Ποια είναι τα συμπτωματα της κρισης πανικου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Ποια είναι τα συμπτωματα της κρισης πανικου;

    Καλησπερα
    Την Παρασκευη ειχα καποια περιεργα συμπτωματα μαζί,όπως ιδρωτας,βραδυπνοια και ταχυπνοια συγχρονως,εντονο πονοκεφαλο και ταση λιποθυμιας.Δεν μπορουσα να φαω και ενιωθα το στομα στεγνό.Επιπλεον ενιωθα για λιγη ωρα οτι δεν ηξερα που βρισκομαι.
    Το κυριοτερο ομως ειναι ότι φοβαμαι πως θα μου ξανασυμβει το ίδιο αργα ή γρηγορα σε παρόμοια κατασταση.Δεν θελω να πω γιατί και πως το επαθα,αλλα οταν το επαθα φρικαρα.
    Αυτα τα συμπτωματα υποδηλωνουν κριση πανικου;Ανησυχω πολύ.Δεν θελω να το πάθω ξανα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Εγω οταν επαθα κριση πανικου αισθανομουν ενα κυμα αχγους στο σρηθος μου που αυξανοτανε και και σου εκοβε την ανασα καθως και ενα εντονο σδιξιμο στο στηθος.τα συμπτωματα κρισης πανικου διαφερουν απο ατομο σε ατομο Δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι τα συμπτωματα σου ειναι ειναι μια κριση,πιθανον ομως να δημιουργηθηκαν λογω αγχους.Υπαρχει κατι που να σε απασχολει και να σε αγχωνει το τελευταιο διαστημα;

  3. #3
    Δεν θα ηθελα να αναφερω αυτο που με απασχολει...

  4. #4
    Μπορείς να μιλήσεις εδώ.. Δεν σε ξέρει κάνεις ουτως η άλλος.. Αν θες να το βγάλεις από μέσα σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Οκ Σεβομαι το γεγονος οτι δεν θελεις να το μοιραστεις.Πιθανοτατα τα συμπτωματα σου ν επηρεαζονται απο αυτο που σε απασχολει.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Η περιγραφή σου ταιριάζει σε κρίση πανικού.
    Τι διάρκεια είχε όλο αυτό?
    Το έχεις πάθει ξανά?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Ίσως πρόκειται για κρίση πανικού, αλλά πριν αποδώσεις τα συμπτώματά σου εκεί, δες έναν νευρολόγο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Tyrion Baratheon View Post
    Καλησπερα
    Την Παρασκευη ειχα καποια περιεργα συμπτωματα μαζί,όπως ιδρωτας,βραδυπνοια και ταχυπνοια συγχρονως,εντονο πονοκεφαλο και ταση λιποθυμιας.Δεν μπορουσα να φαω και ενιωθα το στομα στεγνό.Επιπλεον ενιωθα για λιγη ωρα οτι δεν ηξερα που βρισκομαι.
    Το κυριοτερο ομως ειναι ότι φοβαμαι πως θα μου ξανασυμβει το ίδιο αργα ή γρηγορα σε παρόμοια κατασταση.Δεν θελω να πω γιατί και πως το επαθα,αλλα οταν το επαθα φρικαρα.
    Αυτα τα συμπτωματα υποδηλωνουν κριση πανικου;Ανησυχω πολύ.Δεν θελω να το πάθω ξανα.
    Το ξαναεπαθες από τότε ?
    Πως είσαι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Όχι δεν το ξανά έπαθα
    Καλυτερα ειμαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Καλη σας ημερα και καλη χρονια.αυτο που με απασχολει ειναι οταν πριν αρκετο καιρο επαθα κριση πανικου με εντονη ταχυκαρδια,ζαλη και ταση λιποθυμιας μπηκα σε ενα φαρμακειο και μετρησα την πιεση μου.13/8 και σφυγμοι 130.σε κατασταση ηρεμιας ειναι 10/6.5 και παλμοι γυρω στους 70.υπαρχει πιθανοτητα απο αυτη τη απο την αυξηση της πιεσης να δημιουργηθει εγκεφαλικο??ευχαριστω πολυ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Καλη σας ημερα και καλη χρονια.αυτο που με απασχολει ειναι οταν πριν αρκετο καιρο επαθα κριση πανικου με εντονη ταχυκαρδια,ζαλη και ταση λιποθυμιας μπηκα σε ενα φαρμακειο και μετρησα την πιεση μου.13/8 και σφυγμοι 130.σε κατασταση ηρεμιας ειναι 10/6.5 και παλμοι γυρω στους 70.υπαρχει πιθανοτητα απο αυτη τη απο την αυξηση της πιεσης να δημιουργηθει εγκεφαλικο??ευχαριστω πολυ
    Δεν το ξαναρωτησες αυτο σε αλλο θεμα;

    Αν δεν καλυπτεσαι απο τις απαντησεις γιατι δεν το συζητας με το γιατρο σου;

    Η πιεση σου ανεβαινει πολλες φορες μεσα στη μερα και αυξομειωνεται. Εγκεφαλικο ειναι σε υψηλοτερες τιμες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν το ξαναρωτησες αυτο σε αλλο θεμα;

    Αν δεν καλυπτεσαι απο τις απαντησεις γιατι δεν το συζητας με το γιατρο σου;

    Η πιεση σου ανεβαινει πολλες φορες μεσα στη μερα και αυξομειωνεται. Εγκεφαλικο ειναι σε υψηλοτερες τιμες.
    Δεν θυμαμαι να το εχω ξαναρωτησει.σε ποιο ποστ ειναι???

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by trelameni View Post
    Καλη σας ημερα και καλη χρονια.αυτο που με απασχολει ειναι οταν πριν αρκετο καιρο επαθα κριση πανικου με εντονη ταχυκαρδια,ζαλη και ταση λιποθυμιας μπηκα σε ενα φαρμακειο και μετρησα την πιεση μου.13/8 και σφυγμοι 130.σε κατασταση ηρεμιας ειναι 10/6.5 και παλμοι γυρω στους 70.υπαρχει πιθανοτητα απο αυτη τη απο την αυξηση της πιεσης να δημιουργηθει εγκεφαλικο??ευχαριστω πολυ

    Καλημέρα και καλή χρονιά. Πριν 12 χρόνια μπήκα σε άγνωστο φαρμακείο με ταχυκαρδία, ταραχή, μούδιασμα, μετά δυσκολίας κουνούσα τα πόδια μου. Παλμοί 140 και πίεση 110/180. Η φαρμακοποιός μου είπε να ηρεμήσω και να ξαναμετρησουμε την πίεση σε κανένα μισάωρο. Δεν θυμάμαι αν το έκανα αλλά μετά από τόσα χρόνια δεν έπαθα κάτι. Με τόσες άλλες κρίσεις πανικού, άγχους, ξεσπάσματα, που τα κρατάω όλα μέσα μου κλπ. Πες εδώ ότι σε αγχωνει, πώς νιώθεις, πιες και ένα - δύο φλυτζάνια χαμομήλι.

Similar Threads

  1. Ποια συμπτώματα είναι ψυχοσωματικά;
    By Astronomy lover in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 27-06-2019, 01:37
  2. Ποια συμπτώματα είναι ψυχοσωματικά;
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-02-2019, 02:26
  3. ποια ειναι τα συμπτωματα αυτισμου ?
    By σοκολατα 14 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 5
    Last Post: 25-04-2014, 02:12
  4. ποια ειναι τα συμπτωματα της ανορεξιας?
    By Χριστινα_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 05-02-2011, 20:42
  5. Ποια ειναι τα συμπτωματα?
    By Ifigeneia24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2006, 15:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •