Μοιάζει σαν έκανα κάτι που δεν έπρεπε! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 124
  1. #31
    Δεν έκανες!! Ζήτησες προστασία ακόμη και αν έκανες και σταυρό!!

  2. #32
    Η προστασία σημαίνει προστασία!

  3. #33
    Κάνε μια βόλτα χαλαρή και ξέχασε όλες τις υποσχέσεις κάνε αυτό που είπα πριν.

    "Μια τελευταία υπόσχεση θα κάνω Θεέ μου, δεν μπορώ να κρατήσω άλλο αυτές τις υποσχέσεις και τις σπάω πλέον δεν θα ξανασκεφτώ ούτε θα ξανά ασχοληθώ με το αν έσπασα κάποια υπόσχεση. Επίσης δεν θα ξανά κάνω ποτέ μου κάποια υπόσχεση και θα τις ξεχάσω μια για πάντα. Αυτό υπόσχομαι Θεέ μου. Σε παρακαλώ προστάτεψε με "

    Να λες αυτό στον Θεό με τα δικά σου λόγια και τελείωσε!

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Συγνωμη που ξαναγράφω απλα είχα πει νομίζω οτι μια υπόσχεση θα μετράει μονο αν κάνω το σταυρό και ανησυχω μήπως έκανα τον σταυρό και το εννόησα.

  5. #35
    Quote Originally Posted by Katacunia View Post
    Συγνωμη που ξαναγράφω απλα είχα πει νομίζω οτι μια υπόσχεση θα μετράει μονο αν κάνω το σταυρό και ανησυχω μήπως έκανα τον σταυρό και το εννόησα.
    Δεν πειράζει δεν υπαρχει κάποια διάφορα.
    Ακόμη και να έκανες τον σταυρό σου.
    Κάνε αυτή την τελευταία υπόσχεση που σου έχω πει με φυσικά δικά σου λόγια στον Θεό. Ότι ακυρώνονται για όλη σου την ζωή όλες οι υποσχέσεις που έκανες, να το κάνεις καθημερινά προσευχή για κάποιο χρονικό διάστημα.
    Ο Θεός θέλει να σε δει χαρούμενο και απαλλαγμένο από τέτοιες σκέψεις.

    https://youtu.be/zaIsVnmwdqg

  6. #36
    Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη και δεν έκανες κάτι λάθος!
    Χαίρομαι που συνομιλεις..

  7. #37
    Άνθρωπε μου πιστεύω πως εισαι μια όμορφη ψυχή με αρκετή ευαισθησία.
    Θέλω να σου πω πως ο Θεός σε αγαπά.

    Κάνε αυτή την τελευταία υπόσχεση για να λυτρωθεις μέσα σου, να απαλλαχτεις από όλες τις υποσχέσεις και να μην φοβάσαι αν έσπασες κάποια αθώα μικρούλα και ασήμαντη υπόσχεση.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Katacunia View Post
    ΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΕΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕΣ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Θα σου δώσει αγωγή να ξεκολλήσει ο εγκέφαλος

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    δεν χρειαζεται να κανω καμια υπόσχεση. εγω ζητησει προστασια απλα αγχωνομαι για παλια πραματα ΠΡΙΝ της προστασιας.


    Εκείνη την περίοδο ειχα διαφορους ψυχαναγκασμούς. Η αποκορυφωση ηταν αυτο με τις χαρτοπετσέτες. Κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου ότι απο τις χαρτοπετσετες και μετα ολα ειναι υποθεσεις και ψυχαναγκασμοι.

    Πριν τις χαρτοπετστες ειχα καποιους ψυχαναγκασμούς αλλα οχι που να με τρόμαζαν τόσο. Οπότε κάπως ετσι είμαι ησυχος και για το πριν και για το μετα. Θα μου πειτε γιατι αγχώνομαι?

    Γιατι κάνω υπόθεση ότι ΙΣΩΣ, μερικές μερες ΠΡΙΝ απο το περιστατικό με τις χαρτοπετσέτες, ίσως, έκανα μια παρόμοια υπόσχεση με τον υπόνομο και επειδη ο υπονομος ειναι κατι που δεν ασχολουμαι, μήπως την ξέχασα ευκολα. Βέβαια εκεινη την περίοδο θυμόμουν διάφορα περιστατικά και άκυρες σκέψεις. Αν ο υπονομος ηταν κατι τοσο τρομακτικο, δεν θα το θυμόμουν? εδω θυμάμαι, οτι μια φορα πηγα στο μαρκετ και μια ηλικιωμένη με ακουμπησε και νόμιζα ότι μου έκανεε voodoo. και θυμάμαι διάφορα ψυχαναγκαστικα περιστατικα σχετικα με αυτό. με αυτη τη λογική, δεν θα θυμόμουν και κατι με υπόνομο? δεν θυμαμαι καμια υπόσχεση με υπόνομο.

    Το μονο που θυμάμαι ειναι εικονές σχετικα με μια τελετουργια σχετικα με τον υπονομο, που ουτε καν την τελετουργια δεν θυμαμαι. Απλα, οπως ειπα, οταν υπάρχει τελετουργία, σχεδον παντα, υπάρχει και μια υπόσχεση. απλα ανησυχω σε περιπτωση που έγινε τέτοιο σκηνικό, μήπως την εννόησα.

    πχ, μπορεί να είχα ριξει στον υπόνομο το περιεχόμενο ενος μπουκαλιου που βρηκα στο δρομο επειδή φοβόμουν οτι αν το πετάγα στα σκουπιδια, μπορει να ηταν επικινδυνο υγρό (υποθεση) και καποιος φτωχος ή γατα που θα τρωγε απο τα σκουπιδια να πάθαινε κατι. Οπότε μπορει να αδειασα το περιοχομενο που πιθανοτατα ηταν απλα νερο, σε εναν υπόνομο. Μπορει μετα να αγχώθηκα για το υγρό που είχε ακουμπησει στα σίδερα του υπονομου και να φοβόμουν οτι κάποια γάτα μπορει να το φάει και αν είναι, επικινδυνο υγρό, να πάθει κάτι. Μπορεί να πεταχτηκα στο περιπτερο και να αγόρασα νερό για να ξεπλύνω τα σίδερα. Μπορεί ο ψυχαναγκασμός μου να μου ελεγε να το ξανακάνω και κάπως να μου ξέφυγε η υπόσχεση να μην πετάω πράματα στον υπόνομο.

    Αν εξαιρέσουμε το τελευταιο με την υπόσχεση, ολο το υπόλοιπο σαν να μου θυμιζει κατι. Και αν έγινε και κάποια υπόσχεση? υποσχέση να μην ριξω νερο στο νσυγκεκριμενο υπονομο? αν εγινε υποσχεση γενικα να μην πεταω πραματα στον υπονομο? αν ζητησα κάποια τιμωρία? αμα το περιστατικό αυτό έγινε λίγες μέρες πριν τις χαρτοπετσέτες, φοβάμαι μήπως μιλάμε για κατι πολυ τρομακτικο το οποιο μπορει να έασπασα.

    Εδώ τοσες φορες φρικαρα με τις χαρτοπετσετές και μπορουσα να βρω τροπο να πεισω τον εαυτό μου οτι δεν την έσπασα. Αν, τωρα, εσπασα μια υπόσχεση παρομοια με τις χαρτοπετσέτες, σχετικα με τον υπονομο, δηλαδη, και την ξέχασα την υπόσχεση επειδη δεν ασχολουμαι στη ζωη μου με υπονομούς? απο την αλλη σκέφτομαι, ότι σε περίπτωση που υπήρχε τοσο τρομακτικη υπόσχεση, οπως με τις χαρτοπετσέτες, θα το θυμόμουν. Εδω θυμάμαι λιγοτερο σημαντικα περιστατικά. Αλλα αν για τον Χ,Ψ λογο το ξέχασα εύκολα, κυρίως επειδη δεν ασχολούμαι με υπονόμους?

    αν ο λογος χθες που ενιωσα ετσι, ήταν επειδη το υποσυνειδητο μου, θυμαται μια υπόσχεση που εγώ την ξέχασα?

    απο ολα αυτα θυμάμαι μονο εικονες από έναν υπόνομο. κατι λογικα πέταξα σε εναν υπονομο. Τωρα ήταν αυτό πετρα? νερο που νομισα οτι ειναι επικινδυνο? θυμαμαι οτι κατι κοιταγα, νομιζω με το φακο του κινητου για να εξακριβωσω κατι.

    οτι και να ηταν πιθανότατα να ηταν μια καθημερινη τελετουργια σαν αλλες τελετουργιες που είχα εκεινη την περίοδο.

    Ελα που όμως, στο μυαλο μου εχει καρφθωει μια τρομακτική υπόθεση. Αν εκανα υποσχεση για τον υπονομο, παρομοια με τις χαρτοπετσέτες, και την ξεχασα ευκολα?

  10. #40
    Ωραία και πες ότι έκανες υπόσχεση και την έσπασες τι έγινε; ο Θεός κοιτάει μέσα την καρδιά σου αν εισαι καλός άνθρωπος και αν θες να γίνεις ακόμη καλυτερος... Δεν τον μοιάζουν οι χαρτοπετσέτες ουτε οι υπόνόμοι...πηγαινε σε έναν ψυχολόγο... Και πηγαινε και να εξομολογηθείς... Θα ξαλαφρωσεις

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Αν ο Χριστιανικός Θεός, δεν είναι αληθινός και υπάρχει κάποιος άλλοε Θεός που δεν τον νοιάζει το ocd?

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ποσο πολυ αφηνεις τον εαυτο ου να πικρενετε και να αγχονετε με τετοια θεματα! Πρωτα απο ολα ,οτι εγινε εγινε καιδεν αλλαζει!! ποιος ο λογος λοιπον να κρατας στην μνιμη σου τοσα περιτα πραγματα! ποσο αδικο για εσενα να εχεις τοσες λεπτομερεις αναμνισεις! Μην αφηνεις τον εαυτο σου να περναει τετοια προβληματα!
    Καταλαβαινω οτι δεν ειναι ευκολο να αλλαξεις , το ξερω πολυ καλα, βλεπεις ο εγκεφαλος μας πολυ δυσκολα μπορει να μαθει μια νεα συνηθεια ,μια νεα πρακτικη μας.Ταυτοχρονα το ιδιο δυσκολα την σταματαει η την αλλαζει με καποια αλλη.Βλεπεις το ανθρωπινο μυαλο εχχει φτιαχτει ετσι ωστε να ειναι πολυ τεμπελικο!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο που κανεις αυτη τι στιγμη στο φορουμ ειναι διαλογος με αλλα ανθρωπινα πλασματα και ειναι ανακουφιστικο να εχεις απαντησεις και αποψεις. Φαντασου ποσο πιο ανακουφιστικο θα ηταν να εχεις διαλογο και ανταλλαγη αποψεων με εναν ειδικο απο κοντα. Περα απο το τι ειναι η δουλεια τους και αυτοι ανθρωποι ειναι που τους αρεσει να βοηθανε τον συνανθρωπο και σχεδον σιγουρα για αυτο επελεξαν αυτη τη σταδιοδρομια περα απο το βιοποριστικο. Κανεις ενα μικρο βημα πας μεχρι την πορτα του ειδικου, εχεις μια μικρουλα συζητηση με οτι σε απασχολει και οτι σκεφτεσαι εκεινη τι στιγμη και εαν δεις οτι δεν σου αρεσει φευγεις. Ισως πας και σε αλλον γιατι δεν ταιριαξε η μαγια με τον συγκεκριμενο και εμεις θα ειμαστε παντα εδω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #44
    Quote Originally Posted by Katacunia View Post
    Αν ο Χριστιανικός Θεός, δεν είναι αληθινός και υπάρχει κάποιος άλλοε Θεός που δεν τον νοιάζει το ocd?
    Τον νοιάζει το ocd... Ο Θεός λυπάται που περνας αυτό που περνας... Θέλει να σε βοηθήσει... Μπορεί να σε βοηθήσει.. Αρκεί να θες και εσυ να τον εμπιστευτείς... Ότι δεν πρόκειται να σου κανει κακό ποτέ

  15. #45
    Antonis8
    Guest
    Δεν είναι θεολογική ανησυχία,είναι ψυχιατρικό πρόβλημα.

    Να σου απαντήσω εγώ πώς θα σε βοηθήσει ο ψυχίατρος θεματοθετη,θα σου δώσει φάρμακα που χρειάζεσαι και όταν καθαρίσει λίγο το μυαλό σου θα ανταποκριθεις και στην ψυχοθεραπεία. Τελείωσε το επιτέλους όλο αυτό, δεν σε οδηγεί πουθενά.
    Last edited by Antonis8; 11-09-2020 at 05:17.

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είπα όχι σε κατι που δεν επρεπε!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2020, 11:50
  2. Φοβίες ότι έκανα κάτι κακό στο πΑρελθον
    By Nikolaskrht in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2020, 21:36
  3. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-10-2019, 21:40
  4. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-10-2019, 13:11
  5. Έκανα κάτι λάθος???
    By VickyK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 24-12-2012, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •