Κρίση πανικού στον οδοντίατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398

    Κρίση πανικού στον οδοντίατρο

    Το παθαίνετε και εσείς με τους γιατρούς αυτό?Ήρθε η ώρα για το προκαθορισμένο ραντεβού με τον οδοντίατρο για έναν καθαρισμο και κυριολεκτικά νιώθω να με λούζει κρύος ιδρώτας.Και ενώ έχω κάνει βαρβατες εξαγωγές τέτοιο φόβο που έχω τώρα δεν είχα τότε..Και τον ξέρω κιόλας ,δεν είναι χασάπης ,εννοώ προσέχει ..αλλά το άγχος μου δεν λέει να φύγει..φοβάμαι μην με πιάσει καμία κρισαρα και τρέχω στους δρόμους με όλο τον τροχό στο στόμα.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    απλα σκεψου λογικα.... και να παθεις κριση πανικου τι εγινε? οκ φοβασαι το καταλαβαινω δεν θελεις να παθεις κριση πανικου.... αλλα οσο το σκευτεσαι πιο πολυ σε τρωει ολο αυτο.... με αποτελεσμα να συμβουν 2 πραγματα... η θα παθεις κριση πανικου στον οδοντιατρο η απλα θα εισαι κομπλε...!!! οτι και να γινει μην το κανεις τωρα εικονα.....! γιατι αυτο κανεις...! ειναι φυσιολογικο φοβασαι και σε καταλαβαινω... αλλα προσπαθησε να το δεις λιγο πιο θετικα...!!! και ειναι χαλαρα...!!!

  3. #3
    ntinti
    Guest
    Μην το σκέφτεσαι γιατί όσο το σκέφτεσαι ότι μπορείς να πάθεις κρίση πανικού τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να πάθεις....
    Αν σε περίπτωση την ώρα της εξέτασης σε πιάσει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνεις την άσκηση που μου είχε πει η ψυχολόγος.....Κάθεσαι έτσι πως είσαι και λες οκ ότι και να με πιάσει ,καρδιά ,πόνος ,κρύος ιδρώτας ή οτιδήποτε άλλο δεν σε φοβάμαι μια κρισουλα είναι ,αντε ηρεμησε γιατι με εχεις κουρασει .....αναπνοουλες και θα περάσει ........
    Μπορει την πρωτη φορα να διαρκεσει αρκετα ,ομως θα δεις τις επομενες φορες θα μαθει το μυαλο σου αυτοματα να κανει αυτες τις σκεψεις και θα κρατανε πιο λιγο.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Το παθαίνετε και εσείς με τους γιατρούς αυτό?Ήρθε η ώρα για το προκαθορισμένο ραντεβού με τον οδοντίατρο για έναν καθαρισμο και κυριολεκτικά νιώθω να με λούζει κρύος ιδρώτας.Και ενώ έχω κάνει βαρβατες εξαγωγές τέτοιο φόβο που έχω τώρα δεν είχα τότε..Και τον ξέρω κιόλας ,δεν είναι χασάπης ,εννοώ προσέχει ..αλλά το άγχος μου δεν λέει να φύγει..φοβάμαι μην με πιάσει καμία κρισαρα και τρέχω στους δρόμους με όλο τον τροχό στο στόμα.
    Καλημέρα.. Συνήθως μεγαλοποιουμε μια κατάσταση πριν να συμβεί χωρίς να υπάρχει. Λόγος.. Σκέφτεσαι τώρα ΑΝ πάθεις κρίση πανικού και αγχώνεσαι από πριν. Αν πάθεις τι έγινε? Είναι γιατρός λογικά ξέρει από αυτά, δεν θα σε παρεξηγήσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ρε παιδιά...νιώθω ήδη καλύτερα!
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    αφού θα σου κάνει μόνο καθαρισμό, δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Αν δει οτι κάποιο δόντι χρειάζεται σφράγισμα, απονεύρωση, εξαγωγή και όλα αυτά τα τρομακτικά, δεν μπορεί να κάνει τίποτα χωρίς τη συναίνεση τη δική σου και της...τσέπης σου.
    Εγώ έχω κάνει εξαγωγές, απονευρώσεις, σφραγίσματα κλπ όπως όλοι μας, αλλά δεν έχω τρομάξει ποτέ, ούτε μου κάνει εντύπωση ο πόνος, αυτός ο ιδιαίτερος πόνος μόλις ο τροχός πιάσει νεύρο.... Μου έχουν δώσει και συγχαρητήρια οτι είμαι ανθεκτικός στον πόνο από οδοντιατρικά. Εμένα ο φόβος μου είναι οι καρδιολόγοι, τα μηχανήματα ΗΚΓ, τρίπλεξ, η βελόνα και τα μπουκαλάκια για τις βιοχημικές. Ο καθένας με τον φόβο του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ευτυχώς με εξαγωγές , σφραγίσματα και λοιπά τα έχω κάνει και δεν έχω κατι.Μονο ο καθαρισμός με τρομάζει.Δεν με τρομάζει ο πονος μιας ούτε εγώ πονάω εύκολα.Την κρίση φοβάμαι..καλά όταν πήγα να κάνω τριπλεξ είχα 120 παλμούς και μου λέει ησύχασε γιατί δεν μπορώ να δω τίποτα!Λέω θεέ μου τώρα θα μου βρει κάτι πολύ σοβαρό..τελικά δεν..Πιστεύω ότι πίσω από όλες αυτές τις κρίσεις τις έχει κάνει χειρότερα η σεισμοφοβια μου.Αυτο τα πυροδότησε όλα..Τον Ιουλιο που έκανε τον σεισμό στην Αθήνα έπαθα μεγάλη ζημιά σπίτι μου..επιδεινώθηκαν τα ψυχοσωματικά μου και τώρα τα φοβάμαι όλα πλέον..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Ευτυχώς με εξαγωγές , σφραγίσματα και λοιπά τα έχω κάνει και δεν έχω κατι.Μονο ο καθαρισμός με τρομάζει.Δεν με τρομάζει ο πονος μιας ούτε εγώ πονάω εύκολα.Την κρίση φοβάμαι..καλά όταν πήγα να κάνω τριπλεξ είχα 120 παλμούς και μου λέει ησύχασε γιατί δεν μπορώ να δω τίποτα!Λέω θεέ μου τώρα θα μου βρει κάτι πολύ σοβαρό..τελικά δεν..Πιστεύω ότι πίσω από όλες αυτές τις κρίσεις τις έχει κάνει χειρότερα η σεισμοφοβια μου.Αυτο τα πυροδότησε όλα..Τον Ιουλιο που έκανε τον σεισμό στην Αθήνα έπαθα μεγάλη ζημιά σπίτι μου..επιδεινώθηκαν τα ψυχοσωματικά μου και τώρα τα φοβάμαι όλα πλέον..
    τί ακριβώς φοβάσαι από τον καθαρισμό? δεν είναι τίποτα....
    τώρα για σεισμούς, όλοι φοβόμαστε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Φοβάμαι απλά μήπως την ώρα εκείνη με πιάσει κριση γιατί από το πρωί που ξυπνάω μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθώ σκέφτομαι μέσα στην μέρα μήπως πάθω ανακοπη/μήπως κάνει σεισμό/μήπως πάθει κακό κάποιος δικός μου άνθρωπος και γενικά μαύρες σκέψεις..και φοβάμαι μην τα σκεφτώ όλα αυτά εκείνη την ώρα και ο φοβος με κυριεύει ,χτυπάει πολύ δυνατά η καρδιά μου,τα χάνω παγώνω μουδιαζω και νομίζω ότι θα μείνω στον τόπο από τον φόβο μου...Υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι λόγω έντονου φόβου?Κάνα έμφραγμα η ανακοπή?
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλημέρα.. Συνήθως μεγαλοποιουμε μια κατάσταση πριν να συμβεί χωρίς να υπάρχει. Λόγος.. Σκέφτεσαι τώρα ΑΝ πάθεις κρίση πανικού και αγχώνεσαι από πριν. Αν πάθεις τι έγινε? Είναι γιατρός λογικά ξέρει από αυτά, δεν θα σε παρεξηγήσει.
    Σωστη παρατηρηση ..............φοβια ειναι , οχι κριση πανικου .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι λόγω έντονου φόβου?Κάνα έμφραγμα η ανακοπή?
    Εάν υπάρχει καρδιακή νόσος και πάλι η πιθανότητα είναι απειροελάχιστη, σχεδόν μηδαμινή. Θυμάμαι στο σεισμό της Πάρνηθας το 1999 είχαν αναφερθεί 5 θάνατοι από καρδιά λόγω φόβου, αριθμός ασήμαντος σε μια πόλη 4 εκατομμυρίων όπου οι καρδιοπαθείς είναι δεκάδες χιλιάδες και ΟΛΟΥΣ μας είχε πάει να!
    Μοιάζεις να έχεις γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, δεν ξέρω αν βλέπεις ήδη γιατρό, αλλά πρέπει να το αντιμετωπίσεις, να κάνεις κάτι για αυτό, επειδή είναι κρίμα....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Εάν υπάρχει καρδιακή νόσος και πάλι η πιθανότητα είναι απειροελάχιστη, σχεδόν μηδαμινή. Θυμάμαι στο σεισμό της Πάρνηθας το 1999 είχαν αναφερθεί 5 θάνατοι από καρδιά λόγω φόβου, αριθμός ασήμαντος σε μια πόλη 4 εκατομμυρίων όπου οι καρδιοπαθείς είναι δεκάδες χιλιάδες και ΟΛΟΥΣ μας είχε πάει να!
    Μοιάζεις να έχεις γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, δεν ξέρω αν βλέπεις ήδη γιατρό, αλλά πρέπει να το αντιμετωπίσεις, να κάνεις κάτι για αυτό, επειδή είναι κρίμα....
    Καρδιακή νόσος δεν έχω,ούτε ιστορικό,δεν εχω χάσει κανέναν από καρδιά ...τις κλασικές έκτακτες συστολές έχω,έχω κάνει εξετάσεις,μια πρόπτωση μιτροειδους βαλβιδας με μια ήπια ανεπαρκεια μόνο που ο γιατρός είπε ότι δεν είναι απολύτως τπτ...πρέπει να είμαι πολύ γκαντεμω ώστε να τρομάξω τόσο και να τα τιναξω
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Και εγω σημερα εχω να παω οδοντίατρο γιατι έσπασε το δόντι μου το μπροστά. Εχει εδω και χρόνια πο έσπασε απλά τωρα έφυγε το κομμάτι και πρεπει να παω να μου το φτιάξει. Το εχω ξανακάνει πολλές φορές και δεν πονάει. Η ολη φάση που με αγχώνει και εμένα ειναι η κρίση. Μη με πιασει τιποτα και δε μπορώ να κανω κατι. Επειδή είμαστε ξαπλωμένοι εκει και δεν μπορούμε να κανουμε κατι ΑΝ μας πιασει γιαυτο μας πιάνει πανικός κτλ κτλ. Εγω ποτε δεν είχα θέμα με τον οδοντίατρο. Και καθαρισμούς εχω κανει και απονευρώσεις και σφραγίσματα και επίσης εχω κανει ολόκληρη επέμβαση όταν ήμουν φαντάρος για εξαγωγή φρονιμητη που σκέψου την εκανε γνάθο χειρουργός και ήταν πολυ ζόρικη η κατάσταση και μετα το χειρουργείο. Έπρεπε να μου κόψουν το οστό για να βγει. Τοτε δεν αγχωνόμουν αλλα τωρα εδω και μερικούς μήνες αγχώνομαι πολυ στο να παω στον οδοντίατρο. Ειδικα όταν δεν πονάει κατι αγχώνεσαι πιο πολυ γιατι τελευταία φορα που πηγα ο πόνος ήταν πολυ πιο δυνατός απο τον φόβο μου για κρίση και ετσι δεν το κατάλαβα! Καλύτερα ετσι παρά να ξαναπεράσω εκείνο τον πόνο που είχα!

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Δεν αγχωνομαι συνήθως σε ιατρεια γιατί ξέρω ότι αν παθω κάτι,μπορουν να με βοηθησουν. Απλως ,αν προκειται περι καποιας επεμβατικης εξετασης, ενημερωνω τον εκάστοτε γιατρό ότι έχω και ιστορικό άγχους. Αλλά δεν μου έχει συμβεί ποτε να νιωσω άγχος ενώ ειμαι με γιατρό.


    Αν κανεις καθαρισμό ή καποια άλλη επεμβαση,ρωτά τον οδοντιατρο σου για το αν θα πάρεις μια δοση αντιβιωσης πριν ή μετα λόγω της προπτωσης. Συστήνεται προς αποφυγην λοιμωξεων της καρδιας (πχ ενδοκαρδιτιδας) μεσω βακτηριων των δοντιων. Κι εγώ που έχω μια μικρή ανεπάρκεια σε βαλβιδα, παιρνω μια δόση αμοξιλ πριν τον καθαρισμό,οπως μου έχει πει ο καρδιολογος μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν αγχωνομαι συνήθως σε ιατρεια γιατί ξέρω ότι αν παθω κάτι,μπορουν να με βοηθησουν. Απλως ,αν προκειται περι καποιας επεμβατικης εξετασης, ενημερωνω τον εκάστοτε γιατρό ότι έχω και ιστορικό άγχους. Αλλά δεν μου έχει συμβεί ποτε να νιωσω άγχος ενώ ειμαι με γιατρό.


    Αν κανεις καθαρισμό ή καποια άλλη επεμβαση,ρωτά τον οδοντιατρο σου για το αν θα πάρεις μια δοση αντιβιωσης πριν ή μετα λόγω της προπτωσης. Συστήνεται προς αποφυγην λοιμωξεων της καρδιας (πχ ενδοκαρδιτιδας) μεσω βακτηριων των δοντιων. Κι εγώ που έχω μια μικρή ανεπάρκεια σε βαλβιδα, παιρνω μια δόση αμοξιλ πριν τον καθαρισμό,οπως μου έχει πει ο καρδιολογος μου.
    Κι όμως Αντώνη την αντιβίωση υπάρχουν καρδιολόγοι που δεν την δεχονται.Ο ένας θα σου πει πάρε και ο άλλος θα σου πει δεν υπάρχει λόγος να φορτώνεται με αντιβιοτικά.Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το πράγμα,πως μπορεί ο ένας να λέει έτσι κ ο άλλος αλλιώς.Μα έτσι ταλαιπωρείται ο ασθενής,δεν ξέρει τι να κάνει.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κριση πανικου στον..υπνο;!
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-2021, 00:18
  2. Απροσδιοριστη κρίση στον ύπνο μου
    By Αλεξία10 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 29-12-2019, 20:11
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  4. μολισ την ακουσα στερεο.....(σα κριση πανικου στον υπνο)
    By kapamaru!! in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2012, 04:42
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •