Μοιάζει σαν έκανα κάτι που δεν έπρεπε! - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 124
  1. #91
    Προσπάθησε να καταλαβαίνεις ότι είναι η ασθένεια σου που σου φέρνει τρομακτικά συναισθήματα ότι μήπως ξέχασες υποσχέσεις... Δεν ξέχασες τίποτα... Αληθεια..

  2. #92
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    και ολα αυτα ξεκίνησα, επειδη πρόσφατα, που ημουν στο γραφείο θυμόμουν τις κολλημενες τσιχλες και μου ερχόταν ενα αρνητικο συναισθημα "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ"

    εν τω μεταξυ, αν και κατι παλιο η κακια συνηθεια με τις τσιχλες, μου πηρε 3 χρόνια να υποψιαστω οτι μπορει να εκανα υπόσχεση. Πχ περυσι, προπερσι, δεν πηγαινε καν το μυαλο μου εκει.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεματοθέτη, και κάποιος π.χ. με σχιζοφρένεια δυσκολεύεται να αντιληφθεί τι είναι αληθινό και τι προϊόν της φαντασίας του. Με τον καιρό οι ασθενείς αν δεν αποταθούν σε ειδικό, παρουσιάζουν ψευδαισθήσεις, παραληρηματικές ιδέες και αφού το ένα φέρνει το άλλο και για να το πω απλά είναι στην κοσμάρα τους, απομονώνονται και δυσκολεύονται να είναι λειτουργικοί και να προσαρμοστούν στο κοινωνικό περιβάλλον.

    Το ότι κάποιος βλέπει πράσινα μπλε ανθρωπάκια με 3 μάτια και 7 χέρια και οι αισθήσεις του και το υποσυνείδητό του του υπαγορεύουν ότι όντως τα είδε, δεν σημαίνει ότι τα ανθρωπάκια υπάρχουν. Ζει σε διαστρεβλωμένη δική του πραγματικότητα που του δημιουργεί το άρρωστο μυαλό του.

    Αν αποταθεί όμως σε ειδικό, ακολουθήσει τις συμβουλές του, πάρει ότι αγωγή χρειάζεται, συνήθως ζει μια φυσιολογική ζωή χωρίς συμπτώματα, όπως όλος ο κόσμος. Αν αφήσεις κάτι, σε αφήνει και με τον καιρό κάτι απλό γίνεται όλο και πιο πολύπλοκο στην αντιμετώπιση.

    Εσύ έχεις τόσο καιρό και λες παράλογα πράγματα τα οποία στο μυαλό σου είναι λογικά και προσπαθούμε να αντικρούσουμε την λογική του παραλόγου. Το ότι η OCD (αν είναι μόνο OCD) δεν έχει τόσο βαρια συμπτώματα όσο άλλες ασθένειες, δεν σημαίνει ότι με τον καιρό δεν επιδεινώνεται και ότι δεν θα σε κάνει μη λειτουργικό ή ότι δεν θα σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα όσο την αφήνεις έτσι.

    Καταλαβαίνω ότι σου είναι δύσκολο να το συνειδητοποιήσεις και ότι ηχεί άσχημα στα αυτιά σου, αλλά να στο πω απλά χωρίς να είμαι πολιτικώς ορθή ή να χρησιμοποιώ τον όρο με αυστηρά ψυχιατρική έννοια:
    Όσο καιρό είσαι εδώ, βλέπω έναν άνθρωπο που βασανίζεται και που μέρα με την μέρα τρελαίνεται όλο και πιο πολύ.

    Ζήτα βοήθεια από κάποιον ειδικό χθες, μην το αναβάλεις!

  4. #94
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    κανεις εδω;

  5. #95
    Ναι.... ....

  6. #96
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7
    ένα θέμα για όλα. Μου λέει το αρητικο συναισθημα το εξης: Τόσο καιρό αγχωνόσουν για υποσχέσεις αλλά κάπως ηρεμούσες επειδή ευθυνόταν το ocd. Τώρα, σχετικά με το γραφείο, ίσως υπάρχει μια παλιότερη υπόσχεση , 1 χρόνο ΠΡΙΝ ξεκινήσει το ψυχαναγκαστικό θέμα με τις υποσχέσεις. Άρα, αγχώσου για κάτι που δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου. Δηλαδή, δεν μπορείς να τα ρίξεις στο ocd. Το 2017, επειδή αισθανθηκές μικρές τύψεις για τις κακιές συνήθειες, και μιας και περίμενες κατι φιλους, σκέφτηκες ότι ίσως, δουν τις τσιχλες και μιας και είχες κάνει τουλάχιστον 2 υπόσχεσεις το 2015 και το 2016 για να κόψεις την κακιά συνήθεια του καπνίσματος, θεώρησες οτι ειναι καλή ιδέα να το κάνεις και τώρα. Μπορούσες να το σταματήσεις αλλα δεν το έκανες. Πίστευες οτι με την υπόσχεση θα εξασφάλιζες καθαρο γραφείο. Μέσα σε δευτερόλεπτα, έκανες την υπόσχεση. Απλά, επειδη εισαι στο πατρικο λίγες μέρες, συνολικά τον χρόνο, την ξέχασας αμέσως. Ο λόγος που όταν θυμήθηκες τις κολλημενές τσιχλες στο γραφείο (προσφατα) ένιωσες ένα αρνητικό συναίσθημα, οφείλεται στο ότι έκανες μια βιαστική υπόθεση που δεν την θυμάσαι αλλά την θυμάται το υποσυνείδητο σου. Σκέφτομαι ότι αποκλείεται το 2017 να τολμούσα να κάνω υπόσχεση γιατί είχε ξεκινήσει ήδη το ψυχαναγκαστικό θέμα του φόβου της τιμωρίας από τον Θεό, απλά, αν θυμάμαι καλά, νομίζω, δεν είχε σχεση με υποσχέσεις. Το θέμα με τις υποσχέσεις ξεκίνησε πολύ πιο μετά. Όπως και να έχει, δεν θα τολμούσα να κάνω υπόσχεση εκεινή την περίοδο. Δεν θυμάμαι καν να μασάω τσίχλα. Θυμάμαι μόνο ότι μέρες πριν πάω στο πατρικό, οπού βρίσκεται το συγκεκριμένο γραφείο, έτυχε να μασάω τσίχλα στην Αθήνα. Θύμαμαι αναμνήσεις να μασάω τσίχλα στην Αθήνα για να μην τσιμπολογάω. Θυμάμαι ότι κάποια στιγμή, νομόζω, πήρα την απόφαση να κόψω την τσίχλα και ήμουν ακόμη Αθήνα. Δεν θυμάμαι να μάσησα ποτέ τσίχλα στο πατρικό, που σημαίνει λίγο δύσκολο να έκανα υπόσχεση μιας και δεν υπήρξε ερέθισμα. Γενικά, και στο πατρικό και λίγο πριν παω στο πατρικό, θυμάμαι διάφορες αναμνήσεις και λεπτομέρειες αλλα δεν θυμάμαι καμία υπόσχεση. Εφόσον, είχα ήδη ψυχαναγκαστικό θέμα με τον φόβο της τιμωρίας, δεν θα θυμόμουν μια υπόσχεση;

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Μπράβο, κράτα αυτό το θέμα για όλα όπως λες και γράφε όσο θέλεις... Εγώ θα σου πω ξανά ότι χρειάζεσαι γιατρό και πιθανώς αγωγή... Έχω κι εγώ θέματα με ψυχαναγκασμούς κι από τότε που παίρνω αγωγή έχω δει μεγάλη βελτίωση! Παλιότερα πριν πάω σε ψυχίατρο υπέφερα όπως εσύ!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #98
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    7
    Πώς όμως μπορώ να πείσω τον εαυτό μου για μια υπόσχεση ότι είανι ψυχαναγκαστική όταν αυτη η υποτιθέμεν υπόσχεση δεν εμφανίστηκε σε περίοδο που είχα θέμα με ψυχαναγκαστικές υποσχέσεις.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Fokaldor View Post
    Πώς όμως μπορώ να πείσω τον εαυτό μου για μια υπόσχεση ότι είανι ψυχαναγκαστική όταν αυτη η υποτιθέμεν υπόσχεση δεν εμφανίστηκε σε περίοδο που είχα θέμα με ψυχαναγκαστικές υποσχέσεις.
    Δηλαδή δεν σε πείθουν τόσοι άνθρωποι που σου λένε ότι αυτές οι υποσχέσεις είναι απόρροια της ψυχαναγκαστικής διαταραχής; Ίσως όταν εμφανίστηκε η συγκεκριμένη υπόσχεση να είχες θέμα και να μην το κατάλαβες γιατί οι ψυχαναγκασμοί δεν σε άφηναν να σκεφτείς καθαρά! Κι εγώ όταν μου πρωτοεμφανίστηκαν δεν καταλάβαινα τι μου συνέβαινε και μου εξήγησε ο γιατρός!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #100
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10

    Μοιάζει σαν έκανα κάτι που δεν έπρεπε!

    Θα σας πω στο ΠΕΡΙΠΟΥ τι έγινε:

    Το χέρι μου ήταν πολύ λίγο λερωμένο (όχι κατι σεξουαλικο) και κατέληξα ξαφνικα, σαν αντανακλαστικό, να βάλω το λερωμένο χέρι μου κάτω από το γραφείο. Είχα ξεχάσει ότι ήταν λερωμένο. Ευτυχώς, δεν ακούμπησα το κάτω μερος του γραφείου. Το χέρι μου ήταν απλά στον αέρα, πολυ κοντα στην κάτω επιφάνεια του γραφείου. Προσεχτικά, το έβγαλα από εκεί. Ανησυχώ για 2 λόγους

    1) Αν ακούμπησα έστω και πολύ λίγο το γραφείο (αν και νομίζω δεν το ακούμπησα καθόλου θα το αισθανόμουν) με αποτέλεσμα να σκουπίστηκε πολυ λίγο το χέρι μου στο θρανίο με αποτέλεσμα να σπασω την υποτιθέμενη υπόσχεση σχετικά με το να μην κολλάω τσίχλα ή κάτι άλλο( δεν θελω να πω τι) κάτω από το γραφείο;

    2) Το χέρι το έβαλα βιαστικά για άκυρο λόγο. Ανησυχώ μήπως έμοιαζε σαν να το έβαλα για να κολλήσω κάτι που είχα στο χέρι. αν και δεν θα τολμούσα να το κάνω. Είχα ξεχάσει ότι το χέρι μου ήταν λερωμένο. Το έβαλα για άλλο λόγο κάτω από το γραφείο και όχι για να σκουπίσω κάτι.


    Ανησυχώ δηλαδή, αν ακούμπησα καταλάθος το γραφείο έτσι όπως εβαλα το χέρι μου, με αποτέλεσμα να σκουπίσω αυτό που είχα στο χέρι μου. και αν δεν το ακούμπησα, ανησυχώ μήπως και μόνο το λερωμένο χέρι κάτω από το γραφείο έσπασε την υποτιθέμεν υπόσχεση.
    Last edited by Erudiname; 23-09-2020 at 18:47.

  11. #101
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10
    Θα σας πω στο ΠΕΡΙΠΟΥ τι έγινε:

    Το χέρι μου ήταν πολύ λίγο λερωμένο (όχι κατι σεξουαλικο) και κατέληξα ξαφνικα, σαν αντανακλαστικό, να βάλω το λερωμένο χέρι μου κάτω από το γραφείο. Είχα ξεχάσει ότι ήταν λερωμένο. Ευτυχώς, δεν ακούμπησα το κάτω μερος του γραφείου. Το χέρι μου ήταν απλά στον αέρα, πολυ κοντα στην κάτω επιφάνεια του γραφείου. Προσεχτικά, το έβγαλα από εκεί. Ανησυχώ για 2 λόγους

    1) Αν ακούμπησα έστω και πολύ λίγο το γραφείο (αν και νομίζω δεν το ακούμπησα καθόλου θα το αισθανόμουν) με αποτέλεσμα να σκουπίστηκε πολυ λίγο το χέρι μου στο θρανίο με αποτέλεσμα να σπασω την υποτιθέμενη υπόσχεση σχετικά με το να μην κολλάω τσίχλα ή κάτι άλλο( δεν θελω να πω τι) κάτω από το γραφείο;

    2) Το χέρι το έβαλα βιαστικά για άκυρο λόγο. Ανησυχώ μήπως έμοιαζε σαν να το έβαλα για να κολλήσω κάτι που είχα στο χέρι. αν και δεν θα τολμούσα να το κάνω. Είχα ξεχάσει ότι το χέρι μου ήταν λερωμένο. Το έβαλα για άλλο λόγο κάτω από το γραφείο και όχι για να σκουπίσω κάτι.


    Ανησυχώ δηλαδή, αν ακούμπησα καταλάθος το γραφείο έτσι όπως εβαλα το χέρι μου, με αποτέλεσμα να σκουπίσω αυτό που είχα στο χέρι μου. και αν δεν το ακούμπησα, ανησυχώ μήπως και μόνο το λερωμένο χέρι κάτω από το γραφείο έσπασε την υποτιθέμεν υπόσχεση.

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    δεν μπορω να το πιστεψω οτι εισαι τοσο παλαβος.
    δεν το γραφω για να σε μειωσω. ουτε εγω ειμαι και πολυ καλα αλλα για αλλους λογους

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    το καλοκαιρι τελειωσε. μας ειχες υποσχεθει οτι μετα το καλοκαιρι θα πας στον ψυχιατρο. τι εγινε; πηγες ; θα πας; η θα σπασεις την υποσχεση σου;

  14. #104
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10
    κανεις εδω.;;

  15. #105
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    10

    Περίπου

    Θα σας πω παράδειγμα περίπου με το δικό μου. Κάποιος που έχει τον έλεγχο των σκέψεων του και είναι χαλαρός, του έρχεται η ιδέα της υπόσχεσης σχετικά με το να μην κολλήσει τίποτα κάτω από το γραφείο του και ενω μπορούσε να την απορρίψει, θεώρησε ότι μια υπόσχεση στο Θεό είναι καλή ιδέα για να εξασφαλίσει ότι σίγουρα δεν θα ξανακάνει την κακιά συνήθεια. Μέσα σε 5 δευτερόλεπτα κάνει την υπόσχεση.

    1) Μπόρει κάποιος να μου αποδείξη ότι αυτή η υπόσχεση είναι ψυχαναγκαστική;

    Αυτός ο τύπος ενώ έχει λερωμένο χέρι για 1 δευτερόλεπτο ξεχνιέται και βάζει το λερωμένο χέρι κατω από το γραφείο χωρίς να έχει σκοπό να το ακουμπήσει. Θυμάται ότι είναι λερωμένο και το βγάζει. Αν σε περίπτωση, 1 πολυ μικρό κομματάκι έφυγε από το χέρι του έτσι όπως το είχε κάτω από το γραφείο και ακούμπησε το γραφείο (το κομματάκι) με το κούνημα του χεριού, μέτραει σαν να λέρωσε το γραφείο; ο τύπος ενω ηταν προσεχτικός με το χέρι, για 1 δευτερόλεπτο ξεχάστηκε και το βαλε κατω απο το γραφείο χωρις να ακουμπήσει το γραφείο αλλά μπορεί ας πουμε ενα πολυ μικρο κομματάκι που ήταν στο χέρι του να κόλλησε για 1 δευτερόλεπτο στο γραφείο επειδή κάπως κούνησε το χέρι του ενω ήταν κάτω από το γραφείο. Δηλαδή, να εκτινάχθηκε στο γραφείο.


    2) Πιστεύετε αν εκτινάχθηκε κάτι καταλαθος προς το γραφείο, σπάει την υπόσχεση; Ανησυχώ επειδή ίσως έμοιαζε σαν να το κάνω επίτηδες.
    Last edited by Erudiname; 24-09-2020 at 10:43.

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Similar Threads

  1. Είπα όχι σε κατι που δεν επρεπε!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2020, 10:50
  2. Φοβίες ότι έκανα κάτι κακό στο πΑρελθον
    By Nikolaskrht in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2020, 20:36
  3. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-10-2019, 20:40
  4. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-10-2019, 12:11
  5. Έκανα κάτι λάθος???
    By VickyK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 23-12-2012, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •