιμηθω και σκεφτομαι ποτε θα ερθουν οι αρρυθμιες παλι. Κολαση μερα νυχτα. Περιμενω το εμφραγμα στιγμη με στιγμη. Πραγματικα κλαιω ακομα και τωρα που γραφω. Εδω και καιρο παιρνω μισο λεξοτανιλ το απογευμα και μισο το βραδυ και δεν κανει απλα τιποτα, το προβλημα ειναι οτι αν με πιασουν αρρυθμιες με κρατανε το βραδυ ξυπνιο και δεν κοιμαμαι οτι ηρεμιστικο και να παρω. Οι καρδιολογοι δεν μου εχουν ακομα κανει διαγνωση τι τα προκαλει ολα αυτα παρολο τις κλασικες εξετασεις που εχω κανει. Καρδιογραφηματα χολτερ υπερηχοι τιποτα ρε γαμωτο τιποτα να δειξει εστω κατι να πιαστω απο καπου οτι ναι ρε παιδι μου εχεις αυτο και γι αυτο προκαλουνται ολα αυτα. Ουτε οι αιματολογικες εχουν δειξει κατι συγκεριμενο ουττε θυροειδης κλπ. Με σκοτωσε αυτο. Σκεφτομαι να κανω και στεφανιογραφια μηπως δειξει βουλωμενες αρτηριες.
    Πλεον σκεφτομαι σοβαρα μεσα μου το ενδεχομενο αυτοκτονιας. Δεν την παλευω αλλο πραγματικα καθε μερα μου ειναι μια καινουργια κολαση. Οι αντοχες μου τελειωσαν πραγματικα. Δεν αντεχω να ζω αλλο ετσι καθημερινα ......Παθαινω κρισεις μεσα στο σπιτι εξω οτι και να κανω. Πως να συνεχιζω να ζω αλλο ετσι. Ηδη εχω κανει μια αποπειρα, η δευτερη μαλλον θα ειναι και πετυχημενη. Πραγματικα παιδια οπως δεν το βιωσει ολο αυτο δεν μπορει να καταλαβει ποσο μαρτυρικο ειναι.

  2. #2
    Γεια σου... Σε παρακαλω άκουσε με... Η αυτοκτονία είναι η χειρότερη αμαρτία η χειρότερη καταδίκη για την ψυχή σου... Δεν ξέρω αν πιστευεις στην υπάρξει του Θεου, όμως θεωρείται η μεγαλύτερη αμαρτία ο θάνατος της ψυχής και του Σώματος... Μην το κανεις.. Μετανόησε για αυτή σου την σκεψη... Εδώ μέσα όλοι μας περνανε πολυ μεγάλα ζόρια, όμως η λυση δεν είναι η αυτοκτονία το αντίθετο η αυτοκτονία είναι η καταστροφή.. Έχεις παει σε κάποιον ψυχολόγο;

  3. #3
    Ετσιιπως εχει γινει πλεον η ζωη μου λογικο να σκεφτομαι την αυτοκτονια ως λυτρωση πλεον απο ολα αυτα.
    Ειχα παει μια φορα σε ψυχιατρο και μου συνεστησε να αρχισω seroxat. Αλλα φοβαμαι τις παρενεργειες τους στην αρχη δεν μπορω να ανταπεξελθω στο εντονο στρες και την ταχυκαρδια που θα φερει στην αρχη μεχρι ν αρχισει να δρα.

  4. #4
    Ξέρεις δηλαδή με σιγουριά ότι έπειτα από την αυτοκτονία έρχεται λυτρωση; διότι θεωρείται η πιο λανθασμένη πραξη και σε αυτή τη ζωή και στην επόμενη.. Που αν αυτοκτονήσεις εκεί δεν θα βρίσκεις ποτε λυτρωση

  5. #5
    Δες αυτό.. Διάβασε το https://www.pemptousia.gr/2018/10/to...s-aftoktonias/

  6. #6
    Βγάλε αυτή τη σκέψη της αυτοκτονίας από το μυαλό σου γιατι θα σε κυρίευσει!! Αν αυτοκτονήσεις δεν υπάρχει γυρισμός... Ζήσε και ας αντιμετωπίζεις πολυ σκληρά πράγματα τωρα!!

  7. #7
    Γυρισμος δεν υπαρχει πλεον στην παλια μου ζωη.
    Τιποτα απο ολα αυτ που εκανα παλια δεν μπορω πλεον να κανω. Σκεφτομαι το παρελθον τι εκανα και βαζω τα κλαμματα, γιατι τοτε δεν ειχα τοσα προβληματα ουτε ειχα τοσες πληροφοριεες στο μυαλο μου.
    Παλια δεν ειχα συναισθηση των παλμων μου ουτε με ενοιαζΕ οτι και να παθαινω.
    Πλεον εχω μετρησει τοσες φορες τους παλμους που ξερω ;πεξω ποσους εχω με το που πιασω την καρδια μου. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω στα χερια μου μια διαγνωση. Κατι που να εξηγει ολα αυτα.

  8. #8
    σκέφτεσαι πολυ σοβαρά την αυτοκτονία δηλαδή;

  9. #9
    Εχω απελπιστει και δεν ξερω ποια τι αλλο να κανω.
    Οσες φορες πηγα να νιωσω καλυτερα κτι συνεβη και ξαναπεσα.
    Ταχυκαρδιες αρρυθμιες ολα μαζι . Εχασα οτιδηποτε μου προκαλουσε εστω και λιγο ασφαλεια. Δεν ηρεμω ουτε πλεον στον υπνο μου.
    Οποτε ναι το σκεφτομαι πολυ σοβαρα πλεον σαν λυση για να απαλλαγω απο ολο αυτο το αδιεξοδο. Ξερω οτι δεν θα εχει καλο τελος ολο αυτο

  10. #10
    Θα χάσεις την ψυχή σου για παντα... Το ξέρεις αυτό; είναι αλήθεια αυτό που σου λέω... Αν βάλεις τέρμα στην ζωή σου έχεις χάσει την ψυχή σου... Σε παρακαλω μέσα από την καρδιά μου, το μυαλό σου είναι θολωμένο λόγω της απελπισίας και της θλίψης δεν σκέφτεσαι καθαρά.. Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο άμεσα... Μην βάλεις τέλος στην ζωή σου θα χάσεις ότι πολυτιμοτερο εχεις την ίδια σου την ψυχή... Μη το κάνεις.... Οτι θες είμαι εδώ για σένα πες μου ότι θελεις

  11. #11
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Θα χάσεις την ψυχή σου για παντα... Το ξέρεις αυτό; είναι αλήθεια αυτό που σου λέω... Αν βάλεις τέρμα στην ζωή σου έχεις χάσει την ψυχή σου... Σε παρακαλω μέσα από την καρδιά μου, το μυαλό σου είναι θολωμένο λόγω της απελπισίας και της θλίψης δεν σκέφτεσαι καθαρά.. Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο άμεσα... Μην βάλεις τέλος στην ζωή σου θα χάσεις ότι πολυτιμοτερο εχεις την ίδια σου την ψυχή... Μη το κάνεις.... Οτι θες είμαι εδώ για σένα πες μου ότι θελεις
    Σευχαριστω για την οποια βοηθεια απλα αυτη την στιγμη οποιος εβλεπε τι περναω καθημερινα ....
    Καθε μερα τα ιδια και τα ιδια. Αναμονη της επομενης ταχυκαρδιας οτι κι αν κανω, της επομενης αρρυθμιες των επομενων συμπτωματων....Ε δεν ειναι ζωη αυτη ειναι ενα διαρκες μαστιγωμα παιδια

  12. #12
    Αμα σου έλεγα τι περναω και εγω καθημερινά θα έβαζες τα κλάμματα... Όμως για όσο ζω οφείλω να υπάρχω... Δεν βγάζει πουθενα η αυτοκτονία μόνο στην απόλυτη καταστροφή.. Πιστευεις στον Θεό;

  13. #13
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Αμα σου έλεγα τι περναω και εγω καθημερινά θα έβαζες τα κλάμματα... Όμως για όσο ζω οφείλω να υπάρχω... Δεν βγάζει πουθενα η αυτοκτονία μόνο στην απόλυτη καταστροφή.. Πιστευεις στον Θεό;
    Πιστευω στο συμπαν βασικα . Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποια ανωτερη δυναμη, οχι τουλαχιστον με την μορφη ενος ανωτερου οντος. Ισως υπαρχει κατι αλλα οχι αυτο που νομιζουμε. Θεωρω οτι αυτο που εμεις αποκαλουμε θεο ειναι ο ιδιος ο χρονος . Αλλα αυτο ειναι μια πολυ μεγαλη κουβεντα που σηκωνει συζητηση

  14. #14
    Αν δεν πυστευεις είναι αποδεκτό.. Δεν μπορώ να σε πεισω για την υπαρξη του Θεου του Χριστου.. Αυτό είναι κάτι βιωματικο που το ζεις... Εμένα με έχει δώσει ελπίδα η πιστη ότι όλοι αυτοί οι αγώνες που περναμε θα μας ανταμειψουν... Και από εκεί αντλώ ζωσα ελπίδα

  15. #15
    Καλο ειναι αφου αυτές τις μέρες νιώθεις τόσο απελπισμένος να πας σε έναν ψυχολογο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 17-07-2020, 19:40
  2. Περιοδος, γονιμες μερες,ταχυκαρδιες και αρρυθμιες
    By antaveri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-06-2019, 11:14
  3. σκεφτομαι την αυτοκτονια
    By teras in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 13-02-2017, 23:36
  4. Σκέφτομαι την αυτοκτονία
    By Prof. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-03-2014, 23:15
  5. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΙΛΟΣ....
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2013, 02:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •