Κρίσεις πανικού - Γνωσιακή συμπεριφοριστική παρέμβαση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16

    Κρίσεις πανικού - Γνωσιακή συμπεριφοριστική παρέμβαση;

    Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
    Την τελευταία βδομάδα έπαθα τέσσερις κρίσεις πανικού και έχω κατατρομοκρατηθεί... Η αφορμή ήταν εξ αρχής χαζή αλλά και όταν πια λύθηκε το "πρόβλημα", συνέχισα να έχω τάσεις πανικού, απαισιοδοξίας και γενικότερης μαυρίλας, πράγμα που με προβλημάτισε αρκετά.

    Δε φοβάμαι τόσο για τη σωματική μου υγεία (έχω καταλάβει ότι τα περισσότερα συμπτώματά μου είναι ψυχοσωματικά, άλλωστε πάντα υπέφερα από άγχος) όσο για την ψυχική μου υγεία. Ψάχνοντας στο ίντερνετ για να δω πού μπορώ να απευθυνθώ, διάβασα αυτό http://www.e-psychology.gr/content/view/157/64/

    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) το άρθρο αυτό με "φωτογραφίζει" και αποφάσισα ότι θέλω να βρω κάποιον ειδικό που να εφαρμόζει το γνωσιακό συμπεριφοριστικό μοντέλο θεραπείας. Δεν ξέρω πώς μου κολλησε, πάντως από τη στιγμή που αποφάσισα ότι αυτή θα μπορούσε να είναι η λύση στο πρόβλημά μου, βρήκα τη χαμένη μου αισιοδοξία...

    Έχω γύρω μου ανθρώπους που με νοιάζονται και με στηρίζουν, αλλά νιώθω ότι το σωστό θα ήταν να απευθυνθώ σε ειδικό. Γνωρίζει κανείς κάποιον που να ειδικεύεται στο παραπάνω μοντέλο θεραπείας; Θα με βόλευε οπουδήποτε στο κέντρο, στα Πατήσια ή στην Κυψέλη.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για οποιαδήποτε βοήθεια
    και θα χαρώ πολύ να ακούσω παρόμοιες εμπειρίες...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3

    To μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για λόγους παραβίασης των όρων χρήσης της κοινότητας.


    Originally posted by snarf
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη.
    Την τελευταία βδομάδα έπαθα τέσσερις κρίσεις πανικού και έχω κατατρομοκρατηθεί... Η αφορμή ήταν εξ αρχής χαζή αλλά και όταν πια λύθηκε το \"πρόβλημα\", συνέχισα να έχω τάσεις πανικού, απαισιοδοξίας και γενικότερης μαυρίλας, πράγμα που με προβλημάτισε αρκετά.

    Δε φοβάμαι τόσο για τη σωματική μου υγεία (έχω καταλάβει ότι τα περισσότερα συμπτώματά μου είναι ψυχοσωματικά, άλλωστε πάντα υπέφερα από άγχος) όσο για την ψυχική μου υγεία. Ψάχνοντας στο ίντερνετ για να δω πού μπορώ να απευθυνθώ, διάβασα αυτό http://www.e-psychology.gr/content/view/157/64/

    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) το άρθρο αυτό με \"φωτογραφίζει\" και αποφάσισα ότι θέλω να βρω κάποιον ειδικό που να εφαρμόζει το γνωσιακό συμπεριφοριστικό μοντέλο θεραπείας. Δεν ξέρω πώς μου κολλησε, πάντως από τη στιγμή που αποφάσισα ότι αυτή θα μπορούσε να είναι η λύση στο πρόβλημά μου, βρήκα τη χαμένη μου αισιοδοξία...

    Έχω γύρω μου ανθρώπους που με νοιάζονται και με στηρίζουν, αλλά νιώθω ότι το σωστό θα ήταν να απευθυνθώ σε ειδικό. Γνωρίζει κανείς κάποιον που να ειδικεύεται στο παραπάνω μοντέλο θεραπείας; Θα με βόλευε οπουδήποτε στο κέντρο, στα Πατήσια ή στην Κυψέλη.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για οποιαδήποτε βοήθεια
    και θα χαρώ πολύ να ακούσω παρόμοιες εμπειρίες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ καλο ειναι να το εστελνες σε u2u το παραραπανω Ρουλα γιατι δημοσια ειναι σαν διαφημιση,και καλο ηταν να μην αναφερετε δημοσια τουλαχιστο το κινητο.
    Φιλικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3
    Η αλήθεια είναι πως είμαι νέο μέλος κ ακόμη δεν ξέρω να το χειριστώ σωστά.
    Έχεις δίκαιο πως δεν πρέπει να ενφανίζετε παρά μόνο στον ενδιαφερόμενο.

    Ευχαριστώ.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ρουλα δημοσιευσες 2 φορες ενα τηλεφωνο στα 3 σου μυνηματα.
    Αν υποθεσω οτι εγω ειμαι ο κακος, θα ελεγα οτι δεν σε λενε ρουλα αλλα βακονδιο νικο,
    και σκορπας αβερτα το τηλεφωνο σου.....


    Παρολα αυτα επειδη δεν ειμαι κακος, δεν το λεω....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    ρε κρίνε, εγω που είμαι κακιά πειράζει να το πω...?!!!κυρία Ρούλα-Νίκεεεεε!!αν θα ήθελες μην βάζεις δημοσίως το τήλέφωνο σου!!!!ο.κ?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εμ βεβαια να μην εισαι κακια.
    Γιατι δεν ξερεις ποιος - ποια ειναι πισω απο το νικ,
    μπορει η ρουλα - μπορει ο νικος.

    Οποιος και να ειναι, λες το σωστο και θα πραξει αναλογα ο καθε ενας που ειναι πισω απο το νικ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    ναι βρε κρίνε μου....δεν ξέρω αλλά κάπως μου χτυπάει τώρα όλο αυτό....
    εγω είμαι κακιά και θα το λέω...!:P

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Χτυπάει άσχημα γιατί κανένα ανώνυμο μέλος δεν έχει δικαίωμα να αναρτά δημόσια ονόματα και τηλέφωνα τρίτων χωρίς την άδεια τους. Κι έπειτα Ρούλα μου, ας είμαστε και λίγο προσεκτικοί στο πόσο \'σίγουρα\' μπορεί να βοηθήσει ο οποιοσδήποτε και στο ποια ακριβώς \'εξειδίκευση\' έχει. Μόνο ο ίδιος έχει δικαίωμα να παρουσιάσει εαυτόν όπως επιθυμεί σε άλλου τύπου ιστοσελίδες και όχι εντός του φόρουμ.

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ρούλα και γω σε παρακαλώ θερμά να διαγράψεις το μήνυμα σου και να ξαναδιαβάσεις τους όρους χρήσης του φόρουμ.
    Είναι εν δυνάμει επικίνδυνο να γίνει το φόρουμ χώρος διακίνησης τηλεφώνων διαφόρων ειδικών. Είναι απολύτως βέβαιο ότι κάτι τέτοιο θα οδηγήσει σε άκρατη διαφήμιση και αυτό μόνο βοηθητικό δεν θα είναι για τα μέλη της κοινότητας.

    ΥΓ. Το μήνυμα μου δεν εστιάζεται στην αναφορά προς τον συγκεκριμένο συνάδελφο. Το ίδιο μηνυμα θα έστελνα σε κάθε περίπτωση ανάρτησης τηλεφώνων και ονομάτων οποιουδήποτε ειδικου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    Ρούλα σ\' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Μπορείς να σβήσεις το μήνυμά σου - το σημείωσα το τηλέφωνο άλλωστε.

    Γνωρίζει κανείς κάτι για το γνωσιακό συμπεριφοριστικό μοντέλο θεραπείας; Δε βρίσκω πολλές αναφορές σε ελληνικά site είναι η αλήθεια... Μήπως δεν εφαρμόζεται τόσο συχνά τελικά στην Ελλάδα όσο στο εξωτερικό;
    Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μου απαντήσει είτε εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα.

    Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Βεβαίως και εφαρμόζεται συχνά στην Ελλάδα πλέον, έχουν μάλιστα διοργανωθεί και σχετικά συνέδρια, υπάρχουν και δύο σχετικές εταιρείες η Ελληνική Εταιρεία Έρευνας της Συμπεριφοράς και η Ελληνική Εταιρεία Γνωσιακών Ψυχοθεραπειών, υπάρχουν κάποια σοβαρά εκπαιδευτικά προγράμματα, οπότε σαφώς και υπάρχουν αρκετοί θεραπευτές. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google για γνωσιακή συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία υπάρχουν αρκετά αποτελέσματα.

    Κατανοώ ότι είναι δύσκολο αν δεν έχεις συγκεκριμένες συστάσεις, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ταιριάζουν όλοι με όλους σαν θεραπευτής-πελάτης, οπότε θα χρειαστεί η προσωπική σου αναζήτηση πέρα από όποιον μπορεί να προτείνει κάποιος από εδώ.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    16
    Originally posted by marina38
    Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google για γνωσιακή συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία υπάρχουν αρκετά αποτελέσματα.
    Κατανοώ ότι είναι δύσκολο αν δεν έχεις συγκεκριμένες συστάσεις, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ταιριάζουν όλοι με όλους σαν θεραπευτής-πελάτης, οπότε θα χρειαστεί η προσωπική σου αναζήτηση πέρα από όποιον μπορεί να προτείνει κάποιος από εδώ.
    Σ\' ευχαριστώ πολύ!

    Για να πω την αλήθεια, όσο περισσότερο το ψάχνω στο ίντερνετ τόσο περισσότερο μπερδεύομαι! Υπάρχει πολύ μπλα-μπλα γύρω από το συγκεκριμένο θέμα και τελικά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο βοηθάει ή όχι. Γι\' αυτό ρωτάω να μάθω εμπειρίες άλλων από τη συγκεκριμένη προσέγγιση.

    Αυτό που έχω διαπιστώσει για μένα είναι ότι είμαι υπερευαίσθητη, έχω γενικά άγχος (που εκδηλώνεται με διάφορα ψυχοσωματικά -κυρίως γαστρεντερολογικά- συμπτώματα) και κάτι άλλο που αν το αφήσω μπορεί εύκολα να εξελιχθεί σε διαταραχή πανικού...
    Η ειρωνία είναι ότι στη ζωή μου όλα κυλάνε ομαλά, δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα το τραγικό ή άσχημο, είμαι πολύ δεμένη με τους δικούς μου, με το αγόρι μου και με τους φίλους μου... Αυτό με κάνει να νιώθω σαν αχάριστη και τρελή όταν εκδηλώνω σημάδια άγχους & πανικού με την παραμικρή χαζή αφορμή. Αν εμφανιζόταν δηλαδή κάποτε σοβαρό πρόβλημα στη ζωή μου, πώς θα το χειριζόμουν;
    Αυτά τα υποθετικά είναι που με αποσυντονίζουν...

    Αν βράζει και κάποιος άλλος στο ίδιο καζάνι (ναι, μεταξύ άλλων ειμαι ΚΑΙ υπερβολική), θα χαρώ πολύ να ακούσω πώς προσέγγισε (ή και έλυσε) το πρόβλημά του...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Λες πως όλα στη ζωή σου κυλάνε ομαλά.
    Είσαι ευτυχισμένη όμως;
    Και εννοώ όχι τώρα μόνο με τους πανικούς
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    24
    Originally posted by snarf
    Originally posted by marina38
    Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google για γνωσιακή συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία υπάρχουν αρκετά αποτελέσματα.
    Κατανοώ ότι είναι δύσκολο αν δεν έχεις συγκεκριμένες συστάσεις, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ταιριάζουν όλοι με όλους σαν θεραπευτής-πελάτης, οπότε θα χρειαστεί η προσωπική σου αναζήτηση πέρα από όποιον μπορεί να προτείνει κάποιος από εδώ.
    Σ\' ευχαριστώ πολύ!

    Για να πω την αλήθεια, όσο περισσότερο το ψάχνω στο ίντερνετ τόσο περισσότερο μπερδεύομαι! Υπάρχει πολύ μπλα-μπλα γύρω από το συγκεκριμένο θέμα και τελικά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο βοηθάει ή όχι. Γι\' αυτό ρωτάω να μάθω εμπειρίες άλλων από τη συγκεκριμένη προσέγγιση.

    Αυτό που έχω διαπιστώσει για μένα είναι ότι είμαι υπερευαίσθητη, έχω γενικά άγχος (που εκδηλώνεται με διάφορα ψυχοσωματικά -κυρίως γαστρεντερολογικά- συμπτώματα) και κάτι άλλο που αν το αφήσω μπορεί εύκολα να εξελιχθεί σε διαταραχή πανικού...
    Η ειρωνία είναι ότι στη ζωή μου όλα κυλάνε ομαλά, δεν έχει συμβεί ποτέ τίποτα το τραγικό ή άσχημο, είμαι πολύ δεμένη με τους δικούς μου, με το αγόρι μου και με τους φίλους μου... Αυτό με κάνει να νιώθω σαν αχάριστη και τρελή όταν εκδηλώνω σημάδια άγχους & πανικού με την παραμικρή χαζή αφορμή. Αν εμφανιζόταν δηλαδή κάποτε σοβαρό πρόβλημα στη ζωή μου, πώς θα το χειριζόμουν;
    Αυτά τα υποθετικά είναι που με αποσυντονίζουν...

    Αν βράζει και κάποιος άλλος στο ίδιο καζάνι (ναι, μεταξύ άλλων ειμαι ΚΑΙ υπερβολική), θα χαρώ πολύ να ακούσω πώς προσέγγισε (ή και έλυσε) το πρόβλημά του...
    Η ζωή μου κυλαει ομορφα εχω τη δουλεια μου,το συντροφο μου που με αγαπαει ,τους γονεις μου.Γεινικά δεν εχω περασει δυσκολιες οι οποιες δεν λυνονται.Οσο θυμαμαι τον ευατό μου(τωρα ειμαι 27 χρονων) αγχονοταν για το παραμικρο με κυριως γαστρεντερικά προβληματα και εγω (ειναι το σημειο που θα με κτυπησει κατευθειαν) και ετσι πολλες φορες λογω φοβου απεφευγα διαφορες υποχρεωσεις .Υπαρχουν και φορες ομως που ειμαι πολυ καλα και κανω πραγματα που και εγω η ιδια τα βαζω με τον ευατό μου και λεω \'\'γιατι να μην ειμαι ετσι παντα\'\'.Προσπαθω πολύ καιρο χωρις καποια υποστηριξη να βοηθηθω αλλα δεν εχω καταφερει πολλα πραγματα .Σου εγραψα
    γιατι βλεπω οτι βρισκεσαι περιπου στην ιδια κατασταση

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •