Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Βοήθεια

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13

    Βοήθεια

    Γεια σας.Τον τελευταιο καιρό έχω παράλογες σκέψεις.Πχ κάνω μια σκέψη σε β πρόσωπο και δίνω υποκείμενο σε αυτήν σαν να μου μιλάει κάποιος.Πχ ενώ μιλαω μου έρχεται η σκέψη σκάσε σε β πρόσωπο στην οποία ο ίδιος δίνω ένα υποκείμενο.Φοβαμαι μην τρελαθώ.Την απόδιδω σε αλλες υπάρξεις που δεν υπάρχουν στην πράγματικοτητα.Κανω συνεχεια σκέψεις σε β πρόσωπο και το παίρνω σαν να μου μιλάει κάποιος.Εχω καταθλιτπιτικα συμπτώματα επίσης όλο αυτόν τον καιρό.Βοηθηστε με σας παρακαλώ.Δεν ήξερα που να το γράψω και το έγραψα σε αυτό το θέμα της ιδψ.Πως ξεπερνιέται αυτό;τι να κάνω;

  2. #2
    Έχεις πάει σε ψυχολόγο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Έχεις πάει σε ψυχολόγο;
    Οχι έχω πάει σε ψυχιατρο και εδώ και μια βδομάδα παίρνω ζαναξ και σεροπραμ.
    Τι έχεις να πεις πάνω σε αυτά που αναφέρω;Πες μου ο,τι σκέφτεσαι.Φοβαμαι μην τρελαθώ.Γιατι να σκέφτομαι παράλογα;Κάνω λογικές σκέψεις αλλά μετά μου έρχεται η σκέψη "μπας και ισχύει"αυτό διότι το αναγαγω σε κάτι μεταφυσικό που δεν αποδεικνύεται.Δεν ξέρω αν με κτλβαινετε.Θελω απλά να ξεκολλήσει το μυαλό μου.Πειτε μου κάποια τιπς.Οποιαδηποτε βοήθεια είναι χρησιμη.Σας ευχαριστώ.

  4. #4
    Εννοείς ότι πχ σου έρχεται μια κακή σκέψη βλασφημη για έναν άνθρωπο και λες από μέσα σου σκασε σαν να το λες στο μυαλό σου;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εννοείς ότι πχ σου έρχεται μια κακή σκέψη βλασφημη για έναν άνθρωπο και λες από μέσα σου σκασε σαν να το λες στο μυαλό σου;
    Οχι κάνω σκέψη ότι κάποιος μου μιλάει.Δινω υποκειμένο σε μια σκέψη μου σε μια άλλη παρουσία σαν να απευθυνεται σε εμένα σε β προσωπο.Μετα κάνω την λογική σκέψη ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβαίνει αλλά μου ρχεται η σκέψη "μπας και ισχύει"διότι το αποδίδω σε μεταφυσικες οντότητες.Και δεν μπορώ να ξεφύγω από αυτό.Πχ μου ρχεται η σκέψη μην μιλάς άλλο που στην ουσία εγώ την φτιάχνω αλλά την παίρνω σαν να μου την λέει κάποιος

  6. #6
    Στην ουσία όμως ξέρεις ότι στο μυαλό σου στην δική σου σκεψη απευθυνεσαι με το να λες μην μιλάς άλλο... Σωστά; νομίζω απόλυτα λογικό είναι... Όταν έρθει μια σκεψη να πεις μέσα σου μην μιλάς άλλο σταμάτα... Ο ψυχολόγος σου είπε ότι είναι από το άγχος όλο αυτό... Έτσι;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Στην ουσία όμως ξέρεις ότι στο μυαλό σου στην δική σου σκεψη απευθυνεσαι με το να λες μην μιλάς άλλο... Σωστά; νομίζω απόλυτα λογικό είναι... Όταν έρθει μια σκεψη να πεις μέσα σου μην μιλάς άλλο σταμάτα... Ο ψυχολόγος σου είπε ότι είναι από το άγχος όλο αυτό... Έτσι;
    Ναι κατά βάθος ξέρω ότι εγώ την πλάθω αλλά την αποδίδω αλλού όπως προείπα.
    Δεν μου είπε ακριβώς.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εργάζεσαι; τι κάνεις με την ζωή σου; γιατί αν δεν κάνεις τίποτα λογικό να χαζέψεις. Γυμναστική στο σώμα γυμναστική κ στο μυαλο αλλιώς ας τα να πανε

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 12-04-2019, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •