Μοιάζει σαν έκανα κάτι που δεν έπρεπε! - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 124 of 124
  1. #121
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    2
    Το ocd μου έλεγε να γυρίσεις στο σπίτι για να πάρεις άλλες χαρτοπετσέτες. Προκειμένου να μην το κάνω, προσπάθησα να κάνω υπόσχεση ωστε να εμποδίσω τον εαυτό μου να κάνει την τελετουργία. Μπορεί η υπόσχεση να ήταν σχετικά με το ότι δεν πρέπει να γυρίσω σπίτι για να πάρω χαρτοπετσέτες. Μπορεί όμως και να ήταν ότι δεν πρέπει να γυρίσω σπίτι ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να πάρω ΆΛΛΕΣ χαρτοπετσέτες. Αν ήταν το δεύτερο, σημαίνει ότι δεν την έσπασα σίγουρα αλλά δεν θυμάμαι. Πάντως οι λέξεις "μόνο και μόνο" τις έχω συνδυάσει με την υπόσχεση που σημαίνει ότι μάλλον ειπώθηκαν. Εκτός και αν αργότερα, όταν ανέλυα το πρόβλημα μου, τις πρόσθεσα. Αλλά ακόμη και αν δεν τις είπα, δεν σημαίνει ότι αυτόματα ειπώθηκαν; Απλά, ανησυχώ γιατί είχα πει στο Θεό, ότι θα εννοήσω μια υπόσχεση αν κάνω το σταυρό μου 3 φορές. Βέβαια, τότε σταμάτησα την δεύτερη φορά και νομίζω Του είπα ότι δεν τα εννοώ και ότι τα κάνω για να κάνω το ocd να με αφήσει ήσυχο.

  2. #122
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    12

    Δεν εμπιστεύτηκα τον αδερφό μου και τώρα, ανησυχώ.

    Το 2007 είχα διάφορους ψυχαναγκασμούς με το φαγητό μου, επειδή φοβόμουν μήπως, η γιαγιά ή ο αδερφός μου, βάζουν φάρμακα στο φαγητό μου. Σταμάτησα, νομίζω, να έχω αυτές τις σκέψεις αλλά επανήλθαν το 2011 και κράτησαν, νομίζω, περίπου, μέχρι το 2017 ή 2018. Δεν ήταν πάντα συνεχόμενο. Απλά ερχόταν και έφευγαν ανα περίοδο σε αυτά τα χρόνια. Μια μέρα απλά σταμάτησα. Επειδή μάλλον είχαν αντικατασταθεί με κάτι άλλο.

    Σήμερα, είχα αφήσει το τοστ στην κουζίνα και ο αδερφός μου είπε κάτι νευριασμένα και αυτό ξύπνησε τον παλιό φόβο. Ανησχύχησα μήπως έβαλε φάρμακα στο τόστ. Ήμουν σε δίλημμα. Ο ένας ψυχαναγκασμός μου έλεγε να του ρίξω μια ματιά μέσα πριν το φάω, και ο άλλος μου έλεγε να μην το κάνω γιατί μπορεί στο παρελθόν να έκανα μια υπόσχεση στον Χριστιανικό Θεό προκειμένου να εξαναγκάσω τον εαυτό μου να σταματήσει να το κάνει. Φοβάμαι μήπως, ζητήθηκε και κάποια τιμωρία για να εξασφαλίσω ότι δεν θα ξανακάνω αυτές τις τελετουργίες.

    Επειδή ήταν μια υπόθεση, το αγνόησα και έριξα μια ματιά μέσα στο τοστ. Ήταν οκ. Άρχισα να θυμώνω με τον εαυτό μου και να ανησυχώ. Ίσως θα έπρεπε να αναλύσω την κατάσταση καλύτερα και να το φάω χωρίς έλεγχο. Δεν θυμάμαι να έκανα υπόσχεση αλλά το ότι είχα αυτούς τους ψυχαναγκασμούς για αρκετά χρόνια και ότι κάποια μέρα σταμάτησα, δεν είναι απίθανο να έγινε κάποια υπόσχεση. Δεν μπορώ να θυμηθώ. Απλά, ίσως, αν το επεξεργαζόμουν καλύτερα να μην ήλεγχα το τοστ. Αλλά απλά, επειδή θεώρησα ότι η υπόσχεση είναι απλά, μια υπόθεση του ψυχαναγκασμού, το ήλεγξα.

  3. #123
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    12
    θελω να μου απαντήσετε!

  4. #124
    Banned
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    12
    ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Similar Threads

  1. Είπα όχι σε κατι που δεν επρεπε!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2020, 11:50
  2. Φοβίες ότι έκανα κάτι κακό στο πΑρελθον
    By Nikolaskrht in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2020, 21:36
  3. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-10-2019, 21:40
  4. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-10-2019, 13:11
  5. Έκανα κάτι λάθος???
    By VickyK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 24-12-2012, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •