ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΥΣΗΣ ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥ ΣΕΞ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 237
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μπορεί να κάνω λάθος ρε θεματοθέτη, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι σαν να πας να κάνεις σεξ για να αποδείξεις στον εαυτό σου κάτι, ή από εκδίκηση στη σύζυγο ή από αντίδραση. Δεν είναι ούτε από σωματική ανάγκη, ούτε από επιθυμία εκείνη την ώρα.

    Αν δεν είσαι "φιαγμένος" να το πω απλά, πως να λειτουργήσεις; Δεν είναι ένα κουμπάκι η ερωτική επιθυμία που το πατάς και έρχεται. Κι εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι πολυγαμικός, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σε ετοιμότητα κάθε ώρα και στιγμή να κάνει σεξ με τον οποιονδήποτε. Ακόμα και με μία πολύ ωραία κοπέλα, έτσι απλά επειδή είπε τώρα πρέπει να πηδήξω, δεν σημαίνει ότι θα του έρθει η κ.βλα. Είναι θέμα timing.

    Εγώ δεν βλέπω λόγο ανησυχίας, απλά μην το βλέπεις εμμονικά το θέμα.
    λοιπόν, πάρα πολύ εύστοχο το σχόλιό σας, για τα περί αντίδρασης και εμμονής. Όντως, εάν κάποιος είναι μονογαμικός όχι επειδή πιστεύει στο μονογαμικό σεξ αλλά επειδή έτσι τα φέρνουν οι καταστάσεις - ξέρετε, για μας τα αγόρια υπάρχει και η χυλόπιτα, το ότι επιθυμούμε ερωτικά μια γυναίκα δεν σημαίνει ότι εκείνη θα ανταποκριθεί θετικά - δεν είναι αρκετά πιθανόν αυτό να του προκαλέσει απωθημένα;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!!!

    Αυτές οι κυρίες νομίζω ότι απευθύνονται σε ενηλίκους άντρες αν δεν κάνω λάθος.
    Τουλάχιστον αυτό φαίνεται από την ηλικία.

    Αν εσύ αφήνεις τον ευατο σου ανοιχτό βιβλίο και έρχεται η άλλη καλά διαβασμενη με σκοπό να σε "τηλιξει"όπως λες ,ποιος φταίει σε αυτή την φάση ?
    Αυτή που ξέρει πού πάει ή εσύ που είσαι "πέσε πίτα να σε φάω"?
    Αυτή που ξέρει πολύ καλά το ερωτικό παιχνίδι ή εσύ -εσεις που με τα πρώτα δύο κολπακια χάνεται τα λογικά σας ?
    συμφωνώ απόλυτα. Εγώ φταίω που αφήνω τον εαυτό μου ανοιχτό βιβλίο και που είμαι "πέσε πίτα να σε φάω" ενώ η κυρία ξέρει πού πάει. Φυσικά, η απειρία μου με το ωραίο φύλο εξαιτίας του μονοψήφιου αριθμού συντρόφων, η ανασφάλεια για τον ίδιο λόγο και η αδυναμία μου να αντιλαμβάνομαι έγκαιρα τις κακοτοπιές, είναι η αιτία. Ξέρετε πώς ονομάζεται αυτό με μια λέξη; μπουνταλάς. Γιατί μπορεί κάποιος να είναι μπουνταλάς; για σειρά από λόγους που συχνά ανάγονται στην ανατροφή του από την παιδική και εφηβική ηλικία. Θεωρείτε λοιπόν ότι είναι επιδοκιμαστέο να διαβάζουμε κάποιον ότι είναι μπουνταλάς και να το χρησιμοποιούμε για να τον φέρουμε εκεί που θέλουμε;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, δεν ειναι καθολου αιρετικη. απολυτως mainstream αποψη ειναι.
    ειναι η φαλλοκρατικη/πατριαρχικη αποψη για τις γυναικες, την πανουργια τους και την "αθωοτητα" των ανδρων, που ενω αυτοανακυρησσονται ικανοτεροι, δυνατοτεροι, υπευθυνοτεροι, εξυπνοτεροι, ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ απο τις γυναικες, ξαφνικα αποφασιζουν οτι εχουν το ακαταλογιστο οταν προκειται για σεξουαλικη απατη(κοινως ξενοπηδημα) , η για το κουκουλωμα τους απο μια συζυγο...

    οπως σωστα σου ειπαν, ησουν αρκετα μεγαλος ωστε να προχωρησεις στον γαμο σου συνειδητα και οχι να ξεγελαστεις κι αν δεν το εκανες ετσι, η ευθυνη ειναι ολη δικη σου.

    κατα τα αλλα, το σεξουαλικο σου προβλημα ειναι ξεκαθαρα ψυχολογικο κι αυτο γιατι λειτουργεις κανονικα με τις συντροφους σου, αλλα οχι με αγνωστες.
    αν ηταν οργανικο, ουτε με την γυναικα σου θα λειτουργουσες.
    ισως χρειαζεσαι το πλαισιο και την οικειοτητα μιας σχεσης για να λειτουργησεις, που απ οτι λες δεν καταφερνεις να αποκτησεις.
    μια ιδεα θα ηταν να χωρισεις απο την συζυγο σου και να συναψεις αλλη σχεση, αν βαρεθηκες το σεξ μαζι της.
    μια αλλη ιδεα θα ηταν να μιλησεις μαζι της και να της προτεινεις να εχετε και οι δυο σεξουαλικη ελευθερια στον γαμο σας, ωστε να μπορεσεις να κανεις αλλες σχεσεις χωρις να εισαι ανεντιμος απεναντι της και ανηθικος μεσα στον γαμο σου.

    αν θα εβλεπες καποιον ειδικο, για εμενα θα επρεπε να ειναι ψυχοθεραπευτης και οχι ουρολογος/σεξολογος, για να συζητησεις και να διαχειριστεις τις σχεσεις σου, την αντιληψη που εχεις για εσενα μεσα σε αυτες κλπ κλπ.
    Φαλλοκράτης και πατριαρχικών αντιλήψεων; Χμμ... θα ήμουν εάν ισχυριζόμουν ότι αυτές οι ιδιότητες υπάρχουν στις γυναίκες από τη φύση τους, εξαιτίας βιολογικών παραγόντων. Δεν ισχυρίζομαι αυτό. Μην ξεχνάτε όμως ότι όλοι μας, γυναίκες και άντρες, παίζουμε ρολάκια. Αναπαράγουμε αντιλήψεις και στερεότυπα, κοινωνικοποιούμαστε έτσι ώστε να υιοθετούμε στάσεις και συμπεριφορές - κι όλα αυτά ενώ νομίζουμε ότι κάνουμε αυτό που θέλουμε. Αυτές οι στερεοτυπικές συμπεριφορές, είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχουν. Υιοθετώ την α συμπεριφορά όχι επειδή είμαι βιολογικά γυναίκα/άνδρας - αλλά επειδή είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ να υιοθετήσω την α συμπεριφορά υπό δεδομένες συνθήκες. Κι επειδή αυτό το κοινωνικά αναμενόμενο το έχω εσωτερικεύσει. Εγώ π.χ. διαφωνώ με την πατριαρχική αντίληψη που λέει ότι όποια γυναίκα έχει ελεύθερη ερωτική ζωή είναι π.....α. Εσείς όμως οι ίδιες οι γυναίκες την αποκαλείτε έτσι.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    συμφωνώ απόλυτα. Εγώ φταίω που αφήνω τον εαυτό μου ανοιχτό βιβλίο και που είμαι "πέσε πίτα να σε φάω" ενώ η κυρία ξέρει πού πάει. Φυσικά, η απειρία μου με το ωραίο φύλο εξαιτίας του μονοψήφιου αριθμού συντρόφων, η ανασφάλεια για τον ίδιο λόγο και η αδυναμία μου να αντιλαμβάνομαι έγκαιρα τις κακοτοπιές, είναι η αιτία. Ξέρετε πώς ονομάζεται αυτό με μια λέξη; μπουνταλάς. Γιατί μπορεί κάποιος να είναι μπουνταλάς; για σειρά από λόγους που συχνά ανάγονται στην ανατροφή του από την παιδική και εφηβική ηλικία. Θεωρείτε λοιπόν ότι είναι επιδοκιμαστέο να διαβάζουμε κάποιον ότι είναι μπουνταλάς και να το χρησιμοποιούμε για να τον φέρουμε εκεί που θέλουμε;
    Καλημέρα!

    Καταρχήν να μιλάμε στον ενικό ,δεν υπάρχει λόγος να κρατάμε τέτοια "απόσταση"ειδικά όταν εδώ μέσα μπορούμε να βγάζουμε τα εσωψυχα μας....

    Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση?Πως σε αυτή την ηλικία που έχεις φτάσει, ψάχνεις για επιβεβαίωση του αντρισμου σου μέσα από γυναίκες που δεν σου προσφέρουν αυτό που πραγματικα θες για να λειτουργησεις....αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

    Για να λειτουργήσεις λοιπόν ,χρειάζεσαι συναίσθημα ,νομίζω είναι το κυριότερο για εσένα.Χρειαζεσαι να περάσεις όλο το αρχικό εγκεφαλικό στάδιο και κατεπεκταση συναισθηματικό για να είσαι λειτουργικός και να απόλαυσης τον έρωτα ,το σεξ όπως θες πες το ....
    Δεν είσαι τύπος καθαρά διεκπερωτηκος....Και αυτό δεν είναι καθόλου κακό.
    Άλλωστε όλοι οι τύποι ανθρώπων που αναζητούν την συναισθηματική εξάρτηση για να λειτουργήσουν είναι πολύ εκδιλωτικοι σε αυτό και συχνά ο άλλος το αντιλαμβάνεται και μπορεί άνετα να παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι και να γίνεις έρμαιο στα χέρια του.
    Ούτε αυτό είναι επιλήψιμο για τον άλλον.
    Εδώ μιλάμε για ένα άλλο τύπο χαρακτήρα που αρέσκεται σε αυτού του είδους το παιχνίδι.....
    Δεν χρειάζεται να τον κατηγορήσουμε ,αρκεί να σταματήσει να μας επηρεάζει τοσο και να μπορούμε να τον αντιληφθούμε έγκαιρα για να μην του δώσουμε το περιθώριο .....και εδώ δεν χρειάζεται ποια να έχεις όπως λες πάρα πολλές εμπειρίες ,φτάνουν και ελάχιστες αρκεί να μπορεις να αναγνωρίζεις άμεσα τα στοιχεία αυτά....

    Εφόσον λειτουργείς άνετα μέσα στο γάμο σου γιατί ψάχνεις λοιπόν να βρεις απόλαυση στον αγοραίο έρωτα?
    Σε αυτό που πρέπει να είσαι καθαρά διεκπαιροτικος και δεν υπάρχει ίχνος συναισθήματος ...
    Ποιος είναι το γεγονός που κρύβεται πίσω από όλο αυτό?

    Λες επίσης πως αυτή σου η επιθυμία ξεκίνησε να γίνεται έντονη από τη στιγμή που το σεξ μέσα στο γάμο σου άρχισε να μην έχει ενδιαφέρον .
    Ειναι πολύ συχνό φαινόμενο αυτό όχι μέσα σε ένα γάμο αλλά μέσα και σε μια μακροχρόνια σχέση.
    Συχνά μας παρασέρνει η καθημερινότητα και αυτό το κομμάτι το αφηνουμε στη άκρη με αποτέλεσμα να φτάνουμε σε αυτό το σημείο.Ο έρωτας να γίνεται σεξ ..
    Αφού πλέον βλέπεις ,έχεις καταλάβει νομίζω ότι στον αγοραίο έρωτα δεν λειτουργείς γιατί βάζεις τον εαυτό σου στην ψυχοφθόρα δοκιμασία της επαναλαμβανόμενης μη λειτουργίας σου και κατεπεκταση κατατρόπωση του αντρισμου σου μέσα από αυτό?
    Μόνο τον ευατο σου τιμωρεις ...γιατί τιμωρία είναι ..του αξίζει λες κάτι τέτοιο?
    Γιατί δεν συζητάς με την γυναίκα σου για να βρείτε τρόπους να ξαναβρείτε το χαμένο δικό σας πάθος?
    Γιατί χαμένο είναι ....υπάρχουν πολλοί τρόποι μέσα σε ένα γάμο να ξανανοιωσεις αυτη την αρχική ηδονή των πρώτων χρόνων.
    Εφευρετικότητα και το κυριότερο θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται.

    Αν πάλι νομίζεις ότι τελείωσε όλο αυτό γιατί δεν χωρίζεις και προτιμάς να την προσβάλεις με αυτό τον τρόπο?
    Ξέρεις δεν σε κάνει διαφορετικό από τους ανθρώπους που κατηγορείς ότι εκμεταλευονται τις αδυναμίες των άλλων και τους φερονται με αυτό τον χειριστικος τρόπο...
    Για μια γυναίκα είναι μεγαλύτερη προσβολή ο άντρας της να ψάχνεται συνέχεια με τέτοιου είδους γυναίκες....Άλλο να πεις ότι ξέρεις βρήκα μια άλλη γυναίκα η οποία μου προσφέρει πολλά περισσότερα και μου καλύπτει αυτά που δεν μου δίνει η δική μου .....μιλάμε για τελείως διαφορετικές καταστάσεις...

    Και κάτι τελευταίο ας αποφυγουμς τους χαρακτηρισμούς "μπονταλας"και ότι άλλο σκέφτεσαι -σκεφτομαστε...
    Είχε πολύ δίκιο ένας καλό φίλος που μου είπε ότι δεν βοηθάει όλο αυτό σε μια συζήτηση που προσπαθείς να βρεις λύση στο θέμα σου!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    λοιπόν, πάρα πολύ εύστοχο το σχόλιό σας, για τα περί αντίδρασης και εμμονής. Όντως, εάν κάποιος είναι μονογαμικός όχι επειδή πιστεύει στο μονογαμικό σεξ αλλά επειδή έτσι τα φέρνουν οι καταστάσεις - ξέρετε, για μας τα αγόρια υπάρχει και η χυλόπιτα, το ότι επιθυμούμε ερωτικά μια γυναίκα δεν σημαίνει ότι εκείνη θα ανταποκριθεί θετικά - δεν είναι αρκετά πιθανόν αυτό να του προκαλέσει απωθημένα;

    Το ότι είναι πολυγαμικός κάποιος δεν σημαίνει ότι βάζει σε κάθε φάση της ζωής του και συνεχώς το πουλί του πάνω από όλα. Μπορεί σε κάποια συγκεκριμένη φάση της ζωής του να τη βρίσκει με έναν σύντροφο, να τον καλύπτει σεξουαλικά και συναισθηματικά και ψυχολογικά και να μην έχει επιθυμία να πάει με άλλες ή αν το ταίρι του δεν είναι ανοιχτό να πηγαίνουν με άλλους, να βάζει πίσω την όποια επιθυμία γιατί καλύπτεται αρκετά και δίνει προτεραιότητα στην σχέση αυτή και δεν θέλει να τη χαλάσει.
    Επίσης μπορεί π.χ. να είναι σε ανοιχτή σχέση ή ελεύθερος και πάλι να μην έχει ένα σωρό σεξουαλικές εμπειρίες λόγω συγκυριών. Δεν έτυχε να γνωρίσει αρκετούς να έχουν χημεία, του κίνησε το ενδιαφέρον κάποιος αλλά δεν υπήρχε ανταπόκριση, τον προσέγγισε κάποιος άλλος αλλά δεν ενδιαφερόταν αυτός, σε κάποια φάση της ζωής του έδινε βάση αλλού κι όχι σε σεξουαλικές γνωριμίες και ένα σωρό άλλα πράγματα. Το να θεωρεί κάποιος ότι πολυγαμικός ισούται με το να πηδάμε/πηδιόμαστε σαν τα κουνέλια όλη μέρα με διαφορετικά άτομα είναι λάθος. Δεν υπάρχει γενικός κανόνας για το πως θα ζήσει κανείς τη σεξουαλική του ζωή.

    Πάντως και σε αυτό το θέμα πάμε να πέσουμε στην παγίδα της γενικότητας. Θέλεις να αρχίσουμε να αμπελοφιλοσοφούμε ότι οι άντρες είναι έτσι, οι γυναίκες γιουβέτσι κτλ ή να συζητήσουμε συγκεκριμένα για το τι συμβαίνει σε εσένα; Μίλησες για αυτές τις 3 περιπτώσεις που δεν λειτούργησες και πάνω σε αυτές απάντησα ότι δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό. Αν θες να αναλύσουμε πιο πολύ το τι σου συμβαίνει, καλό είναι να μην αρχίσουμε γενικούρες τύπου οι άντρες αυτό οι γυναίκες εκείνο. Μίλα μας για εσένα ή για περιστατικά που σου έχουν συμβεί και σε έχουν προβληματίσει και πάνω στα οποία θες να συζητήσουμε. Τι απωθημένα θεωρείς ότι έχεις;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    αυτή είναι μια σοβαρή ένσταση, ομολογουμένως. Το να "μαζευτώ" είναι κι αυτό ένα ανοιχτό ενδεχόμενο.
    Μην τον ακους. Ολοι πηδανε. Και 60 και 70.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Λοιπόν θα σου δώσω δύο επιλογές η δεύτερη αν και θα σου κοστίσει θα σου καλύψει ότι δεν έκανες τόσα χρόνια. Είτε θα μαζευτείς και θα πάρεις απόφαση πως θα είσαι με τη γυναίκα σου (αυτό είναι το ορθό), είτε θα χωρίσεις θα μάθεις ισπανικά και τον ένα μηνα άδεια που έχεις θα τον περνάς στην Λατινική Αμερική πλην Βραζιλίας, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να μάθεις και πορτογέζικα. Σου μιλάω σοβαρά δεν σου κάνω πλάκα, δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος gringo που πήγε για παράδειγμα στο Μεντεγιν να το παίξει στη συνταξιοδότηση του τζόβενο και να σου πω την αλήθεια επειδή έχω πάει μπορώ να σου πω πως περνάνε πολύ καλά.Μπορείς ας πούμε να μάθεις ισπανικά και την άδεια σου να την τρώς εκεί πέρα, είναι πολύ φτηνή η ζωή εκεί αν νοικιάσεις πχ ένα air bnb για 20 μέρες. Θα μου πεις και τι θα κάνω θα περιμένω ένα μηνα το χρόνο; Αν είσαι πλούσιος κάντο και περισσότερο, το θέμα είναι πως αυτός ο μήνας θα είναι κάτι σαν να λέμε 5 χρόνια ζωής. Εδώ σε στούντιο στη διάρκεια των 10 ή 20 λεπτών που δεν ξέρω πόσο είναι γιατί δεν έχω πάει δεν πρόκειται να λειτουργήσεις. Το βέβαιο κατ' εμέ είναι πως έχεις απωθημένο το οποίο αργά ή γρήγορα θα σου φέρει διαζύγιο είτε το θες είτε όχι δεν έχει σημασία και θα συμβεί αυτό γιατί είσαι στερημένος και αυτή η στέρηση θα σε μαραζώσει. Και όχι δεν υπάρχει όργανο που θα πει δεν σηκώνομαι σε λατίνα, θα υποκείψει σε χρόνο dt γιατί είναι έτσι αυτές οι γυναίκες.
    P.S Δεν παντρευόμαστε Λατίνα όσο όμορφη και καλή να είναι, δεν ερωτευόμαστε, αν συμβεί κάτι από αυτά τα δύο το χάσες το παιχνίδι!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145

    Smile

    Για το ότι έχω απωθημένα μάλλον καρφώνομαι με τη μια. Ανοιχτό βιβλίο είμαι ο π@@στης...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το ότι είναι πολυγαμικός κάποιος δεν σημαίνει ότι βάζει σε κάθε φάση της ζωής του και συνεχώς το πουλί του πάνω από όλα. ... Τι απωθημένα θεωρείς ότι έχεις;
    Τι απωθημένα θεωρώ ότι έχω; πολύ μεγάλη συζήτηση. Ας γράψω κάποια στην τύχη:
    Οι γυναίκες τις οποίες επιθύμησα ερωτικά κατά καιρούς ήταν πολύ περισσότερες από αυτές με τις οποίες έφτασα σε ολοκληρωμένη ερωτική σχέση (υποψιάζομαι ότι σε αυτό δεν είμαι καν πρωτότυπος). Οι χυλόπιτες και το just friends (είσαι καλό παιδί αλλά...) έπεφταν βροχή κατά περιόδους - κι αυτό ενώ εμφανισιακά δεν είμαι ούτε Αλέν Ντελόν αλλά ούτε και Κουασιμόδος, θεωρώ τον εαυτό μου καλλιεργημένο και δεν θυμάμαι να προσέγγιζα όσες μου άρεσαν απλά "για ένα γρήγορο". Α, και στο σεξ δεν είμαι "ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε", μου αρέσει να φροντίζω τη σύντροφό μου. Θα μου πεις, ουκ εν τω πολλώ το ευ. Σύμφωνοι αλλά φαντάσου την αντίδραση της μέσης γυναίκας αν της έλεγε κάποιος "'ντάξει μωρέ, σε συμπαθώ σαν άνθρωπο αλλά ερωτικά δεν μου ξυπνάς τίποτα". Το just friends είναι ό,τι πρέπει για τη δημιουργία απωθημένων.
    Άλλο απωθημένο είναι ότι δεν έτυχε να γνωρίσω ποτέ το λεγόμενο casual sex ή την ελεύθερη σχέση.
    Με το που πάτησα τα 30, λες και κάποιος πάτησε ένα κουμπί, όσες γυναίκες ανταποκρίθηκαν ερωτικά ήθελαν να με κάνουν κτήμα τους. Απομακρύνθηκα έγκαιρα από κα'να δυο αλλά βρέθηκα και με δυο συζύγους. Το σεξ σταδιακά έγινε συζυγικό. Η συγκατοίκηση σημαίνει ότι έχω τη σύζυγο συνεχώς δίπλα μου: δεν μου δίνεται η ευκαιρία να την επιθυμήσω, όπως όταν βγαίναμε.
    Το γεγονός ότι η τελευταία φορά που υπήρξε αμοιβαίο ερωτικό ενδιαφέρον με γυναίκα ήταν όταν ξεκινήσαμε να βγαίνουμε με τη νυν σύζυγο - πάνω από 10 χρόνια πριν - μου δημιουργεί την αίσθηση ότι είμαι "αόρατος" για το ωραίο φύλο. Εκεί να δεις απωθημένο...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    Φαλλοκράτης και πατριαρχικών αντιλήψεων; Χμμ... θα ήμουν εάν ισχυριζόμουν ότι αυτές οι ιδιότητες υπάρχουν στις γυναίκες από τη φύση τους, εξαιτίας βιολογικών παραγόντων. Δεν ισχυρίζομαι αυτό. Μην ξεχνάτε όμως ότι όλοι μας, γυναίκες και άντρες, παίζουμε ρολάκια. Αναπαράγουμε αντιλήψεις και στερεότυπα, κοινωνικοποιούμαστε έτσι ώστε να υιοθετούμε στάσεις και συμπεριφορές - κι όλα αυτά ενώ νομίζουμε ότι κάνουμε αυτό που θέλουμε. Αυτές οι στερεοτυπικές συμπεριφορές, είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχουν. Υιοθετώ την α συμπεριφορά όχι επειδή είμαι βιολογικά γυναίκα/άνδρας - αλλά επειδή είναι ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ να υιοθετήσω την α συμπεριφορά υπό δεδομένες συνθήκες. Κι επειδή αυτό το κοινωνικά αναμενόμενο το έχω εσωτερικεύσει. Εγώ π.χ. διαφωνώ με την πατριαρχική αντίληψη που λέει ότι όποια γυναίκα έχει ελεύθερη ερωτική ζωή είναι π.....α. Εσείς όμως οι ίδιες οι γυναίκες την αποκαλείτε έτσι.
    ολοι δεχομαστε την επιδραση των στερεοτυπων, επιλεγουμε ομως την σταση μας σε αυτην την ζωη. εχω μιλησει με παμπολλους ανδρες που το ξερουν οτι οι ενηλικοι ανδρες, δεν "κουκουλωνονται" απο καμια και ειναι στο χερι τους ο δρομος που θα τραβηξουν.
    και συνεχιζεις και σε προσφατο μηνυμα να επαναλαμβανεις οτι "βρεθηκες" με δυο συζυγους ενω εσυ επεδιωκες κατι αλλο, την σεξουαλικη ελευθερια, για παραδειγμα..
    αν νομιζεις οτι πηρες λαθος δρομο, επειδη δεν ησουν συνειδητος στις αποφασεις σου, αλλα σε ξεγελασαν και σε κουκουλωσαν, γιατι δεν επανορθωνεις τωρα που το καταλαβες;;; γιατι δεν χωριζεις αφου σε κουκουλωσε και την βαρεθηκες κιολας, να βρεις μια νεα γνωριμια και να χαρεις το σεξ οπως θελεις;
    στο υπολοιπο μηνυμα δεν μου απαντησες, εμεινες στα στερεοτυπα.
    γιατι δεν το συζητας με την γυναικα σου να εχετε σεξουαλικη ελευθερια;;;
    παιζει να την θελεις μονο για τον εαυτο σου την ελευθερια; οχι, ε;;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    και να στο πω και ξεκαθαρα, επειδη τοσο παραπονεσαι που δεν βρισκεις ελευθερη σχεση.
    τι να σε κανει μια ενδιαφερουσα και ωραια (ή και λιγοτερο ωραια) γυναικα, εσενα τον παντρεμενο;;;
    μονο απελπισμενες θα βρεις για "ελευθερη σχεση".
    οι "ελευθερες σχεσεις", ειναι για ελευθερους ανθρωπους, αλλιως λεγεται και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο, δεν λεγεται ελευθερη σχεση.
    τι μπορεις να προσφερεις σε μια γυναικα οντας παντρεμενος;
    αν μια γυναικα θελει μονο σεξ, και τπτ αλλο, οι περισσοτεροι γυρω της προθυμοι ειναι. γιατι να επιλεξει εναν παντρεμενο; μπορει να βρει και ελευθερο για σκετο σεξ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    Τι απωθημένα θεωρώ ότι έχω; πολύ μεγάλη συζήτηση. Ας γράψω κάποια στην τύχη:
    Οι γυναίκες τις οποίες επιθύμησα ερωτικά κατά καιρούς ήταν πολύ περισσότερες από αυτές με τις οποίες έφτασα σε ολοκληρωμένη ερωτική σχέση (υποψιάζομαι ότι σε αυτό δεν είμαι καν πρωτότυπος). Οι χυλόπιτες και το just friends (είσαι καλό παιδί αλλά...) έπεφταν βροχή κατά περιόδους - κι αυτό ενώ εμφανισιακά δεν είμαι ούτε Αλέν Ντελόν αλλά ούτε και Κουασιμόδος, θεωρώ τον εαυτό μου καλλιεργημένο και δεν θυμάμαι να προσέγγιζα όσες μου άρεσαν απλά "για ένα γρήγορο". Α, και στο σεξ δεν είμαι "ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε", μου αρέσει να φροντίζω τη σύντροφό μου. Θα μου πεις, ουκ εν τω πολλώ το ευ. Σύμφωνοι αλλά φαντάσου την αντίδραση της μέσης γυναίκας αν της έλεγε κάποιος "'ντάξει μωρέ, σε συμπαθώ σαν άνθρωπο αλλά ερωτικά δεν μου ξυπνάς τίποτα". Το just friends είναι ό,τι πρέπει για τη δημιουργία απωθημένων.
    Άλλο απωθημένο είναι ότι δεν έτυχε να γνωρίσω ποτέ το λεγόμενο casual sex ή την ελεύθερη σχέση.
    Με το που πάτησα τα 30, λες και κάποιος πάτησε ένα κουμπί, όσες γυναίκες ανταποκρίθηκαν ερωτικά ήθελαν να με κάνουν κτήμα τους. Απομακρύνθηκα έγκαιρα από κα'να δυο αλλά βρέθηκα και με δυο συζύγους. Το σεξ σταδιακά έγινε συζυγικό. Η συγκατοίκηση σημαίνει ότι έχω τη σύζυγο συνεχώς δίπλα μου: δεν μου δίνεται η ευκαιρία να την επιθυμήσω, όπως όταν βγαίναμε.
    Το γεγονός ότι η τελευταία φορά που υπήρξε αμοιβαίο ερωτικό ενδιαφέρον με γυναίκα ήταν όταν ξεκινήσαμε να βγαίνουμε με τη νυν σύζυγο - πάνω από 10 χρόνια πριν - μου δημιουργεί την αίσθηση ότι είμαι "αόρατος" για το ωραίο φύλο. Εκεί να δεις απωθημένο...
    Να σου πω την αλήθεια, όπως τα γράφεις είναι σαν να ήθελες να είναι ο εαυτός σου κάποιος άλλος από αυτός που είναι. Δηλαδή και να χωρίσεις και να σου δοθεί η ευκαιρία να κάνεις κάτι με πολλές, σύντομα πάλι με μία θα καταλήξεις και πάλι μπορεί να λες κι ότι σε τύλιξε. Για κάτσε σκέψου το αυτό που σου λέω. Μήπως επειδή έχεις ρουτινιάσει ή δεν είναι ο γάμος σου όπως τον θες πας να ρίξεις το πρόβλημα αλλού αντί να κάτσεις να το δουλέψεις και να περνάτε πιο καλά οι δυό σας;

    Αν δεν θες να το δουλέψεις και δεν θες να μιλήσεις στη γυναίκα σου να το γυρίσετε σε ελεύθερη σχέση και από τις δύο μεριές, δεν έχει άδικο σε αυτό που σου λέει η Remedy, θες και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Αν θες μία άλλη ζωή εντελώς λοιπόν, ας έχεις τα κότσια να την διεκδικήσεις. Χώρισε και προσπάθησε να κάνεις τη ζωή σου, είτε στη Λατινική Αμερική που σου λέει ο mindcrime, είτε Ταϋλάνδη ή Φιλιππίνες αν ξέρεις Αγγλικά θα σου πω εγώ, είτε και Ελλάδα αν "το έχεις".
    Αλλά εγώ νομίζω ότι πιο πολύ ονειροβατείς και δεν "το έχεις" . Καλύτερα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό γιατί σου έχουν βγει αυτά τα απωθημένα τώρα και πόσο πραγματικά αξία έχουν για εσένα, ή αν καλύπτουν κάποιο άλλο πρόβλημα.

    Δεν μας λες και κάτι το περίεργο άλλωστε, ότι έχεις φάει χυλόπιτες όπως όλος ο κόσμος μας λες κι ότι δεν έτυχε να κάνεις ons ή ελεύθερη σχέση - που πολλοί δεν έτυχε να κάνουν, αλλά δεν τους βγήκε απωθημένο σώνει και καλά.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι δεν χωριζεις αφου σε κουκουλωσε και την βαρεθηκες κιολας, να βρεις μια νεα γνωριμια και να χαρεις το σεξ οπως θελεις;

    γιατι δεν το συζητας με την γυναικα σου να εχετε σεξουαλικη ελευθερια;;;
    παιζει να την θελεις μονο για τον εαυτο σου την ελευθερια; οχι, ε;;
    το διαζύγιο είναι πάντα ένα ανοιχτό ενδεχόμενο. Απλά δεν είναι μια απόφαση που θα πάρω εν θερμώ.
    όσο για τη σεξουαλική ελευθερία, η σύζυγος έχει δηλώσει απερίφραστα "κτητική". Μου έχει κάνει και κα'να δυο ψιλο-σκηνές με την υπόνοια και μόνο ότι μια-δυο κουβέντες που αντάλλαξα με κάποια ήταν "φλερτ" - για σεξ ούτε συζήτηση.
    Εγώ λοιπόν θεωρώ πολιτισμένο να κάτσει ένα ζευγάρι και να αποφασίσει τίμια να μετατρέψει τη σχέση σε ελεύθερη. Αλλά πρέπει και το άλλο μέρος να έχει την ίδια αντίληψη.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Location
    Athens
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν δεν θες να το δουλέψεις και δεν θες να μιλήσεις στη γυναίκα σου να το γυρίσετε σε ελεύθερη σχέση και από τις δύο μεριές, ... Χώρισε και προσπάθησε να κάνεις τη ζωή σου
    δες αμέσως παραπάνω την απάντησή μου στη Remedy, νομίζω απαντάει σε αυτά.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by StephenG View Post
    το διαζύγιο είναι πάντα ένα ανοιχτό ενδεχόμενο. Απλά δεν είναι μια απόφαση που θα πάρω εν θερμώ.
    όσο για τη σεξουαλική ελευθερία, η σύζυγος έχει δηλώσει απερίφραστα "κτητική". Μου έχει κάνει και κα'να δυο ψιλο-σκηνές με την υπόνοια και μόνο ότι μια-δυο κουβέντες που αντάλλαξα με κάποια ήταν "φλερτ" - για σεξ ούτε συζήτηση.
    Εγώ λοιπόν θεωρώ πολιτισμένο να κάτσει ένα ζευγάρι και να αποφασίσει τίμια να μετατρέψει τη σχέση σε ελεύθερη. Αλλά πρέπει και το άλλο μέρος να έχει την ίδια αντίληψη.
    φυσικα.
    αν δεν συμφωνει το αλλο μελος, η δηλωνεις ξεκαθαρα, οτι εσυ δεν μπορεις να συνεχισεις ετσι, η δηλωνεις οτι μονομερως, θελεις να προχωρησεις σε αυτο.
    δεν καταλαβαινω τι θα πει οτι δεν το συζηταει. μπορεις κι εσυ "να μην το συζητας" και να κανεις αυτο που θεωρεις καλο, για σενα..

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πρωτη φορα και ελλειψη στυσης
    By boris in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 07-10-2012, 20:59
  2. Για επαγγελματίες ψυχολόγους
    By zyranna in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2011, 17:30
  3. Forum για επαγγελματίες Ψυχολόγους
    By zyranna in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2011, 21:31
  4. Χρήση του forum από επαγγελματίες ΨΥ
    By lllogan in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 31-07-2009, 21:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •