Έκτακτες συστολές και φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31

    Έκτακτες συστολές και φόβος

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι η Βικη από Θεσσαλονίκη,36 ετών! Τα τελευταία χρόνια υποφέρω από έκτακτες συστολές συχνές με αποτέλεσμα να έχει χαλάσει η ποιότητα της ζωής μου! Κάποιες μέρες δεν έχω καθόλου,καποιες άλλες έχω μερικές και κάποιες έχω όλη την ώρα όλη μέρα και τότε είναι που ΦΟΒΑΜΑΙ! Έχω κουραστεί παρά πολύ,εχω χάσει τη διάθεσή μου.Εχω πάει σε πολλούς γιατρούς και πρόσφατα και σε ειδικό αρρυθμιολογο,ολοι μου είπαν ότι είναι αθωες αλλά όταν μου συμβαίνει δεν μπορώ να ελεγξω το φόβο μου.Σταματησα να κυκλοφορω πολύ ( εκτός από τα απαραίτητα) γιατί φοβάμαι ότι θα με πιάσουν κάπου έξω.Δεν πάω διακοπές σε μέρη μακρινά πχ χωρίς νοσοκομεία ούτε μπαίνω σε αεροπλάνο ή πλοίο για τον ίδιο λόγο! Ωραία ζωή ε? Έχω και δύο μικρά παιδιά που με θέλουν με ηθικό ακμαιοτατο και κάνω ότι μπορώ αλλά θα έδινα τα πάντα να έφευγαν αυτές οι αρρυθμίες και να γινομουν ένας δυνατός και ελεύθερος άνθρωπος.Γιατι τώρα είμαι δεμένη χειροπόδαρα από τον φόβο μου και υποφέρω! Επίσης να αναφέρω ότι έχω και μικρού βαθμού πρόπτωση της μιτροειδους βαλβίδας και αυτό κάπως σχετίζεται με τις έκτακτες. Τις μέρες που έχω πολλές ο γιατρός μου είπε να παίρνω μισό inderal πρωί βράδυ αλλά δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά.Σας έχει συμβεί να έχετε έκτακτες συνέχεια στη διάρκεια μιας μέρας? Ξέρει κανείς πώς γίνεται άλλες μέρες να μην συμβαίνουν καθόλου και άλλες όλη μέρα συνέχεια? Χωρίς να έχει συμβεί κάτι το ιδιαίτερο που θα μπορούσε ενδεχομένως να προκαλέσει άγχος. Είμαι πολύ στενοχωρημενη,θελω να σωθω από αυτό το μαρτύριο!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    βικαρα εισαι τρελα χααχαχαχ.
    ειπα να σ εγκαινιασω το θεμα σου :p

    λοιπον οπως ειπαμε υπομονη και ηρεμια....

    λογικα αυριο θα βρεις απαντησεις.....
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    βικαρα εισαι τρελα χααχαχαχ.
    ειπα να σ εγκαινιασω το θεμα σου :p

    λοιπον οπως ειπαμε υπομονη και ηρεμια....

    λογικα αυριο θα βρεις απαντησεις.....
    .



    Έβαλα χολτερ σήμερα και έχει γράψει παρά πολλές ως τώρα! Ξέρει κανείς αν βοηθάει το concor? Μου το πρότεινε η γιατρός και πήρα τώρα μισό γιατί δεν παλευεται!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εγω δεν μπορω να καταλαβω εφοσον δεν ειναι κακες οι αρρυθμιες και οι γιατροι σ εχουν πει οτι δεν ειναι τπτ τι φοβασαι?

    ενταξει ξερω ειναι ενοχλητικες αλλα προσπαθησε να μην φοβασαι και μην τις μετρας δεν υπαρχει λογος
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    εγω δεν μπορω να καταλαβω εφοσον δεν ειναι κακες οι αρρυθμιες και οι γιατροι σ εχουν πει οτι δεν ειναι τπτ τι φοβασαι?

    ενταξει ξερω ειναι ενοχλητικες αλλα προσπαθησε να μην φοβασαι και μην τις μετρας δεν υπαρχει λογος



    Όσο μου συνέβαιναν πού και πού δεν μετρουσα τίποτα ούτε και έδινα τόση σημασία όμως εδώ και δύο μέρες τις έχω σε απίστευτη συχνότητα,μπορει και πολλές μέσα σε ένα λεπτό οπότε σχεδόν μου κόβεται η αναπνοή! Και δεν μπορώ να καταλάβω και το λογο που τόσο ξαφνικά έγινε όλο αυτό! Μακάρι να μπορούσα να το διαχειριστω πιο ψύχραιμα όπως λες! Γιαυτό έγραψα και εδώ , μήπως ακούσω καμία γνώμη από κάποιον που είχε το πρόβλημα αυτό σε τόσο έντονο βαθμό και κάπως ίσως να το ξεπέρασε!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ναι νομιζω σ εγραψε ενας στο θεμα που ειχες γραψει χτες
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34
    Λοιπόν Vicky να σε βοηθήσω λίγο για να ηρεμήσεις. Προσωπικά έχω έκτακτες συστολές τα τελευταία 22 χρόνια, από φοιτητής δηλαδή! Μου εμφανίστηκαν μετά από μία έντονη στεναχώρια στη σχολή (σήμερα γελάω για τον λόγο που τότε μου είχαν εμφανιστεί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Έκτοτε δε με έχουν αφήσει, εννοώ φυσικά ότι περνάω μεγάλα διαστήματα χωρίς κανένα σύμπτωμα, αλλά και διαστήματα που οι έκτακτες είναι από σπάνιες ως πολύ συχνές. Σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς είναι ιδιαίτερα ενοχλητικές και θεωρεί κανείς ότι θα σταματήσει η καρδιά του. Μάλιστα μπαίνει κανείς σε ένα φαύλο κύκλο, καθώς του εμφανίζονται για κάποιον Χ λόγο και επειδή μετά ανησυχεί κανείς πολύ για τις έκτακτες αυτές μπορεί να ενταθούν, ακόμα και αν ο αρχικός λόγος έχει εκλείψει.
    Να σου δώσω να καταλάβεις πριν κάποια χρόνια όταν με είχαν ξαναπιάσει και είχα επισκεφθεί καρδιολόγο (έναν από τους πολλούς που έχω επισκεφθεί, έχοντας κάνει και με το ταμείο μου και ιδιωτικά αμέτρητες εξετάσεις), μου είπε να μην ανησυχώ και με παρέπεμψε σε ψυχίατρο (ο οποίος μου έγραψε αντικαταθλιπτική αγωγή, η οποία ταιριάζει και για τις ΙΔΨ διαταραχές, όπως η συνεχής ανησυχία για την υγεία, χωρίς λόγο). Δύο μηνών έκτακτες κόπηκαν μαχαίρι την επόμενη μέρα της επισκέψεως μου στον καρδιολόγο.
    Προσωπικά θεωρώ ότι είναι 100% ψυχολογικές καθώς μου περνάνε, όπως έχω ανακαλύψει τελευταία, με ένα χαπάκι Atarax το οποίο παίρνω σποραδικά (ελαφρύ ηρεμιστικό το οποίο μπορεί κανείς να αγοράσει πάμφθηνα -ωστόσο δεν είμαι γιατρός και προφανώς δεν μπορώ να το συστήσω σε άλλον χωρίς ιατρική συμβουλή).

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by grtt View Post
    Λοιπόν Vicky να σε βοηθήσω λίγο για να ηρεμήσεις. Προσωπικά έχω έκτακτες συστολές τα τελευταία 22 χρόνια, από φοιτητής δηλαδή! Μου εμφανίστηκαν μετά από μία έντονη στεναχώρια στη σχολή (σήμερα γελάω για τον λόγο που τότε μου είχαν εμφανιστεί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Έκτοτε δε με έχουν αφήσει, εννοώ φυσικά ότι περνάω μεγάλα διαστήματα χωρίς κανένα σύμπτωμα, αλλά και διαστήματα που οι έκτακτες είναι από σπάνιες ως πολύ συχνές. Σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς είναι ιδιαίτερα ενοχλητικές και θεωρεί κανείς ότι θα σταματήσει η καρδιά του. Μάλιστα μπαίνει κανείς σε ένα φαύλο κύκλο, καθώς του εμφανίζονται για κάποιον Χ λόγο και επειδή μετά ανησυχεί κανείς πολύ για τις έκτακτες αυτές μπορεί να ενταθούν, ακόμα και αν ο αρχικός λόγος έχει εκλείψει.
    Να σου δώσω να καταλάβεις πριν κάποια χρόνια όταν με είχαν ξαναπιάσει και είχα επισκεφθεί καρδιολόγο (έναν από τους πολλούς που έχω επισκεφθεί, έχοντας κάνει και με το ταμείο μου και ιδιωτικά αμέτρητες εξετάσεις), μου είπε να μην ανησυχώ και με παρέπεμψε σε ψυχίατρο (ο οποίος μου έγραψε αντικαταθλιπτική αγωγή, η οποία ταιριάζει και για τις ΙΔΨ διαταραχές, όπως η συνεχής ανησυχία για την υγεία, χωρίς λόγο). Δύο μηνών έκτακτες κόπηκαν μαχαίρι την επόμενη μέρα της επισκέψεως μου στον καρδιολόγο.
    Προσωπικά θεωρώ ότι είναι 100% ψυχολογικές καθώς μου περνάνε, όπως έχω ανακαλύψει τελευταία, με ένα χαπάκι Atarax το οποίο παίρνω σποραδικά (ελαφρύ ηρεμιστικό το οποίο μπορεί κανείς να αγοράσει πάμφθηνα -ωστόσο δεν είμαι γιατρός και προφανώς δεν μπορώ να το συστήσω σε άλλον χωρίς ιατρική συμβουλή).


    Καλησπέρα και σ'ευχαριστω πολύ για τη συμπαράστασή σου! Κι εγώ χθες βράδυ πήρα αγχολυτικο(xanax) και κατάφερα να κοιμηθώ.Το πρωί βέβαια ξαναρχισαν,πηρα το concor που μου έδωσε η καρδιολόγος και με το οποίο δεν σταματούν εντελώς αλλά κάπως ελαττώνονται.Επειδη κι εγώ τις έχω παρά πολλά χρόνια με περιόδους ύφεσης και έξαρσης είχα μάθει κάπως να ζω με αυτό.Δεν έπαιρνα φάρμακα.Εδωκαι 3 μέρες όμως η συχνότητα τους είναι πρωτοφανής και με έχει φρικαρει. Μπορεί και 200 μέσα στη μέρα και πολλές απανωτές σε σημείο που να λέω ότι θα παθω κάτι.Τρελος φόβος.Το μόνο θετικο είναι ότι φοραω χολτερ και για πρώτη φορά θα τα δει όλα αυτά η γιατρός μου.Δεν μπορώ ούτε να φάω από τη στενοχώρια και το φόβο μου.Κι εμένα για ψυχίατρο με βλέπω μπας και βοηθήσουν τα αντικαταθλιπτικά!! Μακάρι να υπήρχε ένα χάπι να εξαφανιζε αυτό το πρόβλημα μια για πάντα!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Vicky24 View Post
    Καλησπέρα και σ'ευχαριστω πολύ για τη συμπαράστασή σου! Κι εγώ χθες βράδυ πήρα αγχολυτικο(xanax) και κατάφερα να κοιμηθώ.Το πρωί βέβαια ξαναρχισαν,πηρα το concor που μου έδωσε η καρδιολόγος και με το οποίο δεν σταματούν εντελώς αλλά κάπως ελαττώνονται.Επειδη κι εγώ τις έχω παρά πολλά χρόνια με περιόδους ύφεσης και έξαρσης είχα μάθει κάπως να ζω με αυτό.Δεν έπαιρνα φάρμακα.Εδωκαι 3 μέρες όμως η συχνότητα τους είναι πρωτοφανής και με έχει φρικαρει. Μπορεί και 200 μέσα στη μέρα και πολλές απανωτές σε σημείο που να λέω ότι θα παθω κάτι.Τρελος φόβος.Το μόνο θετικο είναι ότι φοραω χολτερ και για πρώτη φορά θα τα δει όλα αυτά η γιατρός μου.Δεν μπορώ ούτε να φάω από τη στενοχώρια και το φόβο μου.Κι εμένα για ψυχίατρο με βλέπω μπας και βοηθήσουν τα αντικαταθλιπτικά!! Μακάρι να υπήρχε ένα χάπι να εξαφανιζε αυτό το πρόβλημα μια για πάντα!




    Σήμερα η καρδιολόγος είδε το χολτερ και μου βρήκε 192 έκτακτες κοιλιακές,αραιες τις χαρακτήρισε! Ακίνδυνες απλά ενοχλητικές μου είπε! Δεν μπορεί βέβαια να με καταλάβει γιατί τις έκτακτες για ξέρει μόνο μέσα από τα βιβλία! Το χάπι που μου έδωσε το concor δεν με έπιασε! Μάλλον θα δοκιμασω και ρυθμονορμ γιατί μία άλλη φορά παλαιότερα που μου το είχε δώσει μια άλλη γιατρός μου τις είχε σταματήσει εντελώς! Αύριο εκλεισα ραντεβού σε αρρυθμιολογο για να νιώσω εγώ πιο σίγουρη γιατί υποτίθεται ολο αυτό είναι και θέμα ψυχολογίαςΟταν κάτι μας βασανίζει πολύ καλό είναι να παίρνουμε κ δευτερη γνώμη! Επίσης να σας πω κάτι ακόμα που ανακάλυψα: όταν είναι ανυπόφορες οι έκτακτες μου βοηθά πολύ ένα ηρεμιστικό χάπι,συγκεκριμενα εγώ δοκιμασα xanax 0.50. Μετά την αυριανή μου επίσκεψη στον αρρυθμιολογο θα επανελθω με περισσότερες πληροφορίες! Καλή δύναμη σε όλους μας!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34
    Καλά είναι δυνατόν η καρδιολόγος τις έκτακτες να τις ξέρει μόνο μέσα από τα βιβλία;; Αποτελεί μια κοινή μορφή αρρυθμίας, θα μας τρελάνει τελείως; Ε, καλά αραιές είναι πάντως, να σκεφθείς ότι εγώ έχω μετρήσει μέχρι 8-10 το λεπτό, δηλαδή 480-600 την ώρα, όταν έχω τρελές έκτακτες! (εντάξει σε τόσο μεγάλη συχνότητα, δεν κρατάνε συνήθως πολύ εδώ που τα λέμε, αλλά όλα αυτά τα χρόνια την πρώτη φορά, όπως και κάποια χρόνια πριν, άνετα είχα 4-5 το λεπτό όλο το 24ωρο!). Πάντως εγώ πλέον έχω μάθει να τις αγνοώ όταν είναι αραιές! Πιστεύω ότι τουλάχιστον το ένα από τα δύο χάπια για την πίεση που παίρνω (έχω μια μικρή υπέρταση) με βοηθάει και στις έκτακτες καθώς είναι β-αποκλειστής (όπως και το Concor) και μπορεί να βοηθήσει και στην πρόληψη αρρυθμιών.
    Όπως μάλλον κι εσύ μπορείς να καταλάβεις, από το xanax που λες, όταν ηρεμείς τα πράγματα είναι καλύτερα..
    Αναμένουμε τι σου είπε ο αρρυθμιολόγος...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by grtt View Post
    Καλά είναι δυνατόν η καρδιολόγος τις έκτακτες να τις ξέρει μόνο μέσα από τα βιβλία;; Αποτελεί μια κοινή μορφή αρρυθμίας, θα μας τρελάνει τελείως; Ε, καλά αραιές είναι πάντως, να σκεφθείς ότι εγώ έχω μετρήσει μέχρι 8-10 το λεπτό, δηλαδή 480-600 την ώρα, όταν έχω τρελές έκτακτες! (εντάξει σε τόσο μεγάλη συχνότητα, δεν κρατάνε συνήθως πολύ εδώ που τα λέμε, αλλά όλα αυτά τα χρόνια την πρώτη φορά, όπως και κάποια χρόνια πριν, άνετα είχα 4-5 το λεπτό όλο το 24ωρο!). Πάντως εγώ πλέον έχω μάθει να τις αγνοώ όταν είναι αραιές! Πιστεύω ότι τουλάχιστον το ένα από τα δύο χάπια για την πίεση που παίρνω (έχω μια μικρή υπέρταση) με βοηθάει και στις έκτακτες καθώς είναι β-αποκλειστής (όπως και το Concor) και μπορεί να βοηθήσει και στην πρόληψη αρρυθμιών.
    Όπως μάλλον κι εσύ μπορείς να καταλάβεις, από το xanax που λες, όταν ηρεμείς τα πράγματα είναι καλύτερα..
    Αναμένουμε τι σου είπε ο αρρυθμιολόγος...



    Οταν λεω οτι γνωριζει τις εκτακτες μονο μεσα απο τα βιβλια εννοω οτι η ιδια δεν εχει νιωσει ποτε εκτακτες οποτε για εκεινην ειναι οι εξτρα γραμμουλες που βλεπει στο καρδιογραφημα.Δεν μπορει με τιποτα να καταλαβει ποσο τρομακτικο συναισθημα ειναι γι'αυτο και μου δινει την εντυπωση οτι με κοιτα με αμφιβολία οταν της λεω ποσο υποφερω! Γι'αυτο εξαλου αποφασισα να δω κι αλλο γιατρο σημερα! Αντε να δουμε τι θα δουμε!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Vicky24 View Post
    Οταν λεω οτι γνωριζει τις εκτακτες μονο μεσα απο τα βιβλια εννοω οτι η ιδια δεν εχει νιωσει ποτε εκτακτες οποτε για εκεινην ειναι οι εξτρα γραμμουλες που βλεπει στο καρδιογραφημα.Δεν μπορει με τιποτα να καταλαβει ποσο τρομακτικο συναισθημα ειναι γι'αυτο και μου δινει την εντυπωση οτι με κοιτα με αμφιβολία οταν της λεω ποσο υποφερω! Γι'αυτο εξαλου αποφασισα να δω κι αλλο γιατρο σημερα! Αντε να δουμε τι θα δουμε!


    Σήμερα πήγα σε έναν κορυφαίο καρδιολόγο!΅Είχα ακούσει τα καλύτερα γι'αυτόν και όντως ήταν έτσι! Είδε όλες μου τις εξετάσεις και με εξέτασε και ο ίδιος! Δεν ειναι οτι μου ειπε κάτι το τόσο διαφορετικό αλλά πρώτη φορά μου τα είπανε με τόσο σίγουρο και απόλυτο τρόπο που ένιωσα κι εγώ καλά ψυχολογικά! Ο ίδιος δεν δίνει συνήθως χάπια καρδιάς για τις έκτακτες΄, άλλωστε τα interal,concor κτλ δεν βοηθούν κιόλας στις έκτακτες είπε(το έχω ήδη διαπιστώσει αυτό)! Μου είπε οτι η καρδιάμου είναι σε άριστη κατάσταση και οτι απλά έχω την ατυχία να νιώθω τις έκτακτες συστολές που όλοι οι άνθρωποι έχουν απλά δεν τις νιώθουν.Άλλος μπορεί να έχει χιλιάδες και να μην τις νιώθει κι εγώ με τις 200 του χόλτερ ένιωσα οτι θα τρελαθώ από την ταραχή και το φόβο! Μου πρότεινε να αρχίσω να γυμνάζομαι συστηματικά γιατί αυτό με τον καιρό θα βοηθήσει πολύ στο να μειωθούν οι έκτακτες.Επίσης επειδή είμαι πολύ αγχωδης μου ειπε οταν εχω εξαρση να παιρνω κανενα αγχολυτικο καλυτερα παρα χαπι καρδιας. Με εκανε να νιωσω πολυ καλυτερα! Οσο δυσκολο κι αν ειναι αυτο που περνάμε δεν θα πάθουμε τίποτα!!! Να έχουμε πίστη και δύναμη!! Και αν δεν νιώθετε απόλυτη εμπιστοσύνη και σιγουριά με εναν γιατρό να πάτε και αλλού! Η εμπιστοσύνη φέρνει καλύτερη ψυχολογία!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    18
    Ταλαιπωρουμαι 10 χρονια απο εκτακτες συστολες. Κανω καπου στις 3500 ανα 24ωρο.
    Καποιες μερες ειμαι καλυτερα και καποιες χειροτερα.

    Ο γιατρος σου εχει δικιο που προτιμαει τα αγχολυτικα απο τα αντιαρρυθμικα. Κανε ακριβως οτι σου πει και μη σταματησεις την αγωγη απο μονη σου. Θα μπεις σε φαυλο κυκλο. Η ασκηση οντως βοηθαει. Το χειροτερο που μπορεις να κανεις στον εαυτο σου ειναι να κλειστεις και να ελαττωσεις τις δραστηριοτητες σου. Δε βοηθαει καθολου πιστεψε με.

    Εγω ακομα κλαιω τα χρονια που εχασα και τις φοβιες που μου δημιουργηθηκαν λογω αυτου.

    Δειξε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου. Εστω παρε και μια 2 γνωμη αλλα μεχρι εκει.

    Μη φοβασαι.
    Το θαρρος σωζει.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Dimitris78 View Post
    Ταλαιπωρουμαι 10 χρονια απο εκτακτες συστολες. Κανω καπου στις 3500 ανα 24ωρο.
    Καποιες μερες ειμαι καλυτερα και καποιες χειροτερα.

    Ο γιατρος σου εχει δικιο που προτιμαει τα αγχολυτικα απο τα αντιαρρυθμικα. Κανε ακριβως οτι σου πει και μη σταματησεις την αγωγη απο μονη σου. Θα μπεις σε φαυλο κυκλο. Η ασκηση οντως βοηθαει. Το χειροτερο που μπορεις να κανεις στον εαυτο σου ειναι να κλειστεις και να ελαττωσεις τις δραστηριοτητες σου. Δε βοηθαει καθολου πιστεψε με.

    Εγω ακομα κλαιω τα χρονια που εχασα και τις φοβιες που μου δημιουργηθηκαν λογω αυτου.

    Δειξε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου. Εστω παρε και μια 2 γνωμη αλλα μεχρι εκει.

    Μη φοβασαι.
    Το θαρρος σωζει.



    Δημήτρη μου έχεις απόλυτο δίκιο!Αν αφήσεις τις έκτακτες να σε τρομοκρατήσουν χαλάει όλη η ζωή σου.Προσπαθω όσο γίνεται να μην δίνω σημασία και κάνω καθημερινά ο,τι πρέπει να κάνω,τις καθημερινές δραστηριότητες με τα παιδιά μου.Εν τω μεταξύ ένα ελαφρύ χαπακι,το lopresor, έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο να μειωθούν σημαντικά! Και σε στιγμές που ζοριζομαι πολύ παίρνω και αγχολυτικο και κάπως έτσι την παλευω.Δεν θέλω να χάσω τίποτα από τα όμορφα της ζωής, θυμώνω για τις φοβίες που μου έχει δημιουργήσει αυτή η κατάσταση.Ηδη μιλησα με μία ψυχολογο και θα προσπαθήσω να πολεμήσω το φόβο!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Και μια διευκρίνιση: το lopresor μου το συνέστησε φίλος γιατρός (χειρουργός) που υποφέρει επίσης από έκτακτες και παίρνω ένα τεταρτακι του χαπιού κάθε πρωί,ελάχιστο δηλαδή κι όμως μου τις έχει μειώσει αισθητά!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 01:01
  3. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40
  4. Έκτακτες συστολές/Βραδυκαρδία
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 23-12-2013, 17:59
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •