Πανικός για hiv - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Γιατί φοβάσαι τόσο πολύ το ειτζ το 2020 εν μέσω μιας φοβερής πανδημίας ενώ πχ.οχι τον καρκίνο ή την καρδιά που έχουν περισσότερα θύματα;

  2. #17
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αφού εκείνη την ώρα είδες ότι η σύριγγα δεν βγήκε από σακουλάκι γιατί δεν ρώτησες αφού ήξερες ότι μετά πάλι θα μπεις σε αυτό το τρυπακι και να σκέφτεσαι τα ίδια;
    Τι θα μπορούσες να κάνεις;
    . Να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις, να μοιραστείς τους προβληματισμούς σου μαζί τους και να ακούσεις τι έχουν να σου πουν. Θα σε πείσουν όμως; Σίγουρα θα σκεφτείς ότι δεν λένε αλήθεια.
    . Να πας να κάνεις ακόμη μια φορά εξέταση. Αυτό όμως θα σε ηρεμήσει; Σίγουρα θα σκεφτείς ότι υπάρχει η πιθανότητα να κάνουν λάθος.
    . Να το συζητάς συνέχεια στο φορουμ, με συγγενείς, με φίλους κτλ. Αλλά σίγουρα ποτέ δεν θα σταματήσεις να αμφιβάλεις. Ακόμη και ο ίδιος ο Θεός να έρθει μπροστά σου να σου πει ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι εσύ θα συνεχίσεις να έχεις ένα "αλλά".
    . Να ασχοληθείς με το πραγματικό σου πρόβλημα που είναι αιτία όλου αυτού που περνάς. Αυτό όμως πονάει. Θα πρέπει να φέρεις στην επιφάνεια καταστάσεις που έζησες, να τις αντιμετωπισεις και να τις αποβαλεις. Αξίζει; Ειναι πιο εύκολο να ασχολησε συνεχώς με ένα πρόβλημα που δεν εχεις, να μένεις στάσιμος εκεί, να κλαις, να σε τρώει, να μην ηρεμεις πάρα να το πατήσεις κάτω και να το νικήσεις. Είναι πιο εύκολο να πηγαίνεις συνεχώς σε γιατρούς, να συζητάς με όλους για ένα φόβο σου παρά να επουλώσεις τις πληγές σου, παρά να αγαπήσεις τον εαυτό σου, παρά να ζεις..
    Λοιπόν:
    1. Τηλέφωνο πήρα και ρώτησα αν είναι όλα μιας χρήσης και σχεδόν μου το έκλεισαν λέγοντας πως είναι επαγγελματίες και κάνουν αυτό που πρρπει. Δεν με αφησαν καν να ολοκληρώσω αυτό που έλεγα.
    2. Την εξέταση δεν με αφήνει ούτε ο ψυχοατρος ούτε οι δικοι μου να την κάνω θεωρώντας πως αφενός δεν υπάρχει λόγος αφετέρου θα βρω κάτι πάλι και δεν θα ηρεμήσω.
    3. Στο φόρουμ συζητάω τους προβληματισμούς μου γιατί θέλω να ακούσω τη γνώμη από ανθρώπους που ίσως γνωρίζουν κάτι παραπάνω η είχαν παρόμοια εμπειρία η απλά ακούνε το πρόβλημα μου.
    4. Ποιο είναι το πραγματικό μου πρόβλημα όπως λες που δεν θέλω να κοιτάξω; Γιατί έχω κάνει 6 χρόνια ψυχοθεραπεία κι έχω αναλύσει και αναληθεί σε όλα τα θέματα που καταπιάνεται κανεις μέσα στην ψυχοθεραπεία.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Λοιπόν:
    1. Τηλέφωνο πήρα και ρώτησα αν είναι όλα μιας χρήσης και σχεδόν μου το έκλεισαν λέγοντας πως είναι επαγγελματίες και κάνουν αυτό που πρρπει. Δεν με αφησαν καν να ολοκληρώσω αυτό που έλεγα.
    2. Την εξέταση δεν με αφήνει ούτε ο ψυχοατρος ούτε οι δικοι μου να την κάνω θεωρώντας πως αφενός δεν υπάρχει λόγος αφετέρου θα βρω κάτι πάλι και δεν θα ηρεμήσω.
    3. Στο φόρουμ συζητάω τους προβληματισμούς μου γιατί θέλω να ακούσω τη γνώμη από ανθρώπους που ίσως γνωρίζουν κάτι παραπάνω η είχαν παρόμοια εμπειρία η απλά ακούνε το πρόβλημα μου.
    4. Ποιο είναι το πραγματικό μου πρόβλημα όπως λες που δεν θέλω να κοιτάξω; Γιατί έχω κάνει 6 χρόνια ψυχοθεραπεία κι έχω αναλύσει και αναληθεί σε όλα τα θέματα που καταπιάνεται κανεις μέσα στην ψυχοθεραπεία.
    Σε ένα θέμα σου είχες πει για τους γονείς σου και για την σχέση σας (παιδική ηλικία κτλ).. Ακόμη ανάφερες πως θα ψάξεις για ψυχολόγο και θα το αντιμετωπισεις.. Σε ένα άλλο σημείο ανάφερες για την σχέση που έχεις με τον άντρα σου.. Αυτά ίσως? Δεν ξέρω ποιο είναι το πραγματικό πρόβλημα. Ξέρω πως όταν ήμουν στην φάση που είσαι εσύ και το συζητούσα δεν με βοηθούσε. Αυτό το "αλλά" κάλυπτε όλα τα άλλα.. Το μυαλό όταν φάει σκάλωμα δεν φεύγει όσο και να το ταΐζεις.. Θα φύγει όταν θα ασχοληθείς με τις πληγές σου. Ξέρω πως νιώθεις. Ξέρω τι μπορεί να κάνει αυτός ο γαμ.. Ο φόβος. Σε ελέγχει, δεν μπορείς να δεις καθαρά αλλά από εκεί δεν μπορεί να σε βγάλει κανένας άλλος, μόνο εσύ!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nefeli αν είχαμε 1984 και ας πούμε είχες κάποιες " ελεύθερες σχέσεις" ναι ο πανικός σου θα χε πολύ μεγάλη βάση, έτσι θα κάνα και γω. Έχουμε όμως 2020, έκανες τεστ και βγήκε αρνητικό, no worry

  5. #20
    Nefeli28
    Guest
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας....
    Nefeli να βρεις βοήθεια είναι το θέμα. Να μην τυραννιεσαι.

  7. #22
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Nefeli να βρεις βοήθεια είναι το θέμα. Να μην τυραννιεσαι.
    Ναι γι αυτό ζήτησα και την γνώμη σας. Με βοηθάει να το συζητάω και να σας ακούω...

  8. #23
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σε ένα θέμα σου είχες πει για τους γονείς σου και για την σχέση σας (παιδική ηλικία κτλ).. Ακόμη ανάφερες πως θα ψάξεις για ψυχολόγο και θα το αντιμετωπισεις.. Σε ένα άλλο σημείο ανάφερες για την σχέση που έχεις με τον άντρα σου.. Αυτά ίσως? Δεν ξέρω ποιο είναι το πραγματικό πρόβλημα. Ξέρω πως όταν ήμουν στην φάση που είσαι εσύ και το συζητούσα δεν με βοηθούσε. Αυτό το "αλλά" κάλυπτε όλα τα άλλα.. Το μυαλό όταν φάει σκάλωμα δεν φεύγει όσο και να το ταΐζεις.. Θα φύγει όταν θα ασχοληθείς με τις πληγές σου. Ξέρω πως νιώθεις. Ξέρω τι μπορεί να κάνει αυτός ο γαμ.. Ο φόβος. Σε ελέγχει, δεν μπορείς να δεις καθαρά αλλά από εκεί δεν μπορεί να σε βγάλει κανένας άλλος, μόνο εσύ!
    Ναι, έχεις δίκιο και μια χαρά τα θυμάσαι όσα έχω γράψει στο παρελθόν. Και οι σχέσεις με τους γονείς, και η παιδική μου κυρίως ηλικία ήταν πολύ δύσκολη αλλά και στα κατοπινά χρόνια η σχέση με τον άντρα μου. Όλα αυτά μάλλον παίζουν τον ρόλο τους. Το καθένα τους με διαφορετικό τρόπο.
    Ήθελα να σου πω πως όλα αυτά αναλύθηκαν με τα χρόνια στις ψυχοθεραπειες που έκανα. Ακολούθησα κυρίως γνωσιακή συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεία. Όμως δεν άλλαξε κάτι. Μάλιστα με την τελευταία ψυχοθεραπεύτρια χειροτέρεψα. Ήταν και αυτή που ενώ με είχε ορκίσει ότι δεν θα ξαναπάω για εξέταση, μια μέρα μου είπε να πάω εν τελει στο τσεκποιντ μπας και ηρεμήσω. Και βέβαια αντι να ηρεμήσω έγινα χειρότερα. Μετά από κει κι επειδή με είχε βάλει να της υποσχεθώ αν η εξέταση βγει αρνητική δεν θα ξαναμιλήσουμε για το θέμα του hiv, δεν αναφέραμε αυτό το θέμα παρόλο που εγώ το έφερνα κάθε τόσο στις συνεδριες γιατί φυσικά δεν μπορούσα να ηρεμησω. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι πλέον είχε κλείσει ο κύκλος με αυτήν την ψυχολογο και μάλιστα η απόφαση μου να φύγω από κει έγινε ακόμα πιο σίγουρη όταν της ειπα κάποια πράγματα που θεώρησα ότι έγιναν λάθος από μεριάς της (όπως να με στείλει στο τσεκποιντ ενώ μου έλεγε να μην ξαναπάω για εξέταση) και εκείνη τα αρνήθηκε όλα . Με έβγαλε τρελή με λίγα λόγια και δεν δέχτηκε ποτε αυτα που της ειπα.
    Από κει κ μετά βρηκα μέσω μιας καλής μου φίλης έναν ψυχίατρο (είχα ήδη έναν γνωστό της ψυχολόγου αλλά αφού σταμάτησα από εκείνη σταμάτησα και από τον ψυχίατρο).
    Είμαι περίπου έναν χρόνο σε αυτόν τον εξαιρετικό γιατρό αλλά χωρίς να κάνουμε ψυχοθεραπεία, μόνο για τα φάρμακα.
    Ο ίδιος είναι και ψυχοθεραπευτής αλλά με όσα έχουμε συζητήσει μου είπε ότι πια δεν έχω να πάρω κάτι από κάποιο είδος ψυχοθεραπείας γιατί όλα αυτά τα χρόνια τα ανέλυσα διεξοδικά όλα. Και τα παιδικά μου χρόνια, και τους γονείς μου και την προβληματική μάνα και την έχεις με τον άντρα μου. Δεν βλέπει να μπορεί να αναλυθεί άλλο η κατάσταση μου. Το θέμα μου παραμένει μια εμμονή ένας φόβος που επειδή δεν τον τροφοδοτώ με κάποιο καταναγκασμό (βλ. να πάω για εξέταση ξανά) βρίσκει μεγάλη αντίσταση και με τυραννάει.
    Παλιά οι εμμονές μου συνοδεύονταν από τελετουργίες για να καθησυχάσω τον εαυτό μου ότι όλα είναι καλά. Πχ όταν νόμιζα ότι κάτι με είχε τσιμπήσει έβαζα οινόπνευμα η έπλενα η πέταγα τα ρούχα. Τώρα που όλα αυτά τα έχω σταματήσει, με απασχολεί μόνο το τσεκποιντ αν με τρυπησαν με κάτι χρησιμοποιημενο. Κι επειδή δεν «ανακουφιζομαι» με μια νέα εξέταση, δεν μπορώ να ησυχάσω & τρώγομαι με τα ρούχα μου.
    Εσείς που είστε απέξω ποσο πιθανό το θεωρείτε να έχω κολλήσει κάτι από κει;
    Θα ήθελα τις ειλικρινές σας απαντήσεις όσο σκληρές κι αν είναι....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Αποκλείεται να έχεις κολλήσει το οτιδήποτε. Μέσα σου το ξέρεις και εσύ.

    Η ψυχολόγος ίσως να σκέφτηκε πως θα βοηθούσε η εξέταση στο να φύγουν οι αμφιβολίες, αυτό δεν το θεωρώ λάθος.. Το πως το χειρίστηκε μετά είναι το πρόβλημα. Καλά έκανες και έφυγες.
    Με τον άντρα σου πως είσαι; Σε στηρίζει σε όλο αυτο; Δουλεύεις; έχεις κάποιον χόμπι (για να χαλαρώνεις);

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν σε μπερδεύω με κάποιο άλλο μέλος, ζητώ συγγνώμη. Αν δεν κάνω λάθος όμως, ενώ είσαι ένας άνθρωπος που έχεις περάσει πολύ δύσκολη παιδική ηλικία, είχες περιγράψει και ότι μένεις σε έναν γάμο πάρα πολύ προβληματικό, όπου σκέφτεσαι τον χωρισμό, συνεχώς βάζεις ή έβαζες διορίες για να δεις πως θα πάει και μετά να πάρεις αποφάσεις, οι θετικές αλλαγές ήταν απειροελάχιστες και έμπαινες στο τρυπάκι να το προσπαθείς για τα παιδιά (άλλη χαζομάρα κι αυτή και το ξέρεις) και να δίνεις αναβολή σε χωρισμό ή να προσπαθείς να το απωθείς από το μυαλό σου.

    Όταν κάποιος ζει λοιπόν μία καθημερινότητα που τον επιβαρύνει ψυχολογικά τόσο πολύ και δεν θέλει να κάνει κάτι για αυτό, αντί να αντιμετωπίσει το βασικό, συχνά κάθεται και τρώγεται με κάτι δευτερεύον, μεταθέτει τον ψυχικό του φόρτο και τις σκέψεις του κάπου αλλού. Δεν είμαι ειδικός και ίσως να μην τα γράφω πολύ καλά, αλλά θεωρώ ότι ένα πάρα πολύ βασικό μέρος του προβλήματος είναι αυτό. Γιγαντώνεις την εμμονή με το AIDS γιατί δεν έχεις μπορέσει να αντιμετωπίσεις και να πάρεις αποφάσεις για τον γάμο σου που σε φθείρει κάθε ώρα και στιγμή και είναι εξ ορισμού ζήτημα ποιότητας ζωής και ψυχολογίας.

  11. #26
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αποκλείεται να έχεις κολλήσει το οτιδήποτε. Μέσα σου το ξέρεις και εσύ.

    Η ψυχολόγος ίσως να σκέφτηκε πως θα βοηθούσε η εξέταση στο να φύγουν οι αμφιβολίες, αυτό δεν το θεωρώ λάθος.. Το πως το χειρίστηκε μετά είναι το πρόβλημα. Καλά έκανες και έφυγες.
    Με τον άντρα σου πως είσαι; Σε στηρίζει σε όλο αυτο; Δουλεύεις; έχεις κάποιον χόμπι (για να χαλαρώνεις);
    Με τον άντρα μου είμαστε καλύτερα ναι. Απαντάω και στη Σονια που έγραψε γι αυτό.
    Η καθημερινότητα έχει γίνει καλύτερη, κάνει κι αυτός προσπάθειες για να είμαστε καλά.
    Νιώθω τη στήριξη από κει και στα θέματα μου.
    Συμφωνώ ότι προφανώς μεταθέτω τα όποια προβλήματα μου σε μια εμμονή για να μην ασχολούμαι ίσως με τα πραγματικά προβλήματα. Μου το είχε πει κι η ψυχολόγος αυτό.
    Έχω υπάρξει παρα πολλά χρόνια μέσα σε προβληματική σχέση με τον άντρα μου. Και έχω ανεχτεί πολλές λανθασμένες συμπεριφορές που με καταρράκωναν.
    Ευτυχώς δουλεύω, και λέω ευτυχώς γιατί ήμουν έτοιμη πολλές φορές να τα βροντήξω και να παραιτηθώ μέσα στην κόλαση που βίωνα κατά καιρούς.
    Παλιότερα είχα παρα πολλά χόμπι. Καλλιτεχνικά όλα. Μουσική, θέατρο και καλλιτεχνικό εργαστήρι τέχνης. Πηγαινα σε χορωδια, σε θεατρική ομάδα κλπ.
    Τα έχω κόψει όλα και φέτος αποφάσισα να ξαναρχίσω κάτι αν το ευνοήσουν οι συνθήκες με τον COVID.
    Πριν λίγο μίλησα και με τον ψυχίατρο και επειδή έχουμε κάνει μια μείωση στα χάπια μου είπε να κάνω λίγο υπομονή να δούμε πως θα αντιδράσει στα νέα δεδομένα ο οργανισμός μου.
    Υπομονή δηλ....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μήπως όμως το ενοχικό από τα παιδικά χρόνια σε οδηγεί σε ημίμετρα και όχι λύσεις; Εσύ το ξέρεις αυτό, εγώ ερωτήματα θέτω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nefeli άρχισε ξανά τα χομπυ σου, δες σειρές στο νετφλιξ, διάβασε βιβλία, πήγαινε για καφέ.

  14. #29
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μήπως όμως το ενοχικό από τα παιδικά χρόνια σε οδηγεί σε ημίμετρα και όχι λύσεις; Εσύ το ξέρεις αυτό, εγώ ερωτήματα θέτω.
    Το ενοχικό είναι πολύ μεγάλο σε μένα, και μάλλον έχεις δίκιο ότι με οδηγεί σε ημίμετρα.
    Η ζωή μου είναι μέσα στην ενοχή. Γι αυτό κι έχω βρει αυτή την αρρώστια. Γιατί είναι μεταδοτική και φοβάμαι μην κολλήσω τα παιδιά μου.
    Αυτό με τρωει πιο πολύ απ’ολα.

  15. #30
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Nefeli άρχισε ξανά τα χομπυ σου, δες σειρές στο νετφλιξ, διάβασε βιβλία, πήγαινε για καφέ.
    Ναι είναι κάτι που το προσπαθώ δειλά δειλά όσο δύσκολο κι αν μου είναι. Κάτι φορές ακόμα και το παραμικρό μου φαίνεται βουνό...
    Το παλεύω όμως για να μην πέσω στα τάρταρα.
    Ξέρω πως είναι.
    περασα πολύ δύσκολα τον προηγούμενο χειμώνα. Ήμουν έτοιμη για εγκλεισμό. Δεν θέλω να ξανά φτάσω εκει.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πανικός!
    By Bakas129 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2020, 21:19
  2. Πανικός!
    By pokemongo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 15-09-2016, 01:24
  3. Πανικός
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 13-08-2016, 02:23
  4. πανικος!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2012, 09:20
  5. πανικός
    By jison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2008, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •