Μοιάζει σαν έκανα κάτι που δεν έπρεπε!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 124
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48

    Σας παρακαλώ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΕΠΕΙΓΟΝ! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

    Xθες, κυρίως λόγω ocd πέταξα ένα μικρό χνούδι από τα ρούχα σε έναν υπόνομο. Αμέσως, μου ήρθε ένα αρνητικό συναίσθημα. Το αιτιολόγησα, ότι πιθανώς, να προήλθε επειδή είχα έναν ψυχαναγκασμό να μην πετάω σκουπίδια στο δρόμο. Δεν ήταν αυτός ο λόγος. Στο υποσυνείδητο μου είχα εικόνες υπονόμου. Δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιόν λόγο τις είχα αλλά ήταν αυτός ο λόγος για τον οποίον αγχώθηκα όταν πέταξα το χνούδι. Μέτα από σκέψη, σαν να άρχισα να θυμάμαι κάτι. Άρχισα να θυμάμαι ότι μια φορά κοίταγα έναν υπόνομο ο οποίος μέσα είχε κάτι σαν φύλλα δεντρου ή φυτών. Προσπαθούσα να θυμηθώ/καταλάβω γιατί τον κοίταγα. Άρχισα να κατασκευάζω διάφορα υποθετικά σενάρια στο μυαλό μου για να δω ποιό ταιριάζει, μπας και θυμηθώ.



    Πριν 2 χρόνια, είχα ψυχαναγκασμούς να καθαρίζω έναν δρόμο από κάτι πέτρες/σπασμένα πλακάκια που υπήρχαν επειδή ανησυχούσα ψυχαναγκαστικά ότι κάποιος μπορεί να πέσει. Αισθανόμουν ένοχος αν τα αγνοούσα, οπότε έκανα αυτήν την ψυχαναγκαστική τελετουργία. Νομίζω, συνήθως, απλά μετακινούσα τις πέτρες/σπασμένα πλακάκια, σε σημείο που να φαίνονται. Ίσως μια φόρα, για ψυχαναγκαστικούς λόγους να αισθάνθηκα ότι δεν ήταν αρκετό αυτό, με αποτέλεσμα να πετάξω την πέτρα/πλακάκι σε έναν υπόνομο. Πιθανότατα, να ακούστηκε ένας θόρυβος μόλις το πέταξα στον υπόνομο και να μου δημιούργησε ενοχές. Μπορεί να άρχισα να κάνω υποθετικά σενάρια (αν και ήδη αυτό που γράφω μπορεί να είναι υποθετικό σενάριο), ότι ίσως, στον υπόνομο να υπήρχε κάποια γάτα και εγώ να την σκότωσα κατα λάθος, επειδή πέταξα την πέτρα/πλακάκι. Για αυτό, θα έβαλα φακό στο κινητό και θα άρχισα να κοιτάω. Λογικά, θα είδα την πέτρα/πλακάκι που έριξα, κάτι που ήταν σαν φύλλα δέντρου και ευτυχώς, κανένα ίχνος γάτας.



    Λογικό το άγχος με την γάτα συν τον ψυχαναγκασμό που είχα να μην πετάω πράματα στον δρόμο ήταν αρκέτα για να με αγχώσουν χθες και να κατασκευάσουν ένα σενάριο ότι μπορεί να έκανα υπόσχεση να μην πετάω πράματα στους υπονόμους. Αλλά και αν δεν ήταν αυτό το περιστατικό με την γάτα που με αγχώνει και ήταν κάτι άλλο που είχε να κάνει με κάποια υπόσχεση στον Θεό; Λογικά, θα το θυμόμουν. Όταν σκέφτομαι το σενάριο με την γάτα, είναι σαν όντως αυτό να έγινε. Αν όμως, μαζί με την γάτα έγινε και κάποια υπόσχεση; Aν αισθάνθηκα ενοχές που πέταξα κάτι που θα μπορούσε να σκοτώσει μια γάτα και έκανα μια βιαστική υπόσχεση στον Θεό σχετικά με το να μην πετάω πράματα στους υπονόμους και την ξέχασα; Δεν θυμάμαι καμία υπόσχεση αλλά ξέρω ότι όταν υπάρχει ψυχαναγκασμός, πολλές φορές υπάρχει και περιστατικό με υπόσχεση.



    Ανησυχώ οτι μπορεί να έσπασα μια υποτιθέμενη υπόσχεση, μόνο και μόνο επειδή κάποια στιγμή στο παρελθόν, είχα ένα περιστατικό με έναν υπόνομο. Με αφορμή κάτι που δεν θυμάμαι, ο ψυχαναγκασμός κάνει τρομακτικες υποθέσεις.

  2. #2
    Πήγαινε σε ειδικό.....είναι πολύ μπερδεμένες οι σκέψεις σου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    Ανησυχώ, για ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ υπόσχεση. Δεν θυμάμαι να έκανα υπόσχεση, αλλά ίσως, ήταν σε περίοδο κοντά στην υπόσχεση με της χαρτοπετσέτες. Τόσο καιρό, ανησυχούσα για τις χαρτοπετσέτες, μήπως, αν έσπασε η υπόσχεση. Αμά έτυχε να γίνει κάποια υπόσχεση, σαν με τις χαρτοπετσέτες, με τους υπονόμους που δεν θυμάμαι, τότε γιατι να μην στεναχωρηθώ/αγχωθώ για αυτό; Δεν θυμάμαι καμια υπόσχεση μόνο λίγο κάτι εικονες με έναν υπόνομο. Αν έκανα υπόσχεση και την ξέχασα επειδή δεν ασχολούμαι ποτέ με υπονόμους;

    Το θέμα είναι γιατί υπάρχει αυτό το αρνητικό συναίσθημα.

    Μπορεί να είχα πετάξει πετρα και να νόμισα ότι σκότωσα κάποια γάτα που ηταν στον υπόνομο. Μπορεί να είχα αδειάσει ένα πεταμένο μπουκάλι νερό, που βρήα στο δρόμο, γιατι μπορει να νόμισα ότι περείχε δηλητήριο και εφόσον, δεν μπορούσα με τίποτα να το πετάξω στα σκουπίδια, γιατί ισως τρώνε φτωχοί κλπ, τότε να σκέφτηκα να αδειάσω το περιεχόμενο του μπουκαλιού σε έναν υπόνομο. Δεν ξέρω.

    Ότι και να ήτανμ ήταν ψυχαναγκαστικες τελετουργίες. Το θέμα είναι, αν ένιωσα ενοχές και έκανα υπόσχεση να μην πετάω τίποτα στους υπονόμους? και αν ζήτησα καποια τιμωρία? και αν το ξεχασα?

  4. #4
    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν ζητάς βοηθεια από κάποιον ειδικό..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    ΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΑΝΕΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕΣ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48

    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ! ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ!!!!!!!

    Xθες, κυρίως λόγω ocd πέταξα ένα μικρό χνούδι από τα ρούχα σε έναν υπόνομο. Αμέσως, μου ήρθε ένα αρνητικό συναίσθημα. Το αιτιολόγησα, ότι πιθανώς, να προήλθε επειδή είχα έναν ψυχαναγκασμό να μην πετάω σκουπίδια στο δρόμο. Δεν ήταν αυτός ο λόγος. Στο υποσυνείδητο μου είχα εικόνες υπονόμου. Δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιόν λόγο τις είχα αλλά ήταν αυτός ο λόγος για τον οποίον αγχώθηκα όταν πέταξα το χνούδι. Μέτα από σκέψη, σαν να άρχισα να θυμάμαι κάτι. Άρχισα να θυμάμαι ότι μια φορά κοίταγα έναν υπόνομο ο οποίος μέσα είχε κάτι σαν φύλλα δεντρου ή φυτών. Προσπαθούσα να θυμηθώ/καταλάβω γιατί τον κοίταγα. Άρχισα να κατασκευάζω διάφορα υποθετικά σενάρια στο μυαλό μου για να δω ποιό ταιριάζει, μπας και θυμηθώ.



    Πριν 2 χρόνια, είχα ψυχαναγκασμούς να καθαρίζω έναν δρόμο από κάτι πέτρες/σπασμένα πλακάκια που υπήρχαν επειδή ανησυχούσα ψυχαναγκαστικά ότι κάποιος μπορεί να πέσει. Αισθανόμουν ένοχος αν τα αγνοούσα, οπότε έκανα αυτήν την ψυχαναγκαστική τελετουργία. Νομίζω, συνήθως, απλά μετακινούσα τις πέτρες/σπασμένα πλακάκια, σε σημείο που να φαίνονται. Ίσως μια φόρα, για ψυχαναγκαστικούς λόγους να αισθάνθηκα ότι δεν ήταν αρκετό αυτό, με αποτέλεσμα να πετάξω την πέτρα/πλακάκι σε έναν υπόνομο. Πιθανότατα, να ακούστηκε ένας θόρυβος μόλις το πέταξα στον υπόνομο και να μου δημιούργησε ενοχές. Μπορεί να άρχισα να κάνω υποθετικά σενάρια (αν και ήδη αυτό που γράφω μπορεί να είναι υποθετικό σενάριο), ότι ίσως, στον υπόνομο να υπήρχε κάποια γάτα και εγώ να την σκότωσα κατα λάθος, επειδή πέταξα την πέτρα/πλακάκι. Για αυτό, θα έβαλα φακό στο κινητό και θα άρχισα να κοιτάω. Λογικά, θα είδα την πέτρα/πλακάκι που έριξα, κάτι που ήταν σαν φύλλα δέντρου και ευτυχώς, κανένα ίχνος γάτας.



    Λογικό το άγχος με την γάτα συν τον ψυχαναγκασμό που είχα να μην πετάω πράματα στον δρόμο ήταν αρκέτα για να με αγχώσουν χθες και να κατασκευάσουν ένα σενάριο ότι μπορεί να έκανα υπόσχεση να μην πετάω πράματα στους υπονόμους. Αλλά και αν δεν ήταν αυτό το περιστατικό με την γάτα που με αγχώνει και ήταν κάτι άλλο που είχε να κάνει με κάποια υπόσχεση στον Θεό; Λογικά, θα το θυμόμουν. Όταν σκέφτομαι το σενάριο με την γάτα, είναι σαν όντως αυτό να έγινε. Αν όμως, μαζί με την γάτα έγινε και κάποια υπόσχεση; Aν αισθάνθηκα ενοχές που πέταξα κάτι που θα μπορούσε να σκοτώσει μια γάτα και έκανα μια βιαστική υπόσχεση στον Θεό σχετικά με το να μην πετάω πράματα στους υπονόμους και την ξέχασα; Δεν θυμάμαι καμία υπόσχεση αλλά ξέρω ότι όταν υπάρχει ψυχαναγκασμός, πολλές φορές υπάρχει και περιστατικό με υπόσχεση.



    Ανησυχώ οτι μπορεί να έσπασα μια υποτιθέμενη υπόσχεση, μόνο και μόνο επειδή κάποια στιγμή στο παρελθόν, είχα ένα περιστατικό με έναν υπόνομο. Με αφορμή κάτι που δεν θυμάμαι, ο ψυχαναγκασμός κάνει τρομακτικες υποθέσεις.

  7. #7
    Σε ψυχολόγο έχεις πάει ποτέ άλλη φορά στο παρελθόν;;

  8. #8
    Χρειάζεσαι ψυχική βοήθεια...δεν μπορείς να το αφήνεις άλλο ολο αυτό...πήγαινε μια φορά σε ψυχολόγο και αν δεις ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι στο θέμα σου μην ξαναπάς...πήγαινε και πες του όλα αυτά μια μια φορά!!!

  9. #9
    Εκτός αν θες να είσαι σε αυτή τη κατάσταση.και αν σου αρέσει έτσι όπως είσαι τότε αλλάζει το θέμα

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    πως μπορει να βοηθησει όμως? εσυ πχ, τι πρόβλημα είχες και πως σε βοηθησε?

  11. #11
    Και να έγινε κάτι τέτοιο, και τέτοια υπόσχεση στο παρελθόν να εγινε, εσύ ΔΕΝ την έσπασες επίτηδες, την είχες ξεχάσει και είναι απόλυτα φυσιολογικό και ανθρώπινο, οποταν ήταν εν άγνοια σου.

    Τωρα αυτό που πρέπει και μπορείς να κάνεις για να μην φοβάσαι κάθε βήμα, πράξη που κάνεις στην ζωή σου πλέον είναι να πεις στον Θεό να κάνεις μια καινούργια συμφωνία.

    "Θεέ μου δεν μπορώ να κρατήσω αυτές τις υποσχέσεις για όλη την ζωή, ακυρώνω όλες μα όλες τις υποσχέσεις που έχω κάνει σε εσένα και πλέον θα ζω ελεύθερα να μην φοβάμαι να κάνω κάποιες αθώες ανθρώπινες συνήθειες στην καθημερινότητα μου. Δεν κραταω πλέον καμία υπόσχεση, αλλά επίσης δεν θα ξανακάνω ποτέ μου καμιά υπόσχεση. Δεν θα φοβάμαι πλέον, θα ζω χωρίς να σκέφτομαι υποσχέσεις, και πλέον θα μπορώ να τις σπάσω γιατί είναι απλά καθημερινες ανθρώπινες συνήθειες. Επίσης δεν θα ξανακάνω καμία υπόσχεση. "

    Κάνε μια τέτοια συμφωνία με τον Θεό.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Katacunia View Post
    πως μπορει να βοηθησει όμως? εσυ πχ, τι πρόβλημα είχες και πως σε βοηθησε?
    Ο κάθε άνθρωπος όταν ζει κάποιο πρόβλημα, ή άποψη μου είναι πως θεωρεί το δικό του πρόβλημα δεν έχει λύση.
    Γιατί ο ίδιος το βιώνει και μερικές φορές μεγαλώνουμε ένα μικρό πρόβλημα στο μυαλό μας.
    Οι συνεδρίες με κάποιον ψυχολόγο θα σε βοηθήσουν, αλλά εξαρτάται και από τον ψυχολόγο που θα βρεις και από εσένα.

    Αν κάνεις μια καινούργια συμφωνία (ας το πούμε υπόσχεση) με τον Θεό, θα λυθεί το πρόβλημα σου.

  13. #13
    Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με κρίσεις πανικού ιδεοληψίες καποιες φορές και αγοραφοβία...για εμένα ο καλύτερος ψυχολόγος είναι ο Θεός...στην δική μου περίπτωση για την δική μου ψυχή...από εκεί και πέρα εσύ κρίνεις τι μπορεί να βοηθήσει καλύτερα στην δική σου ψυχή...το θέμα είναι ότι κάτι πρέπει να αλλάξεις κάτι πρέπει να γίνει...αυτές οι υποσχέσεις είναι ένα κούφιο πράγμα που δεν έχουν καμία υπόσταση...όμως λόγω της ασθενείας σου τις δίνεις τεράστια σημασια

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    48
    το πρόβλημα είναι οτι φοβάμαι

    1) Αν εκανα υποσχεση

    2) Αν ζητησα καποια τιμωρια

    3) Αν ο Θεός, που μπορεί να μην είναι ο Χριστιανικός Θεός, την δέχτηκε την συμφωνία.

    Οπότε δεν μπορω να έχω αυτες τις ιδεες οτι υπαρχει περιπτωση να έκανα κάποια υπόσχεση. Πως θα μπορουσε ο ψυχιατρος να βοηθησει?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    θεματοθετη κριμα που δεν πας σε εναν γιατρο.
    με μια προχειρη αναζητηση ειδα οτι το προβλημα σου με την συγχρονη ιατρικη αντιμετωπιζεται παρα πολυ καλα

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είπα όχι σε κατι που δεν επρεπε!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2020, 11:50
  2. Φοβίες ότι έκανα κάτι κακό στο πΑρελθον
    By Nikolaskrht in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2020, 21:36
  3. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-10-2019, 21:40
  4. Εσάς για τι σας μοιάζει;;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-10-2019, 13:11
  5. Έκανα κάτι λάθος???
    By VickyK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 24-12-2012, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •