Σημερινή κατάσταση μετά από ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Σημερινή κατάσταση μετά από ψύχωση

    Πλέον, νιώθω πολλά αρνητικά χαρακτηριστικά να με κατακλύζουν, αν και γενικά θεωρούσα τον εαυτό μου άξιο και ικανό να ανταπεξέλθει σε καθημερινες προκλήσεις.
    Αρχικά, ένα κομμάτι που με "καίει" ιδιαίτερα είναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Πάντα δούλευα σε ευκαιριακές δουλειές, αλλά μετά που εμφανίστηκε η πάθηση, οι δυνατότητες μου και η ανταπόκριση σε προκλήσεις έπεσε κατακόρυφα. Έτσι θεωρώ τουλάχιστον, κρατώντας μια επιφύλαξη μήπως και ανέπτυξα φοβίες και μετατραυματικό στρες (όπου τραυμα οι φωνές, οι καμμενες μνήμες, η αποξένωση από τον ίδιο τον εαυτό κατά τη διάρκεια κρίσεων).
    Δυστυχώς, θεωρώ ότι μπορεί να έχω αυτοστιγματιστει και ακόμη και το επίδομα που παίρνω με κρατάει πίσω στο να ανελιχθω, λόγω δεύτερων σκέψεων( θα με κρατήσουν στη δουλεια; Μήπως χάσω κι αυτά τα σίγουρα;). Βέβαια, ας μη γελιόμαστε, οι ευκαιρίες στην αγορά εργασίας πενιχρές όπως και να χει.
    Λειτουργικα, έχω φτάσει στη διαπίστωση πως δεν μπορώ να ξέρω αν είμαι ο άνθρωπος που θα ήμουν χωρίς την πάθηση. Δεν ξέρω αν έχω την οξυδερκεια να το αντιληφθώ πλέον αυτό.. αν είμαι δηλαδή όντως λειτουργική με κάποια κοινά ανθρώπινα ελαττώματα, ή αν έχω αναπτύξει επιπλέον αδυναμίες εντείνοντας και τις παλιές.
    Γενικά ήμουν πάντα φοβική, αγχώδης με κρίσεις πανικού.. Σκέφτομαι να κάνω ψυχοθεραπείες μήπως και κατορθώσω να ξεφορτωθώ κάποιες από τις αδυναμίες μου και να απολαύσω τη ζωή περισσότερο.
    Όσον αφορά τους φιλους και τις σχέσεις γενικότερα.. μετρημένες και λιγοστές. Απομόνωση κυρίως, χωρίς χόμπυ και δραστηριοτητες...
    Βέβαια, χαίρομαι που η ορμονική ανισορροπία βελτιώνεται με τη φαρμακευτική αγωγή και δεν ειμαι καταδικασμένη να ζω σαν ζομπι, σαν ζωντανή νεκρή που ζει μέσα στην άβυσσο.. Υψίστης σημασίας!!
    Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ και εύχομαι ολόψυχα σε όλους καλή ανάρρωση μέχρι το καλύτερο δυνατό σημείο της ύπαρξης τους. Και μακάρι κάποια μέρα να απαλλαγούμε πλήρως...

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    οταν λες ορμονικη ανισσοροπια τι εννοεις?
    γιατι και εγω αντιψυχωσικο παιρνω και πινω πολλους καφεδες να μην ειμαι σαν ζομπι..
    παιρνω ολανζαπινη 15mg . και σερεκουελ των 100mg οταν δεν μπορω να κοιμηθω. επισης ζαναξ των 1mg την ημερα..
    εσυ τι φαρμακα παιρνεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι απομονωση και εγω, χομπυ και δραστηριοτητες. Προσπαθω λιγο στα κοινωνικα δικτυα μηπως περναω το χρονο μου με καμμια κουβεντα, οπως ειναι και αυτο το φορουμ. Και μενα με απασχολει η επαγγελματικη αποκατασταση και ελπιζω και να κανω και κοινωνικες γνωριμιες μεσω της εργασιας. Μερικες φορες λεω και τι εγινε αφου πολλες φορες αισθανομαι πληρης αν και μοναχικος, εχω τα βιβλια μου, τον υπολογιστη μου να διαβαζω, να μαθαινω νεα πραγματα, να περναω την ωρα μου με ταινιες ,σειρες κλπ. Αλλα μερικες φορες αισθανομαι οτι θα ηθελα λιγο αλατοπιπερο στη ζωη μου που μονο οι κοινωνικες γνωριμιες μπορουν να προσφερουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 10-08-2020, 03:32
  2. Ψυχωση μετα ομως ?
    By Gtyos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 04-04-2020, 23:02
  3. Ψυχολογικη κατασταση μετα απο τροχαιο ατυχημα.
    By glykoula89 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 21-07-2012, 23:27
  4. Λίγο μετά την ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-12-2009, 02:08
  5. Μετά τη ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 04-12-2008, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •