Μοιάζει σαν έκανα κάτι που δεν έπρεπε! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 124
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι θεολογική ανησυχία,είναι ψυχιατρικό πρόβλημα.

    Να σου απαντήσω εγώ πώς θα σε βοηθήσει ο ψυχίατρος θεματοθετη,θα σου δώσει φάρμακα που χρειάζεσαι και όταν καθαρίσει λίγο το μυαλό σου θα ανταποκριθεις και στην ψυχοθεραπεία. Τελείωσε το επιτέλους όλο αυτό, δεν σε οδηγεί πουθενά.
    Δεν πα να τα λες Αντώνη, δεν το καταλαβαίνει και δεν το καταλαβαίνουν κι οι περισσότεροι εδώ μέσα. Το θέμα είναι ότι σε λίγο θα βασανίζεται αν έδωσε υποσχέσεις και για τον αέρα που αναπνέει. Μακάρι να βγω ψεύτρα, αλλά αν δεν το πάρει απόφαση να ζητήσει βοήθεια θα έχει πολύ άσχημες εξελίξεις στο μέλλον...Απορώ, οι δικοί του άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ότι κάτι τρέχει;

  2. #47
    Κατανοούμε νομίζω ολοι οτι δεν είναι θεολογική ανησυχία...εχουμε πει στο παιδι να παει παααρα πολλες φορες στον ψυχολόγο... Και δεν θέλει να παει... Κάπως λοιπόν έστω εξηγώντας του ότι κ Θεός δεν είναι τιμωρός προσπαθουμε να του αλλάξουμε την διαστρέβλωμενη αυτή σκέψη που έχει περι υποσχέσεων που τον ταλαιπωρεί.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Υποθεση: Εκανα μια ψυχαναγκαστικη τελετουργια σε εναν υπονομο. Μπορεί μετά από αυτό να ακολούθησε κάποια υπόσχεση. Μπορεί να ήταν ενοχλητικλες σκέψεις ή μπορεί να τις εννόησα για κάποια δευτερόλεπτα. Μπορεί αυτό να έγινε σε περίοδο, λίγες μέρες ΠΡΙΝ τις χαρτοπετσέτες, που σημαίνει ότι αυτές οι σκέψεις μπορεί να ήταν πολύ τρομακτικές. Αν οι σκέψεις αυτές έγιναν, πολλές μέρες πριν το περιστατικό με τις χαρτοπετσέτες, δεν θα ανησυχούσα τόσο. Έφοσον θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες από εκείνη την περίοδο με τις χαρτοπετσέτες, θα θυμόμουν έστω και λίγο κάποιες λέξεις υπόσχεσης σχετικά με τον υπόνομο. Δεν θυμάμαι τίποτα. Ούτε καν την ψυχαναγκαστική τελετουργία με τον υπόνομο δεν θυμάμαι, που σημαίνει ότι θα ήταν κάτι πολλές μέρες πριν τις χαρτοπετσέτες, που σημαίνει ότι ΑΝ σχηματίστηκαν κάποιες σκέψεις υπόσχεσεις θα τις θυμόμουν. Ακόμη και λίγοτερο τρομακτικές να ήταν, ακόμη και να σχηματίστηκαν πολλές μέρες πριν τις χαρτοπετσέτες, πάλι θα θυμόμουν κάτι. Όσες φορές πριν 2 χρόνια ανέλυα το πρόβλημα μου, ποτέ δεν θυμήθηκα κάτι για υπόνομο, άρα πιθανότατα ο υπόνομος ήταν μια απλή τελετουργία χωρίς να έχει κάποια υπόσχεση. Αν όμως, είμαι λάθος σε όλα αυτά και νοήθηκε κάποια υπόσχεση, σε περίοδο λίγο πριν τις χαρτοπετσέτες και ήταν εξίσου τρομακτική αλλά την ξέχασα επειδή πότε δεν ασχολούμαι με υπονόμους; Απλά, προχθες όταν πέταξα το χνούδι στον υπόνομο, ένιωσα πολύ χάλια. Ίσως ήμουν επηρεασμένος και από έναν άλλον ψυχαναγκασμό, σχετικά με το να μην πετάω σκουπίδια στο δρόμο. Μπορεί να το συνέδεσα κάπως έτσι, γιατί ο υπόνομος πάνω στο δρόμο είναι. Λίγο και εκείνη η ψυχαναγκαστική τελετουργία πριν 2 χρόνια, μου δημιούργησε το αρνητικό συναίσθημα. Απλά, ήταν πολύ έντονο και προσπαθώ να καταλάβω γιατί. Και άλλες φορές έσπαγα παλιούς ψυχαναγκασμούς αλλά δεν ανησύχησα τόσο. Και νευριάζω με τον εαυτό μου γιατί πέταξα το χνούδι στον υπόνομο, όχι επειδή το ήθελα, απλά λόγω ενός άκυρου ψυχαναγκασμού που δεν χρειαζόταν να κάνω την τελετουργία του. Αν δηλαδή, συγκρατούσα τον εαυτό μου και έλεγα οτι το χνούδι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΈΤΑ, δεν θα το πέταγα στον υπόνομο. Απλά, αγχώθηκα λίγο και το πέταξα.

  4. #49
    Καλε μου άνθρωπε καλημέρα... Οι γονείς σου ξέρουν τι περνας; πως γεμίζεις την μέρα σου;

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    περιμενοντας να ερθειι η 18 Σεπτεμβρη για να παω Αθηνα

  6. #51
    Ωραία... Εκεί νιώθεις καλυτερα στην Αθήνα;

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Ναί, καλύτερα είμαι εκει. Απλά, σκέφτομαι ότι όλη αυτή η ανησυχία προκύπτει επειδή ένιωσα ένα αρνητικό συναίσθημα όταν πέταξα το χνούδι στον υπόνομο και μου ήρθαν κάπποιες εικόνες με τον υπονόμο. Σκέφτομαι, ότι αν υπήρχε κάποια υπόσχεση δεν θα το θυμόμουν? εδώ θυμάμαι την εικόνα του υπονόμου δεν θα θυμόμουν μια υπόσχεση? Ουτε καν την τελετουργία δεν θυμάμαι. Αυτο σημαίνει οτι ήταν μια απλή τελετουργία χωρίς υπόσχεση. Αλλά γιατι μου ήρθε αυτο το αρνητικό συναίσθημα? ΑΑΑΑΑ δεν ξερω!

  8. #53
    Η Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή χαρακτηρίζεται και από αρνητικά λανθασμένα συναισθήματα... Το μυαλό σου σου παιζει παιχνιδια και δεν μπορείς να το αντιληφθείς... Καλο ειναι απλα έστω μια φορά να πας σε έναν γιατρό να του μιλήσεις για αυτά που νιώθεις... Σίγουρα θα σε βοηθήσει...εστω λίγες συμβουλές για το πως να το διαχειρίζεσαι να σου δώσει κάτι είναι και αυτό...

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    εχω παει 3 φορες νομίζω.

  10. #55
    Δεν βοηθήθηκες καθόλου από τον ψυχολόγο; να εξομοληθεις έχεις παει ποτέ; βοηθάει και αυτό πολυ... Από προσωπικη εμπειρία στο λεω

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    εξομολογηθηκα μια φορα και ενιωσα καλυτερα. και με τον ψυχολογο ενιωσα καλυτερα αλλα νομιζω, ενιωσα σαν να τα λεω στο φορουμ παλι. ίσως λίγο καλυτερα λογω placebo effect

  12. #57
    Χαίρομαι που πήγες και στον γιατρό και εξομολογήθηκες... Και χαίρομαι πολυ που μιλάς τώρα... Νιώθω ότι είσαι κάπως πιο ανοιχτός και προσχαρος

  13. #58
    Καλο ειναι να πυστεψεις σε ένα Θεό.. Και να έχεις μια πιστη..

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    εξομολογηθηκα τελη του 2018

    ψυχιατρο ειχα παει νομίζω, τον φλεβαρη του 2020. Αλλά δεν ξέρω. αισθάνομαι οτι απο την χαρτοπετσέτα και μέτα, και οτι νεα προβληματα προκυπτουν, δεν μετράνε γιατι κάνει μπαμ οτι ειναι ανεξέλεγκτα, συν το οτι ζητησα να μη μετρανε. Απλά, τώρα θυμάμαια περιστατικά πριν την χαροπετσέτα, τότε που ίσως, οι σκεψεις να ηταν πιο ελεγχόμενες για αυτο ανησυχώ.

  15. #60
    Από το 2018 μεσολαβουν 2 χρόνια... Αν θες μπορείς να πας και τώρα μια ακόμη φορά γιατί όπως βλέπεις έχεις πολυ έντονες αμφιβολίες περι του Θεού... Καταλαβαίνω ότι ανησυχεις.. Και εγώ έχω πολλες ανυσηχιες... Και όταν έχω έξαρση ιδεοληψιων είναι αβασταχτες.. Όμως εγώ βγαίνω από αυτή την κατάσταση πιο γρήγορα κάθε φορά με την βοήθεια και την πιστη μου στον Θεό... Το εννοώ αυτό που σου λέω δεν είναι Κουφια λόγια... Αλήθεια ευχομαι να γίνεις καλα

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είπα όχι σε κατι που δεν επρεπε!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2020, 10:50
  2. Φοβίες ότι έκανα κάτι κακό στο πΑρελθον
    By Nikolaskrht in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2020, 20:36
  3. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-10-2019, 20:40
  4. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-10-2019, 12:11
  5. Έκανα κάτι λάθος???
    By VickyK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 23-12-2012, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •