Θελω να γινω καλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Θελω να γινω καλα

    Νιωθω πως η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο...
    Γενικα η ψυχολογια μου απο τοτε που τελειωσα το σχολειο εχει πεσει παρα πολυ (ειμαι 20 πλεον)...μελαγχολιες, αγχος και και και, αλλα πλεον εχω και κρισεις πανικου που με οδηγουν σε αλλα...

    Νομιζω πως καθε φορα που θα βγω θα με πιασει κριση πανικου αρα μια αισθηση λιποθυμιας... Αρα το μυαλο μου μου λεει να αποφυγω μερη και καταστασεις , γενικα να βγω απο το σπιτι μου διοτι θα λιποθυμησεις και θα γινεις ρεζιλι...
    Ομως pushαρω τον εαυτο μου και βγαινω με το ζορι εξω...Ομως οι σκεψεις ''θα λιποθυμησεις, θα σε πιασει κριση πανικου'' ειναι εκει και δεν φευγουν με αποτελεσμα να μου ρχονται τασεις λιποθυμιας....
    Χθες βγηκα με το ζορι και εκει που καθομουν ειχα εντονο αγχος μαζι με ολη αυτη τη δυσφορια, ωσπου κατεβασα 1 μπυρα και λιγο κρασι και ενιωσα πολυ ωραια...αληθεια ειχα καιρο να νιωσω τοσο ωραια...αλλα το θεμα δεν ειναι να γινω αλκοολικος...

    Κρισεις πανικου επαθα για 1η φορα πριν λιγους μηνες και μου εφυγαν, αλλα πλεον αυτο με τη λιποθυμια ειναι σε καθημερινη βαση εδω και 1 βδομαδα...

    Την αλλη βδομαδα θα παω σε ψυχολογο για 1η φορα, αλλα καθομαι και κλαιω σπιτι μου διοτι εφτασα σε αυτο το σημειο....
    Σκεφτομαι και φοβαμαι πως θα με στειλει σε ψυχιατρο και θα μου δωσει σιγουρα χαπια...και τα φοβαμαι τα χαπια, μια ζωη ετσι θα ειμαι...
    Οι γονεις μου τι θα πουν?...Ουτε στρατο δεν θα με παρουν, ουτε κοπελα θα με κοιταξει...

    Πραγματικα καθομαι και κλαιω 1η φορα ετσι...το μυαλο μου με γ@μ@ει εδω και πολυ καιρο...
    Ολα αυτα δεν τα ξερει κανεις, μονο εγω και εσεις...Ολοι νομιζουν οτι ειμαι καλα.... Σας παρακαλω πειτε μου οτι θα γινω καλα....

  2. #2
    Κοίτα μάλλον έχεις κρίσεις πανικου με αγοραφοβία.. Φοβάσαι τον κόσμο φοβάσαι μην λιποθυμήσεις και γίνεις ρεζίλι... Είναι γνωστό συμπτώμα της αγοραφοβίας... Όμως μην νιώθεις απελπισία είναι κάτι που γιατρεύεται... Αλήθεια... Θα σου πει και ο ψυχολόγος τι πρεπει να κάνεις ίσως να μην χρειαστεις ντε και καλά χάπια.. Μπορεί μόνο με την ψυχοθεραπεία να επανελθεις

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Λες από τότε που τελείωσες το λύκειο είσαι χάλια. Έχεις αναρωτηθεί γιατί; ξεφνικα δεν έγινες έτσι το χτίσες όλο αυτό λίγο λίγο. Όπως το χτίσες να αναλάβεις την ευθύνη να το ξεχτισεις. Τα χάπια δεν είναι απαραίτητα φαντάζομαι θα έχεις ακούσει για την νευροπλαστικοτητα του εγγεφαλου. Στο χέρι σου είναι κι αν δε μπορείς μόνος σου τότε με την βοήθεια ψυχολόγου.

  4. #4
    Μονος μου σιγουρα δε μπορω...αν δεν παω σε ειδικο θα μου εμφανιστουν και αλλα...ελπιζω να μην τα χασω καμια μερα...και να κανω μια φυσιολογικη ζωη ξανα

  5. #5
    Απλώς περνας με δυσκολη φάση γεμάτη άγχος με φοβίες.... Σίγουρα θα ξανά γίνεις καλά και θα βρεις τον εαυτο σου... Πήγαινε σε έναν ειδικό αν νιώθεις την ανάγκη

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Θα πρέπει να βρεις ποια είναι τα εμπόδια στη ζωή σου που δε σ αφήνουν να την απολαύσεις. Μόλις τα βρεις μαζί με τον ψυχολόγο θα προσπαθήσετε να τα προσπεράστε. Όταν τα προσπεράστε θ αρχίσουν να φεύγουν κ οι πανικοι.

  7. #7
    Μακαρι να γινουν ετσι τα πραγματα...να υπαρχει οντως λυση και να μην μου τα λετε για να με παρηγορησετε...ευχαριστω παντως...περιμενω πως και πως να παω να τα βγαλω ολα απο μεσα μου...Μεχρι τοτε ισως τη βγαλω με μπυρες...

  8. #8
    Όχι όχι όχι...πας να μπεις σε άσχημα μονοπατια...εάν το ρίξεις στο ποτο για να ξεπεράσεις το άγχος και τις κρίσεις πανικου θα έχει πολυ άσχημη κατάληξη... Θα κατάληξης αλκοολικος!! Ξέχνα το ποτο και τις μπυρες!! Όσο δυσκολα και να περνας παλεψε το χωρίς τη χρήση του οινοπνεύματος!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Κοίτα διάβασα τώρα λίγο κ τα παλιά σου ποστ κ στεναχωρηθηκα. Είναι κρίμα. Είσαι νέο παιδι κι έχεις πολλά θέματα. Πρέπει οπωσδήποτε να τα δουλέψεις μ έναν ψυχολόγο για να μπορέσεις να είσαι ο εαυτό σου. Μόλις σου φύγουν όλες αυτές οι ανασφάλειες κ φοβίες κ νιώσεις ότι αξίζεις κ να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου και σ όποιον αρέσει θα φύγουν κ οι πανικοι. Αυτοί δημιουργήθηκαν γιατί έτσι προσπαθεί να αντιδράσει ο οργανισμός σου με σκοπό να αποφύγει την ζωή την δύσκολη. Όταν δουλέψεις πάνω στον εαυτό σου θ αρχίζεις να βλέπεις διαφορετικά τη ζωή κ θ μπορείς να την απολαύσεις γιατί στην πραγματικότητα άσχετα με τα θέματα μας ή ζωή είναι ωραία. Όταν θα νιώσεις έτοιμος ότι θες κ ότι μπορείς να την ζήσεις οι πανικοι δε θα έχουν λόγω ύπαρξης. Επίσης προσπάθησε να μην πολύ σκέφτεσαι. Η πολύ σκέψη και υπεραναληση μόνο προβλήματα μας δημιουργεί. Ότι ανάλυση κάνεις θα την κάνεις με τον ψυχολόγο γιατί εσύ δεν είσαι σε θέση αυτή τη στιγμή να δεις τα πράγματα στις πραγματικές τους διαστάσεις. Τα βλέπεις μέσα απ τα δικά σου μάτια που είναι επηρεασμένα από φόβους κόμπλεξ κ ανασφάλειες. Όλα θα φτιάξουν αλλά πρέπει να κάνουμε δουλίτσα με τον εαυτό μας

  10. #10
    Χθες που ηπια ομως ενιωσα μετα απο καιρο λειτουργικος...
    Ναι το ξερω οτι εχω πολλα θεματα γιαυτο και ειπα πως η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο...θελω να βαλω ενα τελος σε ολο αυτο...
    Αληθεια σας ευχαριστω..

  11. #11
    Και η χρήση άλλων ουσιών στην αρχή σε κάνει να νιώθεις πολυ καλα.... Έπειτα όμως η κατάληξη είναι παντα κακή... Μην πινεις για να ξεπεράσεις τους πανικους... Θα οδηγηθεις στο απόλυτο κενο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Καλησπέρα και από μένα.
    Καθώς διάβαζα το post σου προσπαθούσα να μπω ταυτόχρονος στο πετσί του ρόλου σου.
    Αλήθεια πολύ ανατριχιαστικό αυτό που βιώνεις.
    Από τι διάβασα λίγο πιο πάνω στις απαντήσεις ξεκάθαρα είναι πρόβλημα αγοραφοβίας.
    Πολύ καλά κάνεις και προσπαθείς να βγεις.
    Απλά προσπάθησε να αποσπας τον εγκέφαλό σου με κάτι.
    Με τι σου αρέσει να ασχολείσαι;
    Πιστεύω πως για αρχή θα πρέπει κάπως έτσι να λειτουργήσεις χωρίς να είμαι ειδικός στο όλο θέμα.
    Εγώ τουλ έτσι θα προσπαθούσα για αρχή να το ξεπεράσω σιγά σιγά σταδιακά.

  13. #13
    Προσπαθω αλλα δεν ειναι ευκολο...δεν ασχολουμαι με κατι...τα χω παρατησει ολα....κλαιω και περιμενω πως και πως να παω ψυχολογο

  14. #14
    Quote Originally Posted by zodiac19 View Post
    Προσπαθω αλλα δεν ειναι ευκολο...δεν ασχολουμαι με κατι...τα χω παρατησει ολα....κλαιω και περιμενω πως και πως να παω ψυχολογο
    Μου θύμησες τον εαυτό μου πριν από 15 χρόνια. Ήταν η τελευταία φορά που είχα πάθει έντονη αγοραφοβία (και δεν ήταν η πρώτη φορα, έχω πάθει τουλάχιστον 3-4 φορές αγοραφοβια στη ζωή μου).
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, ξέρω ακριβώς πως νοιώθεις. Η συμβουλή που εχω να σου δώσω ως παθουσα είναι η έξης:προσπάθησε να ηρεμήσεις, δεν έχεις τίποτα απειλητικό για τη ζωή σου και κατά 99,99%δεν πρόκειται να λιποθυμήσεις. Και ακόμη και στην 0.001%πιθανοτητα να λιποθυμήσεις θα τρέξει κατευθείαν κόσμος να σε βοηθήσει (αυτα είναι τα λόγια που μου είπε ο τότε ψυχίατρος που πηγαίνα όταν του έλεγα ότι φοβάμαι να βγω έξω μην τυχόν και λιποθύμησω). Επίσης δεν υπάρχει πιθανότητα να γίνεις ρεζίλι εάν λιποθυμήσεις, οι περισσότεροι (φυσιολογικοί) άνθρωποι δεν πρόκειται να γελάσουν η να σε κοροϊδέψουν για κάτι τέτοιο, αντίθετα σε ανάλογα περιστατικά οι περισσότεροι παρευρισκομενοι ανησυχούν και σπεύδουν να βοηθήσουν (αυτό στο λέω γιατί πολλοί αγοραφοβικοι σκέφτονται ότι θα γελοιοποιηθουν αν έχουν κρίση πανικού ή λιποθυμήσουν σε δημόσιο χώρο).
    Από την προσωπική μου εμπειρία νομίζω ότι η αγοραφοβία είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίστει από άλλες ψυχικές παθήσεις (όπως κατάθλιψη, Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή και υποχονδριαση, τα εχω περάσει και τα 3).Εγω την ξεπέρασα (την αγοραφοβία) μέσα σε λίγους μήνες με ταυτόχρονη φάρμακο θεραπεία και ψυχοθεραπεία. Για να βοηθηθείς, τέλος, μέχρι να ξεκινήσεις θεραπεία, αυτό που θέλω να σου πω είναι να προσπαθήσεις να τιθασευεις τις σκέψεις σου. Όταν δηλαδή είσαι έξω, και αρχίζεις και νοιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά και αρχίζεις και πανικοβαλεσαι και να επαναλάμβανεις στον εαυτό σου "θα λιποθυμήσω, θα λιποθύμησω" προσπάθησε αυτό να το αλλάξεις, συγκέντρωσε το βλέμμα σου σε ένα συγκεκριμένο σημείο, ανέπνευσε αργά και άρχιζε να επαναλάμβανεις μεσα σου "είμαι καλά, είμαι καλά". Δεν λειτουργεί με την πρώτη, το ξέρω είναι δύσκολο στην αρχή αλλά σιγα σιγά θα σε βοηθήσει να ηρεμείς.θα σου πει κι άλλα τέτοια "κόλπα" ο ψυχολογος στην ψυχοθεραπεία. Όλα καλά θα πάνε θα δεις. Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε κούρασα με το σεντόνι.

  15. #15
    Με βοηθησε πολυ το σχολιο σου...σημερα ευτυχως ημουν λιγο καλυτερα, πηγα και γυμναστηριο και τα ''σπασα'' ολα ...εκτονωθηκα...
    Παρασκευη παω ψυχολογο, φαρμακα δε θα παρω...θα το παλεψω ετσι...
    Αυτο που ειπες οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα να λιποθυμησω με βοηθησε πολυ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θα γινω καλα ; Οχι
    By Gtyos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 03-04-2020, 01:22
  2. Θελω να γίνω καλά...
    By kspat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 26-12-2018, 21:42
  3. θέλω να γίνω γρήγορα καλά!!!!
    By marianaz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 02-08-2017, 19:29
  4. Replies: 15
    Last Post: 24-02-2012, 07:17
  5. θελω να γινω καλα
    By mady_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 64
    Last Post: 01-03-2008, 20:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •