Δημιουργουμε τα ψυχοσωματικα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 63
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Έκανα και κάνω.Αλλα νομίζω ότι ελάχιστα με έχει βοηθήσει.
    Εμενα με βοήθησε πάρα πολύ. Είχα και έχω θέματα να λύσω..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Οχι δν μ αρεσει.Δν ειναι ετσι οπως θα την ηθελα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Οχι δν μ αρεσει.Δν ειναι ετσι οπως θα την ηθελα
    Για να αλλάξει όμως η ζωή σου θα πρέπει να κάνεις κάτι και εσύ. Δεν υπάρχει κουμπάκι το οποίο μπορούμε να το πατήσουμε για να την κάνουμε όπως θέλουμε. Φαίνεται πως όλο αυτό σε ταλαιπωρεί σε μεγάλο βαθμό.
    Τι αλλαγές θα ήθελες να κάνεις στη ζωή σου;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Δν θα μπω σε λεπτομερειες εδω αλλ σιγουρα αλλαγες στην προσωπικη μ ζωη και στην τσεπη μ

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Τι μπορούμε να κάνουμε ρε παιδιά για βελτίωση της προσωπικής ζωής;;; τώρα με τον κορόνα ιό μοιάζει αδύνατο.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Τι μπορούμε να κάνουμε ρε παιδιά για βελτίωση της προσωπικής ζωής;;; τώρα με τον κορόνα ιό μοιάζει αδύνατο.
    Ενώ πριν τον ιό σκοτωνομασταν να προσπαθούμε να αλλάξουμε τη ζωή μας.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Ενώ πριν τον ιό σκοτωνομασταν να προσπαθούμε να αλλάξουμε τη ζωή μας.
    Ναι ε;;; και τι προτείνεις δηλαδή; τον θάνατο; εγώ προσπαθούσα τώρα όμως δε μπορώ να προσπαθήσω. Η προσωπική ζωή βελτιώνεται με τις ποιοτικές ανθρώπινες σχέσεις και αυτές είναι δύσκολο να δημιουργηθούν σε μια εποχή που το σήμα είναι κοινωνική αποστασιοποιηση

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Ναι ε;;; και τι προτείνεις δηλαδή; τον θάνατο; εγώ προσπαθούσα τώρα όμως δε μπορώ να προσπαθήσω. Η προσωπική ζωή βελτιώνεται με τις ποιοτικές ανθρώπινες σχέσεις και αυτές είναι δύσκολο να δημιουργηθούν σε μια εποχή που το σήμα είναι κοινωνική αποστασιοποιηση
    Δεν πρότεινα θάνατο Απλές λέω ότι δεν προσπαθούσαμε ούτε πριν γιατί το δεν μπορώ το έχουμε καραμέλα.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Δεν πρότεινα θάνατο Απλές λέω ότι δεν προσπαθούσαμε ούτε πριν γιατί το δεν μπορώ το έχουμε καραμέλα.
    Καλά μιλά για τον εαυτό σου

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Καλά μιλά για τον εαυτό σου
    Οκ εσύ δηλαδή που μπορείς να τα αλλάξεις γιατί βρίσκεσαι στο φόρουμ αυτό;

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Οκ εσύ δηλαδή που μπορείς να τα αλλάξεις γιατί βρίσκεσαι στο φόρουμ αυτό;
    Δεν έχει σχέση το ένα με το αλλο

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αυτό που γραφείς είναι καραμπινατη αγχωδη διαταραχή. Ακόμα και όταν όλα είναι μέλι γάλα το μυαλό πάντα προσπαθεί να βρει κάτι άλλο. Είναι η περίπτωση μου

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Και τι τροπους βρισκεις εσυ για να καταπολεμήσεις αυτες τις σκεψεις και κατα συνεπεια το αγχος.;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Annbae, το μόνο σίγουρο είναι ότι αν παραιτηθείς από όλα και η μόνη σου ασχολία είναι να γίνεις παρατηρητής του εαυτού σου, το πρόβλημα θα μεγαλώνει.

    Προσωπικά είμαι από τους τυχερούς/άτυχους που αρχικά κανείς δεν μου εξηγούσε τι είναι όλα αυτά τα ψυχοσωματικά κι ο ένας γιατρός με έστελνε στον άλλο κι άκρη δεν έβγαζα. Ε, κάποια στιγμή βαρέθηκα και είπα ότι είναι να έρθει θε να ρθει αλλιώς θα προσπεράσει! Όταν τελείωσα τη σεζόν που δούλευα, κι εγώ έπεσα στην παγίδα για ένα διάστημα να κλείνομαι μέσα και να είμαι πολλές ώρες ξάπλα. Αυτό αρχικά με βοήθησε γιατί ο οργανισμός μου πραγματικά είχε ανάγκη από ξεκούραση μετά από μήνες με ελάχιστο ύπνο κάθε μέρα, πάρα πολλές ώρες απαιτητική δουλειά και παράλληλα εξόδους με πολύ τσιγάρο και αλκοόλ. Ωστόσο κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι το να κάθομαι μέσα και να φοβάμαι και τη σκιά μου δεν είναι λύση. Είπα, "Θα βγω να περπατήσω, κι αν ζαλιστώ και πέσω ή αν μου έρθει κανένα καρδιακό, ας έρθει. Δεν θα περάσω όλη μου τη ζωή μέσα στο σπίτι". "Θα βγω να δω τους φίλους μου κι ας με κόβει κρύος ιδρώτας και παίζει η καρδιά μου ταμπούρλο" "Θα ξεκινήσω δουλειά τη νέα σεζόν, δεν είμαι 10 χρονών να με νταντεύουν οι δικοί μου" . Τα συμπτώματα δεν περάσαν από τη μία μέρα στην άλλη. Όχι. Ωστόσο κάθε μέρα αισθάνεσαι και καλύτερα. Λες "Ζαλίστηκα σήμερα εκεί που περπατούσα, αλλά δεν γύρισα πίσω στο σπίτι να κρυφτώ. Δεν έπεσα κάτω. Αργότερα μου πέρασε η ζαλάδα και η ταχυκαρδία και περπάτησα άλλη μία ώρα." "Νόμιζα θα μου έρθει νταμπλάς εκεί που μιλούσα με τα παιδιά, αλλά άρχισε ο Γιώργος να με ρωτάει για εκείνο το ταξίδι και σιγά σιγά ξεχάστηκα. Και κοίτα τι πλάκα έχει εκείνος ο καινούριος στην παρέα. Ζορίστηκα λίγο, αλλά δεν πέρασα κι άσχημα τελικά."
    "Πάλι πίσω στη δουλειά λοιπόν... Θα φροντίσω φέτος να αναλαμβάνω ευθύνες με πιο πολύ ρέγουλα και να διεκδικώ περισσότερο το δίκιο μου. Θα προσέξω περισσότερο τον εαυτό μου, να κοιμάμαι περισσότερο και να ξεκουράζομαι. Κοίτα που τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο!"
    Άρα μέρα με τη μέρα, εκ των πραγμάτων δυναμώνεις. Μειώνονται σταδιακά τα συμπτώματα και η διάρκεια και η έντασή τους. Το απομυθοποιείς όλο αυτό. Ξέρεις να το διαχειριστείς και κάποια στιγμή το ξεπερνάς. Συγγνώμη αν ακούγεται σκληρό όλο αυτό, αλλά με το να κάθεσαι σπίτι και να "κλαίγεσαι" δεν βοηθάς τον εαυτό σου. Σε πολλά πράγματα δεν υπάρχει "δεν μπορώ", υπάρχει "δεν θέλω" .
    Το έχω ξαναπεί, η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι ότι βαριέται ας πούμε να πλύνει τα πιάτα. Είναι η αδράνεια. Ότι "βαριέται" να κάνει αλλαγές που μπορεί να τον δυσκολέψουν προσωρινά, αλλά μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα θα του βγουν σε καλό. Προτιμά την γνώριμη μιζέρια του. Όλοι έχουμε την τάση να το κάνουμε. Ωστόσο πρέπει να ζορίζουμε τον εαυτό μας. Βλέπεις και εδώ (όχι στο θέμα σου, γενικά στο φόρουμ), ανθρώπους που κάτι σχετικά απλό δεν το παλέψαν αρκετά και πλέον έχει γιγαντωθεί και έχουν περάσει δεκαετίες να αναμασάνε τα ίδια και τα ίδια και να έχουν μείνει στάσιμοι στη ζωή τους. Μην γίνεις ένας από αυτούς.
    Αν αισθάνεσαι ότι δεν μπορείς να παλέψεις μόνη σου τους φόβους σου αυτή τη στιγμή, ζήτα βοήθεια. Δεν είναι κακό. Έναν ψυχολόγο, στην ανάγκη μία αγωγή από ψυχίατρο... Όμως να ξέρεις ότι αυτά είναι βοηθήματα. Πολύτιμα, αλλά βοηθήματα. Την δουλειά πρέπει να την κάνεις εσύ η ίδια με τον εαυτό σου. Μαγικό κουμπάκι δεν υπάρχει, δυστυχώς. Έχεις και εσύ και πολλά από τα άλλα παιδιά το ατού ότι πλέον ο κόσμος είναι πιο ενημερωμένος για αυτά τα θέματα. Ξέρεις τι έχεις. Εγώ δεν το ήξερα ας πούμε και κανείς δεν είχε βρεθεί να με κατευθύνει. Μπορείς να κόψεις πολύ δρόμο. Μην το αναλύεις όσο μπορείς στο μυαλό σου. Σήκω και κάνε πράγματα. Απασχολήσου δημιουργικά. Θα δεις, μετά από κάποιο καιρό θα αισθάνεσαι πολύ καλύτερα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    καλημερα συμφωνώ απόλυτα μαζι σου. Sonia, οταν ομως δεν έχεις καθολιυ ορεξη να κανεις το παραμικρό κ σε καταπιεζει ακόμα κ τα απλα καθημερινά πράγματα, τι κάνεις; κ εγω τθς περισσότερες φορες δεν θελω να κανω τιποτα νιώθω περισσοτερη ασφάλεια στο σπιτι αλλα εχω δυο. παιδιά μιξρα κ δεν μπορώ τους στερω βολτες κ ολα τα σχετικά.με αποτέλεσμα να νιωθω οτι πιεζω αρκυτον εαυτό μου κ. φοβάμαι οτι ισως είναι χειρότερο αυτό

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά?
    By ΝΑΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2020, 18:13
  2. Ψυχοσωματικά;
    By Hex in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-09-2018, 15:03
  3. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 06:26
  4. Ψυχοσωματικα;
    By Maraki2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-2016, 16:10
  5. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •