Δημιουργουμε τα ψυχοσωματικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111

    Δημιουργουμε τα ψυχοσωματικα

    Θα ηθελα τη γνωμη σας για μια συνειδητοποίηση που εκανα σχετικα με το αγχος και ψυχοσωματικα.Σας εχει συμβει να σας εχει φυγει καθε ενοχληση σωματικη πχ ζαλαδες.,πονοκεφαλοι.,και να αισθανεσται παραξενα που δεν σας ενοχλει τπτ; Σε σημειο μαλιστα που με ενα ασυνειδητο τροπο να δημιουργειτε κατι καινουργιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Όταν είχα κατάθλιψη υπήρχαν μέρες που δεν πονουσα πουθενά και μου φαίνονταν παράξενο.. Δεν το θεωρούσα φυσιολογικό γιατί είχα συνηθίσει αλλιώς..
    Φαντάζομαι όμως ότι ήταν λογικό να αισθάνομαι ετσι, αφού το μυαλό έφτιαχνε όλη την ώρα σενάρια και ξαφνικά δεν είχε σκηνοθέτη (για λίγες μέρες). Θεωρώ όμως ότι ειναι σημάδι βελτίωσης, όταν αρχίσεις να έχεις μέρες που είσαι καλά..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Μακαρι να ειναι σημαδι βελτιωσεις! Εχω κουραστε.αρκετους μηνες τωρα ταλαιπωρουμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Ναι μου συμβαίνει και εμένα, ώρες να μην νιώθω κάτι ξεκινάω κ ανησυχώ κ ψάχνομαι... Και έστω κάπου ένα πονακι θα το νιώσω, στο λαιμό μου μπορεί να ξεραθει λίγο και να νομίζω ότι ξεκινάω να παθαίνω λαιμό άρα κορωνοιο ξέρω γω καμία φορά. Νομίζω έχουμε ξεσυνηθισει να μην νιώθουμε τίποτα, να μη φοβόμαστε τπτ έστω κ γ δευτερόλεπτα και να μην έχουμε στο νου μας τον εαυτό μας, και όταν αυτό συμβαίνει είμαστε σαν το ψάρι έξω από το νερό

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Περνει κανείς φάρμακα παιδιά ?
    Και αν ναι μετά από πόσο καιρό είδε έστω λίγο διάφορα ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Thodor68 View Post
    Περνει κανείς φάρμακα παιδιά ?
    Και αν ναι μετά από πόσο καιρό είδε έστω λίγο διάφορα ?
    Εμένα αυτό πέρασε χωρίς φάρμακα, μόνο με ψυχοθεραπεία. Σίγουρα αν τα συνδυάσεις θα έχεις καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Εγώ έχω πόνο στο στήθος και φοβίες με καρδιολογικά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Κι εγώ το ίδιο παθαίνω.Οταν δεν νιώθω καμιά ενόχληση αναρρωτιεμαι μέσα μου τι έγινε μου φαίνεται τελείως παράξενο όταν νιώθω καλά.Και εννοείται μέσα σε λίγη ώρα κάτι με πιανει πάλι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Αυτό το είχα πάθει μια φορά οδηγούσα πριν μήνες ήμουν ήρεμος και δεν ένιωθα κάτι και στην ουσία το προκάλεσα μόνος μου δεν άκουγα τον χτύπο της καρδιάς στην καρωτίδα και αγχώθηκα μέχρι που πήγα σπίτι και άρχισα να περνώ πίεση να λέω είναι χαμηλή μετά πολύ και μπούρδες τέτοιες
    Εν τω μεταξύ όταν έχω υπερβολικό πανικό κτλ κτλ έχω δεν είμαι λειτουργικος γιατί νομίζω ότι δεν μπορώ να δουλέψω και δωβαμαι να μην τρελαθώ ...το έχει πάθει κανείς άλλο αυτό ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Thodor68 View Post
    Αυτό το είχα πάθει μια φορά οδηγούσα πριν μήνες ήμουν ήρεμος και δεν ένιωθα κάτι και στην ουσία το προκάλεσα μόνος μου δεν άκουγα τον χτύπο της καρδιάς στην καρωτίδα και αγχώθηκα μέχρι που πήγα σπίτι και άρχισα να περνώ πίεση να λέω είναι χαμηλή μετά πολύ και μπούρδες τέτοιες
    Εν τω μεταξύ όταν έχω υπερβολικό πανικό κτλ κτλ έχω δεν είμαι λειτουργικος γιατί νομίζω ότι δεν μπορώ να δουλέψω και δωβαμαι να μην τρελαθώ ...το έχει πάθει κανείς άλλο αυτό ?
    Σε υπερβολικό πανικό κανείς δεν μπορεί να είναι λειτουργικός Εμένα όταν τεντώνει το άγχος νιώθω σαν να με καίει το κεφάλι και ηρεμώ μόνο αν βάλω ένα πανακι βρεμενο και ξαπλώσω.Οταν με πιάνει κάτι τέτοιο στο γραφειο τσιμπαω 1/4 ζαναξ και ηρεμώ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Πόση ώρα θέλεις για να αρχίζεις να ηρεμείς ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Thodor68 View Post
    Πόση ώρα θέλεις για να αρχίζεις να ηρεμείς ?
    Με το πανακι κάνα μισάωρο με το χάπι λιγότερο.Εχω πολλά ψυχοσωματικά κατά περιόδους κι εγώ.Προσπαθω να είμαι λειτουργικός στη δουλειά και να βοηθάω στο σπίτι.Τα πολλά πολλά τα έχω κοψει.Αποφευγω συνωστισμους σε μπαρ και ταβέρνες.Προσπαθω να είμαι ήρεμος όσο γίνεται και μακρυά από οτιδήποτε με φέρνει κρίσεις πανικού.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Ακριβώς έτσι και εγώ έχω κόψει τα έξω έχω κόψει τα πολλά μπλα μπλα με φωνές στην δουλειά και γενικά προσπαθώ να είμαι σε μια γραμμή ηρεμίας μέσα στην μέρα ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    111
    Εχω παρομοια συμπτωματα.Και δυστυχως τωρα τελευταια αποφευγω τ εξω.Αλλα πτρεπει ολοι μας ν καταλαβουμε οτι αυτο δν ειναι λυση.Η ζωη ειναι εξω απο τ καβουκι μας οχι στο σπιτι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Annbae View Post
    Εχω παρομοια συμπτωματα.Και δυστυχως τωρα τελευταια αποφευγω τ εξω.Αλλα πτρεπει ολοι μας ν καταλαβουμε οτι αυτο δν ειναι λυση.Η ζωη ειναι εξω απο τ καβουκι μας οχι στο σπιτι.
    Αυτό που κάνεις είναι λάθος. Θα είναι δύσκολο να ξανά βγεις έξω μετά.. Να πηγαίνεις κάπου και να μένεις όσο αντέχεις..
    Πριν φύγεις από το σπίτι σίγουρα θα σου έρχονται αρνητικές σκέψεις αλλά εκεί θα πεισμωνεις και θα λες "Θα πάω και αν δω ότι δεν αισθάνομαι καλά θα φύγω". Θα δεις πως όχι μόνο θα είσαι καλά, θα είσαι και πιο ήρεμη. Το μυαλό σου θα νιώσει ασφάλεια όταν του δώσεις επιλογή (ότι θα φύγεις οποιαδήποτε στιγμή) στη πιθανότητα του να μη είσαι καλά.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά?
    By ΝΑΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-2020, 18:13
  2. Ψυχοσωματικά;
    By Hex in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-09-2018, 15:03
  3. Ψυχοσωματικα
    By tzina2012 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 24-06-2016, 06:26
  4. Ψυχοσωματικα;
    By Maraki2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-2016, 16:10
  5. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •