Μια βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    2

    Μια βοήθεια

    Καλημέρα! Θα ήθελα να μιλήσω για κάτι που μου συμβαίνει και όποιος το διαβάσει να μου πεί μια γνώμη και ελπίζω αυτό το ποστ να βοηθήσει και άλλους. Τον τελευταίο χρόνο νιώθω απαίσια καθημερινά , νιώθω ότι έχω γίνει πολυ ευαίσθητη και αγχώδης σε σημείο να γίνεται κάτι και να θολώνει η όραση μου (στη κυριολεξία), να μην μπορώ να πάρω ανάσα σε αποπνικτικό σημείο και να μην μπορώ να πιάσω ούτε το στυλό να γράψω και αυτό μπορεί να κρατάει απο λίγα λεπτά μέχρι ολόκληρη μέρα. Μερικές φορές στη δουλειά προσπάθω όταν το παθάινω να κάθομαι ακίνητη και καλά πως κοιτάω κάτι στον υπολογιστή ή αν μπορώ και βρώ δύναμη πάω στην τουαλέτα και κάθομαι λίγο και πλένω τα χέρια μου (το νερό με βοηθάει). Πυροδοτείται απο οτιδήποτε , δεν έχω βρεί ακόμα κάποιο μοτίβο...δηλαδή μπορεί να το πάθω επειδή στιγμιαία θεώρησα ότι έστειλα ένα λάθος mail μέχρι επειδή ήμουν παρόν σε έναν καυγά αγνώστων στο μετρό. Παράδειγμα: όταν σε ένα ρεπό μου με πήρε ο προϊστάμενος μου το βράδυ να με ρωτήσει κάτι αυτό με τάραξε και έπαθα τέτοια κρίση που έτρεξα μέσα στη νύχτα να βγώ στο δρόμο για να πάρω αέρα και δεν μπορούσα να ανοίξω τη πόρτα και ολα γύρω γύρω μου γύριζαν λες και δεν έβλεπα μπροστά μου!!!
    Και όσους έχουν απορία να μάθουν πώς το ξεπέρασα, μέσα στην γενική μου θολούρα μπόρεσα και έβαλα να δώ μερικά βιντεάκια στο youtube , έριξα νερό στο προσωπο μου 150 φορές και μετά απο 3 ώρες ηρέμησα , δηλαδή μου χάλασε το βράδυ και ξενύχτησα ζώντας έναν εφιάλτη. Και μην τρ'εξετε να κατηγόρήσετε τον άνθρωπο γιατί αυτός εντάξει έκανε κάτι αντισυναδερφικό αλλά το θέμα είναι ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟΣΟ ΣΤΡΑΒΑ!! και το θέμα είανι πως γίνεται ενστικτωδώς σε κλάσματα δευτερολέπτου, δεν έχω κάν προλάβει να σκεφτώ 5 πράγματα.
    Εν ολίγης το πρόβλημα είναι οτι μέσα στη μέρα μπορεί να γίνει κάτι και ενστικτωδώς να βιώσω αυτη τη κατασταση η οποία γίνεται μη λειτουργική, ανθηγιηνή και επικίνδυνη και φοβάμαι μήπως αυξηθεί και μου μείνει μόνιμο.
    Θα ήθελα να μου πεί αν κάποιος έχει βιώσει κάτι τέτοιο και πως το ξεπέρασε. Είμαι ανοιχτή στις προτάσεις παρόλο που η οικονομική μου κατάσταση δεν επιτρέπει πολυδάπανες θεραπείες αμα είναι να σωθώ θα το προσπαθήσω. Επίσης μήπως πρέπει να πάω σε ψυχίατρο και όχι ψυχολόγο? και επίσης ένας καλός φίλος μου πρότεινε να ξεκινήσω τα Nevrobion για 10 μέρες 1 την ημέρα και θα δώ διαφορά στη διάθεση μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα. Κρίσεις άγχους είναι αυτά που περιγράφεις. Σε έχει πιέσει πάρα πολύ η δουλειά (διότι πιο πολύ σχετικά με τη δουλειά αναφέρεσαι) ή κάτι άλλο;
    Καμια φορά μαζεύουμε, μαζεύουμε και ο οργανισμός κάνει το μπαμ και ξεσπάει έτσι εκεί που δεν το περιμένεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω πως θα μπορουσα να βοηθησω, αλλα με το αγχος μαλλον σχετιζονται και μαλλον χρειαζεται να ψαξεις επαγγελματικες λυσεις αν σε εμποδιζει στην καθημερινοτητα σου, ωστε να σε καθοδηγησουν τι πρεπει να κανεις. Εγω πριν μια δεκαετια και παραπανω που δουλευα σε ενα γραφειο και εκτος των αλλων επρεπε να σηκωνω τηλεφωνα και να απανταω ερωτησεις, με ενοχλει το κουδουνισμα των τηλεφωνων κυριως των σταθερων και αισθανομαι λιγο σφιξιμο αλλα αυτο δεν με εμποδιζει στην καθημερινοτητα μου, που μαλλον δεν ισχυει για σενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 12-04-2019, 00:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •