Δεν με. Χορταίνει ο αέρας που αναπνέω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300

    Δεν με. Χορταίνει ο αέρας που αναπνέω

    Καλησπέρα παιδια! Το πρόβλημα μου είναι το εξης: δεν μπορώ να αναπνεύσω ακούσια νομίζω. Έχω χαλάσει τον μηχανισμό της αναπνοής μου. Παίρνω όλη την ώρα απότομα αέρα από το στόμα, και ελάχιστες φορές με '' χόρταινει'' για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να το κανω ξανά, και όταν. Δεν με χορταίνει, με πιάνει πανικός προσπαθώ ξανά και ξανά χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο που σήμερα, τώρα, εκτός του ότι δεν τα καταφέρνω, με χτυπάει και ένας οξυς πόνος στο στήθος μπροστά και στην πλάτη πισω.

    Υπαρχει κάποιος που να έχει πάθει κάτι αντίστοιχο από το άγχος; αν ναι, πωςαντιμετωπιζεται ρε παιδιά κλείνω τκν 3ο χρονο έτσι κ κοντεύω να τρελαθω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Γειά σου. Το είχα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, νόμιζα ότι δεν μου έφτανε ο αέρας. Θυμάμαι τότε είχα περάσει μια δύσκολη περίοδο και όλο αυτό βγήκε στο σώμα μου.. Η ψυχολόγος τότε μου είχε πει πως όλο αυτό ήταν γιατί δεν μπορούσα να αλλάξω κατι που έγινε και με επνιγε το άδικο. Είχα δοκιμάσει τα πάντα. Αυτό που με ηρεμουσε ήταν τα εισπνεόμενα (νομίζω έτσι τα λέτε). Στην ουσία κορόιδευα τον εαυτό μου για λίγο. Ίσως θα σε βοηθούσε αν έβρισκες αυτό που μπορεί να έριξε τη ψυχολογία σου..
    Μπορεις και να το συζητήσεις μαζί μας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γειά σου. Το είχα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, νόμιζα ότι δεν μου έφτανε ο αέρας. Θυμάμαι τότε είχα περάσει μια δύσκολη περίοδο και όλο αυτό βγήκε στο σώμα μου.. Η ψυχολόγος τότε μου είχε πει πως όλο αυτό ήταν γιατί δεν μπορούσα να αλλάξω κατι που έγινε και με επνιγε το άδικο. Είχα δοκιμάσει τα πάντα. Αυτό που με ηρεμουσε ήταν τα εισπνεόμενα (νομίζω έτσι τα λέτε). Στην ουσία κορόιδευα τον εαυτό μου για λίγο. Ίσως θα σε βοηθούσε αν έβρισκες αυτό που μπορεί να έριξε τη ψυχολογία σου..
    Μπορεις και να το συζητήσεις μαζί μας.
    Ειλικρινά δεν το ξέρω τι θα μπορούσε να ήταν. Δνε το έπαθα τώρα, το παθαίνω τα τελευταία 3 χρόνια καθημερινά. Και όπως ξέρεις και ψυχοθεραπεία έκανα, και σε πνευμονολογο είχα πάει, και ξαναπήγα και ακτινογραφία έκανα. Δεν έχω τη δυναμη να το ελέγξω ρε συ, και η ποιότητα ζωής μου είναι κακή, είναι το μόνο πράγμα που είναι ακούσιο στον άνθρωπο κ ακόμα κ αυτό εγώ το έχω καταστρέψει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Ειλικρινά δεν το ξέρω τι θα μπορούσε να ήταν. Δνε το έπαθα τώρα, το παθαίνω τα τελευταία 3 χρόνια καθημερινά. Και όπως ξέρεις και ψυχοθεραπεία έκανα, και σε πνευμονολογο είχα πάει, και ξαναπήγα και ακτινογραφία έκανα. Δεν έχω τη δυναμη να το ελέγξω ρε συ, και η ποιότητα ζωής μου είναι κακή, είναι το μόνο πράγμα που είναι ακούσιο στον άνθρωπο κ ακόμα κ αυτό εγώ το έχω καταστρέψει
    Εγώ αυτές τις μέρες έχω νευρικότητα στα χέρια (αίσθημα ανησυχίας).. Ξέρω όμως τι φταίει. Κάθε φορά που γίνεται κάτι σοβαρό αυτό εμφανίζεται.. Εσένα είναι συνέχεια ή υπάρχουν περιοδοι που είσαι εντάξει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Οχι όχι είναι συνέχεια ρε συ... Έχω καταφέρει και έχω κοντρολάρει πολλά πράγματα, πχ νεύροπονους, κρίσεις άγχους κρίσεις πανικού. Απλά δυστυχώς αυτό με την αναπνοή δεν μου φεύγει, νιώθω ότι δε με φτάνει ο αέρας που αναπνέω... Μόνιμα! Κάνω ένα πράγμα σαν ξαφνική βιαστική κ απότομη ανασα και αν φτάσει μέχρι κάτω έχει καλως αλλιώς νιώθω ότι σκάω πραγματικά. Σήμερα δε έχω κ τον πόνο-κάψιμο μπροστά κ πίσω στο στερνο. Με γυρνάει πίσω στην αρρωστοφοβια και στο να ψάχνω τι μπορεί να συμβαίνει που δεν το έχω εντοπίσει γτ δε μπορώ να πιστέψω ότι είναι από άγχος τόσο καιρό και όλο αυτό...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Μου συμβαινει χρονια τωρα ακριβως οπως το περιγραφεις.Παλαιοτερα πιστευα οτι το προκαλουσε η ζεστη αργοτερα ομως συνειδοτοποιησα πως ηταν σωμαροποιημενο άγχος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Οχι όχι είναι συνέχεια ρε συ... Έχω καταφέρει και έχω κοντρολάρει πολλά πράγματα, πχ νεύροπονους, κρίσεις άγχους κρίσεις πανικού. Απλά δυστυχώς αυτό με την αναπνοή δεν μου φεύγει, νιώθω ότι δε με φτάνει ο αέρας που αναπνέω... Μόνιμα! Κάνω ένα πράγμα σαν ξαφνική βιαστική κ απότομη ανασα και αν φτάσει μέχρι κάτω έχει καλως αλλιώς νιώθω ότι σκάω πραγματικά. Σήμερα δε έχω κ τον πόνο-κάψιμο μπροστά κ πίσω στο στερνο. Με γυρνάει πίσω στην αρρωστοφοβια και στο να ψάχνω τι μπορεί να συμβαίνει που δεν το έχω εντοπίσει γτ δε μπορώ να πιστέψω ότι είναι από άγχος τόσο καιρό και όλο αυτό...
    Λες πιο πάνω ότι η ποιότητα ζωής σου είναι κακή.. Τι κάνεις για αυτό? Για να φύγεις από πάνω σου ένα ψυχοσωματικο πρέπει να δουλέψεις με το πρόβλημα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Μου συμβαινει χρονια τωρα ακριβως οπως το περιγραφεις.Παλαιοτερα πιστευα οτι το προκαλουσε η ζεστη αργοτερα ομως συνειδοτοποιησα πως ηταν σωμαροποιημενο άγχος
    Κι εγ το είχα αποδώσει στη ζέστη, και σε αλλεργία και στα πάντα. Το έχεις ακόμα; το. Έχεις σε μόνιμη βάση;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Λες πιο πάνω ότι η ποιότητα ζωής σου είναι κακή.. Τι κάνεις για αυτό? Για να φύγεις από πάνω σου ένα ψυχοσωματικο πρέπει να δουλέψεις με το πρόβλημα..
    Έκανα ψυχοθεραπεία 2 χρόνια 2 φορές την εβδομάδα, είδα κάποιος διάφορες αλλά μικρές. Πλέον δεν ξέρω τι είναι αυτό που με. Πειράζει και να μου πεις να ξεκινήσω πάλι ψυχοθεραπεία... Αυτό θα συμβούλευα κ εγώ κάποιον, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη από όποιον έχω δοκιμάσει, και είναι επιπονα πολύ όλα όσο έχω περάσει τα περασμένα χρόνια για να τα πάρω απκ την αρχή, και πολύ επίπονο το να πέσω πάλι σε άνθρωπο που θα μ βλέπει σαν 50 ευρώ, και το πιο σημαντικό έχω εξαντληθεί κάπως οικονομικά από 2 φορές την εβδομάδα 2 χρόνια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Ναι μου συνεβει πριν μερικους μηνες και ητανε τεομακτικο.Μια συμβουλη προσπαθησε να ακουαεις meditation στο YouTube,μουσικη και επισης να κανεις αναπνοες βοηθαει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Έκανα ψυχοθεραπεία 2 χρόνια 2 φορές την εβδομάδα, είδα κάποιος διάφορες αλλά μικρές. Πλέον δεν ξέρω τι είναι αυτό που με. Πειράζει και να μου πεις να ξεκινήσω πάλι ψυχοθεραπεία... Αυτό θα συμβούλευα κ εγώ κάποιον, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη από όποιον έχω δοκιμάσει, και είναι επιπονα πολύ όλα όσο έχω περάσει τα περασμένα χρόνια για να τα πάρω απκ την αρχή, και πολύ επίπονο το να πέσω πάλι σε άνθρωπο που θα μ βλέπει σαν 50 ευρώ, και το πιο σημαντικό έχω εξαντληθεί κάπως οικονομικά από 2 φορές την εβδομάδα 2 χρόνια
    Η ψυχοθεραπεία βοηθάει αλλά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι σου εξαφανίζει όλα τα τραύματα επειδή κι εγώ ακόμη κάνω. Δεν εννοούσα όμως αυτό. Δεν αλλάζεις τις συνθήκες της ζωής σου με την ψυχοθεραπεία. Έχεις κάνει αλλαγες στην ζωή σου; Δεν ξέρω και τι εννοείς με τη πρόταση "η ποιότητα της ζωής μου είναι κακή" για να μπορώ να σου δώσω κάποια ιδέα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Ναι μου συνεβει πριν μερικους μηνες και ητανε τεομακτικο.Μια συμβουλη προσπαθησε να ακουαεις meditation στο YouTube,μουσικη και επισης να κανεις αναπνοες βοηθαει
    Οι ασκήσεις με την αναπνοή βοηθανε γενικά στο άγχος, όχι μόνο στη δυσπνοια.. Σου έχει δείξει ο ψυχολόγος;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Βαρεθηκα τον βρωμικο αερα της Αθηνας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Οχι δεν εχω παει σε ψυχολογο.Εγω μαθει μονη μου διαβαζοντας και βλεπωντας βιντεο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Οι ασκήσεις με την αναπνοή βοηθανε γενικά στο άγχος, όχι μόνο στη δυσπνοια.. Σου έχει δείξει ο ψυχολόγος;
    Καλημέρα Γιώργο, ναι αν μιλάς για τις διαφραγματικες αναπνοές μου είχε πει, μου έχεις πει κ εσύ πιο πάλια, και ο πνευμονολογος που πήγα πριν από 2 μήνες επίσης μ είπε. Τις κάνω, τις κάνω κάθε μέρα, ακόμα κ όταν οδηγώ ξέρω γω ή όταν είμαι χαλαρή για να προλάβω τον εαυτό μου από το να τσιτωσει. Παρ όλα αυτά αυτό που σου περιγράφω με την ανάσα μου συνεχίζει παράλληλα και με τις αναπνοές.
    Θα πω ότι. Κάνω 10 για παράδειγμα, στην 5η θα χρειαστεί να πάρω βαθειά απότομη ανάσα για να συνεχίσω.

    Οι αναπνοές κυρίωςε ηρεμούν κατά τη διάρκεια κρίσεις πανικου
    Σε αυτό δεν έχουν μπορέσει ναε βοηθήσουν να το απομακρύνω. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ ότι είναι πλέον πραγματικά

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Χορταίνει η κοιλιά αλλα όχι το μυαλό
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-05-2013, 16:22
  2. Replies: 13
    Last Post: 22-04-2013, 02:17
  3. Σκέφτομαι συνέχεια:Πως αναπνέω???
    By pak23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2012, 17:46
  4. ειμαι αερας...
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 125
    Last Post: 05-01-2012, 11:06
  5. Χάπι αδυνατίσματος που...χορταίνει!
    By alice123 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 08-02-2008, 13:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •