Πανικός για hiv
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Πανικός για hiv

    Έκανα τεστ για hiv στο checkpoint της Αθήνας. Βγήκε αρνητικό.
    Υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει από αυτό που με τρυπησαν;
    Πάω να τρελαθώ πλέον....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έκανα τεστ για hiv στο checkpoint της Αθήνας. Βγήκε αρνητικό.
    Υπάρχει περίπτωση να έχω κολλήσει από αυτό που με τρυπησαν;
    Πάω να τρελαθώ πλέον....
    Έκανες δεύτερο νεφέλη; Αν υπάρχει παιδιά κάποιος γιατρός ειδικός εδω μέσα ας μας απαντήσει για να ησυχάσει ή νεφέλη , κρίμα να τυρρανιεται. Νεφέλη μπορείς να ρωτήσεις και έναν γιατρό δικο σου , τον παθολόγο σου πχ.να σου πει.

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Ρώτησα τον ψυχίατρο και είπε ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ρώτησα τον ψυχίατρο και είπε ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο....
    Ρώτα όμως και τον παθολόγο σου να ησυχασεις τελείως νεφέλη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μακάρι να μένα αθηνα και να ερχομουνα και γω να έκανα την εν λόγω εξέταση για να μην φοβάσαι πια.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μακάρι να μένα αθηνα και να ερχομουνα και γω να έκανα την εν λόγω εξέταση για να μην φοβάσαι πια.
    Σε ευχαριστώ για την στήριξη....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Νεφέλη δεν υπάρχει περίπτωση ουτε μια στο εκατομμύριο!!!! Εκει παει ενα σωρό κόσμος σαν εσενα!! Ακριβώς επειδή είναι γρηγορο, ανωνυμο, δωρεάν! Θελει πολλα κοτσια και ψυχικο κουράγιο να πηγαινεις σε ενα μικροβιολογικο που είναι γεμάτο κόσμο στην υποδοχή και να πρέπει να ψιθυρισεις στον γιατρό ή να τον παρεις παραπερα για να κάνεις αυτη την εξεταση και το ξέρεις!! Ενω εκει δε χρειάζεται να εξηγήσεις τιποτα, πας κατευθείαν χωρίς πολλά λογια. Με ποια λογικη οι άνθρωποι να θελαν να σου κάνουν κακο ή να ήταν απρόσεκτοι οταν διαφημίζουν παντου το τσεκποιντ για γρηγορα και αξιοπιστα αποτελέσματα??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nefeli έχω πάει και μου έχουν μετρήσει σαχαρο υπαίθρια που μαζεύονται νοσοκόμες και το κάνουν σε όλους, ούτε στιγμή δεν σκέφτηκα πως δεν θα αλλάξουν βελόνα. Είναι επαγγελματίες δεν κάνουν τέτοια τραγικά λαθη

  9. #9
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Nefeli έχω πάει και μου έχουν μετρήσει σαχαρο υπαίθρια που μαζεύονται νοσοκόμες και το κάνουν σε όλους, ούτε στιγμή δεν σκέφτηκα πως δεν θα αλλάξουν βελόνα. Είναι επαγγελματίες δεν κάνουν τέτοια τραγικά λαθη
    Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω. Εκει πας για να δεις αν έχεις hiv. Πως να σε τρυπήσουν με κάτι χρησιμοποιημένο;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω. Εκει πας για να δεις αν έχεις hiv. Πως να σε τρυπήσουν με κάτι χρησιμοποιημένο;;;
    Μα αυτό δεν έχει γίνει ποτέ νεφέλη ποτέ , μιλάμε για επαγγελματίες γίνεται να κάνουν λάθος. Τόσες ώρες ψυχοθεραπείας έπρεπε να χεις ξεπεράσει κάποιες τέτοιες φοβίες. Αν ξανακάνες εξέταση για ειτζ και έβγαινε αρνητική θα ησυχαζες. Εγώ δεν ειχα κανένα θέμα να κάνω check point, δεν φοβάμαι διόλου αλήθεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Νεφέλη αναρωτιέμαι ποια απάντηση θα σε ηρεμουσε, το ναι ή το όχι.
    Είναι κύκλος όλο αυτό και αν δεν κάνεις κάτι να βοηθήσεις τον εαυτό σου δεν θα βγεις ποτέ..
    Μπροστά σου δεν το άνοιξε; Εκεί δεν ήσουν; Γιατί αφήνεις τον φόβο να σε ελέγχει;

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Νεφέλη αναρωτιέμαι ποια απάντηση θα σε ηρεμουσε, το ναι ή το όχι.
    Είναι κύκλος όλο αυτό και αν δεν κάνεις κάτι να βοηθήσεις τον εαυτό σου δεν θα βγεις ποτέ..
    Μπροστά σου δεν το άνοιξε; Εκεί δεν ήσουν; Γιατί αφήνεις τον φόβο να σε ελέγχει;
    Δεν το έβγαλε από κάποιο σακουλάκι για να δω αυτό που λες. Νομίζω ότι το έβγαλε από ένα συρτάρι δεν θυμάμαι. Πάντως δεν ήταν σε κλειστό σακουλάκι όπως οι σύριγγες.
    Γι αυτό έχω τις αμφιβολίες.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nefeli, με την ψυχολογο το είχατε δουλέψει καθόλου αυτό το κομμάτι; Αυτήν την φοβία; Γιατί είναι καθαρά φοβία, δεν έχει καμία βάση. Πχ.φοβαμαι μην κολλησω κορονοιο και κολλησω τους δικούς μου που είναι πολυ ευάλωτοι και χαθούν αλλά ο φόβος μου έχει βάση, δεν είναι αυθαιρετος. Ο δικός σου φόβος δεν υφίσταται καν αδίκως κουράζει το μυαλό σου.

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Nefeli, με την ψυχολογο το είχατε δουλέψει καθόλου αυτό το κομμάτι; Αυτήν την φοβία; Γιατί είναι καθαρά φοβία, δεν έχει καμία βάση. Πχ.φοβαμαι μην κολλησω κορονοιο και κολλησω τους δικούς μου που είναι πολυ ευάλωτοι και χαθούν αλλά ο φόβος μου έχει βάση, δεν είναι αυθαιρετος. Ο δικός σου φόβος δεν υφίσταται καν αδίκως κουράζει το μυαλό σου.
    Όχι δεν το δουλέψαμε καθόλου. Δυστυχώς δεν με βοήθησε, αντιθέτως λίγο μετά από το γεγονός αυτό σταμάτησα να τη βλέπω και πηγαινα μόνο στον ψυχίατρο.
    Μακάρι να είναι αβάσιμο όπως λες.
    Γι αυτό ρωτάω κι εσάς εδώ πέρα για να ακούσω την γνώμη σας.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν το έβγαλε από κάποιο σακουλάκι για να δω αυτό που λες. Νομίζω ότι το έβγαλε από ένα συρτάρι δεν θυμάμαι. Πάντως δεν ήταν σε κλειστό σακουλάκι όπως οι σύριγγες.
    Γι αυτό έχω τις αμφιβολίες.
    Αφού εκείνη την ώρα είδες ότι η σύριγγα δεν βγήκε από σακουλάκι γιατί δεν ρώτησες αφού ήξερες ότι μετά πάλι θα μπεις σε αυτό το τρυπακι και να σκέφτεσαι τα ίδια;
    Τι θα μπορούσες να κάνεις;
    . Να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις, να μοιραστείς τους προβληματισμούς σου μαζί τους και να ακούσεις τι έχουν να σου πουν. Θα σε πείσουν όμως; Σίγουρα θα σκεφτείς ότι δεν λένε αλήθεια.
    . Να πας να κάνεις ακόμη μια φορά εξέταση. Αυτό όμως θα σε ηρεμήσει; Σίγουρα θα σκεφτείς ότι υπάρχει η πιθανότητα να κάνουν λάθος.
    . Να το συζητάς συνέχεια στο φορουμ, με συγγενείς, με φίλους κτλ. Αλλά σίγουρα ποτέ δεν θα σταματήσεις να αμφιβάλεις. Ακόμη και ο ίδιος ο Θεός να έρθει μπροστά σου να σου πει ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι εσύ θα συνεχίσεις να έχεις ένα "αλλά".
    . Να ασχοληθείς με το πραγματικό σου πρόβλημα που είναι αιτία όλου αυτού που περνάς. Αυτό όμως πονάει. Θα πρέπει να φέρεις στην επιφάνεια καταστάσεις που έζησες, να τις αντιμετωπισεις και να τις αποβαλεις. Αξίζει; Ειναι πιο εύκολο να ασχολησε συνεχώς με ένα πρόβλημα που δεν εχεις, να μένεις στάσιμος εκεί, να κλαις, να σε τρώει, να μην ηρεμεις πάρα να το πατήσεις κάτω και να το νικήσεις. Είναι πιο εύκολο να πηγαίνεις συνεχώς σε γιατρούς, να συζητάς με όλους για ένα φόβο σου παρά να επουλώσεις τις πληγές σου, παρά να αγαπήσεις τον εαυτό σου, παρά να ζεις..

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πανικός!
    By Bakas129 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2020, 21:19
  2. Πανικός!
    By pokemongo in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 15-09-2016, 01:24
  3. Πανικός
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 13-08-2016, 02:23
  4. πανικος!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2012, 09:20
  5. πανικός
    By jison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2008, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •