Ιδεοληψίες.. Χρειάζομαι υποστήριξη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Ιδεοληψίες.. Χρειάζομαι υποστήριξη

    Παιδιά καλημέρα.... Ειχα εδώ και μια βδομαδα δειλά δειλά ξανά φοβίες και ιδεοληψίες ότι μπορεί να τρελαθω η ότι θα κάνω κακό...καπου είχα δει ένα αρθρο στο ίντερνετ για ιδεοληψίες που αφορουν ψευτικες αναμνησεις... Και από χθες το βράδυ μου έρχονται άκυρες σκέψεις ότι μήπως έκανα κακό σε κάποιον και δεν το θυμάμαι... Ξέρω βαθιά μέσα μου ότι δεν έχω κάνει κακό σε κάποιον, απλώς και μόνο η σκέψη που μου έρχεται μου φέρνει τυψεις και έντονο άγχος λες και πραγματικά έχω κάνει κάποιο κακό σε κάποιον.... Είμαι πολυ αναστατωμένη... Ρε παιδια τρέλα είναι αυτό ή ιδεοληψίες;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Ιδεοληψίες, κι εγώ το ίδιο είχα, μη δίνεις σημασία, δεν είναι αληθινό!

  3. #3
    Μπορείς να μου πεις πως ακριβώς το βιώνεις εσυ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μιας και φαινεσαι υπευθυνο ατομο και σε απασχολει τοσο εαν εβλαψες κανενα και δεν το θυμασαι, προφανως ποτε δεν εγινε αυτο γιατι θα το θυμοσουν. Δεν ξερω πολλα απο ιδεοληψιες αλλα μερικες φορες μας ερχονται ακυρες σκεψεις στο μυαλο, οπως εχω ξεχασει κατι σημαντικο, ενω στην ουσια δεν εχεις ξεχασει κατι, αλλα νοιωθεις το αισθημα μιας και το σκεφτεσαι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου... Γενικά οι ιδεοληψίες είναι μια ασθένεια που μπορεί να γίνει πολυ δύσκολη... Είναι πολυ ψυχοφθορα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παιδιά καλημέρα.... Ειχα εδώ και μια βδομαδα δειλά δειλά ξανά φοβίες και ιδεοληψίες ότι μπορεί να τρελαθω η ότι θα κάνω κακό...καπου είχα δει ένα αρθρο στο ίντερνετ για ιδεοληψίες που αφορουν ψευτικες αναμνησεις... Και από χθες το βράδυ μου έρχονται άκυρες σκέψεις ότι μήπως έκανα κακό σε κάποιον και δεν το θυμάμαι... Ξέρω βαθιά μέσα μου ότι δεν έχω κάνει κακό σε κάποιον, απλώς και μόνο η σκέψη που μου έρχεται μου φέρνει τυψεις και έντονο άγχος λες και πραγματικά έχω κάνει κάποιο κακό σε κάποιον.... Είμαι πολυ αναστατωμένη... Ρε παιδια τρέλα είναι αυτό ή ιδεοληψίες;;
    Καλημέρα...

    Μερικές φορές κι εγώ φοβάμαι μήπως κάνω κάτι κακό αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ πράξη, ούτε καν το προσπάθησα... Μόνο στον εαυτό μου αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...
    Ελπίζω να σε ανακουφίσει λίγο αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Νομιζω δεν υπαρχουν χειροτερες ιδεοληψιες απο το να φοβασαι οτι θα κανεις κακο σε καποιον ακομη και να νομιζεις οτι θελεις να κανεις κακο
    Δεν αντεχετε ... να ομως οπως θα σου λεει και ο γιατρος οτι δεν θα κανεις πραξη ποτε κατι τετιο ουτε οτι ειχες κανει ποτε κατι κακο παλια ...αλλα οταν τα σκεφτεσαι ειναι τοσο αληθινα τοσο τρομακτικα που νομιζεις οτι ειναι αληθεια

  8. #8
    Quote Originally Posted by ντολορ View Post
    Νομιζω δεν υπαρχουν χειροτερες ιδεοληψιες απο το να φοβασαι οτι θα κανεις κακο σε καποιον ακομη και να νομιζεις οτι θελεις να κανεις κακο
    Δεν αντεχετε ... να ομως οπως θα σου λεει και ο γιατρος οτι δεν θα κανεις πραξη ποτε κατι τετιο ουτε οτι ειχες κανει ποτε κατι κακο παλια ...αλλα οταν τα σκεφτεσαι ειναι τοσο αληθινα τοσο τρομακτικα που νομιζεις οτι ειναι αληθεια
    Ναι το χειροτερο είναι να φενονται αληθινά αλλά μέσα σου να ξέρεις ότι δεν είναι αληθινά... Εσυ έχεις περασει ιδεοληψίες που νιώθεις τυψεις ότι έχεις κάνει κακό στο παρελθον σε κάποιον και να σου έρχονται άσχημες ψευτικες εικόνες στο μυαλό ότι του κανεις κακό; μέσα στην ψυχή ποναει αυτό το πραγμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να εμπιστευτειτε την προσωπικοτητα σας. Εαν η προσωπικοτητα σας ειχε βλαψει καποιον θα το ειχατε πολλες φορες φερει στο μυαλο σας, οποτε δεν θα το ξεχναγατε. Τωρα το τι σκεφτομαστε ειναι αλλο θεμα, εκει πρεπει να υπαρχει ελευθερια γιατι ειναι ιδιωτικες οι σκεψεις και δεν βλαπτεις καποιον. Για παραδειγμα πηγα στο ΑΤΜ να παρω χρηματα και ο μπροστα στην ουρα απο μενα καθυστερουσε και εγω σκεφτομουν διαφορα μπινελικια ... α τον μαλακα δεν μπορει να πατησει πεντε κουμπια κλπ. Τελειωσε και ηρθε η σειρα μου, ο επομενος απο μενα προφανως μες την ανυπομονησια του μπορει να σκεφτοταν και αυτος μερικα μπινελικια. Αυτο ειναι ελευθερια σκεψης γιατι ειναι ιδιωτικες και φυσικα δεν ενοχλεις κανεναν, οχι για την αντιδραση αλλα γιατι ειμαι καλοσυνατος χαρακτηρας εκ γενετης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Ότι δηλαδή οι σκέψεις είναι απλώς σκέψεις που δεν πρόκειται να βλάψουν... Αυτό θες να πεις;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οτι αν δεν εμπιστευεσαι για παραδειγμα τις αναμνησεις σου πρεπει να εμπιστευτεις την προσωπικοτητα σου, οτι δεν εισαι ναθρωπος που θα εκανε κατι κακο για παραδειγμα και εαν οντως ειχε κανει θα το εφερνε συχνα στο μυαλο του την συγκεκριμενη αναμνηση και δεν θα τη ξεχνουσε. Και ναι οι σκεψεις ειναι μονο σκεψεις. Εαν σκεφτεσαι γιατι σκεφτηκα αυτη την ασχημη σκεψη και αρχιζεις και σκεφτεσαι χειροτερες σκεψεις νομιζω ειναι φαυλος κυκλος. Απλα σκεφτεσαι αρνητικα αναλογα την στιγμιαια διαθεση σου, οπως η ανυπομονησια στο ΑΤΜ, δεν μπορεις να σκεφτεις κατι θετικο εκεινη τι στιγμη γιατι αυτο σε απασχολει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Με ανακουφίζουν οι κουβέντες σου... Είναι πολυ δυσκολη η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη... Σήμερα από αυτές τις σκέψεις έχω όλη την ημέρα ταχυκαρδια και ναυτία και φόβο... Αλλα προσπαθω να σκέφτομαι λογικά οτι είναι παρακλαδια της ασθένειας αυτές οι σκέψεις..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    συν οτι το μυαλο κανει μυριαδες σκεψεις, ακομα και σε μια απλη αναμονη σε ΑΤΜ. Μπορεις καλλιστα να σκεφτεις κατι αρνητικο, μπορεις καλλιστα να το δικαιολογησεις οτι μπορει να εχει προβληματα ορασης ο ανθρωπος, μπορεις να σκεφτεις τον καφε που θα πας μετα το ΑΤΜ, μπορεις να σκεφτεις το χρονο που θα σου παρει αναλογα με την ουρα και ολα αυτα σε ενα ανοιγοκλεισιμο του ματιου που λεει ο λογος. Εαν φερεις απο ολες αυτες τις σκεψεις στην επιφανεια αυτη που σκεφτηκες αρνητικα και την κλοθωγυριζεις στο μυαλο σου δεν εχει νοημα. Οι σκεψεις ειναι σκεψεις ναι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αλλα και παλι ισως να μην χρειαζεται να σκεφτεσαι οτι η σκεψη σου ειναι αποτελεσμα της ασθενειας σου και αυτες απλες σκεψεις ειναι. Δεν ξερω μου φαινεται πολυπλοκο θεμα και δεν ξερω τι να συμβουλεψω.
    Εγω προσωπικα εχω ψυχωση και αυτη προκαλει και μερικες ιδεοψυχαναγκαστικες σκεψεις σε μεγαλο βαθμο απο οτι εχω διαβασει αλλα δεν τις σκεφτομαι ως τετοιες. Ειτε ειμαι σε καλη διαθεση ειτε δεν ειμαι κατα καποιο τροπο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Τι ιδεοψυχαναγκαστικες σκέψεις σου προκαλει;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοληψίες
    By Stellapl in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-2019, 16:16
  2. Ιδεοληψιες
    By Fani in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-04-2018, 21:07
  3. Συνεχείς ιδεοληψιες
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-06-2016, 14:58
  4. Ιδεοληψίες SOS
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 10-04-2016, 05:15
  5. Ιδεοληψίες...
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2012, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •